10 najbardziej wyczekiwanych MMORPG'ów - by guru

Witam. Tym razem nie kierowałem się własną oceną (chociaż bardzo chciałbym) tylko popularnością danego dzieła, także w Naszym serwisie. Jak pewnie widzicie tekstu jest znacznie mniej niż w ostatnich TOP10, jednak jest to spowodowane tym, że wszystkie z tych gier nie weszły bezpośrednio do codziennego użytku, więc i opowiadać o nich jest o wiele trudniej. Mam nadzieję, ze lista się spodoba i pokryję się z Waszymi typami. Zapraszam do komentowania!

#10 Forsaken World

O Forsaken World było już głośno na początku tego roku, kiedy to Perfect World Entertainment zapowiedziało wydanie unikalnego MMORPG’a, z mnóstwem postaci i – co najważniejsze dla Mnie – rozgrywką w party. Rzadko kiedy przecież zdarza się, by gracz miał dostęp do takich postaci jak: Vampire czy Bard. Może zbyt „nachalnie” widać podobieństwo do sztandarowego dzieła PWE – Perfect World, ale i tak Forsaken World jest jednym z najbardziej wyczekiwanych tytułów w najbliższych miesiącach.

29728963.jpg

Rodzaj: Fantasy | Wydawca: Perfect World Entertainment | Status: Free To Play | Premiera: grudzień 2010/styczeń 2011

#9 Dragon Nest (angielska wersja)

Dragon Nest już teraz cieszy się ogromną popularnością (także wśród naszych użytkowników), pomimo tego, że jesteśmy poniekąd zmuszeni grać na wersji azjatyckiej. Na szczęście restrykcje dotyczące rejestracji są na tyle małe, że wystarczy kilkanaście minut (oczywiście z poradnikiem) by założyć własne konto i rozpocząć pobieranie gry. Niewątpliwym atutem Dragon Nest jest fajne połączenie mangowej grafiki z „dorosłym” klimatem. Oczywiście nie należy zapominać o dynamice – zresztą jak w każdym „krzaczkowatym” MMO.

dragonnest.gif

Wydawca: ??? | Rodzaj: Fantasy| Status: Free To Play (?) | Premiera: ???

#8 All Points Bulletin

APB to prawdziwa, „gangsterska” gra – nie przez przypadek nazywana sieciowym Grand Theft Auto. Zamiast mieczy, łuków i wszelkiej magii, używamy różnej maści broni, od pistoletów po wyrzutnie rakiet. Już teraz jestem pewien, że All Points Bulletin będzie hitem, jednak martwi mnie coś innego. Chodzi mianowicie o wydawcę, czyli – Gamersfirst, które znane jest ze swojej „miłości” do Item Shop oraz baaardzo rzadkich aktualizacji. Miejmy jednak nadzieję, że APB potraktują bardzo poważnie i dadzą nam (nie tylko) grywalny tytuł, ale też spore wsparcie techniczne.

apb.jpg

Wydawca: Gamersfirst | Rodzaj: Real Life | Status: Free To Play | Premiera: pierwsza połowa 2011 roku

#7 Mythos

Jeśli chodzi o mnie samego, to Mythos umieścił bym na jednym z pierwszych miejsc. Od lat brakuje na rynku prawdziwego MMORPG, który korzystał by z największych atutów serii Diablo, a właśnie takim tytułem ma być wspomniana gra. Fabuła będzie tu mieć drugorzędne znaczenie, bo i tak największą frajdę będzie dawać eliminacja setek przeciwników, przy użyciu miecza, magii, a nawet... bomb i pułapek. Podobnie jak w przypadku APB, możemy mieć jedynie wątpliwości co do wyboru dystrybutora (Frogster), jednak to chyba nie będzie miało zbyt wielkiego znaczenia, jeśli dostaniemy super-grywalny tytuł.

mythos.jpg

Wydawca: Frogster Interactive | Rodzaj: Fantasy | Status: Free To Play | Premiera: pierwsza połowa 2011 roku

#6 Blade & Soul

NCSoft kojarzony jest przede wszystkim z serii Guild Wars i Lineage 2. W takim towarzystwie trudno jest się wybić Blade & Soul, jednak i w tym wypadku koreańscy przyjaciele serwują nam (mam nadzieję) jeden z najlepszych MMORPG’ów ostatnich lat. W odróżnieniu od innych tego typu gier, B&S będzie nastawiony na fabułę i klimat, choć dynamiki i efektów na pewno tutaj nie zabraknie. Miejmy nadzieję, że gra znajdzie swoich stałych odbiorców i nie „zginie” w natłoku wyżej promowanych kolegów.

57138812.png

Wydawca: NCSoft | Rodzaj: Fantasy | Status: nie potwierdzony, prawdopodobnie Pay To Play | Premiera: 2011/2012

#5 TERA Online

I oto do akcji wkracza dzieło mało znanej firmy Bluehole Studio, które szturmem podbiło tegoroczne targi E3 i Gamescom. Przepiękna i szczegółowa grafika, żywy świat i dynamika – to główne atuty TERA Online. Równie ciekawie przedstawia się system walki, który jest tutaj skonstruowany typowo zręcznościowo i „manualnie”. Niestety, za taką przyjemność trzeba będzie słono zapłacić. Od samego początku wiadomo, że TERA będzie działała na zasadzie systemu Pay To Play, więc radzę już oszczędzać.

terah.jpg

Wydawca: Bluehole Studios/Enn Masse Entertainment | Rodzaj: Fantasy | Status: Pay To Play | Premiera: 2011 rok

#4 Vindictus (europejska wersja)

Zwycięzca, jeśli chodzi o popularność newsów w Naszym serwisie. Artykuł zapowiadający start amerykańskiej pre-Open Bety został wyświetlony... ponad 29,000 razy (w jeden dzień), więc już sama liczba mówi za siebie. Vindictus to bardzo dziwny MMORPG. Z jednej strony, brak otwartego świata i typowych rozwiązań nie napawa optymistycznie, jednak jeśli wejdziemy do pierwszego, lepszego Dungeon’u... wszystkie pretensje i braki automatycznie znikają. Dynamika, kombosy, możliwość rzucania przedmiotami z ziemii, walka – wystarczy?

vinb.jpg

Wydawca: Nexon | Rodzaj: Fantasy | Status: Free To Play | Premiera: grudzień 2010/początek 2011

#3 CABAL 2

Już teraz, pierwsza część gry jest jedną z najbardziej obleganych „darmówek” na rynku, więc strach pomyśleć co się będzie działo, gdy wyjdzie CABAL 2. Jeśli sequel zachowa podobny klimat, proste zasady i wygodny interfejs to nikt chyba nie ma wątpliwości, że gra zdobędzie rynek, bez względu jak dobre tytuły będą wtedy okupywały monitory graczy. Jak na razie twórcy nie rozpieszczają nas nowymi informacjami, ale nie ma się co dziwić, bo CABAL 2 jest jak na razie we wczesnej fazie produkcji.

casbal.jpg

Wydawca: ??? | Rodzaj: Fantasy | Status: prawdopodobnie Pay To Play | Premiera: 2012 rok

#2 Continent of the Ninth (angielska wersja)

Wszyscy gracze (nie tylko z serwisu MMORPG.ORG.PL) pytani – „Na jaką grę czekasz?”, bez wahania odpowiadają – Continent of the Ninth. Trudno się zresztą dziwić, bo dawno nie mieliśmy na rynku (na razie tylko koreańskim) tak dobrego i – co najważniejsze – grywalnego tytułu. C9 posiada w sobie wszystkie atuty „azjatyckich” MMORPG’ów, łącznie z dynamicznością i grafiką. Angielską wersję gry wyda Webzen, jednak trudno mówić o ewentualnej premierze.

89346717.jpg

Wydawca: Webzen | Rodzaj: Fantasy | Status: Free To Play | Premiera: 2011 rok (???)

#1 Guild Wars 2

Jeśli jakaś gra może przerwać sześcioletnią dominację World of Warcraft na rynku MMORPG’ów – to może to być tylko Guild Wars 2. Już sam ogrom przedsięwzięcia potwierdza, że NCSoft celuje tylko w TOP1. Koszty nie grają roli, bo w innym wypadku nie tworzono by kilkuset godzin nagrań dźwiękowych i nowego silnika graficznego. Dodatkowych atutem jest także system płatności, oznaczony jako Buy To Play. Wystarczy, że zakupimy pudełko, a resztę zabawy zagramy bez ograniczeń czasowych i pieniężnych. Martwi jedynie ciągle obsuwająca się data premiery, ale przecież nie można mieć wszystkiego.

gw2.gif

Wydawca: NCSoft | Rodzaj: Fantasy | Status: Buy To Play | Premiera: 2011/2012

APB to będzie syf, znamy przecież dobrze wydawców.

TERA nie jest z "mało znanego studia", tylko nowego studia założonego przez wyrzutków z NCsoftu, którzy odchodząc "pożyczyli" sobie silnik Lineage'a 3.

GW2... w jedyneczkę tera nie opłaca mi się grać, ale dwójeczkę spróbujemy :)

Gadajcie co chcecie ja też czekam tylko na APB, C9, Vindictus i trochę jeszcze na GW2. A na Forsakena już mi się nie chce czekać. :/

Dziwią mnie dwie rzeczy:

brak Star Wars: The Old Republic i WTF?! is Dragon Nest? =x

Sam bym jeszcze wrzucił FireFall (czy jak tam się nazywał ten shooter) i next-genowy tytuł od Blizza, który wyjdzie za milion lat. Jest to jednak kwestia raczej subiektywna, więc się nie będę kłócił :P

Panowie mam coś do dodanie APB było B2P+abonament także REWELACJĄ jest to że bd za free

a tak a pro po na GW2 trzeba trochę czekac i jeszcze jedno APB nie będzie syfem ;)

Pozdrawiam

Plain - myślałem nad tymi tytułami (jak z 10 innymi), jednak coś musiało odpaść, niestety

Fajne że dałeś Cabal2 bo jedynka jest naprawdę najlepszym mmo w jakie grałem. Miejmy nadzieje że tego nie spierdo*ą.

Z niecierpliwością czekam na GW2. W jedynkę gram już od ponad dwóch lat, i dalej mi się nie nudzi. Najlepsze MMO w jakie kiedykolwiek grałem. Sądząc po gameplayach z drugiej części ... to na pewno będzie TOP1 ;) Gdy do sklepów internetowych wejdzie pre-order, od razu zamawiam : ) Czekam także na Vindictus'a ale to w mniejszym stopniu.

Czekam tylko na pozycje 9, 7, 6, 2. Szczegołnie na tą ostatnią bo gra na gameplaych wygląda miodnie. Jeśli Webzen coś spartoli pozabijam :lol: .

Ja czekam tylko na GW2. Dlaczego? Bo pierwsza czesc byla jedyna z tego gatunku gra(choc to nie jest do konca MMO), ktora przypadla mi do gustu. Jesli czesc 2 bedzie rownie dobra, a zapowiada sie na lepsza, to z pewnoscia kupie. A reszta? Dla mnie sam crap, ale to w moim przypadku normalka : /.

Nie czekam na nic. I tak wszystko bedzie lagowało z tym PC.

A The Old Republic? To nie jest jedna z najbardziej wyczekiwanych gier?

Jest, ale to jest subiektywna lista Guru, wiec nie musza byc na niej gry, na ktore czekaja inni.

No jakże to tak, coś musiało odpaść - ale czemu akurat The Old Repbulic? :D Dla mnie to jest jedyna oczekiwana gra :x

A dla mnie to gra smiech i super wtopa. Przynajmniej po zapowiedziach i filmikach :X. Tysiace graczy, tyle smao gustow i oczekiwan.

Dla ludzi lubiących Star Wars może to być ciekawa pozycja. Chociaż bardzo lubię SW to ta gra mnie średnio pociąga, czekam w szczególności na Guild Wars 2, Blade & Soul no i Vindictus EU.

APB - raz nie wyszło, wątpie, że uda się teraz. Choć większość graczy "poleci" na Free to play.

Jeśli chodzi o mnie to ja będę czekał na 1,2 oraz 4. To są jedyne gry, które mnie w tym zestawieniu interesują. I mam nadzieję, że w każdą z nich będę mógł zagrać ;p

Moim skromnym zdaniem APB padło tylko przez to że wprowadzili abonament jeśli jednak nie będzie wielkich lagów i bugów to gra będzie bardzo dobra

Jest, ale to jest subiektywna lista Guru, wiec nie musza byc na niej gry, na ktore czekaja inni.

Achaaaaa, czyli to jest 10 tytułów najbardziej wyczekiwanych przez guru?

Kurcze, a myślałem, że to jest "10 najbardziej wyczekiwanych MMORPG'ów", czyli coś bardziej obiektywnego.

Jedyne, co może być tu subiektywne to ocena autora co do tej popularności (w końcu zmierzyć jej nie można), ale przecież o TORze jest głośniej niż o połowie tytułów z tej listy. Imo pod tym względem jedynie GW2 może z tym tytułem konkurować, ale okas... Brak tego tytułu to w moim mniemaniu wielki fail i niedopatrzenie. To tak jakby robić zestawienie "najbardziej popularnych mmo" i nie uwzględnić wowa...

Moim skromnym zdaniem APB padło tylko przez to że wprowadzili abonament jeśli jednak nie będzie wielkich lagów i bugów to gra będzie bardzo dobra

Czyli dalej będziesz płakał, bo k2 na pewno f2p nie wprowadzi. Znaczy się wprowadzi, ale tylko na papierze. W rzeczywistości będziesz musiał płacić za WSZYSTKO poza graniem, przez co gra f2p będzie porownywalna z masochizmem. Uwierz mi, już lepszy byłby abonament. Każdy kto zna k2 Ci to powie. Przykro mi.

Kurcze, a myślałem, że to jest "10 najbardziej wyczekiwanych MMORPG'ów", czyli coś bardziej obiektywnego.

Jak juz cytujesz, to rob to w calosci. "10 najbardziej wyczekiwanych MMORPG'ów - by guru". Jest to subiektywna lista gier, na ktore czeka Guru, a nie maly Azjata ze skosnymi oczkami, nie gruby Amerykanin wcinajacy burgera i rowniez nie jakis albinos-fin. Tylko Guru.

Brak tego tytułu to w moim mniemaniu wielki fail i niedopatrzenie

A dla mnie umieszczenie go na liscie byloby failem. Dlatego jest to lista Guru, Twoja wygladalaby inaczej, a moja juz zupelnie z innej bajki, bo pewnie wpisalbym jeden tytul.