Counter Strike Global Offensive: Idealny następca ojca, czy słaba spuścizna?

Witam ostatnio zadałem sobie pytanie.

Czy bardziej pokochałem pierwotną wersje Countera do idealnej wersji 1.6, a może jego następce?

Postanowiłem przyjrzeć się temu. Czemu wcześniej gdy grając w zwykłego nie trawiłem globala.

Counter Strike jak każdy wie był fanowską modyfikacją Wietnamczyka Minha Lee oraz Amerykanina Jess'a Chliffa, na silniku

wówczas genialnego Half Life'a (czekam na trójkę, bo black mese już przeszedłem). Był to rok 1999 i akurat w tym roku przyszedłem na świat, więc

o wcześniejszych wersjach CS'a słyszałem tylko z opowiadań wujka czy starszego brata, którzy niezmiernie mi pomogli.

To dzięki niem mogę napisać, że do aktualizacji 1.4 bunny-hop był zmorą.

Czy to, że dopiero w wersji 1.6 pojawił się galil oraz famas i tarcza... .

Odpuszczam sobie pisanie o Source, bo to dla mnie jedynie ulepszona graficznie i fizycznie pierwsza odsłona i przegrałem w niego na platformie Steam 6h i nie będę się o nim wypowiadał.

W Counter Strike natomiast 933h i poznałem chyba wszystkie aspekty gry. Tworzyłem już mapy, edytowałem pluginy i tym podobne rzeczy.

Warto dodać, że oprócz trybów takich jak podkładanie bomby czy ratowanie hostów istnieją ich jeszcze całe mnóstwo takie jak:

-PaintBalle(uwielbiam je)

-DeathRuny

-Zombie Mody czy Zombie Escape

-JailBreaki

-Różne DM np: Aim/Hs

-Soccery

-Areny 35hp

A to tylko namiastki, niektóre z nich można spotkać w CS:Go, ale on ma też swoje najfajniejsze tam 4funy to Hunter Games czy to z rozpoznawaniem kto jest terrorystą.

Skończmy jednak z tymi powszechnie znanymi informacjami i przejdźmy do pytania:

Co w Counter Strike jest lepsza, a co gorsze niż u pierwowzoru?

ZMIANY

Pierwsza poważna zmiana dla "starego" wyjadacza w 1.6 to to, że w GO można opanować FullAuto co w jedynce było zjechaniem celownika po prostu w dół.

To jest plus, a zarazem minus. Trzeba poświęcić trochę czasu bo ogarnąć rozrzut każdej broni. Precyzyjne przeciąganie tzw. Fulla wymaga już doświadczonego gracza.

Wpływ na grę miało to dość duży gdyż nie wystarczy po prostu przesuwać myszkę w dół. W ten sposób został zmieniony recoil i trzeba umieć coś więcej niż pestkowanie czy seria po nogach. A Skill'a z poprzednich części trzeba ćwiczyć na nowo :(.

Mapy zostały również w niewielkim stopniu uaktualnione nie tylko wizualnie, ale upiększone i wydają się większe.

Dodano też nowe np: po operacji Cache czy takie Vertigo. Zostały usunięte takie mapy jak genialny Tuscan (mam nadzieje, że powróci).

Lecz jedno się nie zmieniło nadal króluje Dust2.

7ecd2fa38cbd575a.png

Zmianę dotknęły również bronie. Dodano kilka nowych rodzai pistoletów czy SMG i są one grywalne (może poza berettami i UMP).

Usunięto najlepsze jak dla mnie MP5 z 1.6. I oczywiście Vavle wykupiło licencje na oryginalne nazwy broni.

Zostały zmienione obrażenie co sprawia, że gra się również z SMG. Kosa w plecy zabija natychmiastowo podobnie jak nowy zeus.

2702cbbe75f46c66gen.png

Mniejsze, ale poważniejsze zmiany co do 1.6:

-smoke granade działa idealnie

-radar jest czytelniejszy i przydatniejszy

-dodanie molotova

-kilka mniejszych rzeczy takich jak wabiki czy tec-9, ale o tym już się nie będę rozpisywał

NOWE(czego nie było, a zostało wprowadzone w sequelu cs'a)

Genialny pomysł z wprowadzeniem kolekcji broni. Kolekcja wprowadza po kilka skinów, część można dropnąć z odpowiednich skrzynek, a niektóre z map.

Bardzo fajny pomysł dzięki temu rynek steam szaleje, a oszustów przybywa. Wcześniej skiny w 1.6 były spotykane, ale tylko na serwerach lub po wgraniu własnych.

Zaliczam też do tego muzykę oraz naklejki, które też są ciekawe. Wiadomo, że +100 do lansu gdy wyciągniesz takiego Bayoneta Dopplera.

Można nimi obstawiać na różnych stronach oraz normalnie handlować na rynku Steam.

Link do wszystkich kolekcji

Pozytywnie zostały odebrane również Operacje. Wszystkie wprowadzają kilka nowych map, niektóre skrzynki oraz nowe kolekcje. A od kilku operacji misję.

Za każdą można dostać odznakę, za wyżej wymienione misję czy też ilość przegranych godzin na mapach operacji.

Operacje można kupić za 5,49E,a pod koniec za 2,50.

FILMIK O HISTORII OPERACJI

Jak przystało w dzisiejszych czasach nie może zabraknąć tzw: rankedów czyli gier turniejowych o range/dywizje.

Chyba nie muszę mówić na czym polegają gry turniejowe. Wspinamy się po szczeblach coraz wyżej.

csgo_ranks.jpg

Warsztat-tutaj można głosować na wprowadzenie danego skinu/naklejki mapy do skrzynki czy operacji. Gracze prezentują tam swoje dzieła.

Możemy pobierać tam mapy.

Rangi poziomu/dropu- to wprowadzono od jakiś kilku tygodni wraz z nową operacją. Grając na serwerach Vavle nabijamy punkty. Expa zdobywamy również misjami w operacji.

Im większy poziom tym ponoć lepszy drop.

2db11fb008dacf48gen.png

Zabawa w szpiega. Czyli Overwatch. Gracze z przegranymi 300h+ oraz dywizją wyższą niż gold mogą go otrzymać.

Polega on na sprawdzaniu demka pewnego gracza (z 7 rund) teraz za dobrze zreportowanego gracza dostajemy expa do rangi.

Dodano też kilka innych, lecz dla mnie mniej ważnych rzeczy jak.

-podział na wyszukiwanie gier

-gra w drużynie

-GOTV(live z najważniejszych turniejów jak ESL ONE)

-rankingi

-i inne pierdołki :)

Usunięto

Najbardziej brakuje mi klimatu. W CS 1.6 na serwerach było micro +16 i rozmawiali dość inteligentni ludzie.

Tarcze batalistyczna ;)

Wcześniej kolegów do grania trzeba było szukać, a teraz dołączasz do znajomych znajomych i po sprawie.

I kilka mniejszych rzeczy jak możliwość wybrania wyglądu terrorysty czy antyterrorysty.

Podsumowanie:

Jak dla mnie Counter Strike dopiero rozpoczął się, a Global Offenisve to jego bardzo dopieszczona wersja.

To tak jakby 1.6 był betą tej gry. Bardzo udany sequel legendarnej gry mojego dzieciństwa. Choć mam dopiero 16 lat B) .

Nie zawiodłem się. Brakuje tylko klimatu, ale to przy zgranej piątce idzie zdziałać.

Grę jako kontynuacje oceniłbym 9.5/10.

Połowę punkciku zabiorę przez mało cheaterów i ich słabe karanie i oficjalne servery vavle... .

W CS:GO jeszcze wszystko muszę nadrobić (skupiłem się na skillu i rankedach).

Najlepszy FPS na rynku=Quake3 dzisiejszych czasów.

Nie pisałem o E-Sporcie, gdyż uważam to za nieodłączną część całego uniwersum Countera.

Nie widzę już przyszłości dla wcześniejszych wersji, więc tym niepozytywnym akcentem kończę już mój słaby artykuł.

Mam nadzieje, że są zmiany w porównaniu do mojej poprzedniej pracy :)

Mogą występować literówki, bo napisałem to przed balem gimnazjalnym i wróciłem zmęczony do domu dodałem zdjęcia. Więc nie specjalnie sprawdzałem, ale jeszcze to zrobię.

Tekst nawet ok ale mówienie ze ump jest słabe to brednia. Jedno z najlepszych smg. Maszyna do headszotow a przy tym tańsza od mp7. Najlepszy smg obok mac10 na pierwsze rundy.

Beretty też są grywalne tylko trzeba nimi rushować.

Przez ciebie czuje się staro, szczególnie po tym zdaniu

o wcześniejszych wersjach CS'a słyszałem tylko z opowiadań wujka czy starszego brata, którzy niezmiernie mi pomogli.

Fakt urozmaicenie w CS:GO jest ciekawe ale tworzy też utrudnienia w balansowaniu gry i tu czasem przy zmianach w broniach typu AWP czy m4a1/4 głosy są podzielone. Kolejną irytującą rzeczą jest brak umiejętności zachowawczych graczy, można powiedzieć, że w porównaniu do takiego LoLa to nie jest źle ale to nie do końca jest prawdą. Cs'owa społeczność jest dużo mniejsza niż we wspomnianej wyżej mobie tyle, że częstość spotykanych osób z problemami natury psychicznej jest dość podobna jak nie większa niż w LoLu do tego dochodzi jeszcze problem cheaterów. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że Counter Strike oferuje komunikację głosową co potęguje ten efekt, a w przypadku LoLa mogło by skutkować katastrofą i niestety ta głosowa komunikacja ułatwia idiotom "wypowiadanie się" na tematy często nie związane z grą typu "z twoją mamą". Poruszając kolejny wątek community, a mianowicie hazard, nie ma nad nim żadnej kontroli. Przez ów wspomniany hazard można często spotkać się z nienawiścią kierowaną w kierunku drużyn na których dane osoby przegrały pieniądze i ddosy by nie stracić na zakładzie co wpływa i na samo widowisko jak i graczy. Ostatni wątek community pro-gracze, niestety część z nich nie wykazuje profesjonalnej postawy, gesty typu Taz machąjący szyderczo do NIP podczas finału w Katowicach 2014, ja rozumiem, że emocje, szalejący tłum i tak dalej wg. mnie po prostu dziecinada o Pashy się nawet nie wypowiem bo zaraz dostanę ścianę hejtu od jego wyznawców. Tak zwane "skandale korupcyjne" ustawianie meczy kolejny twór hazardu w CS no ale ten wątek składa się z kilku części bo trzeba pod uwagę wziąć, że w CS nie wszystkie drużyny zarabiają godne pieniądze. Oceniając sam gameplay jest wręcz kapitalnie i gra się świetnie, oglądanie meczy profesjonalistów wzbudza czasami bardzo duże emocje i nie żałuję, że porzuciłem LoLa na rzecz CS'a :]. To są oczywiście tylko moje odczucia (Taza podałem tylko jako przykład podobne zachowania można znaleźć też u graczy spoza kraju) pozdrawiam!

PS. Bal gimnazjalny, że co? :D

Tekst fajny ale z fragmentem gdzie piszesz o braku klimatu się nie zgodzę. Klimat w Csie GO jest, tylko inny niż w 1.6 które miało niepowtarzalny klimat :)

Criger - Nie. Berrety nie są grywalne. To jest broń jednej rundy a dokładnie pistoletówki bo inaczej się tym nic nie ustrzeli. Ma żałosną celność, dmg i długo się ładuje. Fakt, Get_Right coś tam się stawał ugrywać z nimi ale zawsze tylko jedną rundę i na takiej samej zasadzie , ustawiając się pod kątem na wbiegających enemy. A największy ich problem to to że za tą samą cenę masz najlepsze pistolety w grze które mają moc taką , że idzie ugrać eco na spokojnie ( 57 i moja najukochańsza broń Tec). A inna bezużyteczna broń to Bizon. I on akurat powinien zostać albo mocno zreworkowany, albo wymieniony na inną broń bo 5 HS-ow zeby zabic to śmiech na sali.

Z klimatem też bym polemizował. Bo jak w sumie odnieść się do klimatu w grze takiego typu? Według mnie jest masa klimatu tak jak w 1.6 bo coś jednak trzyma przy tym GO, chce się grać kolejne mecze pomimo , że wciąż wypełniamy te same cele mapy a nam się to nie nudzi. I to jest kwintesencja klimatu CS-a i aspekt dlaczego CS to najlepszy FPS obecny aktualnie na rynku.

Też nie bardzo lubie mowienia , że Valve mało co robi z cheatami. Robi ale to nie jest taka łatwa robota. Jest overwatch, są coraz częstsze VAC wavy. No ale cziterzy nadal są. A powód jest bardzo prosty. Silnik gry jest bardzo plastyczny przez co osoby piszące czity mają ułatwione zadanie a że jest ich na prawdę dużo, to Valve nie nadąża aż tak szybko aktualizować systemu VAC pod nowsze wersje czitów/nowe czity. (chociaż za wykrywanie cięzkiego do wykrycia radar hacka props) Osobiście wierze, że przejście na Source 2 trochę uspokoi sytuacje z cheaterami oraz zwiekszenie rangi potrzebnej do grania MM-ow (3 level to zbyt nisko. 5-6 imo idealnie może nawet troszkę wyższy)

Tekst w miarę okej, ale najbardziej co mnie ujęło w tym tekście to fragment:

Najbardziej brakuje mi klimatu. W CS 1.6 na serwerach było micro +16 i rozmawiali dość inteligentni ludzie.

A na początku napisałeś:

Był to rok 1999 i akurat w tym roku przyszedłem na świat

No ale jak to mówią wiek nie jest wyznacznikiem rozumu i jakiejś tam kultury osobistej.

I jeszcze jedno: Na prawdę brakuje Ci tarcz? ;)

Co do tego klimatu faktycznie jest, ale bardziej toksyczny i mniej dojrzały.

Przyczyną jest głównie to, że kiedyś były tylko serwery "społeczności" i to admini sprawowali nad nimi władzę.

I łatwo można było zgarnąć bana za brak kultury. Chociaż gracze byli zarówno steam jak i nonsteam wszyscy umieli się zachować.

Teraz nie wiem jak to jest na serwerach społeczności, ale na tych od Vavle... tragedia.

Tak miałem bal gimnazjalny i musiałem tańczyć poloneza. Na szczęście moja partnera była ładna ^^.

Tarczy mi nie brakuje tylko tam wspomniałem. Mogli by też usunąć te AutoCampy/AutoLamy/PowtarzalneKarabinySnajperskie czy jak kto na to mówi :)

Usunąć automatyczne snajperki? Wolne żarty. Idealne wyważenie cena/skuteczność. Poza tym broń czysto defensywna. Nie sprawdza się za bardzo po stronie terrorystów. No i nadal gorsza od AWP bo potrzeba tych dwóch strzałów w korpus a odrzut to ma kosmiczny. To jeszcze usuńmy p90 bo przecież każdy z tym raszuje a to nie o to chodzi ;)

Criger - Nie. Berrety nie są grywalne. To jest broń jednej rundy a dokładnie pistoletówki bo inaczej się tym nic nie ustrzeli. Ma żałosną celność, dmg i długo się ładuje. Fakt, Get_Right coś tam się stawał ugrywać z nimi ale zawsze tylko jedną rundę i na takiej samej zasadzie , ustawiając się pod kątem na wbiegających enemy. A największy ich problem to to że za tą samą cenę masz najlepsze pistolety w grze które mają moc taką , że idzie ugrać eco na spokojnie ( 57 i moja najukochańsza broń Tec). A inna bezużyteczna broń to Bizon. I on akurat powinien zostać albo mocno zreworkowany, albo wymieniony na inną broń bo 5 HS-ow zeby zabic to śmiech na sali.Z klimatem też bym polemizował. Bo jak w sumie odnieść się do klimatu w grze takiego typu? Według mnie jest masa klimatu tak jak w 1.6 bo coś jednak trzyma przy tym GO, chce się grać kolejne mecze pomimo , że wciąż wypełniamy te same cele mapy a nam się to nie nudzi. I to jest kwintesencja klimatu CS-a i aspekt dlaczego CS to najlepszy FPS obecny aktualnie na rynku.Też nie bardzo lubie mowienia , że Valve mało co robi z cheatami. Robi ale to nie jest taka łatwa robota. Jest overwatch, są coraz częstsze VAC wavy. No ale cziterzy nadal są. A powód jest bardzo prosty. Silnik gry jest bardzo plastyczny przez co osoby piszące czity mają ułatwione zadanie a że jest ich na prawdę dużo, to Valve nie nadąża aż tak szybko aktualizować systemu VAC pod nowsze wersje czitów/nowe czity. (chociaż za wykrywanie cięzkiego do wykrycia radar hacka props) Osobiście wierze, że przejście na Source 2 trochę uspokoi sytuacje z cheaterami oraz zwiekszenie rangi potrzebnej do grania MM-ow (3 level to zbyt nisko. 5-6 imo idealnie może nawet troszkę wyższy)

Oczywiscie , ze Berrety sa grywalne tak jak ktos napisal trzeba nimi rashowac i tylko wtedy sa przydatne jednak malo kto ich uzywa -cena. Chyba jedyna bron z , ktora da rade utrzelic headyw biegu.

Oczywiscie , ze Berrety sa grywalne tak jak ktos napisal trzeba nimi rashowac i tylko wtedy sa przydatne jednak malo kto ich uzywa -cena. Chyba jedyna bron z , ktora da rade utrzelic headyw biegu.

Nadal bym polemizował. Z 57/Teckiem raszuje się w moim odczuciu lepiej. 57 ma nawet podobną szybkostrzelność przy czym jest celniejszy i daje sobie rade z pancerzem. A jeśli chodzi o heady w biegu - Tec, P90, Mac10, MP7.

Tekst trochę taki dziecinny. Jak można pisać o klimacie w 1.6 jak autor ma max 16 lat...

Tekst trochę taki dziecinny. Jak można pisać o klimacie w 1.6 jak autor ma max 16 lat...

Przegrałem w tą grę 7 lat. Jeszcze na nonsteamie grałem gdy miałem 8/9.

Na steamie grałem od 5 lat mam podajże 1000h.

Jak dla ciebie jeśli ma się 16 lat to nie może dostrzec klimatu?

To gratuluje... .

Nie no skisłem.

8/9 lat ? dzieciństwo spędziłeś przed csem i to nie jest dziecinne ? Co ma 1000h do klimatu gry ? Po prostu jeśli masz tyle lat to po prostu nie pisz takich tekstów.

No, w dzieciństwie też mi się podobał CS:GO. Realna grafika, straszny upał i dużo kolegów. Najgorsze było podkradanie jarzębiny do naszych M4 i AK-47 z sąsiednich ogródków, bo albo mógł wybiec jakiś stary prych, albo jakaś pani z okna mogła na nas nakrzyczeć. Jeszcze gorsza jak dostałem kiedyś z naboju od wrogiego anty-terrorysty z innego podwórka w sam brzuch, jarzębinka rozpryskała mi się cała na koszulce oraz piekący ból.

Dzieciństwo spędziłem znakomicie, nawet mie nie żal dzisiejszych dzieci :)

A ja nie grałem w starego cs, ani w nowego. Gra potwornie popularna obecnie, sporo kolegów gra. Po prostu nie lubię strzelanek, no chyba że ma elementy rpg. Pamiętam jak wszyscy się ekscytowali w podstawówce/gimbazie jakich to oni statystyk nie mieli i tym podobne, ja wolałem sobie w spokoju pograć w gry logiczne/strategiczne, o dziwo obecnie gram prawie tylko w rpg. Klimat w cs? Nigdy nie grałem więc się nie wypowiem, ale jaki rodzaj klimatu ta gra miała, ciekawi mnie bardzo, bo mi osobiście ciężko to pojąć.

A ja nie grałem w starego cs, ani w nowego. Gra potwornie popularna obecnie, sporo kolegów gra. Po prostu nie lubię strzelanek, no chyba że ma elementy rpg. Pamiętam jak wszyscy się ekscytowali w podstawówce/gimbazie jakich to oni statystyk nie mieli i tym podobne, ja wolałem sobie w spokoju pograć w gry logiczne/strategiczne, o dziwo obecnie gram prawie tylko w rpg. Klimat w cs? Nigdy nie grałem więc się nie wypowiem, ale jaki rodzaj klimatu ta gra miała, ciekawi mnie bardzo, bo mi osobiście ciężko to pojąć.

Zależało od serwera. Jeżeli się grało only STEAM to darło się na Ciebie kilku 20'sto/30'sto paro-letnich goryli, że w złym miejscu bombę zaplantowałeś. Z czasem przyszyły dzieci, wypędzając połowę starszyzny. Fajnie wspominam starego CS'a 1.6. Wszystkie gry były kiedyś fajne, teraz nie ponieważ młodzież i dzieci psują atmosferę swoimi wulgaryzmami i brakiem kultury osobistej, chciałbym ich zobaczyć jak stoją przede mną - twarzą w twarz i aby powiedzieli mi to co na serwerze. Oczywiście każdy wie, że takie dziecko już tak nie piśnie, ale rodzice powinni coś z tym robić. Widząc komentarze pod zdjęciami na FB "Nooo, teraz dzieci siedzą przed komputerami, pusto na podwórkach jest" - wchodzę na profil tej matki a tam zdjęcie dwójki dzieci jak pod ślizgawką grają na tabletach z komentarzem typu "Wyjście z dzieciakami na dwór".

Odbiegłem trochę od tematu, ale tak jakoś samo mi wyszło :D

A ja się przyczepię rzeczy merytorycznej - tradycyjnie dla dłuższych tekstów autora cholernie ciężko mi się czyta jego wywody. Zdania są niespójne, interpunkcja jest bardzo wybiórcza... dużo by wymieniać.

8/9 lat ? dzieciństwo spędziłeś przed csem i to nie jest dziecinne ? Co ma 1000h do klimatu gry ? Po prostu jeśli masz tyle lat to po prostu nie pisz takich tekstów

Wiesz to, że grałem w tą grę nie znaczy, że spędziłem w niej dzieciństwo. Masz jakieś problemy, że ktoś jak grał w jakąś grę był od razu nie wiadomo jakim nolifem?

Po prostu była to gra jedyna gdzie razem z kolegami mogliśmy razem grać w "policjantów i złodziei", ale ty tego nie zrozumiesz bo masz jakieś uprzedzenia.

I nawet nie umiesz obronić swojego zdania.

A co ma 16 lat do czucia klimatu w grze? No słucham?

Jak długo jeszcze tacy i.......i będą się wypowiadać o czymś czego nie rozumieją/wiedzą.

Wiesz to, że grałem w tą grę nie znaczy, że spędziłem w niej dzieciństwo. Masz jakieś problemy, że ktoś jak grał w jakąś grę był od razu nie wiadomo jakim nolifem?Po prostu była to gra jedyna gdzie razem z kolegami mogliśmy razem grać w "policjantów i złodziei", ale ty tego nie zrozumiesz bo masz jakieś uprzedzenia.I nawet nie umiesz obronić swojego zdania.A co ma 16 lat do czucia klimatu w grze? No słucham?Jak długo jeszcze tacy i.......i będą się wypowiadać o czymś czego nie rozumieją/wiedzą.

Jak można czuć klimat w grze fps? No powiedz? Wczuwasz się w terrorystę, czujesz tą delikatność kolby AK47 i zapach paliwa z molotova - zaraz będziesz wybiegać z gali i parzysz oko w oko z przeciwnikiem - patrzycie na siebie, kto pierwszy naciśnie spust? A może ten CT ma rodzinę i trójkę dzieci? Nie ważne, lecą smugi pocisków i wróg się schował, pewnie jakiś tchórz co strzelać nie umie, a boi powiedzieć w radiu, że rzucał właśnie flesh'a na ciemnię.

W policjantów i złodziei bawi się trochę inaczej, czasami się kogoś aresztuje, złodziej czasami kradnie, a czasem poddaje się, strzelacie z badyli i ,, złodziej '' przewraca się na ziemię i daje się złapać, a potem się go brano do więzienia i tak na nowo się grało.

Jacy? To już nie można powiedzieć, że granie w takie gry od tak młodego wieku jest czymś złym? Co możesz wiedzieć o CS 1.6 w tamtych czasach jak Ciebie jeszcze nie było? Bo co? Bo wujek, czy starszy brat Ci tak powiedział? Nie przekażą Ci wszystkich odczuć na tyle, byś poczuł jak kiedyś było.