Pytania nooba

Witam własnie rozpoczynam swoją przygodę z Guild Wars 2 i mam kilka pytań.

1) Jak najszybciej wylevelować swoją postać? (na razie expie poprzez eventy i odkrywanie mapy ale jestem ciekaw czy jest jakiś szybszy sposób.

2) Jak zbierać gear pvp? (Nie ukrywam, że zawsze preferowałem pvp i jestem ciekaw w jaki sposób mogę zebrać potrzebne przedmioty. Czy jest to tak jak w grze World of Warcraft, że będę robił jakieś battlegroundy i dostawał honor, który wymienie na przedmioty czy będe musiał farmić dungeony?)

3) O co chodzi z tym WvW i czy istnieje jakaś sensowna polska strona, która tłumaczy taktyki i mechanike tego systemu?

4) Jak wygląda kwestia balansu klas ( Wiadomo, że zawsze niektóre klasy są lepsze a mój wybór padł na thiefa ponieważ zawsze gram tego typu klasami. Wiem, że może ktoś napisać graj czym lubisz ale z doświadczenia wiem, że są takie klasy(spece), które się po prostu do pvp nie nadają)

5) Jak wyglądają profesje i czy dają jakieś bonusy (np blacksmithing +20 do vitallity itp. )

6) Czy pvp jest ,,skilowe" (Najbardziej od tej gry odrzucała mnie uboga ilość umijętności. Zaledwie kilka takich skilli do ,,bicia" wypada kiepsko do tego czego doświadczyłem w wowie. Czy umiejętności w pvp mają tutaj duże znaczenie czy jednak przeważa gear. Jestem ciekaw czy jakiś dobry gracz jest w stanie zniszczyć kogoś w pvp kto ma bardzo dobre itemy.

7) Jakieś wskazówki/porady odnośnie gry? :)

Z góry dzięki za sensowne odpowiedzi

1. Kończenie map, crafting i eventy.

2. Nie ma czegoś takiego jak gear PvP. Wchodzisz do lobby, bum, masz wszystko, czego potrzebujesz. Nie ma też żadnych unikatowych nagród ani waluty PvP.

3. World vs World vs World - im więcej punktów ma twój świat, tym więcej bonusów dostaje. Przejmuje się struktury. Podstawowa taktyka to Zerg vs Zerg, z większym zwycięskim. Mechanikę, czyli maszyny oblężnicze dzielą się na 2 typy - uszkadzające struktury i uszkadzające ludzi. Tyle

4. Nie ma klasy OP w sensie PvP. Na PvP każdy ma swoje zadanie. W PvE OP są warki.

5. Nie

6. Jest bardzo skillowe. I nie koniecznie jest 6 skilli do bicia - może być mniej, a może być więcej. No i nie ma gearu PvP.

7. Znajdź sobie ludzi. Inaczej długo nie pograsz.

1) Dla mnie najszybciej expi się podczas zergowania na Edge of the Mists + można wyhaczyć niezłe itemy
2) Nie ma czegoś takiego jak set PvP. Na arenach ustawiasz sobie sam itemy + runy/sigile do nich a WvWvW wykorzystuje Twoje aktualne eq które nosisz.
3/ Nie ma dobrej polskiej strony o GW2. Ogólnie chodzi w tym o zergowanie razem z grupa z Twojego serwera fortyfikacji przeciwnika, nabijając przy tym rangi WvW, itemy, matsy itp.
4) Osobiście nie spotkałem się z czymś takim jak OP klasa. Wszystko zależy od tego w jakim stopniu poznasz możliwości klasy którą aktualnie grasz. Jeśli wybrałeś Thiefa, to czeka Cię ciężka droga, aczkolwiek opłacalna. Sam mam Thiefa i sobie chwalę. ^^
5) To o czym napisałeś, o statystykach, to daje Ci je cooking. Co do reszty profesji, ja dobierałem je pod dwoma kątami: czy chce zarobić na swojej profesji czy chcę być samowystarczalny i sam dla siebie craftować uzbrojenie. Sam crafting także daje Ci exp, więc można na tym wbić łatwo kilka lvli. :D
6) Jak wspomniałem wcześniej, na arenach chodzi tylko o to, jak dobrze nauczyłeś się klasy którą grasz aktualnie. Co do WvW, eq ma znaczenie dopóki wrogi zerg nie wleci w Ciebie jak stado byków. Wtedy chociażbyś miał wszystko ascended, to nie zostanie po Tobie nawet smród. :D
7) Lvlowanie potraktuj jak tutorial. Dopiero na 80 lvl zobaczysz, co ta gra ma naprawdę do zaoferowania. Próbuj różnych kombinacji broni, może nawet innych klas(jeśłi lubisz operować wieloma skillami na raz, polecam Ci elementalistę, który operuje 4 żywiołami, czyli do dyspozycji ma 20 skilli + 5, które sam sobie dobierzesz). I think this will be it. :D

Co do PvP, to tak jak zostało już napisane - liczą się tylko i wyłącznie twoje umiejętności, bo gearu się nie zdobywa. Podejście do tego trybu masz całkiem inne niż w WoWie, o którym tutaj piszesz. WoW faktycznie ma PvP, ale tam jest ono zrobione w stylu PvE.

A odnośnie ilości skilli - jest ich bardzo dużo i gwarantuję Ci, że przez pewien czas będziesz miał problemy z opanowaniem wszystkich.

Masz 5 skilli broni, do tego jest coś takiego jak zmiana broni podczas walki, czyli kolejnych 5. Do tego 1 skill leczący, 3 dodatkowe i 1 elitka.

Poza tym różne klasy mają też skille specjalne, czy jakby to nazwać.

Nie ma czegoś takiego jak zbędny skill - podczas walki używasz wszystkich z nich ;)

A z ilu korzystałeś w WoWie? ;)

Edit:

Ach i tak odnośnie expienia... Widzę, że jesteś w jakimś stopniu zainteresowany PvP, także warto byś wiedział, iż by je grać tak naprawdę nie musisz expić. Wchodzisz do lobby pvp i tyle, co więcej - za granie dostajesz różne itemki, czy gold, a wśród nagród znajdują się też scrolle zwiększające lvl w PvE. Jeśli grałbyś naprawdę dużo PvP, to raz dwa zdobędziesz masę tych scrolli.

Edit2:

Odnośnie klas: w PvP wszystkie są przydatne w teamie. Thief jest trudny na początek, ale nie jest powiedziane, że nie dasz rady. Gdyby jednak gra thiefem Ci całkowicie nie szła, nie bój się zmienić klasy na coś łatwiejszego. Warto też zaznaczyć, że większość klas ma spory wybór dobrych buildów - nie ma tak, że jest tylko jeden, który się sprawdza - do tego w każdym są różne opcje drobnego modyfikowania ich pod swój styl gry.

najwięcej expa jest z dungeonow. pierwszy od 35lvl wcześniej graj edge of the mist.

Powiem tak: Nie leveluj zbyt szybko. Zdecydowanie duża część graczy odeszła gry przez szybkie levelowanie, bo "gra się znudziła, cały czas to samo". GW2 to jeden duży end-game, o tym trzeba pamiętać. Wraz z levelem dostajemy tylko kolejne możliwości.

1. Dla szybkiego lvl polecam EotM i zdobywanie Tome of Knowledge w trybie spvp (które zdobywa się zbierając kolejne poziomy w systemie PvP Reward Track).

2. W GW2 masz 2 tryby pvp: wvwvw i spvp. Na pierwszym "nosisz" sprzęt zdobyty w trybie pve a na drugim gra podbija na czas gry Twój lvl do 80 i dostajesz dostęp do "ekwipunku pvp" od razu. Spróbuj obu trybów każdy ma w sobie coś fajnego.

3. Nie ma sensownej polskiej strony o GW2. Największa i najciekawsza baza wiedzy jest w języku angielskim. Polecam na początek oficjalne wiki a o wvwv, krótkie 3 artykuły na MetaBattle

4. Balans jest okej. Nie ma klasa OP jako takich. Z każdej klasy da się wyciągnąć przyzwoity gameplay jedyną przeszkodą jest "poziom ogarnięcia gracza". Różne klasy mają różny próg wejścia. Wybrałeś thiefa czyli jedną z najtrudniejszych do gry klas. Powodzenia ;)

5. Jedyny bonus jaki masz z dyscypliny to możliwość wytwarzania przedmiotów (większość jest możliwa do kupna na TP). Polecam lekturę na oficjalnej wiki

6. Twórca gry dąży aby tryb pvp był nastawiony na umiejętności gracza a nie sprzęt i bezmyślne wciskanie randomowej kombinacji klawiszy. Skilli masz "mało" ale z głowa je trzeba używać. I zapomnij o wowie. Jeśli przychodzisz do GW2 z Wowem w głowie to już na starcie się spalisz.

7. Ciesz się grą. W GW2 nie ma pojęcia "muszę" ale "chcę". Znajdź sobie gildię. Nie twórz postaci main. Graj różnymi klasami i rasami. Pamiętaj 80 lvl to w GW2 żadne osiągniecie (jak ktoś napisał lvleowanie w gw2 to trial klasy/rasy). Rób daily i mapki na 100%. Graj każdy tryb gry i pvp i pve.

Dziękuje za tak liczne odpowiedzi, które przybliżyły mi trochę wygląd tej gry. Właśnie jestem na wvwvw i całkiem ciekawie to wygląda chociaż wszyscy latają za jedną postacią. Z chęcią sprawdzę jeszcze tryb spvp i mam nadzieje, że przypadnie mi do gustu. Po waszych wypowiedziach cieszę się, że wybrałem thiefa bo lubię grać klasami, które są trudne do opanowania albo po ogarnięciu dają dużo przyjemności z gry. Używam teraz 2 daggerów na zmianę z pistoletami ale nie ukrywam, że zdecydowanie bardziej wolę grać z 2 daggerami :P. Odnośnie grania kilkoma klasami to zawsze miałem tak, że wolę grać tylko i wyłącznie jedną klasą żeby ją jeszcze lepiej opanować natomiast klasy dystansowe odpadają(szczególnie elementalisa). Obecnie szukam gildi i mam nadzieję, że coś znajde.

@Xar

W wowie to zależy na którym dodatku i jaką klasą ale bywało tak, że miałem po 20-30 skilli/macr których używałem na walkach na arenach. Tutaj jest nowe wyzwanie bo to system non target a ja jestem przyzwyczajony do systemu targetowego.

Odnośnie grania kilkoma klasami to zawsze miałem tak, że wolę grać tylko i wyłącznie jedną klasą żeby ją jeszcze lepiej opanować natomiast klasy dystansowe odpadają(szczególnie elementalisa).

I tu zrobisz błąd. Po pierwsze grając różnymi klasami odkrywasz ich słabe punkty co wykorzystasz później w walce z nimi. I dwa grając jedna postacią będzie Ci trudno dobrać 1 wspólny ekwipunek i build dla każdego aspektu gry. Dodatkowo obecnie aby zrobić broń legendarną potrzebujesz tokenów za 100% mapy. Za 1 postać masz tylko 2 tokeny a broni legendarnych jest znacznie więcej. W sumie sam stwierdzisz prędzej czy później, że 1 postać to za mało :)

Ja na przykład mam kilkanaście postaci na różne tryby. Guard na wvwvw (melee train), thiefa dla roamingu (też wvwvw), ele na dungi, wojek na fraktale, inżynier, mesmer na spvp, łowca i necro na pve (living story, world bossy, luźne hasanie po mapce, misje gildyjne).

Tutaj jest nowe wyzwanie bo to system non target a ja jestem przyzwyczajony do systemu targetowego.

GW2 nie jest grą non target

Rozegrałem z 5 walk spvp i to jest świetne. Pół godziny posiedziałem na skillami, które wybrać porobiłem macra na myszce i już nawet zabijam ludzi co mają 80lvl a ja jestem na 17. Zdecydowanie bardziej podoba mi się to niż wvw i dostaje całkiem wypasione itemy a niektore sa nawet na 80 poziom. Natomiast zauważyłem, że moje doświadczenie w ogólnie nie wzrosło po rozegraniu tych 5 meczy. Grałem unranked mecze czy to dlatego nie dostałem doświadczenia? Zmienia się tylko moja ranga pvp ale expa nie ma :(

Jeszcze moja rada - nie porównuj tej gry do WoWa bo się na tym przejedziesz. Ta gra jest po prostu inna niż WoW i jak się porównuje je do siebie to wychodzi, że "WoW >>> GW2" i potem to widmo lubi prześladować "czemu w GW2 nie ma tak jak w WoWie, że..." i psuje to zabawę z tym tytułem ;)

Główną wadą GW2 jest właśnie to, że nie jest Wowem, co strasznie nie podoba się wielu osobom "bo chcieliśmy WoWa B2P z lepszą grafiką" a dostali po prostu coś innego i wielki hejt. Jak chcą WoWa to niech płacą abonament, life is brutal :)

Rozegrałem z 5 walk spvp i to jest świetne. Pół godziny posiedziałem na skillami, które wybrać porobiłem macra na myszce i już nawet zabijam ludzi co mają 80lvl a ja jestem na 17. Zdecydowanie bardziej podoba mi się to niż wvw i dostaje całkiem wypasione itemy a niektore sa nawet na 80 poziom. Natomiast zauważyłem, że moje doświadczenie w ogólnie nie wzrosło po rozegraniu tych 5 meczy. Grałem unranked mecze czy to dlatego nie dostałem doświadczenia? Zmienia się tylko moja ranga pvp ale expa nie ma

Twój level na spvp skaluje się zawsze do 80 :)

Co do expa to za pvp go nie dostajesz, tylko exp pvp, dostajesz za to co jakiś czas Tome of Knowledge które zwiększa Twój poziom o 1

@Hasira

właśnie specjalnie kupiłem GW 2 żeby odpocząć od wowa i pobawić się w coś innego. Wiadomo, że polacy nie gęsi swoją cebule mają więc dużo jest ludzi co chciałoby wowa za free.

@KolegaJezusa

Czyli jednak na arenach nie wbije 80 poziomu a szkoda bo bardzo mi się to spodobało. Czyli zostaje mi wvw jeśli gram pvp?

Co ileś tam punktów PvP dostajesz Tome of Knowledge, czyli 1 level. Ograniczone dziennie.

Czyli jednak na arenach nie wbije 80 poziomu a szkoda bo bardzo mi się to spodobało. Czyli zostaje mi wvw jeśli gram pvp?

Ale po co ci 80 lvl jak chcesz grac pvp?

Zdecydowanie bardziej podoba mi się to niż wvw i dostaje całkiem wypasione itemy a niektore sa nawet na 80 poziom.

Mam tak samo :P WvW niby jest ok, no ale to jednak mass-pvp - a takie zawsze wypada trochę gorzej od 5v5, 2v2 itp gdzie mimo wszystko team jest mniejszy i bardziej zgrany.

Co do tych itemków, to fakt - możesz zdobyć naprawdę fajne, chociaż z czasem pewnie będzie Cię wkurzać, że zawalają Ci one tylko bag :P Na dobrą sprawę nie gra się dla tych itemków, a właśnie wygrywania meczów i pracowania nad swoimi umiejętnościami.

Taka ciekawostka, parę dni temu zaczął się drugi testowy sezon PvP: https://www.guildwars2.com/en/news/test-your-mettle-in-the-second-player-vs-player-ladder-test-season/ który kończy się w połowie maja, także możesz spróbować zająć w nim jakieś miejsce :) Chociaż na początek oczywiście polecam zwykłe serwery, a potem mecze nierankingowe, żeby zobaczyć jak działają wszystkie mapy.

Czyli jednak na arenach nie wbije 80 poziomu a szkoda bo bardzo mi się to spodobało. Czyli zostaje mi wvw jeśli gram pvp?

Lajtowo wbijesz. Z PvP wypadają scrolle na lvl up - sam mam ich obecnie jakies 300++

A wyexpiłem nimi już wcześniej kilka postaci

Zbierasz te scrolle w PvP, a potem wchodzisz na mapę PvE i je używasz - tutaj masz filmik jak to wygląda w praktyce

@Aranruth

A jaki masz lvl ? Ja kupiłem G2 w niedziele, więc sam jestem początkujący. Obecnie mam 11 czy 12 lvl, więc zawsze można pograć :)

Obecnie 18 poziom i chętnie pogram ale to raczej pod wieczór.

Jak będzie offtop to przepraszam, ale jest jakaś dużo Polska gildia, która szuka osób, bo kiedyś pogrywałem casualowo w gw2, jeszcze na blacktide i szukam kogoś kto pomoże w razie czego... Nazwy servera nie pamiętam, ale to jest ten z którego połączono blacktide

Czy podczas grania aren otrzymuje karme?