Rola Muzyki/Dźwięku w grach

Posiadam już dosyć znaczny staż w grach typu MMO, jednak dopiero od niedługiego czasu zrozumiałem jak bardzo duży wpływ na użytkownika ma udźwiękowienie. Od najbardziej podstawowych rzeczy jak odgłos kroków postaci, po wspaniałe kompozycje z chórami zwiastujące nadejście potężnego bossa. Wszystko to ma spore znaczenie w odbiorze tytułu przez gracza, zauważam jednak, że istnieje znaczna liczba ludzi, którzy nie są w stanie docenić tej roli. Osobiście nigdy nie posiadałem żadnego talentu muzycznego, więc może to jest powodem dla którego zachwycam się każdym dobrym, przemyślanem utworem.

Ciekawi mnie czy wy również potraficie czasem usiąść w miejscu i oddać się jedynie nasłuchiwaniu muzyki podczas grania w MMO, oraz z jakim tutułem macie najlepsze wspomnienia w tej kwestii

Ścieżka dźwiękowa, głównie ta muzyczna, ma ogromny wpływ na emocje jakie czerpiemy z gry. Szczególnie w grach z otwartym światem, gdzie bardzo dużą częścią jest eksploracja, jest to bardzo istotne. Podczas walki, instancji czy raidów też. Są gry które nie na tym polegają i dźwięk do niczego nie jest potrzebny, np. Tibia, ale ogólnie to jest bardzo ważny aspekt gry.

Zdecydowanie muzyka wpływa na odczucia. Dobrze zrobiona, epicka, muzyka sprawia, że aż się chce rzucać tym fireballem w bossa.

Widać to nie tylko w grach, ale i filmach. Jeśli muzyka powoduje dreszcz wzdłuż kręgosłupa podczas oglądania to znaczy, że jest dobrze zrobiona.

Co więcej - zwiększa nasze możliwości. Zawsze podczas LAN party ze znajomymi odpalałem sobie niezwykle rytmiczne, szybkie utwory i człowiek dostawał tą "moc" :P

I tak - w lotro potrafiłem się "zagapić", bo np. utwór mi się strasznie spodobał. Zwłaszcza w instancji i niekiedy oznaczało to bluzgi od teamu :P Dalej utwór z intro ludzi jest dla mnie wielki - nawet po zrobieniu jakiś 100 altrunów wciąż mogę go słuchać i nie "rzygam" nim. Ale co tutaj ukrywać - w końcu za muzykę odpowiadają Ci sami ludzie co za muzykę z filmu.

Staram się grać przy oryginalnej muzyce. Jednak jeśli ta jest dla mnie zbyt nużąca, lub po prostu nie ciekawa to ją wyciszam i gram jedynie na efektach dźwiękowych bez muzyki. Wtedy muzykę włączam własną.

Staram się grać przy oryginalnej muzyce. Jednak jeśli ta jest dla mnie zbyt nużąca, lub po prostu nie ciekawa to ją wyciszam i gram jedynie na efektach dźwiękowych bez muzyki. Wtedy muzykę włączam własną.

własną muzykę, czyli Deysa? :D

Posiadam już dosyć znaczny staż w grach typu MMO, jednak dopiero od niedługiego czasu zrozumiałem jak bardzo duży wpływ na użytkownika ma udźwiękowienie. Od najbardziej podstawowych rzeczy jak odgłos kroków postaci, po wspaniałe kompozycje z chórami zwiastujące nadejście potężnego bossa. Wszystko to ma spore znaczenie w odbiorze tytułu przez gracza, zauważam jednak, że istnieje znaczna liczba ludzi, którzy nie są w stanie docenić tej roli. Osobiście nigdy nie posiadałem żadnego talentu muzycznego, więc może to jest powodem dla którego zachwycam się każdym dobrym, przemyślanem utworem.

Ciekawi mnie czy wy również potraficie czasem usiąść w miejscu i oddać się jedynie nasłuchiwaniu muzyki podczas grania w MMO, oraz z jakim tutułem macie najlepsze wspomnienia w tej kwestii