Windows 10 - podstawowe info i przydatne triki

Wiem, że nie jest to dział typowo pod taki post, ale lepszego miejsca nie znalazłem. Jeśli administracja uzna, że temat przeszkadza, zawadza, łamie regulamin to proszę o wyrzucenie go. Post stworzyłem na potrzeby innego forum, ale i tutaj może się przydać.

Aktywacja (i problemy z nią związane)
Jeśli po aktualizacji do Win10 nie macie aktywowanego systemu to po prostu klikajcie guzik aktywacji (Ustawienia>Aktualizacja i zabezpieczenia>Aktywacja). Serwery są mocno obciążone, więc trochę razy poklikać i za którymś razem zatrybi. Dodatkowo nie należy przejmować się tym, że klucz naszego systemu to generic key buildu 10240. Z tego co mi wiadomo jest to normalne. Później jeśli zainstalujemy czysty system to podczas instalacji dajemy przy wpisywaniu klucza pomiń i system powinien się sam aktywować (co do tego nie mam 100%, bo sam jeszcze nie miałem okazji sprawdzić, takie info mam z reddita).
Po aktualizacji z Win7/8.1 to do Win10 przypisany jest jeden z 4 kluczy zależny od wersji Windowsa 10 jaką teraz posiadamy. Oto one:
Windows 10 Home - YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7
Windows 10 Home SL- BT79Q-G7N6G-PGBYW-4YWX6-6F4BT
Windows 10 Pro - VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T
Windows 10 Pro VL-MAK - QJNXR-7D97Q-K7WH4-RYWQ8-6MT6Y
Od razu powiem: nie da się nimi aktywować systemu na czysto. Po aktualizacji do Win10 przy wykonaniu czystej instalacji system powinien aktywować się sam (podczas instalacji pomijamy podawanie klucza).
Aktualizacja do Win10
Jeśli mieliście zarezerwowaną aktualizację do Win10, ale system nie chce się zaktualizować (nie wyskakuje okienko informujące, że aktualizacja jest gotowa) to niestety pobrane pliki są uszkodzone. Musicie wejść w ukryty katalog $Windows.~BT (na dysku systemowym) oraz w C:\Windows\SoftwareDistribution\Download i skasować zawartość tych katalogów. Następnie uruchomić Windows Update i wiersz poleceń (musi być uruchomiony z prawami administratora). W wierszu poleceń należy wpisać: wuauclt.exe /updatenow i kliknąć ENTER. W oknie Windows Update powinna wyświetlić się informacja, że rozpoczęło się pobieranie aktualizacji do Windows 10 (jeśli nie to kliknijcie wyszukaj aktualizacje i ponownie w wierszu poleceń wpiszcie wuauclt.exe /updatenow, ew. wpiszcie to kilka razy, serwer M$ są obciążone, więc nie od razu zaskoczy). Wszystkie potrzebne pliki (coś ponad 5GB) pobiorą się ponownie (obu bez błędów) i aktualizacja powinna ruszyć. Inna (lepsza) opcja to użycie narzędzia spod tego linku: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10
Program ten można też użyć do pobrania czystego ISO i przeprowadzenia instalacji "od zera".
Info jak wyczyścić menu start:
  • Wchodzimy w Ustawienia>Personalizacja>Start i odznaczamy wszystko
  • Klikamy "Wybierz foldery wyświetlane w menu Start" i zaznacz co chcesz
  • W menu Start kliknij na każdym kafelku PPM i wybierz Odepnij od ekranu startowego
  • Przeciągnij prawą krawędź menu Start w lewo, aby zmienić jego rozmiar.
  • Efekt końcowy: http://i.imgur.com/yI1AtFm.png
Jeśli ktoś dalej nie lubi nowego menu Start to polecam StartIsBack. Tu dostępna beta:
http://t.co/PlyUUO1rK5
Info jak zmienić kolor paska na górze okna (źródło reddit):
Z tego co mi wiadomo kolor paska może określić programista, jeśli jednak tego nie zrobi to pasek będzie domyślnie biały. W Win 8.1 przyjmował on kolor naszej kompozycji. Jeśli ktoś chce, aby to działało tak samo należy wykonać te kilka kroków:
Pobierz paczkę: https://mega.co.nz/#!qdwQVQCB!PU3Xh0jmVcQG4gFnziSh8vvhoEPy4kGERHRkPw94lPY
Wypakuj zawartość
Skopiuj folder Colored and file colored.theme do C:\Windows\Resources\Themes
Kliknij 2x colored.theme i poczekaj aż system zainstaluje kompozycję. Powinno działać.
Zmiana wiersza poleceń na PowerShell
Klikamy PPM na pasku narzędzi>właściwości>nawigacja i zaznaczamy. Teraz po kliknięciu PPM na ikonę menu Start lub użyciu kombinacji Windows+X zamiast wiersza poleceń będzie do wyboru PowerShell.
Jak "kontrolować" instalację aktualizacji (info z reddita)
http://i.imgur.com/4m9nnVR.png
Zarządzanie wirtualnymi pulpitami:
Windows+TAB otwiera okno zarządzania wirtualnymi pulpitami (możemy tam stworzyć nowy pulpit, przełączyć się na inny, przenieść okna między nimi, zamknąć wirtualny pulpit). Ponadto przydatne są skróty:
Windows+CTRL+D - tworzy nowy wirtualny pulpit
Windows+CTRL+Lewa/Prawa strzałka - przełączanie się między pulpitami (lewa - przedni, prawa - następny).
Windows+CTRL+F4 - zamyka aktywny pulpit
Aby przenieść okno między pulpitami musimy wejść w zarządzanie (Windows+TAB), kliknąć PPM na interesujące nas okno, wybrać "Przenieś do" i interesujący nas pulpit.
Szybsza obsługa (bez myszki) ulepszonego Aero Snap (teraz po prostu Snap).
Klawisz Windows+strzałki
Gdzie, w górę powiększa okno na cały ekran, w dół minimalizuje, w lewo ustawia po lewej i w prawo ustawia po prawej.
Cortana
Cortana nie będzie w PL dostępna dopóki nie będziemy mieli w pełni działającego Binga. Cortana bowiem jest z Bing ściśle powiązana (korzysta z niego) i bez tego ani rusz. Kiedy doczekamy się w pełni funkcjonalnego Binga i tym samym Cortany na Windows i Windows Phone? Nie wiadomo. Końcem 2014 Microsoft twierdził, że w 1 połowie 2015...
CZEŚĆ II
Zbiór kolejnych trików ;) Tym razem dbamy o prywatność.
Wyłączenie zbierania danych przez Windows 10
Podczas instalacji
  • NIE używaj ustawień ekspresowych. Wybierz opcję Dostosuj i wyłącz wszystko.
  • Zalecam używam konta lokalnego (a nie online)
Po instalacji:
  • Wejdź w Ustawienia>Prywatność i wyłącz wszystko (chyba, że czegoś bardzo potrzebujesz)
  • W zakładce Opinie i diagnostyka w pierwszym oknie wybierz "Nigdy" a w drugim "Podstawowe"
  • Przejdź do Ustawienia>Aktualizacja i zabezpieczenia>Opcje zaawansowane>Wybierz sposób dostarczania aktualizacji>Wyłącz
Teraz (powiedzmy) bardziej skomplikowana część:
  • Uruchom wiersz poleceń jako administrator i użyj następujących poleceń:
sc delete DiagTracksc delete dmwappushserviceecho "" > C:\ProgramData\Microsoft\Diagnosis\ETLLogs\AutoLogger\AutoLogger-Diagtrack-Listener.etl
na innej stronie polecają też użyć:
echo. >%programdata%\Microsoft\Diagnosis\ETLLogs\AutoLogger\AutoLogger-Diagtrack-Listener.etlcacls.exe "%programdata%\Microsoft\Diagnosis\ETLLogs\AutoLogger\AutoLogger-Diagtrack-Listener.etl" /d SYSTEM
  • Uruchom edytor lokalnych zasad grup (gpedit.msc) jako administrator i wejdź w: Konfiguracja komputera>Szablony administracyjne>Składniki systemu Windows>Zbieranie danych. Kliknij 2x LPM na Zezwalaj na telemetrię i ustaw Wyłączone. Zastosuj zmiany. UWAGA: Ta opcja w pełni działa tylko dla użytkowników edycji Enterprise
  • Nadal w edytorze zasad grup wejdź w: Konfiguracja komputera>Szablony administracyjne>Składniki systemu Windows>OneDrive. Kliknij 2x LPM na Nie zezwalaj na używanie usługi OneDrive na potrzeby przechowywania plików, ustaw Włączone i zastosuj.
  • Uruchom edytor rejestru (regedit), wejdź w: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\DataCollection, wybierz AllowTelemetry, zmień wartość na 0 i zastosuj.
  • Pobierz TakeOwnership (link: http://www.tenforums.com/attachments/tutorials/11257d1422475052-take-ownership-add-context-menu-windows-10-a-add_take_ownership_to_context_menu-reg ), uruchom i dodaj wpis do rejestru. Teraz przejdź do: C:\Windows\System32\Drivers\Etc, kliknij PPM na hosts i wybierz Take Ownership, w pliku dodaj to:
127.0.0.1 vortex.data.microsoft.com127.0.0.1 vortex-win.data.microsoft.com127.0.0.1 telecommand.telemetry.microsoft.com127.0.0.1 telecommand.telemetry.microsoft.com.nsatc.net127.0.0.1 oca.telemetry.microsoft.com127.0.0.1 oca.telemetry.microsoft.com.nsatc.net127.0.0.1 sqm.telemetry.microsoft.com127.0.0.1 sqm.telemetry.microsoft.com.nsatc.net127.0.0.1 watson.telemetry.microsoft.com127.0.0.1 watson.telemetry.microsoft.com.nsatc.net127.0.0.1 redir.metaservices.microsoft.com127.0.0.1 choice.microsoft.com127.0.0.1 choice.microsoft.com.nsatc.net127.0.0.1 df.telemetry.microsoft.com127.0.0.1 reports.wes.df.telemetry.microsoft.com127.0.0.1 services.wes.df.telemetry.microsoft.com127.0.0.1 sqm.df.telemetry.microsoft.com127.0.0.1 telemetry.microsoft.com127.0.0.1 watson.ppe.telemetry.microsoft.com127.0.0.1 telemetry.appex.bing.net127.0.0.1 telemetry.urs.microsoft.com127.0.0.1 telemetry.appex.bing.net:443127.0.0.1 settings-sandbox.data.microsoft.com127.0.0.1 vortex-sandbox.data.microsoft.com
Jeśli plik nie będzie chciał się zapisać to PPM wytnij, wklej na pulpit, tam wprowadź zmiany i wklej ponownie w jego pierwotne miejsce.
Spraw, aby Eksplorator plików domyślnie otwierał się na Ten komputer zamiast Szybki dostęp
Otwieramy Eksplorator plików, klikamy PPM na Szyki dostęp, wybieramy Opcje, w zakładce Ogólne na samej górze mamy "Otwórz eksplorator plików w" i wybieramy Ten komputer.
Stary wygląd ustawień głośności dźwięku
  • Otwieramy Edytor rejestru (regedit)
  • Przechodzimy do HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\MTCUVC - jeśli nie mamy MTCUVC to go tworzymy (PPM>Nowy>Klucz).
  • Klikamy PPM>Nowy>Wartość DWORD (32-bitowa), wpisujemy nazwę: EnableMtcUvc, wartość zostawiamy jako 0.
  • Wyloguj i zaloguj się, gotowe.
Pozbywanie się śmieci typu Xbox app, Cany Crush app, itd.
Pobieramy CCleaner, usuwamy niepotrzebne śmieci, czyścimy rejestr. Gotowe.
Przestajemy dzielić się naszym Wi-Fi
Wchodzimy w ustawienia>Sieć i Internet>Wi-Fi>Zarządzaj ustawieniami Wi-Fi>wyłącz wszystko
Jak włączyć ukryty ciemny wygląd (kompozycję) systemu
UWAGA: Ciemna kompozycja została ukryta nie bez powodu, zwyczajnie nie jest ona jeszcze w 100% gotowa (brak kompozycji dla normalnych aplikacji).
Wygląd: http://cdn5.howtogeek.com/wp-content/uploads/2015/07/ximg_55a4bb4b3a4ba.png.pagespeed.ic.xEXXl-kjgY.png
  • Pobieramy i dodajemy wpis do rejestru: http://cdn5.howtogeek.com/wp-content/uploads/2015/07/Make-Windows-10-Use-Dark-Theme.zip
  • W Microsoft Edge wchodzimy w ustawienia, wybierz kompozycję i wybieramy Ciemny
  • W Windows Store wciskamy CTRL+T (ponownie wciśnięcie przywróci jasny wygląd)
  • Ciemna kompozycja dla zwykłych programów nie wygląda to zbyt dobrze): PPM na pulpit, Personalizacja>Kompozycje>Ustawienia kompozycji>wybierz którąś kompozycję o dużym kontraście. Aby uzyskać dobrze wyglądający ciemny wygląd dla normalnych programów należy użyć np. UltraUXThemePatcher i znaleźć jakąś dobrą kompozycję stworzoną przez użytkowników.
DVR (jest częścią Xbox app)
Microsoft zaimplementował w systemie usługę Game DVR znaną z Xbox One, pozwala ona nagrywać filmiki z gier, robić screenshoty i dzielić się nimi z innymi. Skrót Windows+G otwiera menu zarządzania tym programem w grze. Inne skróty:
Windows+PrintScreen - tworzy zrzut ekranu i zapisuje w folderze Obrazy
Windows+ALT+G - rozpoczyna nagrywanie
Windows+ALT+R - zatrzymuje nagrywanie
Ogólne przydatne skróty klawiszowe
Windows+, - chwilowo chowa wszystkie aplikacje
Windows+D - minimalizuje wszystko aplikacje
CTRL+Shift+M - przywraca wszystkie zminimalizowane aplikacje
Windows+Home - minimalizuje wszystkie okna oprócz aktywnego
Windows+L - blokuje komputer
Windows+E - uruchamia eksplorator plików
Windows+Shift+Lewa/Prawa strzałka - przerzuca okno na poprzedni/następny monitor
Windows+numer - otwiera program przypisany do danego slotu na pasu narzędzi (np. Windows+2 otworzy program z drugiego miejsca na pasu narzędzi)
Windows+Shift+numer - jw. po prostu nowa instancja tego programu
Windows+CTRL+Shift+numer = jw. tylko program zostanie uruchomiony z prawami administratora
Windows+T - przechodzenie między aplikacjami na pasku narzędzi, po wciśniecie Enter uruchomi wybraną

Ja poczekam z 1-2 dni aż beda wszystkie pacze juz :)

Ja się zastanawiam kiedy ktoś zapyta czy działa na piracie.

A wracając do tematu to lepiej poczekać kilka dni , podobno sterowniki niektóre nie działają .

Nie tutaj :D

Wolę się wstrzymać i dowiedzieć, jak to się sprawuje ze sterownikami/grami/programami. Nie będę wskakiwać na szybko na coś, co może okazać się pomyłką.

Jestem ciekaw jak na windows 10 chodzą gry i jak wygląda to wydajnościowo. Czy zaktualizować teraz z win7 do win10 czy czekać, aż wyjdzie jakiś service pack?

Microsoft Edge nie jest wcale taki zły.

No mi tam wszystkie gierki i programy ładnie śmigają.

CO do wydajności to nie zauważyłem żadnych różnic :)

a mi zaś jak zainstalowałem win 10 dzwięk nie działał

Przeinstaluj sterowniki. Mi przykładowo wywaliło graficzne i od karty sieciowej

Własnie testowałem japońska wersje Phantasy Star Online 2. Śmiga ładnie tylko dźwięk nie działa. ;/

ja na razie wyraziłem chęć aktualizacjo do win10 na laptopie, który posiada oryginalny system, ten sam system,win7 ultimate , oczywiście aktywowany, mam zainstalowany na stacjonarnym.

Jestem ciekawy czy M$ potraktuje system na stacjonarnym jako oryginalny.

A mi znikła ikona z rezerwacją i za bardzo nie wiem jak teraz zrobić upgrade.

Dodałem kolejne porady, tym razem m.in. środkowy palec w stronę Microsoftu, czyli nie dajemy się szpiegować.

@Laffek

Czytaj pierwszy post, pogrubione Aktualizacja do Win10 i masz "Inna (lepsza) opcja"

Znalazłem w logach że wyskakuje taki błąd.

Failed to create XAudio2 object. (HRESULT = -2147221164)

Ktoś coś?

wie ktoś dlaczego mi wywala taki błąd ?

http://pl.tinypic.com/r/5cqqe/8

wie ktoś dlaczego mi wywala taki błąd ?http://pl.tinypic.com/r/5cqqe/8

Miałem to samo, restart nie pomagał więc wywalilem foldery $Windows.~WS i $Windows.~BT, po tym od nowa ściągnąłem i poszło.

Microsoft Edge nie jest wcale taki zły.

To prawda ale brakuje kilku istotnych funkcji. Nie ma też jeszcze rozszerzeń. Nie jestem już w stanie przeglądać internetu bez Adblocka.

ja na razie wyraziłem chęć aktualizacjo do win10 na laptopie, który posiada oryginalny system, ten sam system,win7 ultimate , oczywiście aktywowany, mam zainstalowany na stacjonarnym.Jestem ciekawy czy M$ potraktuje system na stacjonarnym jako oryginalny.

Kazdy sprzet oddzielnie trza zarejestrowac ja na lapku i pc zarejestrowalem wiec tu i tu bd win 10

Nie ma się co napalać, w końcu mamy rok czasu na aktualizację więc ja osobiście trochę poczekam, bo wiem jak to się kończy :) "Gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy".

Najbardziej mam obawy, że niektóre gry mogą nie chodzić na Win 10. W ogóle jak to z tym jest? Zmieniam Win 7 na 10 i wszystkie gry trzeba przeinstalować czy w teorii mają niby działać bez problemu?