Nieznane urządzenie - nie mogę podłączyć ani telefonu, ani mikrofonu

Witam! To znowu ja i moje problemy :(

Komputer strasznie mi mulił i ciągle miałem problemy ze sterownikami do karty graficznej, więc na nowo zainstalowałem Windowsa 8. Wcześniej problem nie występował (tzn. pojawiały mi się czasami żółte wykrzykniki, ale nigdy nie przeszkadzało mi to w używaniu potrzebnych urządzeń). Problemy są dopiero teraz, po zainstalowaniu Windowsa na nowo. Myszka, klawiatura, dźwięk, drukarka - działa. Nie działa natomiast smartfon i mikrofon. Po podłączeniu USB słychać dźwięk, że niby nowe urządzenie, ale w menadżerze urządzeń wyświetlane są jako nieznane urządzenia.

Kiedy klikam na problem, to pokazuje mi komunikat, że sterowniki nie są zainstalowane. Pojawiają mi się takie komunikaty: "SAMSUNG_Android doesn't have a driver" i "MTP doesn't have a driver". Sprawdzając szczegóły dodatkowo wyskakuje mi: "There are problems with some PnP devices. Windows will take additional steps to further troubleshoot these devices." Najpierw wybrałem automatyczną aktualizację, ale zakończyłem okienkiem z informacją o błędzie. Ściągnąłem sterowniki ręcznie i mimo wskazania miejsca - i tutaj wyskoczyła informacja, że instalacja została przerwana z powodu problemu (jakiego? nie podano). To samo mam z mikrofonem.

Wyłączyłem zaporę, antywirusa, włączyłem auto-aktualizacje, mam wszystkie update'y systemu, mam wgrane sterowniki do płyty głównej, sprawdzałem różne sloty i różne kable, odinstalowałem wszystkie sterowniki USB i pozwoliłem im zainstalować się ponownie, wyłączyłem w opcjach zasilania kontrolę USB, zresetowałem BIOS. Przekopałem chyba cały internet i nic mi nie pomogło. Błąd występuje tylko na moim komputerze. Klawiatura, drukarka (były problemy, ale jakoś udało mi się wszystko zainstalować), myszka działa, ale mikrofon i smartfon nie.

Komputer przeskanowałem M$ Essentials, Malwarbytes i SUPERAntiSpyware - nic nie znaleziono.