Nowy monitor do gier

Witam,


Strasznym niefartem rozbiłem swój monitor i poszukuję nowego. Budżet nie jest specjalnie ograniczony, ale dobrze by było zachować jakiś umiar, 1500 byłoby ok, choć rozważę droższe opcje.


Jeżeli chodzi o sprzęt to obecnie mam i5-4690k i GTX 980, także jest sporo mocy do wykorzystania. I tu właśnie mam dylemat, czy spożytkować ją na większą częstotliwość odświeżania typu 144 Hz czy może na większą rozdzielczość i pokusić się o 4K. Opcja 2 w 1 jak się domyślam nie wchodzi w grę ani dla mojego budżetu, ani dla pojedynczej karty graficznej.


Gram głównie w MMO typu LOTRO lub singlówki typu Wiedzmin 3, raczej nie zdarza mi się często grać w gry, w których zwiększenie częstotliwości odświeżania dałoby jakieś ogromne korzyści. W FPSy nie gram w ogóle i nie zamierzam. Ale z drugiej strony ciekawy jestem tych monitorów z większym odświeżaniem.


Co do wielkości monitora... myślę że max 24 cale, niepotrzebny mi większy, a i tak będę musiał trochę przebudować biurko dla nowego monitora.


Mile widziane monitory szczególnie przyjazne dla oczu, bo spędzam przed komputerem mnóstwo czasu.


Mój obecny stłuczony monitor to BenQ VW2245Z


Pytania do monitorów z większą częstotliwością odświeżania:


1. Pogorszenie jakości obrazu. Dużo można spotkać opinii że te monitory są tylko do FPSów, a nawet tylko do CS GO, którego nawet nigdy nie włączyłem i nie włączę. Ile jest w tym prawdy i czy rzeczywiście pogorszenie jakości obrazu jest aż tak duże, że te monitory bardzo odstają od tych ze standardowym 60 Hz?

2. W przypadku jeżeli takie opinie są prawdziwe, to czy są monitory oferujące i 120/144 Hz i wysoką jakość obrazu i ile kosztują?


Pytania do 4K:


1. Cena, ile taki monitor kosztuje? Mowa tu o monitorach wysokiej jakości cieszących się dobrą opinią. Taki monitor to nie zakup na pół roku.

2. Jeżeli proporcje się zgadzają to rozumiem że w razie problemów z wydajnością mogę spokojnie zejść do 1080p bez żadnych problemów z jakością obrazu?


Najbardziej mnie nurtuje który rodzaj monitora wybrać, czy większe odświeżanie czy większa rozdzielczość. Oczywiście mile widziane propozycje modeli monitorów i linki.


Za wszelką pomoc dzięki.

monitor za 1500 zl eeee trzeba by zdrowo upasc na glowe zeby takie cus kupowac ...

Ja tam bym poszedly do lombardu i od 50-100 zl znajdzie sie :P

znaczenie ma nie czestotlwosc odswiezania, a typ matrycy,. na ten moment 120 i 144 hz obsluguja matryce TN i to wlasnie one odpowiadaja za te "slabe" kolory, chociaż są teraz nowe modele (nowsze od benq xl2411z, który po prostu ma słabe kolory) mające kolory całkiem ok. I tak jeśli chodzi o zwykły domowy użytek, to nie ma większego znaczenia..

2. najtańsze nowe ok 1200zł.

Podsumowując, jak nie grasz w fpsy to nie kupuj 120/144hz, bo to nie ma najmniejszego sensu Nic ci to nie da, a będą cię później wkurzały wszystkie inne monitory 60hz. Ja miałem duży problem z tym, że w domu używam 120hz, a na uczelni miałem 60, oczy miałem skatowane niemiłosiernie, a do tego masakryczne bóle głowy:)

Monitory 4K o w miarę sensownej specyfikacji zaczynają się od 2,5 tys zł (najlepiej od Della). Kumpel w pracy dostał ostatnio 28" 4k Dell za ~1600 zł (Dell P2815Q). Poza tym, że z rozdziałką nie radzi sobie chrome i mozilla (są dziwne bugi w interfejsie i przekłamania kolorów) to dodatkowo masz laga ok. 100ms przy poruszaniu kursorem. W programowaniu to aż tak nie przeszkadza, jednak do gier czy programów graficznych... to może być zbyt duża zapora. Producent zapewnia że tego laga nie ma w droższych seriach monitorów, jednak 100% pewności nie mam. Generalnie pchanie się obecnie w 4K to przerost formy nad treścią. Jeśli faktycznie masz coś kupować to dobry FullHD panorama.

A w odpowiedzi na twoje pytania:

2. Jeżeli proporcje się zgadzają to rozumiem że w razie problemów z wydajnością mogę spokojnie zejść do 1080p bez żadnych problemów z jakością obrazu?
Aa i zapomniałbym: jeśli szukasz 4K to niższej rozmiarówki niż 26-28" nie znajdziesz.

No to w takim razie powiem pas. 2500 zł to już dużo za dużo i to jeszcze za monitor, który będzie mi sprawiał problemy. 120/144 Hz też wydaje się być niepotrzebne w moim przypadku. A jak się sprawa ma w przypadku 1440p albo czegoś typu 2560x1080? 2560x1080 zapewne nie jest wspierane przez większość aplikacji i gier?

Wabaczcie za offtop... Ale wie ktoś jak usunąć ślad po kredce świecowej z monitora?

Odświeżanie nie ma wpływu na jakość obrazu. Ważna jest m.in. matryca (TN, VA, IPS). Wyższe odświeżanie to nie jest bajer tylko do CS:GO czy strzelanek. Poczytaj.

Monitor 4K do gier odpada. Nie są to monitory obecnie dobre do gier, gorszy czas reakcji, gorsza jakość obrazu itp. Ponadto GTX980 nie da rady w grach w 4k, więc musiałbyś obcinać detale albo zejść do 1080p a to zaowocuje gorszym obrazem (obraz będzie mniej ostry, w końcu obraz FHD zostanie rozciągnięty na ekran 4k)

Do 2k najlepszym wyborem jest:

Eizo FG2421, FHD, 24", 120Hz, matryca VA (dość dobre kolory), niski input lag. Tylko jak go wybierzesz to nie odpalaj opcji "turbo" (sztuczne 240Hz). Tutaj recka: http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_fg2421.htm

To raczej najlepszy monitor do 2000zł. Są też BenQ XL, ale one siedzą na TN-kach.

Jest też takie cacko jak Acer XB270HU. W skrócie IPS (bdb kolory), rozdziałka 2560 × 1440, odświeżanie 144 Hz i G-Sync. Swoje kosztuje, ale to chyba najlepszy monitor do gier i nie tylko :P Recka: http://www.tftcentral.co.uk/reviews/acer_xb270hu.htm

@Norskee VA i IPS też obsługują 120-144Hz

G sync na 60HZ > 144HZ bez G synca.

więc tak najlepsze monitory do 2000 zł to:

Eizo FS 2434 24" Full HD IPS 60 HZ (1200 ZŁ)

Eizo FG 2421 24" Full HD Va 144 HZ (1700 ZŁ)

cała reszta (a przynajmniej te które znam) to spawarki oczu z ujowym odwzorowaniem kolorów (matryce TN)

Jak chcesz iść wyżej z kasą to widzę tylko jedno rozwiązanie :

Asus MG279Q ROG 27" 2500 x 1440 144HZ IPS G SYNC. W Uk kosztuje 500 Ł nie wiem ile w PL.

Do Doskonałości brakuje mu tylko cienkich ramek x)

Intryguje mnie to 144 Hz, ale to nie ma sensu. W najnowszych grach to na nic się nie zda, bo i tak takiego FPS nie osiągnę nawet na tym sprzęcie, a nawet jeżeli się jakoś uda to nie po to go kupowałem żeby grać na średnich ustawieniach. A do innych gier w które gram i w których spokojnie zrobię tak wysoki FPS jak np. LOTRO, nie jest mi to po prostu potrzebne, a tylko się narobi hałasu bo karta będzie musiała pracować na maksa, a spadek jakości obrazu jeżeli takowy na prawdę będzie na tych matrycach TN to będzie to katastrofa dla kogoś o moich preferencjach i stylu gry. Niby mógłbym przetestować taki monitor 144 i potem oddać w ciągu 14 dni, ale nie chce mi się z tym pieprzyć, i tak już będę musiał czekać na nowy monitor nie wiadomo ile bo oczywiście musiał się zepsuć w piątek tak żebym musiał czekać dwa razy dłużej przez to że jest weekend. Już nie mówiąc o tym że mam problem z cewkami i karta też idzie do wymiany.

W każdym razie dla gracza takiego jak ja, czyli ceniącego przede wszystkim klimat, fabułę, krajobrazy i tak dalej, wydawanie 1700 zł na monitor z niepotrzebnym większym odświeżaniem, który może będzie miał w miarę dobry obraz a może nie, to trochę absurd. Ja raczej potrzebuję świetnej jakości obrazu i wysokiej rozdzielczości, żeby móc się cieszyć tymi swoimi krajobrazami w jak najlepszej jakości. Jeżeli 4K jest poza zasięgiem i w dodatku jest problematyczne to chyba warto zastanowić się nad 1440p.

Także albo "zwykły" monitor 1080p 24 cale za ok 800 zł(taki?), bo nie będę płacił ponad 1000 jeżeli nie dostanę ani wyższej rozdzielczości ani większego odświeżania, albo monitor 1440p do 1500zł, lepiej żeby nie był większy niż 25 cali, choć może jakoś dam radę z tymi 27 calami, ale wtedy mnie czeka już na prawdę potężna przebudowa biurka.

Monitor co pokazałeś jest całkiem spoko.

Poza tym jak chcesz fachowej porady to ja bym spróbował na profesjonalnym forum do pc

Np tutaj : http://forum.itpc.net.pl/

Jeżeli chodzi o 1440p to w tym budżecie polecono mi Dell U2515H (210-ADZG)

@DivumHerold

G-Sync to nic innego tylko poprawiony v-sync. 120Hz to 120Hz.

itpc w żaden sposób nie jest profesjonalne. To jakiś mały, nikomu nieznany portal, gdzie nie mogą nawet normalnie testów przeprowadzić. Jeśli chcesz mu polecać profesjonalne forum to wyślij go na forum purepc czy benchmarka

@DivumHeroldG-Sync to nic innego tylko poprawiony v-sync. 120Hz to 120Hz.itpc w żaden sposób nie jest profesjonalne. To jakiś mały, nikomu nieznany portal, gdzie nie mogą nawet normalnie testów przeprowadzić. Jeśli chcesz mu polecać profesjonalne forum to wyślij go na forum purepc czy benchmarka

W takim razie monitora z G sync nie widziałeś na oczy.

co do for to i tak większość to gimbaza i fanboye.

Kupiłem tego Della i jestem zadowolony, więc temat do zamknięcia.

@DivumHerold

"W takim razie monitora z G sync nie widziałeś na oczy." a Ty chyba nie wiesz czym to jest.

No tak. Jestem przekonany, że na forum typu ppc czy benchmark to są same fanboye i gimbaza... lepiej posłać na jakieś nikomu nieznane forum, gdzie wypowiadają się osoby o wątpliwej wiedzy niż na porządne fora.

Wszystkie te fora mają ograniczoną wiarygodność i trzeba do nich podchodzić z dystansem, szczególnie oficjalne artykuły często wprowadzają w błąd, więc nie ma się o co spierać. Można się dowiedzieć co jest dostępne w danym budżecie i ewentualnie obejrzeć testy kart graficznych i procesorów na fabrycznych zegarach na tej samej platformie testowej, bo to siłą rzeczy musi wyjść wiarygodnie, ale jakiekolwiek bardziej skomplikowane testy to już głównie chaos i brak wiarygodności wyników.

Wiesz, ograniczoną jak ograniczoną. ITPC to jakiś nie znany portal z czeluści internetu. Ich strona nie może pochwalić się żadną dobrą recenzją a na forum nawet wśród moderatorów są oszuści (SMX).

Witam,


Strasznym niefartem rozbiłem swój monitor i poszukuję nowego. Budżet nie jest specjalnie ograniczony, ale dobrze by było zachować jakiś umiar, 1500 byłoby ok, choć rozważę droższe opcje.


Jeżeli chodzi o sprzęt to obecnie mam i5-4690k i GTX 980, także jest sporo mocy do wykorzystania. I tu właśnie mam dylemat, czy spożytkować ją na większą częstotliwość odświeżania typu 144 Hz czy może na większą rozdzielczość i pokusić się o 4K. Opcja 2 w 1 jak się domyślam nie wchodzi w grę ani dla mojego budżetu, ani dla pojedynczej karty graficznej.


Gram głównie w MMO typu LOTRO lub singlówki typu Wiedzmin 3, raczej nie zdarza mi się często grać w gry, w których zwiększenie częstotliwości odświeżania dałoby jakieś ogromne korzyści. W FPSy nie gram w ogóle i nie zamierzam. Ale z drugiej strony ciekawy jestem tych monitorów z większym odświeżaniem.


Co do wielkości monitora... myślę że max 24 cale, niepotrzebny mi większy, a i tak będę musiał trochę przebudować biurko dla nowego monitora.


Mile widziane monitory szczególnie przyjazne dla oczu, bo spędzam przed komputerem mnóstwo czasu.


Mój obecny stłuczony monitor to BenQ VW2245Z


Pytania do monitorów z większą częstotliwością odświeżania:


1. Pogorszenie jakości obrazu. Dużo można spotkać opinii że te monitory są tylko do FPSów, a nawet tylko do CS GO, którego nawet nigdy nie włączyłem i nie włączę. Ile jest w tym prawdy i czy rzeczywiście pogorszenie jakości obrazu jest aż tak duże, że te monitory bardzo odstają od tych ze standardowym 60 Hz?

2. W przypadku jeżeli takie opinie są prawdziwe, to czy są monitory oferujące i 120/144 Hz i wysoką jakość obrazu i ile kosztują?


Pytania do 4K:


1. Cena, ile taki monitor kosztuje? Mowa tu o monitorach wysokiej jakości cieszących się dobrą opinią. Taki monitor to nie zakup na pół roku.

2. Jeżeli proporcje się zgadzają to rozumiem że w razie problemów z wydajnością mogę spokojnie zejść do 1080p bez żadnych problemów z jakością obrazu?


Najbardziej mnie nurtuje który rodzaj monitora wybrać, czy większe odświeżanie czy większa rozdzielczość. Oczywiście mile widziane propozycje modeli monitorów i linki.


Za wszelką pomoc dzięki.