Matura ustna z polskiego

Witam

Jako temat maturalny do ustnego polskiego wybrałem sobie "Charakterystykę bohaterów literatury fantasy" I mam do Was prośbę czy możecie polecić mi jakieś tytuły, gdzie są jacyś interesujący bohaterowie, których można scharakteryzować. Chodzi mi o różnorodność, bo jak na razie mam takie postacie jak :

- Harry Potter - czarodziej

- Geralt - mutant

- Akkarin - czarodziej ( T. Canvan)

Do swojej pracy chciałbym też dodać postać Bilba z Hobbita oraz kogoś z całej serii Gry o Tron ( ale nie mam pomysłu kogo )

Jeżeli możecie to podajcie kilka tytułów miło byłoby, aby te tytuły nie były aż tak bardzo znane jak np. książki Tolkiena czy Martina :)

Trylogia husycka, od groma "różnych" bohaterów. Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza. Wcisnąłbym tam nawet Wędrowycza z serii książek Pilipiuka. Opcji jest mnóstwo.

PS. Fajny temat, ja będę musiał losować już :(

Thomas Sniegoski "Upadli". Główny bohater Aaron, Nefilim pół-człowiek pół-anioł.

Christopher Paolini "Eragon". Eragon, Smoczy Jeżdziec zawsze to jakaś odskocznia od czarodziejów.

Jeśli coś mi się jeszcze przypomni (trochę tej fantastyki przeczytałem) to dopisze.

Grzędowicz - ile razy miałem się za niego wziąć. Jakie tam występują postacie fantastyczne ? Osobiście posiadam na swoim kindelku oryginalną 1 część i trochę te obrazki przy każdym rozdziale mnie...odstraszają hah. No ja jeszcze zdaję starą maturkę ( technikum) z tego co słyszałem przy nowej maturze z polskiego jest niezła rzeź z tym losowaniem pytań.

Cień - Amerykańscy Bogowie N Gaiman no i Pan Środa też z tej książki

Maja Lidia Kossakowska "Siewca wiatru"/"Zbieracz burz" - anioły i demony w ludzkim wydaniu, główny bohater dość interesujący

Terry Pratchett cała seria "Świat dysku"- od wiedźm przez czarodziei do bogów i bohaterów, a do wyśmiewanie współczesności. Bohaterowie: patrycjusz Vetinari, komendant Vimes, to z takich którymi można by się zająć

Peter V. Brett "Malowany człowiek"- główny bohater walczący dla ludzkości, zdradzony przez przyjaciół i porzucony na pewną śmierć, też dobry przykład

George R.R. Martin "Pieśń Lodu i Ognia" (Gra o tron)- o ile osobiście nie wiem czym się ludzie przy tym tytule zachwycają, to postaci do scharakteryzowania masz tu aż nadto :)

Jest jeszcze od groma ciekawych książek fantasy, które mógłbym wymienić, ale ciężko mi powiedzieć, czy nadawały by się do prezentacji maturalnej.

David gaider, Trylogia "Dragon Age" (Utracony tron, Powołanie, Rozłam). Historia osadzona w świecie gry Dragon Age. Opowieść osadzona jest dobre 20-30 lat przed zdarzeniami w pierwszej części gry Dragon Age. Podróże, spore bitwy, bohaterowie nawet interesujący, historia wciągająca.

Dokładnie jak pan nade mną polecam Malowany człowiek :)

Może i strzał w płot ale co tam... Jakub Wędrowycz!

Źle. Nic nie zdziałałem. Birski, idiota się wplątał. Przykuł mnie do drzewa i poszedł po samochód. Cholera. Mało mnie nie dopadło.– Uwolniłeś się?Pokazał resztki kajdanek wiszące mu na nadgarstku.– Zawieś czosnek. Jutro spróbuję znowu. Tylko, że ten cholerny gliniarz będzie teraz na mnie czatował. Boże, Ty widzisz taką ciemnotę i dlaczego nie oświecasz tego bałwana?– Dzięki. Jak mogę się odwdzięczyć?– Dopiero po robocie. Szkoda, że nie dałem rady dzisiaj.– Czekaj, przetnę ci może chociaż do końca te bransoletki.– Tego nie odmówię.Poszli do szopy. Marek zręcznie przeciął szlifierką kajdanki, podkładając kawałek blachy. Jakub starannie wytarł je szmatką i wsypał do plastikowej torebki.– Przyda się – wyjaśnił.Wkrótce potem na swoim koniku jechał do domu. Dojechał do szosy na Chełm i pojechał w stronę Woj sławie. Gdy mijał cmentarz poczuł, że coś mu się przygląda.– Jeszcze się do was dobiorę – obiecał.Wrażenie przyglądania się zniknęło, tak jak gdyby to coś przestraszone wycofało się. Birski czekał swoim radiowozem na krzyżówkach.– Dobry wieczór – rzucił kąśliwą uwagę.– A dobry wieczór.– A skąd to się wraca? Może z nielegalnych poszukiwań archeologicznych?– A tak sobie jeżdżę. Cierpię na bezsenność. Pomyślałem, że odrobina świeżego powietrza dobrze mi zrobi.– Słuchaj Jakub, ty mnie znasz.– Trudno nie znać ozdoby naszej gminy i dzielnego pogromcy kłusowników, bimbrowników i wszelakich innych złoczyńców.– Dopóki nie złapię cię na gorącym uczynku, możesz czuć się bezpieczny, ale strzeż się. Nawet, jeśli wiek cię uratuje przed odsiadką, to ja się postaram, żeby obrzydzić ci życie. Będą grzywny i inne takie. Ty się starzejesz. Nie jesteś już taki sprytny jak pięć lat temu, gdy obejmowałem tu służbę. A z czasem będzie coraz gorzej.– Zapewne tak. A swoją drogą to mało brakowało, a tłumaczyłby się pan, dlaczego mój trup znaleziony na cmentarzu ma kajdanki na rękach.– Hym?– Wampiry przyszły. Na szczęście uwolniłem się.– Oddaj chociaż kajdanki. To służbowe…– Proszę – Jakub rzucił mu torebkę. Birski roześmiał się.– Wiesz, za co cię posadzę?– Tak?– Za niszczenie milicyjnej własności.– Pańskie słowo w sądzie przeciwko mojemu. To będzie bardzo trudno udowodnić.– Tu są twoje odciski palców – potrząsnął torebką.– Obawiam się, że nie. Wytarłem je flanelą. Nie został ani jeden.Birski zawył. Naraz coś mu przyszło do głowy.– Są za to na torebce.– Niewątpliwie. Znalazł pan torebkę u mnie w kuble i wsypał pan do niej zniszczone uprzednio kajdanki. Na torebce są moje odciski palców, co nie czyni dowodu.Milicjant zaklął.– Muszę cię dopaść, choćby to była ostatnia rzecz, jaką zrobię w życiu.– Życzę powodzenia.– Mam. Kierowanie nieoznakowanym pojazdem. Ten konik nie ma nawet świateł odblaskowych o pozycyjnych, nie wspominając.– Zgadza się. Sanie, fura przyczepa platforma muszą mieć światła odblaskowe. Ale konie nie. To taka luka w przepisach. Nie zacytuję z pamięci stosownego paragrafu. Ale mam w domu kodeks ruchu drogowego. Gdyby pan chciał skorzystać.Birskiemu wpadł do głowy kolejny pomysł. Wyciągnął z kabury pistolet.– Rzuć broń – polecił.– Nie mam.– Rzuć broń. Rzuć broń.– Proszę o dodatkowe wyjaśnienia.– Proste. Muszę trzy razy ostrzec, abyś rzucił broń. Potem oddam strzał ostrzegawczy, a potem postrzelę cię w obronie własnej i postaram się, aby to był nieszczęśliwy wypadek. Aby postrzał okazał się śmiertelny. – Zaraz, zaraz. Przecież nie mam broni.– Przepisy milczą o takim przypadku. To taka luka, Jakubie. Muszę ostrzec, oddać strzał ostrzegawczy i mogę strzelać.– A jeśli rzucę broń, to już pan nie może? – zaciekawił się Jakub.– Wtedy nie.Egzorcysta sięgnął do cholewy buta i wydobywszy z niej nóż, rzucił go na ziemię. Prosto pod nogi Birskiego.– Rzuciłem broń. Tym samym nie może pan strzelać.Birski rozpłakał się.– Ja już nie mogę – powiedział. – Pan panie Wędrowycz jest okropnym człowiekiem.– No nie rozklejaj się. Milicjant, a beczy. Zagniesz mnie następnym razem.Posterunkowy otarł oczy.– Rozmowa z panem to intelektualne przeżycie – wyznał. Jestem szczęśliwy, że tylko pan w tej gminie jest tak inteligentny. Proszę jechać do domu.– Nie omieszkam się. Jestem już stary i muszę się wysypiać. A odnośnie świateł odblaskowych, to wiszą tam, pokazał gestem.Na końcu ogona kłaczka miała zapiętą spinkę do włosów, na której huśtał się odblaskowy znaczek. Czterolistna koniczynka. Na szczęście. Birski wył długo i ponuro. Wył tak przejmująco, że aż pobudzili się okoliczni mieszkańcy. Nie zapalali świateł. Stali za firankami i przyglądali się temu zdumiewającemu widokowi. Pośrodku skrzyżowania stał radiowóz, a koło niego miejscowy posterunkowy, zadarłszy głowę, wył do księżyca. Okoliczne psy podchwyciły jego skowyt. Wkrótce obudziło się pół wsi.

@hunterC przeczytałem jak na razie 6 części i jedyne postacie FANTASTYCZNE, które tam są to Melisandre i ewentualnie Danearys a i tak malo co można o nich napisać w kwestii postaci fantastycznej.

Malowany Człowiek wydaję się być okey ma nawet kontynuacje tj. Pustynna Włócznia, ale co mnie martwi - czy jest tam w ogóle jakaś postać fantastyczna, którą można dobrze opisać ? Ważne jest to, aby to nie był kolejny mag.

Eragon wiem, że to jest "dobra" książka , ale żeby było śmiesznie wraz z moim kolegą który ma ten sam temat powiedzieliśmy sobie, że nie będziemy brali tych samych tytułów - on wziął między innymi Eragona i Zwiadowców.

Jeśli musisz opisać bohatera z literatury fantasy to nie musi być on "magiczny" wystarczy, że książka jest fantasy. W Malowanym Człowieku na początku bohater jest zwykłym człowiekiem ale potem

pokrywa ciało magicznymi runami, zjada ciała demonów, zyskuje demoniczne moce i tak dalej
mogę polecić jeszcze książki Brenta Weeksa Światłowładca, z bohaterów z tej książki mógłbyś użyć Pryzmata
tu będzie mega spoiler do książki potrafi krzesać, to taka jakby magia kolorów i światła, walczył z bratem, uwięził go i udaje, że nim jest żeby zachować władzę, jest najpotężniejszym magiem w tamtym uniwersum, jest fajnie opisany, dużo o nim wiadomo więc to dobry materiał

polecam całą sage o Inkwizytorze Mordimerze Maderdinie, Jacka Piekary jak i inne jego książki np. Ani słowa prawdy

Wojna Pajęczej Królowej,Trylogia Doliny Lodowego Wichru.

Trochę przeinaczyłem tytuł tematu spojrzałem dokładnie i powinno być " Przedstaw i porównaj różne typy bohaterów literatury fantasy, analizując wybrane utwory " Czyli rzeczywiście nie musi to być bohater "magiczny" ( czytanie ze zrozumieniem hah ) . W sumie trochę to zmienia nie mniej i tak potrzebuje kilku bohaterów.

@Geledrin opis tego bohatera bardzo przypomina mi Devil May Cry. Bardzo możliwe, że wezmę się za tą książkę z tego co widzę są 2 części + 2 części kontynuacji ?

Jacek Piekara chodzi za mną tak samo jak Grzędowicz, ale nie wiem czy bym ogarnął te 10 czy nawet więcej tomów tego cyklu do maja.

A ja serdecznie polecam książkę fantasy -> Czarnoksiężnik z Archipelagu pisałem nawet o tym pracę na maturze ;D

Jacek Piekara chodzi za mną tak samo jak Grzędowicz, ale nie wiem czy bym ogarnął te 10 czy nawet więcej tomów tego cyklu do maja.

Piekara wchodził mi jak woda na pustyni, naprawdę wciągająca lektura.

Polskie wydanie malowanego człowieka rozbiło książki na 2 części pewnie bo hajsy. Są w sumie 3 części i jeden "filler" Malowany człowiek, Pustynna włócznia, Wojna w blasku dnia to główna seria plus coś tam bazar, nie pamiętam dokładnie tytułu. Jakoś w marcu w murricach wychodzi 4 część. Co do Światłowładcy to to jest trylogia tak mi się wydaje.

Aż mnie dziwi, że nikt nie wspomniał o "Achaji" Adrzeja Ziemiańskiego. Barwne postaci, szczególnie te główne i tekstu "skur***yn, ale człowiek". Polecam.

seria "Stalowy Szczur"- autor Harry Harrison

seria "Świat Czarownic" - autor Andre Norton

Tak wyrazistych bohaterów jak w tych opowiadaniach , ciężko znaleźć

Dodał bym jeszcze serię "Planeta Śmierci" autor, Harry Harrison.

Polecę Sci-fi, polecam Endera z "Gra Endera". Ksiązka jest krótka (200~stron), ale wciąga jak sk... cholera, a sama postać jest moim zdaniem bardzo ciekawa.

Drugim tytułem (trylogią) z ciekawymi bohaterami jest, tak sądzę, trylogia czarnego anioła Bretta Weeksa, główny bohater (nie pamiętam w tej chwili jego imienia) oraz jego mentor, postacie bardzo dynamiczne rozwojowo.

No i może klasycznie, MULTUM ciekawych postaci spotkasz w Grze o Tron.

Tym niemniej, będąc przy pracy maturalnej, nie bierz więcej niż 4 postaci, nie wyrobisz się. Te 15 minut to BARDZO mało jak już łykniesz temat. Do tego kompletu co masz to wybrałbym właśnie Endera (Harry vs Ender i Akkarin vs Geralt, parami na zasadzie podobieństw/różnic).