Lenovo y50 - throttling

Cześć, jako że od dłuższego czasu szukałem laptopa do gier do około 3600-3700zł moje oko zawiesiło się na lenovo y50 z i7 4710hq i gtx860m 4gb (maxwell). Jest to wersja 15,6 calowa i innej nie szukam, stąd proszę nie pisać innych propozycji do tej kwoty :) Jestem praktycznie juz zdecydowany lecz ostatnio odkryłem, że y50 ma podobno straszne problemy z temperaturą, a co za tym idzie występuje throttling czyli automatyczne obniżanie taktowania po osiągnięciu krytycznej temperatury - co niestety wpływa na spadki fpsów. Moje pytania są skierowane do osób, które posiadają ten model laptopa lub widziały go na żywo "w akcji". Czy jest to (throttling) problem całej serii czy niektórych egzemplarzy? Czy faktycznie jest to mocno uciążliwe i znacząco obniża wydajność? Jak ten model prezentuje się na tle nowych gier (ustawienia high i oczywiście 1080p)?

Mam ten laptop i mogę powiedzieć, że jak chcesz coś na nim grać poważnego to musisz załatwić sobie jakaś podstawkę chłodzącą. Wentylator jest marny, w połączeniu z wylotem powietrza zasłanianym przez zawias od klapy robi słabe połączenie. Pamiętam jak grałem w Archeage na max detalach bez takiej podstawki to grzał się tak, że można było niemal coś ugotować. Z wydajnością przy takiej temperaturze niewiele jednak mogę powiedzieć, bo ciężko zauważyć, jednak trzeba przyznać że tak z 50, na ~30 fpsów spadało.

Mam ten laptop i mogę powiedzieć, że jak chcesz coś na nim grać poważnego to musisz załatwić sobie jakaś podstawkę chłodzącą. Wentylator jest marny, w połączeniu z wylotem powietrza zasłanianym przez zawias od klapy robi słabe połączenie. Pamiętam jak grałem w Archeage na max detalach bez takiej podstawki to grzał się tak, że można było niemal coś ugotować. Z wydajnością przy takiej temperaturze niewiele jednak mogę powiedzieć, bo ciężko zauważyć, jednak trzeba przyznać że tak z 50, na ~30 fpsów spadało.

Czy podstawka chłodząca dużo pomogła? Możesz powiedzieć czy na spodzie laptopa znajdują się również jakieś wyloty powietrza?

Również mam tego laptopa. Kilka uwag: Wszystkie gry działają w full hd na ultra, nie mam podstawki i temperatury dochodzą do 60 stopni (nie zauważyłem jak dotąd spadku fps) średnio na ultra wszystko działa w granicach 30-50 fps.

Sprawdzane gry: GW2, FFXIV, Diablo III, RIFT, AION, LOL, HOTS, TESO, WILDSTAR, WOW, WARFRAME, CZOŁGI :D i wiele wiele innych.

Co do samych sklepów. Kupowałem wersje z i7, 256gb ssd, gtx860m 4gb, 8gb ram. I tutaj uwaga! Sklepy lecą w c.h.u.j.a nie dostarczają modelu z procesorem 4710HQ tylko 4700HQ. Który różni się niewiele(sekunda różnicy w pracy procka) ale zawsze. Cena 3500. Sferis i Karen to sklepy w którym go zamawiałem. Pierwszy i drugi sklep poleciał w cytrynę. Pozdro :)

Czy podstawka chłodząca dużo pomogła? Możesz powiedzieć czy na spodzie laptopa znajdują się również jakieś wyloty powietrza?

Są ale zasłonięte przez filtr

Bez podkładki throttling jest prawie nie odczuwalny (z podkładką nie wyczuwalny). Wszystkie obecne gry działają na ultra (patrz post Aviate). Polecam laptop. :)

Czy może ktoś powiedzieć jak wygląda jego wydajność w Tera online? Niestety ale na yt nie ma żadnych filmów pokazujących y50 w tej grze. Dzięki też za dotychczasowe odpowiedzi :)

Mam tego lapka. Z 15,6 i7 4710Q Haswell, 8gb ram, GTX 860M, SSD 256 i intelem HD4600. Zamawiałem przez komputronik i wszystko się zgadza co do specyfikacji podzespołów.

Lapek jak to lapek - grzeje bardziej od desktopa, ale zjawisko throttlingu jest mi obce.

Temperatury procka przy przeglądaniu neta i spokojnej pracy wahają się od 30~45C, przy mocnym obciążeniu ~70C. Nie korzystam z żadnej podkładki chłodzącej.
Jak już ktoś wcześniej nadmienił, umiejscowienie wentylatora zaraz przy zawiasie od klapy to... klapa ;) Dodatkowo obudowa jest tak skonstruowana, że nie wyciągniesz baterii ani nie dorzucisz sobie kostki RAM'u bez otwierania CAŁEJ dolnej pokrywy lapka. Z jednej strony jest to trochę frustrujące, z drugiej - nie ma miejsca na plombę i możesz otwierać bebechy bez utraty gwarancji, lol.

Większość gier śmiga na high/ultra w 1920x1080, jednak żeby uzyskać zadowalającą mnie płynność w niektórych grach zmuszony jestem trochę modyfikować ustawienia.

Lenovo y50-70 to tania i dobra opcja laptopa gamingowego.

A ten laptop z wersja i5 tez cierpi na throttling? słyszałem ze opcja z i5 trzyma caly czas dobre taktowanie i nie ma spadków, moze ktoś potwierdzić to lub obalić ?:D jak z głośnością sprzętu po np. 2 godzinach gry w lola czy gw2?

A ten laptop z wersja i5 tez cierpi na throttling? słyszałem ze opcja z i5 trzyma caly czas dobre taktowanie i nie ma spadków, moze ktoś potwierdzić to lub obalić ? jak z głośnością sprzętu po np. 2 godzinach gry w lola czy gw2?

W niektórych grach jest odczuwalne (DmC Devil May Cry), a w niektórych nie (Bioshock Infinite). Wszystko zależy od gry. GW2 czasami przycina w miastach (poza nie), a w LoL'u nie wiem. Jeśli gra jest podobna do Doty czy Hots'a to nie musisz się martwić o spadki fps'ów. Dużo tego laptopa jeszcze nie testowałem, ale jak się już maksymalnie nagrzeje gdzieś tak po 30 minutach, to trzyma tą samą temperaturę przez kolejne 2/3 godziny lub dłużej. Jeśli chodzi o szum, to jest "umiarkowany". Słyszałem inne laptopy pod obciążeniem i były dużo głośniejsze. Dla pewności polecam przeczytać http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Lenovo-Y50-70.121541.0.html . Oczywiście znajdźcie odpowiedni model.

Cześć, jako że od dłuższego czasu szukałem laptopa do gier do około 3600-3700zł moje oko zawiesiło się na lenovo y50 z i7 4710hq i gtx860m 4gb (maxwell). Jest to wersja 15,6 calowa i innej nie szukam, stąd proszę nie pisać innych propozycji do tej kwoty :) Jestem praktycznie juz zdecydowany lecz ostatnio odkryłem, że y50 ma podobno straszne problemy z temperaturą, a co za tym idzie występuje throttling czyli automatyczne obniżanie taktowania po osiągnięciu krytycznej temperatury - co niestety wpływa na spadki fpsów. Moje pytania są skierowane do osób, które posiadają ten model laptopa lub widziały go na żywo "w akcji". Czy jest to (throttling) problem całej serii czy niektórych egzemplarzy? Czy faktycznie jest to mocno uciążliwe i znacząco obniża wydajność? Jak ten model prezentuje się na tle nowych gier (ustawienia high i oczywiście 1080p)?