Microsoft Visual Studio - którą wersje wybrać?

Siemka!

Ten temat jest skierowany do osob siedziacych co nieco w programowaniu. Pisze juz dluzszy czas w C++ i pomyslalem, zeby przesiasc sie na inne IDE - z Code::Block'sa na Visual Studio. Problem polega na tym, ze jest dosc sporo wersji i nie wiem ktora wybrac. Wiadomo, ze na pierwszy rzut poszlaby najnowsza ale moze jakas jest starsza, lepsza.
Oczywiscie w temacie mowa o darmowej wersji VS, jak wspomnialem jezyk to C++. Chcialbym VS bo, z tego co czytalem, jest dobrze zoptymalizowanym IDE pod ten jezyk.

Wiec?

Jeżeli chodzi o darmowe wersje, to niestety nie masz za dużego pola do popisu i nie możesz zbytnio wybrzydzać :P z malutkimi wyjątkami (takimi jak VS 2010) niemal zawsze bardziej warto było wybierać te najnowsze wersje przygotowane przez Microsoft, więc to samo polecę w tym przypadku. Z mojego krótkiego researchu wynika, że aktualnie najbardziej aktualne jest coś pod nazwą Visual Studio Community i do pewnego stopnia, tak jak wszystkie poprzednie darmowe wersje, zawiera to co komercyjna wersja tego programu.

Ja u siebie osobiście korzystam z VS2013 pobranego kiedyś dzięki DreamSparkowi, ale an uczelni zdarzało mi się korzystać z wersji 2012 oraz 2010. Tylko ta ostatnia sprawiała niekiedy kłopoty już przy podstawowych czynnościach, natomiast zmiany pomiędzy wersjami dla początkującego/średnio-zaawansowanego użytkownika nie są zbyt widoczne.

Z tego co widziałem, to Code to taki Microsoftowy Notepad++, przydatny przede wszystkim do obcowania z technologiami webowymi, a nie samodzielnymi aplikacjami pod dane systemy operacyjne.

Nie mam informacji o ograniczeniach prawnych dla użytkowników darmowych wersji, ale podejrzewam, że istnieje w tej kwestii swoboda. W końcu za darmo dostajesz i tak już ograniczony produkt, więc dodatkowe ograniczenia względem efektów jego użytkowania byłyby nieco nierozsądne.

Niestety nie pomogę, bo w tej kwestii mogę wiedzieć tyle co Ty, o ile poczytasz o tym w google ;p tak jak wspominałem, korzystam z oficjalnych, komercyjnych wersji dzięki uprzejmości Microsoftu i ich DreamSparkowi ;)

A może Eclipse? Dorównuje Visual Studio z tym, że jest w 100% darmowe. Tylko by pisać pod nim w C++ musisz ściągnąć parę pluginów.

Osobiście uważam, że Eclipse nadaje się tylko do pisania w Javie. Nie lubię tego środowiska, jak tylko mogę zawsze konfiguruję sobie Visuala pod język w którym będę pisał. Według mnie w Eclipse masz niepotrzebnie zajmowany ekran, szerokie te elementy podziału, duża czcionka przez co widać mniej kodu i pewnie o czymś jeszcze zapominam, ale to tylko moja prywatna opinia.

Express lub community ci wystarczy. Polecam mieć 2 wersje : 2010 i 2013/2015 ze względu na kompilator, często jakieś opensourcowe sprawy wymagają zbudowania ich w docelowej wersji lub makefile schrzani budowanie projectu. Jeśli jesteś studentem jak ja to dostajesz wersje ultimate, pro itp. Jeśli chodzi o optymalizacje kodu to visual studio nie jest na top.

Mogę podpisać się oboma rękoma pod Eclipse, najlepsze IDE jakiego używałem.

Siemka!Ten temat jest skierowany do osob siedziacych co nieco w programowaniu. Pisze juz dluzszy czas w C++ i pomyslalem, zeby przesiasc sie na inne IDE - z Code::Block'sa na Visual Studio. Problem polega na tym, ze jest dosc sporo wersji i nie wiem ktora wybrac. Wiadomo, ze na pierwszy rzut poszlaby najnowsza ale moze jakas jest starsza, lepsza.Oczywiscie w temacie mowa o darmowej wersji VS, jak wspomnialem jezyk to C++. Chcialbym VS bo, z tego co czytalem, jest dobrze zoptymalizowanym IDE pod ten jezyk.Wiec?

Tylko pamiętaj ze Code::Block ma inny kompilator (najczesciej mingw/gcc) od VS'a. Znając politykę ms'a to twój kod prawdopodobnie nie będzie twój ;p. Kiedyś bawiłem się w IDE według mnie to naprawdę zbędne narzędzie, szczególnie jeśli pracujesz z kilkoma osobami i wchodzi w grę system zarządzania "rewizji" tego kodu. Najlepiej nauczyć się jak działa makefile i pracować z nim jako surówką wtedy wszystko będzie działać out-of-box.

Tak w ogóle to po co ci IDE?

- wypełniania setencji ?

- kontrola zmiennych w sesji ?

- autoidentacja ?

- debuger ? (jedyny dobra cecha vs'a względem innych, standardowe dbg jest trochę gorsze)

- breakpointy ?

- explorator projektu ?

- terminal ?

Te wszystkie cechy ma każdy dobry edytor tekstu. Szkoda czasu ściągać takie kobyły a już w ogóle takie które są komercyjne.

Ja osobiście polecam ściągnąć sobie jakiś edytor i pisać do niego pluginy według potrzeb. Najpopularniejszy to sublime text.

Visual Studio Community Edition jest prawie zbliżone możliwościami do wersji Pro (nie ma tam funkcji podpowiadającej instrukcje języka - CodeLens).

Jeżeli jednak nie potrzebne ci tyle funkcji, wystarczy Ci wersja Express, chyba że już nie jest rozwijana.

Siemka!

Ten temat jest skierowany do osob siedziacych co nieco w programowaniu. Pisze juz dluzszy czas w C++ i pomyslalem, zeby przesiasc sie na inne IDE - z Code::Block'sa na Visual Studio. Problem polega na tym, ze jest dosc sporo wersji i nie wiem ktora wybrac. Wiadomo, ze na pierwszy rzut poszlaby najnowsza ale moze jakas jest starsza, lepsza.
Oczywiscie w temacie mowa o darmowej wersji VS, jak wspomnialem jezyk to C++. Chcialbym VS bo, z tego co czytalem, jest dobrze zoptymalizowanym IDE pod ten jezyk.

Wiec?