Karta graficzna (dylemat)

Cześć!

Mam okropny dylemat jaką karte graficzną wybrać.

Zastanawiam się nad dwiema

GTX 750 TI OC: http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-gtx-750-ti-oc-2gb-gddr5-128bit-vga-dvi-hdmi-pcie3-0-n750ti-2gd5-oc-v1-646092/

R9 270: http://www.morele.net/karta-graficzna-asus-radeon-r9-270-oc-2gb-ddr5-256bit-pci-e-2dvi-hdmi-dp-box-r9270-dc2oc-2gd5-599490/

Oczywiście r9 jest dużo potężniejsza niż 750 i normalnie bym ją wybrał bez zastanowienia, jednak 750 kosztuje 100zł mniej, bierze mniej prądu i powinna wystarczeć do odpalenia nowych gier na przyzwoitych ustawieniach, w dodatku nie jestem posiadaczem monitora FHD, a moją rozdzielczością jest 1440x900.

Patrząc teraz od strony r9. Za 100 zł więcej mam potężną kartę, która z pewnością bez problemu jest aktualnie na rynku, jednakże prawdopodobnie musiał bym dokupić monitor, bo mój jest już stary i mam w nim kabel vga, a nawet z przejściówką na dvi ludzie piszą, że w grach pojawiają się paski na ekranie i rozmycia.

Obecna specyfikacja mojego komputera to:

MOBO: msi b85-g43

CPU: i5 4590

Ram: 4gb 1600Mhz

Zasilacz: 500W 80+

Dlaczego powinieneś wybrać:
nVIDIA GeForce GTX 750 Ti
  • Częstotliwość rdzenia 1020 MHz vs 975 MHz 5% więcej
  • TDP 60 W vs 150 W 60% mniej
  • Lepsze sterowniki
Dlaczego powinieneś wybrać:
AMD Radeon R9 270
  • Taktowanie pamięci 1400 MHz vs 1350 MHz 4% więcej
  • Szerokość szyny 256 bit vs 128 bit 100% więcej
  • Przepustowość pamięci 179.2 GB/s vs 86 GB/s 108% więcej
  • Jednostki cieniujące 896 vs 640 40% więcej
  • Ilość potoków ROP 32 vs 16 100% więcej
  • Ilość jednostek TMU 80 vs 40 100% więcej
  • Wydajność zmiennoprzecinkowa 2480 GFlops vs 1369 GFlops 81% więcej
  • Prędkość wypełniania pikseli 31 Gpix/s vs 16.3 Gpix/s 90% więcej
  • Szybkość wypełniania texeli 179.2 GTex/s vs 54.1 GTex/s 231% więcej

Zdecydowanie polecam Radeona R9 270. Zwróć uwagę też na:

Długość karty: GeForce 14.5 cm vs 22 cm Radeon

Złącza wideo: GeForce 2xDVI, HDMI, Display Port vs 2x DVI, Display Port, HDMI Radeon

Zdecydowanie radeon 100 więcej ale wydajność większa nawet o 20% a za prąd zapłacisz z 50 zł na rok więcej. Pomyśl też na przyszłość mogą wyjść gry dla których gtx będzie już za słaby a radon jeszcze da radę.

ShiRej proszę nie porównuj suchych danych bo to nie ma sensu chyba że wiesz ile każdy Mhz lub GB/s podnosi wydajność.

Bierz Radeona a z monitorem można pokombinować w sterach od karty graficznej.

ShiRej a ty masz cos z glowa?

Nikt normalny nieporownuje taktowan rdzenia ddy mowa o dwoch zupelnie roznych rdzeniach.

To tak jak by powiedziec ze i5 pierwszej generacji z zegarem 4ghz jest lepsza od i5 na 1150 o zegarze 3.2ghz (porownanie tak na szybko).

Kolejna kwestia to tdp, to nie jest to samo co pobor pradu ale chyba to jest jasne?

Ogolem w kartach nie tyle porownuje sie specyfikacje a wydajnosc (nie nie benchmarki). A tutaj 270 wypada lepiej i tyle… chyba ze wezmiemy wszystkie gry dla zielonych.

Porównałem obie karty, a jak ktoś nie rozumie tego technologicznego belkotu to wystarczy mu że polecam Radeona.

Porównałem obie karty

Ty ? Przecież to jest ctrl+c, ctrl+v z pierwszej lepszej strony porównującej typu http://gpuboss.com/

Tutaj gotowe porównanie http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R9-270-vs-GeForce-GTX-750-Ti

Jedyne co Ty zrobiłeś, to przetłumaczyłeś to na ojczysty :D i dopisałeś pierdoły o długości karty i różnych wtykach, które nie mają absolutnie żadnego znaczenia przy wyborze karty graficznej.

Do autora.

Jeśli bardzo chcesz zaoszczędzić teraz tę stówkę, to śmiało bierz GF, jeśli natomiast możesz ją wydać to kup R9 i miej spokój z grafiką na troszkę dłuższy czas, bo karta jest wydajniejsza od GeForce'a. Co do monitora, to im mniejsza rozdzielczość, tym większa wydajność karty ;) No ale większy ekran, to zaś lepsza jakość obrazu i ogólnie większy komfort.

Pamiętaj tylko, że karta graficzna to element komputera, który zużywa się najszybciej i zapewne to ona umrze Ci pierwsza(śmiercią naturalną), za kilka lat.

Radki serii r9 są raczej wadliwe, patrząc po ilości problemów jakie ludzie z nimi mają, no ale zawsze jest gwarancja jakby coś było nie tak. Trzeba też wziąć pod uwagę, to że ATI robi kiepskie sterowniki, które czasem powodują różne dziwne problemy. Nvidia takich problemów nie ma - tak jakiś tam plus na ich korzyść.

Co do problemów z przejściówkami, to wiem że ludzie mają takie problemy na tej karcie. Ja osobiście nigdy nie miałem żadnych problemów z nimi na różnych kartach, czy to od Nvidii, czy ATI. R9 akurat nie miałem, więc nie wiem czy to faktycznie przejściówki są czemuś winne.

Przecież kartę zawsze można podkręci, i nie jest to jakieś trudne. Ostatnio podkręciłem swojego Gtx460 i zyskałem te 15% więcej mocy.

A wydajność w grach jest zauważalna.

I te całe benchmarki nie testują całej karty, tylko jej układ graficzny, także wydajność powinno się sprawdzać tylko w grach. Bo przecież żadna gra nie zużyje Ci tej karty jak program.

Przykładowo mi po podkręceniu karty 3DMark wywala errora, a w gry z użyciem karty 98% mogę grać ile chcę.

Ja osobiście poleciłbym GeForce. ATI robi dobre karty ale lubiące prąd, hałas i wysoką temperaturę. Jak lubujesz się w jak najlepszych wynikach i suwakach wysuniętych jak najbardziej w prawą stronę i czujesz, że karta może posłużyć dłuższy czas to Radeon wydaje się lepszym rozwiązaniem(jak pisali panowie u góry). Jeśli jednak chcesz oszczędzić sobie większego poboru mocy i szumu dodatkowych wiatraków oraz posiadać (podobno) lepsze sterowniki pod każdą nowinkę ze świata gier to nVidia wypada lepiej.
Kupisz GFa, zaoszczędzisz 100 i już masz trochę na nowy monitor/piwo/wódkę/grę/euro gąbki/wydajniejszy cooler na procek/myszke/klawiature whatever :)
Rozważ za i przeciw, przekalkuluj i wymyśl co potrzebujesz wymienić/dokupić na przyszłość i podejmij decyzje czy ta 100 będzie robić kolosalną różnicę(w sumie mógłbyś kupić GF+ kostkę ramu - chyba, że 4gb Cię satysfakcjonuje).
Pozdrawiam ;)

Ty ? Przecież to jest ctrl+c, ctrl+v z pierwszej lepszej strony porównującej typu http://gpuboss.com/Tutaj gotowe porównanie http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R9-270-vs-GeForce-GTX-750-TiJedyne co Ty zrobiłeś, to przetłumaczyłeś to na ojczysty i dopisałeś pierdoły o długości karty i różnych wtykach, które nie mają absolutnie żadnego znaczenia przy wyborze karty graficznej.Do autora.Jeśli bardzo chcesz zaoszczędzić teraz tę stówkę, to śmiało bierz GF, jeśli natomiast możesz ją wydać to kup R9 i miej spokój z grafiką na troszkę dłuższy czas, bo karta jest wydajniejsza od GeForce'a. Co do monitora, to im mniejsza rozdzielczość, tym większa wydajność karty No ale większy ekran, to zaś lepsza jakość obrazu i ogólnie większy komfort.Pamiętaj tylko, że karta graficzna to element komputera, który zużywa się najszybciej i zapewne to ona umrze Ci pierwsza(śmiercią naturalną), za kilka lat.Radki serii r9 są raczej wadliwe, patrząc po ilości problemów jakie ludzie z nimi mają, no ale zawsze jest gwarancja jakby coś było nie tak. Trzeba też wziąć pod uwagę, to że ATI robi kiepskie sterowniki, które czasem powodują różne dziwne problemy. Nvidia takich problemów nie ma - tak jakiś tam plus na ich korzyść.Co do problemów z przejściówkami, to wiem że ludzie mają takie problemy na tej karcie. Ja osobiście nigdy nie miałem żadnych problemów z nimi na różnych kartach, czy to od Nvidii, czy ATI. R9 akurat nie miałem, więc nie wiem czy to faktycznie przejściówki są czemuś winne.

Albo masz dobrą przejściówkę, albo szczęście :P . U mnie na przejściówce podłączonej do Gigabyte GTX 470 rozmazanie jest widoczne już na pulpicie.

Fakt faktem, przez głupią UE sprzęt komputerowy nie jest tak wytrzymały jak kiedyś. Po zaprzestaniu dodawania ołowiu do BGA kulki po kilku latach pracy w wysokiej temperaturze pękają i pozostają dwa wyjścia: reballing BGA lub kupno nowej karty. Nie jest to jednak uzależnione od tego czy karta jest nvidia czy radeon, na pewno wpływ na żywotność mają temperatury.

Nie zastanawiałeś się nad GTX 660? To jest realny konkurent r9 270, który ma zbliżoną wydajność na standardowych zegarach. http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-gtx-660-2gb-gddr5-192bit-gv-n660wf2-2gd-547330/ kosztuje tyle co r9 270.

Osobiście cały czas miałem geforce'y, ale teraz chyba wybrałbym r9 270, ewentualnie czaił bym się na używanego GTX 660 z długim okresem gwarancyjnym i za dobre pieniądze.

Nie patrz na to jaki teraz masz monitor, bo wymiana monitora kosztuje grosze w porównaniu do późniejszej wymiany karty graficznej. Nie bez kozery jest też kwestia tego czy później ewentualnie sprzedasz swoją kartę, o ile w ogóle sprzedajesz swoje stare podzespoły.

Ty ? Przecież to jest ctrl+c, ctrl+v z pierwszej lepszej strony porównującej typu http://gpuboss.com/Tutaj gotowe porównanie http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R9-270-vs-GeForce-GTX-750-TiJedyne co Ty zrobiłeś, to przetłumaczyłeś to na ojczysty i dopisałeś pierdoły o długości karty i różnych wtykach, które nie mają absolutnie żadnego znaczenia przy wyborze karty graficznej.Co do monitora, to im mniejsza rozdzielczość, tym większa wydajność karty

Tak wkleiłem i przetłumaczyłem dla autora. A pierdoły o długości i wtykach to są może dla Ciebie jak masz kupę kasy, bo autor raczej nie chce wydać niepotrzebnie na np zmianę obudowy bo Radeon się nie zmieści.

Mniejsza rozdzielczość nie zwiększa wydajności karty tylko gra będzie mniej dla niej wymagająca co znacznie zwiększy FPS'y.

Lepsza jest ta która ma lepszą optymalizację w danej grze bo karty są praktycznie identyczne. Ja bym ci poleciał brać nvidie, bo z radeonom(przez problemy z nimi stery itd) już podziękowałem, ale to twój wybór.

Mniejsza rozdzielczość nie zwiększa wydajności karty tylko gra będzie mniej dla niej wymagająca co znacznie zwiększy FPS'y.

Co przekłada się na większą wydajność karty graficznej.

Przykład gra XXX działa w rozdzielczości HDReady (nie pamiętam nigdy dokładnych liczb, 1300cośtam) z szybkością 30FPS, a jak zmienisz rozdzielczość na Full HD(1900cośtam), to ta sama gra będzie miała 20 FPSów. Tak więc można ustawić większe/lepsze ustawienia grafiki na mniejszej rozdzielczości. Czyli karta jest wydajniejsza w danej grze, gdy pracuje się w mniejszej rozdzielczości. c.b.d.u.

bo Radeon się nie zmieści.

Zmieści się w każdej ATXowej obudowie.

Cześć!

Mam okropny dylemat jaką karte graficzną wybrać.

Zastanawiam się nad dwiema

GTX 750 TI OC: http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-gtx-750-ti-oc-2gb-gddr5-128bit-vga-dvi-hdmi-pcie3-0-n750ti-2gd5-oc-v1-646092/

R9 270: http://www.morele.net/karta-graficzna-asus-radeon-r9-270-oc-2gb-ddr5-256bit-pci-e-2dvi-hdmi-dp-box-r9270-dc2oc-2gd5-599490/

Oczywiście r9 jest dużo potężniejsza niż 750 i normalnie bym ją wybrał bez zastanowienia, jednak 750 kosztuje 100zł mniej, bierze mniej prądu i powinna wystarczeć do odpalenia nowych gier na przyzwoitych ustawieniach, w dodatku nie jestem posiadaczem monitora FHD, a moją rozdzielczością jest 1440x900.

Patrząc teraz od strony r9. Za 100 zł więcej mam potężną kartę, która z pewnością bez problemu jest aktualnie na rynku, jednakże prawdopodobnie musiał bym dokupić monitor, bo mój jest już stary i mam w nim kabel vga, a nawet z przejściówką na dvi ludzie piszą, że w grach pojawiają się paski na ekranie i rozmycia.

Obecna specyfikacja mojego komputera to:

MOBO: msi b85-g43

CPU: i5 4590

Ram: 4gb 1600Mhz

Zasilacz: 500W 80+