Laptop - uszkodzenie wentylatora i windows 8

Witam. Mam dzisiaj dwa pytanka:

1. Jakiś czas temu próbowałem przenieść laptopa jedną ręką i niefortunnie cały nacisk włożyłem w miejsce, gdzie znajduje się główna karta graficzna. Coś chrupło i wiatrak od tejże karty nie chciał działać. Otworzyłem lapka okazało się, że działanie blokował kawałek plastikowej osłonki. Wyciągnąłem ją i wentylator na powrót działał, ale słabiej. Zauważam to po fakcie, że teraz temperatury dochodzą do 84*, gdy zwykle było to max 72*. Ponadto przy włączeniu Dust Removal zwykle ilość wydmuchiwanego powietrza z karty głównej biła na głowę tą drugą (mam gt650 SLi). Próbowałem podkręcić wiatraki, ale w laptopach albo się nie da, albo jeszcze do tego nie doszedłem. Wyczytałem, że opcje OC różnych rzeczy w BIOS'ie uzyskuje się po jego aktualizacji. Zrobiłem to, aktualizując go do wersji 2.02, jednak żadne nowe zakładki w BIOS'ie się nie pojawiają. Może to wina tego, że mam windows 7, a nie 8? I tutaj moje kolejne pytanie:

2. Jak sprawdza się Windows 8? Wiem, wiem - mam google. Ale chcę poznać opinię ludzi, którzy dużo grają w gry, szczególnie MMO i jak Windows 8 sprawuje się w ich obsługiwaniu.

1. Nie możesz użyć nie dedykowanego oprogramowania do tego? Chociażby MSI Afterburner?

2. Nie mam, jedyną styczność jaką miałem z tym systemem wynikała z tego, że pewien klient w lapku za ok. 6-7k miał problem z przełączaniem się grafik ze zintegrowanej na dedykowaną. Koniec końców z tego co się dowiedziałem poddał się i przesiadł się na windows 7. Aha, w gildii w ArcheAge był też gracz, któremu od pewnego dnia zaczął zawieszać się system podczas gry. Jedyną opcją był reset laptopa. Problem pojawił się sam lub od którejś z aktualizacji gry.

Co do temperatur to zwróciłeś uwagę skąd pochodził ten plastik? Powietrze z tego wentylatora jest wydmuchiwane bezpośrednio przez dziurę w obudowie, czy wędruje ono najpierw jakimś kanałem? Jeśli tak, to czy ten kanał był cały kiedy składałeś lapka?

Zwróciłeś uwagę, czy któraś z łopatek wentylatora się nie ułamała? Drobne wyszczerbienie może powodować nieprawidłową pracę chłodzenia.

Możesz też podać model, może w necie będzie jakiś obrazek jak ten laptop wygląda wewnątrz i coś wymyślimy :) .

Dzięki za odp.! Model to y500. Próbowałem MSI Afterburner, opcja fan speed zablokowana :<

Witam. Mam dzisiaj dwa pytanka:

1. Jakiś czas temu próbowałem przenieść laptopa jedną ręką i niefortunnie cały nacisk włożyłem w miejsce, gdzie znajduje się główna karta graficzna. Coś chrupło i wiatrak od tejże karty nie chciał działać. Otworzyłem lapka okazało się, że działanie blokował kawałek plastikowej osłonki. Wyciągnąłem ją i wentylator na powrót działał, ale słabiej. Zauważam to po fakcie, że teraz temperatury dochodzą do 84*, gdy zwykle było to max 72*. Ponadto przy włączeniu Dust Removal zwykle ilość wydmuchiwanego powietrza z karty głównej biła na głowę tą drugą (mam gt650 SLi). Próbowałem podkręcić wiatraki, ale w laptopach albo się nie da, albo jeszcze do tego nie doszedłem. Wyczytałem, że opcje OC różnych rzeczy w BIOS'ie uzyskuje się po jego aktualizacji. Zrobiłem to, aktualizując go do wersji 2.02, jednak żadne nowe zakładki w BIOS'ie się nie pojawiają. Może to wina tego, że mam windows 7, a nie 8? I tutaj moje kolejne pytanie:

2. Jak sprawdza się Windows 8? Wiem, wiem - mam google. Ale chcę poznać opinię ludzi, którzy dużo grają w gry, szczególnie MMO i jak Windows 8 sprawuje się w ich obsługiwaniu.