Dość dziwny problem po przegrzaniu

Wczoraj grając w swoją ulubioną grę wyłączył mi się komputer. Było to dla mnie normalne, bo przy wysokich temperaturach powietrza często tak się działo, zwłaszcza przy nie zainstalowaniu nowych sterowników do karty graf.
Gdy się wyłączył, sprawdziłem czy serio to przez przegrzanie. Karta była tak gorąca jak dopiero co zalana herbata, procesor dało się dotknąć, ale był cieplejszy niż zwykle.

Odczekałem godzinę, włączyłem i nic, nie chciał sie w ogóle wlączyć jakby spalił się zasilacz... Zdruzgotany tą informacją zacząłem panicznie dopinać wszystkie kable, sprawdzać czy śmierdzi spalenizną, przedmuchałem wentylatory, hurra, działa!
Jedna jest jeden problem. Teraz nawet przy pisaniu tekstu mam "zacięcia" Temperatura karty po uruchomieniu skacze z 40 do nawet 65 stopni. Dzisiaj to trochę zelżało, bo podczas gry utrZymuje się na poziomie 60 stopni, co i tak jest dość sporym wynikiem.

Dla pokazania o co dokładnie chodzi, zamieszczam filmik. Niestety musiałem nagrywać telefonem, bo ściągnięcie, skonfigurowanie i odpalenie programu do nagrywania zajęłoby mi chyba z 3 godziny ;x

https://www.youtube.com/watch?v=sbKoHXkU8T0&feature=youtu.be

Te przycicania nie dzieją się tylko podczas gry, ale tak jak pisałem nawet podczas pisania tego tematu.

Dysk, bądź grafika. Stawiam na to drugie chodź z dysku nie zrezygnuje, ponieważ on też może być winowajcą. Masz zamrożenia ekranu na kilka sekund - nawet mniej. Spróbuj zmienić pastę termoprzewodzącą na karcie graficznej, lecz na początek sprawdź dysk programem CrystalDisk Info, już tak miałem, że mojemu dyskowi było za gorąco - mało tego przycinał ponieważ był lekko uszkodzony. Po wymienianie na SSD ustąpiło.

1. Ściągnij program CrystalDisk Info (Standard Edition) http://crystalmark.info/download/index-e.html

2. Załącz tutaj screena z CrystalDisk Info

3. Prosimy również o screena temperatur z HWiNFO 32/64 w zależności czy twój system jest 64 czy 32 bitowy http://www.hwinfo.com/download.php

4. Przetestuj jakimś programem, może to być 3dmark, czy nie występują w nim przycinki.

Temperatura procka jakby co
n561y8.jpg

Tutaj wygląda na ok ... Prosiłbym o screena z HWiNFO podczast testu (obciążenia)- w tym programie prawie wszystkie czujniki są pokazywane. Najlepiej 10-15 min gry a potem temperatury z idle. Jeszcze sprawdź dysk bo możliwe, że

to też.

Zobacz na moje temperatury z idle to się przestraszysz :X Muszę pastę wymienić :P Zrób to co napisałem to odkryjemy co jest winną tych mikro-przycięć.

post-31708-0-11735000-1441192669_thumb.p

Crystal Disk



i ten drugi program

wsłuchaj się, czy nie stuka Ci czasem dysk - jesli tak, to on jest winowajca (i w takim razie jest do wyrzucenia)

i dysk wlasnie wywolywal u mnie podobne problemy - komputer sie wylaczal, w czasie uzytkowania zamulal tekst, video zacinalo, gry klatkowały

Cóż. Powiem szczerze, że już 4 razy wymieniałem dysk (seagate 1TB) bo mi właśnie stukał. Koleś w komputerowym powiedział, że to jest dziwne, bo od kilku lat dosłownie 5 ludzi przyszło wymienić dysk u nich, a ja już 4 razy w ciągu pół roku. Ale niestety, teraz nic nie stuka. Gdyby stukało, to oznaczałoby, że głowica znów się zje.. niszczyła..

Ehhh człowiek zapomina - przepraszam. Zrób screena z zakładki sensor podczas włączania programu HWiNFO - pograj 15 -20 min i wtedy zrób ewentualnie jak masz tą zakładke sensor to w prawym dolnym rogu jest zapis do pliku, możesz to wykonać. A potem ten plik podesłać. Co do dysku - wydaje się, że jest w porządku. Została karta graficzna. Po przesłaniu tego pliku bądź screena z HWiNFO, pobierz dodatkowo jeszcze program MSI Afterburner - obniż zegary taktowania na rdzeniu i pamięci o -30/60/100 MHz, sprawdzając czy coś się polepszyło.

@edit

Jeśli nie karta graficzna to może procesor ? Próbowałeś obniżyć mu taktowanie? Sprawdź czy nie wywala się w prime95 http://www.mersenne.org/download/#download

Cóż, po przegraniu... "przegraniu" 15 minut wyszło takie coś. Nie wiem czy dokładnie o to chodziłio.



Dlaczego "przegraniu"? Bo wcześniej miałem grę przerywaną ścinkami, teraz mam ścinanie przerywane grą xd ms ~1000 fps 1-2 co minutę na 10 sekund dochodziło do 40 fps... Nie wiem co jest grane, więc może zapytam tutaj.

Procek AMD 6300 six core 3,50 GHz
12 GB ramu
Karta GForce GTX 560 Ti
1TB dysk, ma prawie miesiąc xd
Do tego monitor LG IPS LED chyba 23 cale
+ mysz i klawiatura.

Ile może być wart taki sprzęt? xd Pytam na wszelki wypadek, bo jeśli dalej będę miał takie problemy, to wolę go sprzedać i zainwestować w coś innego, niż co 3 miesiące kupować za 200-300zł coś do tego komputera ;x

Przegrzałeś grafę to się popsuła - proste. Pożycz od kolegi jego kartę i sprawdź czy działa u Ciebie bez ścinek. Swoją kartę sprawdź u kolegi w kompie.

Zastanawia mnie to dlaczego wiedząc, że karta Ci się przegrzewa nic z tym nie zrobiłeś? Wysokie temperatury karty są spowodowane albo starą lub źle nałożoną pastą, albo zabrudzonym wentylatorem, który nie pracuje z pełną prędkością.

Cóż. Powiem szczerze, że już 4 razy wymieniałem dysk (seagate 1TB) bo mi właśnie stukał. Koleś w komputerowym powiedział, że to jest dziwne, bo od kilku lat dosłownie 5 ludzi przyszło wymienić dysk u nich, a ja już 4 razy w ciągu pół roku. Ale niestety, teraz nic nie stuka. Gdyby stukało, to oznaczałoby, że głowica znów się zje.. niszczyła..

Jaki masz model zasilacza? Prawdopodobnie to on jest tym co zabija Ci dyski. I całkiem możliwe, że nie tylko dyski :)

Cóż, nie wiedziałem, że mi się przegrzewa, aż do wczoraj kiedy mi się wyłączył. Wcześniej wystarczyło w afterburnerze dać wiatraki na 60% mocy i temperatura poniżej 50 stopni. Wczoraj wyłączył mi sie komputer i od tamtej pory wysokie temperatury mam... Wcześniej też był problem z przegrzewającym się procesorem i kartą, ale wystarczyło zainstalować sterowniki i wszystko wracało do normy

Mozę trzeba nową pastę nałożyć, wysoka temperatura mogła starą trochę zmęczyć i dlatego się przegrzewa

Z Twojego pierwszego zdania w pierwszym poście wynika, że wiedziałeś, a przynajmniej powinieneś wiedzieć, że Ci się przegrzewa.

Sterowniki nie mają tutaj kompletnie nic do rzeczy. Mają być zainstalowane najnowsze i tyle.

Mozę trzeba nową pastę nałożyć, wysoka temperatura mogła starą trochę zmęczyć i dlatego się przegrzewa

Teraz to już za późno na ratunek. Nawet jak obniży temp do 20st.C, to i tak nie naprawi tego co zostało popsute.

O ile oczywiście wina leży po stronie karty. Bo równie dobrze może to być procek, płyta, RAM, albo zasilacz.

Żeby się tego dowiedzieć, trzeba zrobić to co pisałem wcześniej - sprawdzić kartę w innym kompie.

Jak Ci się często przegrzewał to powinieneś jak najszybciej pozbyć się przegrzania, a nie czekać aż się wyłączy. Kropelka pasty termoprzewodzącej i rozsmarowanie jej + oczyszczanie z kurzu nie boli, no chyba, że tak czy siak Ci się przegrzewa to gratulacje - doskonały dobór sprzętu. Typowy Janusz mi się przypomniał ,,e kupie se super procka 500 zł. '' a reszta komponentów np. sam wentylator 50 zł. i to jakiś cienki. Ewentualnie korzystałeś z niego za bardzo i przy wysokim użyciu miałeś to w pupce.

Cóż, nie wiedziałem, że mi się przegrzewa, aż do wczoraj kiedy mi się wyłączył. Wcześniej wystarczyło w afterburnerze dać wiatraki na 60% mocy i temperatura poniżej 50 stopni. Wczoraj wyłączył mi sie komputer i od tamtej pory wysokie temperatury mam... Wcześniej też był problem z przegrzewającym się procesorem i kartą, ale wystarczyło zainstalować sterowniki i wszystko wracało do normy

To mogłeś na starcie komputera dawać takie ustawienia.

A co do ratunku to możesz serdecznie spadać przyjacielu, bo to że teraz zmniejszysz temperaturę guzik da. Myślisz, że jak coś przypaliłeś to przypalone nie będzie? Nie, pójdź do jakiegoś serwisu czy coś. Nie załatwimy Ci super programu jak coś nie działa fizycznie + nie wiemy co działa, a informatyk (z serwisu) z pewnością przytuli 200 zł.

Dziekuje za serdeczne i szcze odpowiedzi. Nie, nie jestem januszem, mam sprzet odpowiedni i juz mi sie nie przegrzewa, dlaczego? Wystarczylo zamknac kilka procesow i na poczqtek zamknac programy, zeby nie otwieraly sie przy starcie komputera ;]

Dziwny masz komputer :D Grunt, że już nie przycina.

Nie "dziwny ma komputer", tylko Kolega nie rozumie dlaczego mu się on przegrzewa. Zamknięcie procesu nic nie naprawi. Jeśli przez to teraz jest mniejsze obciążenie karty (i tym samym temperatura), to jak odpali jakąś grę i użycie GPU, czy CPU skoczy do 100%, to znów będzie się przegrzewał.

Wyczyść wiatraki. Nasmaruj je jeśli nie pracują z pełną mocą (mogły się zabrudzić od kurzu w środku). Zapewnij obudowie dobrą wentylację i nie zakrywaj wlotów i wylotów powietrza. Jeśli masz na przodzie filtr z takiej gąbki, to go wyciągnij i wyczyść od czasu do czasu.

Monitoruj temperatury i czyść kompa z kurzu regularnie i wszystko będzie ok :)

Wczoraj grając w swoją ulubioną grę wyłączył mi się komputer. Było to dla mnie normalne, bo przy wysokich temperaturach powietrza często tak się działo, zwłaszcza przy nie zainstalowaniu nowych sterowników do karty graf.
Gdy się wyłączył, sprawdziłem czy serio to przez przegrzanie. Karta była tak gorąca jak dopiero co zalana herbata, procesor dało się dotknąć, ale był cieplejszy niż zwykle.

Odczekałem godzinę, włączyłem i nic, nie chciał sie w ogóle wlączyć jakby spalił się zasilacz... Zdruzgotany tą informacją zacząłem panicznie dopinać wszystkie kable, sprawdzać czy śmierdzi spalenizną, przedmuchałem wentylatory, hurra, działa!
Jedna jest jeden problem. Teraz nawet przy pisaniu tekstu mam "zacięcia" Temperatura karty po uruchomieniu skacze z 40 do nawet 65 stopni. Dzisiaj to trochę zelżało, bo podczas gry utrZymuje się na poziomie 60 stopni, co i tak jest dość sporym wynikiem.

Dla pokazania o co dokładnie chodzi, zamieszczam filmik. Niestety musiałem nagrywać telefonem, bo ściągnięcie, skonfigurowanie i odpalenie programu do nagrywania zajęłoby mi chyba z 3 godziny ;x

https://www.youtube.com/watch?v=sbKoHXkU8T0&feature=youtu.be

Te przycicania nie dzieją się tylko podczas gry, ale tak jak pisałem nawet podczas pisania tego tematu.