Da się grać bez suba?

Tak jak w tytule czy da się grać bez suba i jeszcze kilka pytań, a mianowicie. Co daje sub? Czy gra jest sprawiedliwa jeśli chodzi o płacących i darmozjadów? Szukam ze znajomymi gierki na której moglibyśmy się zatrzymać na dłużej, a ze względu na granie przez nas plus minus 6 lat w JK3:Academy odpowiada nam uniwersum tego mmo. Wiadomo nie każdy z nas jest skłonny wydawać pieniądze na gry dlatego interesują mnie te informacje by móc namówić tych, którzy chcieli by grać głównie za darmo. Więc czekam na odpowiedzi i dziękuję za poświęcony czas.

Pobawić się można nieco bez suba, ale jeśli chcesz grać na serio to bez abonamentu będzie ciężko.

SWTOR nie jest wprawdzie grą p2w, ale ma kosmiczną ilość ograniczeń dla osób które decydują się nie wydawać pieniążków, sam po tygodniu zakupiłem suba a później jeszcze dodatek i nie wyobrażam sobie(jak większość ludzi) grania bez niego.

Za darmo dostajesz content do 50 lvl włącznie, jednak maksymalny poziom to 60(dodatek Shadow of Revan), poprzednio 55(dodatek Rise of the Hutt Cartel).

W grze mamy 3 rodzaje kont: f2p(osoby które nigdy nie wydały żadnych pieniędzy), preferred(ex abonamentowcy lub tacy którzy chociaż raz zakupili coś w sklepie np walutę) oraz subscriber(abonament - gra bez ograniczeń).

Pierwszy rodzaj kont to praktycznie rozszerzony trial/demo, moim zdaniem nadaje się wyłącznie do zapoznania z grą oraz jej mechaniką, gra jako "czysty" f2p nadaje się wyłącznie dla sadomasochistów.

Granie "za darmo" można zacząć dopiero od preferred, jednak i tutaj zalecam przeznaczanie pewnych sum pieniążków na rozbudowę tego konta np przez odblokowywanie w sklepie niedostępnych dla darmowych graczy elementów.

Co do samego abonamentu i tego co on daje w stosunku do kont darmowych:

1 Wszystkie rasy za wyjątkiem Catharów (bez suba masz tylko 3)

2 12 slotów na postacie (f2p mają 2 a preferred 6)

3 brak limitu pieniędzy( bardzo, bardzo bolesne dla tych którzy nie mają abonamentu, z limitem nie będzie Ciebie stać na bardzo wiele rzeczy, f2p mogą mieć ledwie 200k a preferred 350k)

4 możliwość rozbudowy inventory za kredyty (f2p/preferred wyłącznie za $)

5 pełne XP (gracze f2p/preferred po 20 lvl dostają -25% XP ze wszystkiego w efekcie zaczynają zostawać z tyłu za abonamentowcami, w skrajnych przypadkach można "utknąć" tzn zrobisz wszelkie możliwe questy a wciąż jesteś do tyłu z poziomem. Ratować trzeba się boostami XP ze sklepu bądź tymi które otrzymuje się za niektóre questy.

6 rest XP( osoba z subem zostawiając swoją postać przy wylogowaniu np w kantynie/na flocie/domu powoduje, że ładuje ona w ten sposób dodatkową premię x2 XP za zabijanie mobów przez pewien okres czasu)

7 pełne nagrody za questy (f2p/preferred, NIE MOGĄ wybierać pewnych nagród za zrobionego questa)

8 możliwość korzystania z artfaktów( tzw fioletowe przedmioty, najmocniejsze w grze których gracze f2p/preferred nie mogą używać)

9 normalne ceny u vendorów( f2p/preferred muszą płacić więcej za naprawy, kupno czy nawet za dodawanie slotów augmentowych do sprzętu)

10 brak ograniczeń we Flashpointach( FP=fabularne raidy dla grup max 4 osoób, f2p/preferred mają tygodniowy limit, po jego przekroczeniu nie dostają nagród za ich zrobienie)

11 możliwość schowania nakrycia głowy(np jeśli nie chcemy aby helm zakrywał nam buźkę, f2p/preferred nie mogą tego robić)

12 unifikacja kolorów (jeden barwnik wystarczy na zmianę koloru całego setu, w przypadku f2p/preferred nie ma takiej możliwości, kupowanie oddzielnie dla każdego elementu naszego ubranka jest kosztowne a z limitem kasy czasem wręcz niemożliwe)

13 dostęp do Operations (end game'owe raidy dla grup 8 lub 16 osób, f2p/preferred nie mają tam nawet wstępu)

14 swobodne wysyłanie maili (tj 8 slotów i możliwość dodania kredytów w załączniku, preferred ma tylko 1 slot a f2p 0)

15 3 crew skille( crew skille czyli crafting/zbieractwo, pogrupowane są trójkami aby się wzajemnie uzupełniać, gracze f2p mają tylko 1, preferred 2)

16 50 slotów w GTN( sloty w systemie aukcyjnym gdzie wystawiamy to co chcemy sprzedać innym graczom, preferred otrzymuje ich ledwie 5 a f2p 0)

To tylko kilka przykładowych różnic, do tego dochodzą dodatki które trzeba nabyć oddzielnie np najnowszy Shadow of Revan kosztuje ~70zł(gratis dostaję się też poprzedni), bez nich przygoda kończy się na 50 poziomie a jak każdy gracz SWTOR wie, prawdziwa zabawa zaczyna się po 50'tce :) ).

Dodam jeszcze, że w GTN(galactic trade network - taki system aukcyjny) można za kredyty w grze kupić od innych graczy nawet przedmioty sklepowe w tym UNLOCKI znoszące ograniczenia, jednak ze względu na limit kasy wiele z nich będzie poza zasięgiem f2p/preferred.

Tak to wygląda w skrócie, dodam jeszcze, że tak 80% graczy opłaca abonament, nawet w polskich gildiach gracze f2p/preferred to zdecydowana mniejszość.

Na pocieszenie dodam, że EA oferuje Polakom niższe koszta subskrypcji niż ludkom na zachodzie i takie 30dni suba to 30zł, jak wykupisz dłuższy okres czasu to wychodzi jeszcze taniej.

Pytanie: jak kupie suba, to muszę kupić dodatki?

Nie - tak długo jak masz suba, masz dostęp do wszystkiego, jeżeli jednak wygaśnie Ci sub, to tracisz dodatek. Przynajmniej tak było jeszcze jakiś czas temu, jak grałem

Niestety tak nie jest, mając suba dostajesz tylko ten starszy dodatek tj Rise of the Hutt Cartel, nowy czyli Shadow of Revan musisz kupić niezależnie od tego czy masz suba czy nie.

Można go chyba kupić za kasę w grze, czy nie ?

Można go kupić za kasę z poziomu konta WWW, kosztuje ~70zł, przynajmniej tyle płaciłem w grudniu.

Chodziło mi o to czy można go kupić za walutę w grze, tak jak inne itemy ze sklepu ?

Jak grałem, to wydaje mi się, że widziałem na aukcji do kupienia dodatki, ale nie jestem pewien.

Nie nie można kupić za walutę w grze, tylko prawdziwa kasa i tylko z poziomu konta, więc odpada również Allegro i sklepy z kluczami(jakby kogoś to interesowało).

Na aukcjach w grze można kupować różne rzeczy ze sklepu za kasę w grze, ale nie dodatki.

Tak jak w tytule czy da się grać bez suba i jeszcze kilka pytań, a mianowicie. Co daje sub? Czy gra jest sprawiedliwa jeśli chodzi o płacących i darmozjadów? Szukam ze znajomymi gierki na której moglibyśmy się zatrzymać na dłużej, a ze względu na granie przez nas plus minus 6 lat w JK3:Academy odpowiada nam uniwersum tego mmo. Wiadomo nie każdy z nas jest skłonny wydawać pieniądze na gry dlatego interesują mnie te informacje by móc namówić tych, którzy chcieli by grać głównie za darmo. Więc czekam na odpowiedzi i dziękuję za poświęcony czas.