Nie jest dobrze

Tak jak głosi tytuł, dobrze nie jest. Nie zamierzamy próbować tego ukrywać ani się od tego faktu odwracać. Doskonale widać, że numerki poleciały w dół, aktywność na forum pod kątem postów na przestrzeni ostatnich miesięcy spadła, a teraz utrzymuje się na jednym, niskim i niezadowalającym poziomie. Tego typu obserwacje prowokują do zastanowienia się nad tym najpierw co taki stan rzeczy spowodowało, a w drugiej kolejności co zrobić, by efekty tego nieprzyjemnego procesu odwrócić.

Problemów z forum jest naprawdę dużo i zdajemy sobie z nich sprawę. Przez bardzo długo naciskaliśmy na pewne reguły i staraliśmy się narzucić pewien szkielet, wobec którego miała obrastać społeczność. Miała być kulturalna i w pewnym sensie pozbawiona skaz. Zakazywaliśmy najmniejszych offtopów i przekleństw, niegdyś rozmów o prywatnych serwerach. Wskutek wielu głupot i przekomarzań straciliśmy wielu wartościowych użytkowników i znajomych. Stworzyliśmy środowisko, którego wręcz elitarne zacięcie sprawiło, że jakość społeczności istotnie wzrosła, jednak w końcu sprawiła, że ta sama społeczność stała się hermetyczna, nudna, a w końcu pusta.

W kierunku forum zmierzają naprawdę duże, wręcz rewolucyjne zmiany, jednak zanim zacznę o nich opowiadać i wprowadzać w życie chciałbym najpierw spytać was o to, co wam się w tym forum aktualnie nie podoba, a co uważacie, że powinno się zmienić, by je naprawić, przywrócić do życia i dawnej świetności? Wszystkie napisane przez was sugestie weźmiemy pod uwagę przy okazji przygotowywania zmian, o których swoją drogą będę informował pojedynczo na przestrzeni kolejnych kilku dni.

Dyktatura żółtych liści.

Gry MMORPG są martwe, portal nie zachęca do oglądania go (tak, newsy), więc nie ma sensu wchodzić na forum. Do tego brak jakiegokolwiek kontaktu z administracją. Zmiany były potrzebne dawno temu, teraz dostaliście naklejkę serwisu nieprofesjonalnego o zaostrzonym rygorze i będzie ciężko się jej pozbyć.

To wszystko wina Xar'a, więc jak dacie mu bana to wszystko wróci do normy.

Wiem, że będzie trudno, ale raz - nie mamy nic do stracenia, dwa - myślę, że nadal warto spróbować. Wiem, że kondycja rynku i zmiana zainteresowań przez lata niespecjalnie pomagają, ale ja w MMO nie gram od całych lat (akurat ostatnio jedynie w to BDO), a jednak przez te same lata miałem mnóstwo okazji do wymiany zdań na przeróżne tematy. Poza tym problem nie polega na tyle na braku ludzi, co na braku zachęty do pisania. Nadal mnóstwo ludzi tu przesiaduje, zarówno gości jak i zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Problem polega na tym, że wszyscy siedzą i patrzą, a nikt nic nie pisze, bo... boi się ostrzeżeń/nie ma fajnych miejsc/tematów do dyskusji/itp.

Moim zdaniem to nie jest problem leżący tylko i wyłącznie po stronie forum i zasad na nim panujących ale i po stronie portalu. Portal i newsy na nim są niestety byle jakie. Newsy Guru już dawno przestały być śmieszne. Stały się mierne, mizerne i wyrażające często jednostronna opinie piszącego . Także wideo czy streamy robione przez Xaorusa mijają się często z prawda o danej grze. Tak jakby Xaorus dostawał odpowiednie wynagrodzenie za kolorowanie marnego produktu. Nie oszukujmy sie, jesli nie zmienicie podejscia na portalu to nie przyciagniecie uzytkownikow na forum. Dlaczego? W dzisiejszych czasach liczy sie czesto opakowanie. Tym opakowaniem dla forum jest portal. Nawet najlepsza słodkość podana w panierce z gówna straci swoj smak. Portal przez ostatni mniej więcej rok zaniżył loty i odbiło się to najbardziej na forum.

Pojawiła się tez konkurencja u której newsy są dużo ciekawsze. Pisane obiektywnym okiem, dotyczące szeroko pojętego mmo. Zaimponowali mi np. tematem o chińskich gold sellerach / farmerach i o tym jak żyją oni w tym kraju.

Przede wszystkim zadbajcie o portal a forum samo odżyje.

Nie karać za d*py, cycki, dubel posty itp., jeśli coś nie jest w nikogo bezpośrednio skierowane trochę luzu panowie, wiadomo nikt nie chce tu rynsztokowego słownictwa, ale trochę się opanować w karaniu.

Mniej kolesiostwa, więcej profesjonalizmu, od pewnego czasu dało się zauważyć pewną grupę użytkowników, którzy na siłę liżą tyłki administracji, przy każdej skardze pojawiały się praktycznie te same osoby broniące i ganiące innych użytkowników, w pewnym momencie dało się pomyśleć, że ktoś ma kilka kont xD, a już wtedy czytając to powinno się dojść do jakichś wniosków, a nie czekać an spadek zainteresowania.

Dodam jeszcze, że taką ofiarą tego waszego regulaminu był FlashGordon jedna z wartościowszych osób na tym forum, co naprawdę coś wnosiła, ale co miał czasem cięty język i poleciał.

I jeszcze te prywatne serwery w sumie nikt nic u was na serwerku nie umieszcza (pliki), więc w czym problem, że ktoś chce sie zareklamować ewentualnie o tym pogadać ?

I może jeszcze moderatorzy z "luźniejszymi majtkami", nie z jakąś tam misją, ale spoko ludzie co czasem piwko wypiją i napiszą że "młody ty zaczniesz ze mną gadać jak ci jajka obrosną :) "

Problemem, a nie wyróżnieniem jest tez podział użytkowników. Ten narzucany przez wyróżnienia, jak i poglądowy. Ten drugi jest naturalny bo przecież nie każdy musi myśleć tak samo, ale wiele rzeczy jest tutaj wyśmiewane i nic nie jest z tym robione to tez wiele osób może zrezygnować. Tak mowie o ciśnięciu po anime przez zwykłych ludzi ale tez i moderatorów którzy potrafią świecić przykładem wyśmiewając na każdym kroku to czego nie lubią. Problemem jest tez ten rangowy podział. Nie oszukujmy się, ale kontrowersyjne decyzje jak dawanie moda osobie z 0 liczba postów czy tej ktora na miejscu moda wyśmiewa wszystkich nie stawia władzy w dobrym świetlę. Tez rozumiem ze można mieć ludzi za zwierzęta, ale ile razy można słuchać tej samej prowokacji, czy pocisku z którym nic nie jest robione.

Duza czesc osób ktora tu przychodzi tez nie rozumie ze forum to nie portal - no ale jak link na portalu prowadzi do forum to chyba świadczy o pewnym połączeniu. Albo się odciąć całkowicie albo jakoś zrównać poziomy, bo aktualnie odpychają się strasznie

Zróbmy szybki roll call:

1. MMO Zone
Dział kompletnie martwy. Szukam MMO nikt się nie zajmuje, jedynie co się dzieje, to co 3 dni ludzie sobie tematy w "Gildie/Szukam ludzi" odświeżają.

Tutaj można próbować zmiany.

2. Sfera MMO
Tutaj łatwiej powiedzieć, które działy są żywe, niż martwe, bo jest ich więcej. Zwróćmy proszę uwagę np. na dział WoW'a - nikt nie pisze, bo bardziej się opłaca pisać na wowcenter (co też kilka razy widziałem tam w postach), niż u nas.
Tutaj nic się nie da zrobić, bo naturalną rzeczą jest to, że ludzie wolą siedzieć na forach dedykowanych, niż ogólnych, w dodatku z naszym poziomem użytkowników.

3. Gry semi-MMO

To samo co powyżej.

4. Strona główna i forum

Kompletnie martwe, tak samo, jak kontakt z administracją.

5. Inne
Tu się coś dzieje i można podziałać. Mniej rygoru/więcej działów/mniej animków.

Jeżeli chcesz zachęcić ludzi do wchodzenia forum i dyskutowania w punkcie 2 i 3, musisz ich zachęcić do wchodzenia na stronę i czytania news'ów. Good luck with that.

Forum zawsze było w tyle bo nie przynosi zysków, obecnie to widać bardzo dobrze.

Moim zdaniem to nie jest problem leżący tylko i wyłącznie po stronie forum i zasad na nim panujących ale i po stronie portalu. Portal i newsy na nim są niestety byle jakie. Newsy Guru już dawno przestały być śmieszne. Stały się mierne, mizerne i wyrażające często jednostronna opinie piszącego . Także wideo czy streamy robione przez Xaorusa mijają się często z prawda o danej grze. Tak jakby Xaorus dostawał odpowiednie wynagrodzenie za kolorowanie marnego produktu. Nie oszukujmy sie, jesli nie zmienicie podejscia na portalu to nie przyciagniecie uzytkownikow na forum. Dlaczego? W dzisiejszych czasach liczy sie czesto opakowanie. Tym opakowaniem dla forum jest portal. Nawet najlepsza słodkość podana w panierce  z gówna straci swoj smak. Portal  przez ostatni mniej więcej rok zaniżył loty i odbiło się to najbardziej na forum.

Pojawiła się tez konkurencja u której newsy są dużo ciekawsze. Pisane obiektywnym okiem, dotyczące szeroko pojętego mmo. Zaimponowali mi np. tematem o chińskich gold sellerach / farmerach i o tym jak żyją oni w tym kraju.

Przede wszystkim zadbajcie o portal a forum samo odżyje.

1. Tylko, że portal ma sie dobrze, baa, bardzo dobrze.

2. Nie zapominaj, że przez pierwsze lata nie było portalu, tylko samo forum.

3. Kogo obchodzi konkurencja, która pisze "o gold sellerach i farmerach", jeśli jest to temat o problemach forum MMORPG.org.pl?

@Nvminer Wmawianie sobie, ze portal i forum to osobne byty jest jak dla mnie trochę naiwne. Z portalu można dostać się na forum, to tam wyświetla się tekst "ostatnio na forum". Dodatkowo działają pod ta sama marka / nazwa. Jak dla mnie przesłanie jest jasne forum jest częścią portalu. Może i admini portalu i forum twierdza, ze są to osobne byty. Biorąc to jednak tak na chłopski rozum nowego użytkownika - wszystko wskazuje, ze portal i forum to jedna wielka całość.

Tak jak wspomniałem w poprzednim poście. W dużej mierze nowy użytkownik dowie się o forum z portalu. Jeśli jednak nie będzie rzetelnego, klarownego obrazu na portalu to nie liczmy, ze ktoś zarejestruje się na forum. No i zdecydowanie na minus dla forum działa system wypowiadania się pod tematami na portalu. Po co wchodzić w dział na forum np o WoWie. Skoro na portalu pod newsami z wowa/blizza etc. można poprowadzić przysłowiowa gownoburze lub zadać jakieś pytanie licząc, ze ktoś odpowie..

Portal i forum nie są obecnie całością, bądźmy szczerzy. Nasza polityka rozjechała się parę lat temu: koledzy z forum poszli w swoją stronę, portal w inną. Ja byłem przeciwny ówczesnym zmianom w regulaminie, banowaniu/warnowaniu, ograniczaniu działu Szukam MMO itd. Potem nie wtracałem się juz w zadne sprawy.

Właśnie o to chodzi, że na portalu panuje pełen luz pod newsami, każdy może napisać o wszystkim, a tu puścisz "bąką" i od razu łapiesz warna :), dlatego czasem nawet odechciewa się pisać/pomagać.

Guru robi dobrą robotę, ja tam nie narzekam jak bym chciał czytać co innego, to bym znalazł sobie jakąś inna "strefę", ale oni mają ten sam problem co to forum XD

I jeszcze jedna sprawa, mniej animków prooooszę, także w moderacji, bo niedługo zrobi się tu całkiem forum o bajkach i odejdzie jeszcze więcej ludzi.

@guru nie wiem co i jak tam miedzy Wami się układa. Prześcieradłem nie jestem ^^

@Ukryty Własnie na portalu jest za duża swoboda. Wiele osób wypowiadających się tam nie ma poszanowania dla drugiego człowieka i jego wypowiedzi. Masz racje, ze swoboda wypowiedzi na forum powinna być większa. Jednak nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Bo opcja komentowania na portalu to niestety wylęgarnia trolli i hejterow.

Ja bardzo mało piszę na forum pierwszy powód to niedojrzali moderatorzy, którzy dają warny i bany za to, że ich się skrytykowało.
Drugi powód to chaos na forum np. Wchodzę do działu Aion i koniec żadnych pod tematów w stylu postacie, buildy, gildie z podziałem na serwery itp. (wiem, że to trochę roboty, ale tak to musi wyglądać).

(...)mniej animków prooooszę, także w moderacji(...)

Wielki brat patrzy, wielki brat pamięta :kappa:

Rozmawianie tutaj o portalu nie ma większego sensu, bo dopóki wizja guru będzie się sprawdzać nikt o zdrowych zmysłach jej nie zmieni. Chodzi nam bardziej o to co zrobić z forum żeby zachęcało do pisania. Nawet najbardziej szalone pomysły będą obecnie brane pod uwagę.

Moim zdaniem głównym powodem tego problemu jest sytuacja na rynku MMO. Ten gatunek ma ogromny zastój już od długiego czasu. Na rynek nie wychodzi nic co jest warte uwagi, a jak już coś wyjdzie to okazuje się crapem. Wchodząc codziennie na portal widzę tylko zapowiedzi, zapowiedzi i zapowiedzi. Producenci w dzisiejszych czasach zapowiadają grę, że kiedyś tam wyjdzie po czym co jakiś czas rzucą wiadomość co oni tam nowego ulepszają i dodają do gry. Po co mi to wiedzieć skoro nie mogę w tą grę zagrać ? Wszyscy tak boją się krytyki graczy, że pokazują grę 4 lata przed premierą do której nie dochodzi bo w międzyczasie zdają sobie sprawę, że ich projekt nie jest zadowalający.

W takim razie o czym tu pisać na forum gier MMO kiedy nie ma gier MMO wartych uwagi ?

Podział użytkowników na forum (dobrze wiecie jaki) o którym napisał Nvminer też stanowi tu problem.

Nie wiem przez co przestali zaglądać tutaj inni, ale wypowiadając się za siebie: Nowy layout forum. Ta nowa grafika całkowicie odsunęła mnie od aktywności na forum i teraz w sumie udzielam się na nim sporadycznie, jest bardzo nieczytelnie i irytująco, brakuje wielu opcji, które uprzyjemniały mi wizyty tutaj z poprzednią grafiką jak np. "Twoja zawartość" - myślę, że skoro moja aktywność na forum się przez to zmniejszyła, to na pewno znajdzie się kilka osób, które miały ten sam powód. Nigdy nie rozumiałem zmieniania czegoś, co jest dobre (W takim przypadku, bo w grach to trochę inaczej działa).

Ja w sumie nie zastanawiałem się do tej pory czemu nie postuje od dłuższego czasu. Jak teraz myślę to wydaję mi się że brak ludzi, którzy by ze mną dyskutowali czy zakładali tematy, nie mówiąc już o tym że jako gracz wowa nie mam co robić ze względu na status działu na forum.

Trochę smutne że najbardziej aktywne tematy to te w dziale anime :/

Poza lepszą reklamą na forum na której pomysłu nie mam to nie mogę wymyślić żadnego rozwiązania. Aaa i regulamin bym trochę zmienił, bo jest dosyć restrykcyjny.

Mam też wrażenie że sam temat powinien być założony jakieś 3 miesiące temu.

Wypowiem się na swoim przykładzie dlaczego tutaj nie wchodzę i nic nie piszę:

1. Znalazłem ciekawszy i dużo bardziej profesjonalny Portal o grach gdzie mają serio zorganizowaną ekipę, miłych ludzi jak i całą administrację, których poznałem podczas rozmowy.

2. Czytając kiedyś news'y na Portalu miałem wrażenie, że czytam jakieś wypociny niewyżytego emocjonalnie bachora, który dostał kopa od świata. (bez obrazy guru)

3. Macie na Forum zbyt dużą liczbę wnerwiających mnie osób choćby samym zachowaniem. Jak widzę jakiegoś dzieciaka, który się podnieca dziewczynkami z Anime to chce mi się po prostu modlić o strzała w twarz dla niego z nadzieją, że się coś przestawi.

4. Macie słabo zorganizowaną ekipę ze słabym kontaktem z ludźmi. Na przykład dajmy takiego Chmarusa, który ma to wszystko w d*pie i w ogóle się niczym nie interesuje. Samo wprowadzanie tego silnika wydłużyło się o bardzo długi czas co pokazuje jego prawdziwe zaangażowanie z życie tego Forum.

Nie zamierzam tutaj więcej uczestniczyć w "życiu" tego Forum puki zmiany nie pójdą w stronę jaka będzie dla mnie odpowiednia. Ja wolę posiedzieć gdzie indziej w mniejszym gronie ale z lepszymi ludźmi czego tutaj wam brakuje. Nie mówię o wszystkich. Choćby Yamij jak dla mnie jest ok mimo, że z nim nie rozmawiałem.

Nawiążcie kontakt z ludźmi, poprawcie swoje zoorganizowanie. Pilnujcie regulaminu sprawiedliwie nagradzając osoby łamiące go i zadbajcie o poziom news'ów na Portalu to według mnie będzie lepiej.

Jak pisałem - wolę posiedzieć w mniejszym gronie ale w lepszej ekipie niż tutaj.

Powodzenia

1. Glowny powod, to to ze GRY MMORPG toczy rak, najpierw byla konkurencja, potem powychodzily moby, gry mmo-podobne, karcianki itd. i nagle okazuje sie ze gatunek w obecnym stanie sie stoczyl. Na od wielu lat nie ma dobrych tytulow:

Dlaczego nie ma nowych, dobrych tytulow? Dlaczego slyszymy ze jakies MMO upada itd.?

Gry MMORPG sa kosztowne, model f2p = p2w, lub w najlepszym razie gra nie jest rozwijana, a ludzie za P2P nie chca placic.

2. Za byle posty, potrafiliscie dawac warny, za doubleposta ktorego czasem sie walnelo, lecialy bany tygodniowe, Wydawalo sie wam ze wasze forum = wasze zasady, moze i tak ale nie wzieliscie pod uwage tego, ze takie rygorystyczne podejscie powoduje, ze gracze tutaj moze nie tyle co sa niemile widziany, to niepotrzebni

3. Niestety, ale forum zasiedlone przez grupe ludzi, ktorzy jak widza P2P/B2P to pisza, ze sy itd. "takie cebulowe" zachowanie.

Ok, to od razu tracicie mniejszosc, ale jednak nadal dosyc liczna uzytkownikow.

W skrocie? MMO-RPG jako gatunek upada, portal pod gry F2P, zbyt rygorystyczne zachowanie wzgledem uzytkownikow, za male przewinienia.

Ja się rozpisywać nie będę, po prostu napiszę dlaczego moja aktywność się zmniejszyła.

Może to wydawać się banalne, ale wszystko przez... nowy wygląd forum. Serio. Od wprowadzenia go jakoś odechciało mi się wchodzić na niego. Sam nie wiem co mi w nim nie pasuje. Chyba wolałem starszy, bo był bardziej przejrzysty.

Drugą sprawą jest to, że sam świat MMo przestał mnie interesować. Jeszcze jakiś czas temu, jak wychodził Archeage lub Wildstar, to się interesowałem, bo wierzyłem, że w końcu wyjdzie gra oferująca więcej od WoWa. Ale już znudził mnie schemat, w którym ma wyjść jakaś gra, rośnie na nią MEGA hype i gra okazuje się nudna. Idealnym przykładem jest tutaj Black Desert.

W sumie sam nie wiem, z drugiej strony zauważyłem też, że sami ludzie stali się strasznie leniwi, to znaczy "casualowaci". I w zasadzie nawet jak wychodzi gra, która spełnia ich oczekiwania, to i tak im coś nie pasuje i szybko z niej odchodzą. Osobiście oprócz TESO, WoWa, GW2 i SWTORa nie widzę żadnych innych ciekawych MMO, a te już jakiś czas są na rynku. Sam nie wiem.

Jedyną ciekawą rzeczą, jaką pojawiła się ostatnio na forum, była relacja pewnego Pana odnośnie wojny w EVE Online.