III. Amnestia

Jednym z ważnych elementów i przeszkód stojących na drodze do przywrócenia życia na forum było i w zasadzie nadal jest przyznanie się do błędów. Nasze miejsce internetowych spotkań i rozmów nie opustoszało z dnia na dzień, a proces ten nie był samoistnym i zupełnie niezależnym od nikogo zjawiskiem. Na drodze dyskusji i zmian padło wiele zdań, które przyczyniły się do decyzji o niegdyś przyszłości, a teraz już, co można z pełną świadomością podkreślić, nieciekawej teraźniejszości. Wiele razy zasłanialiśmy niekorzystne zmiany waszymi, tj. użytkowników opiniami i prośbami. Przystawaliśmy na zmiany, które okazywały się być złe w dalszej perspektywie, ale nie braliśmy za te zgody odpowiedzialności i teraz czas to zmienić.

Jednym z błędów, do których chciałbym się przyznać i za który chciałbym przeprosić było zaostrzenie regulaminu. Tak, było to efektem próśb naprawdę wielu użytkowników. Tak, nie ja podejmowałem wtedy decyzję i tak, nie zależało to wtedy ode mnie, chociaż jakiś tam wpływ na to miałem, ale teraz już nie ma to najmniejszego znaczenia. Moim błędem od kiedy wszedłem na obejmowane przeze mnie obecnie stanowisko, było niedopatrzenie się znacznego spadku aktywności, które - biorąc pod uwagę daty - mogło mieć początek właśnie w tamtych zmianach. Innym było konsekwentne trzymanie się tych ustanowionych wtedy reguł pomimo wielokrotnie napływającego w naszym kierunku feedbacku, który leciał w naszą stronę nawet nie przez tygodnie czy miesiące, a lata.

Biorąc pod uwagę błędy i ich przyczyny nie sposób również nie odnieść się do skutków. Zaostrzony regulamin, wprowadzony na forum rygor i swoista nadgorliwość moderacji doprowadziła do usunięcia ze społeczności wielu użytkowników, którzy byli dla niej i samego forum wartościowi. Pojedyncze potknięcia często bardzo szybko kumulowały się, by w zawrotnym tempie doprowadzać najpierw do ograniczenia dostępu czasowego, a później najczęściej permanentnego. Na "nowym" forum chcemy, aby rozmowy były swobodne i ludzkie, a ich pierwotny zakaz, co teraz widać odrobinę lepiej, był irracjonalny, nieprawidłowy i opłakany w skutkach. Amnestia osób zbanowanych permanentnie jest nie tylko sposobem przywrócenia życia na forum, ale również dania tym wszystkim użytkownikom szansy na udział w społeczności w takiej formie, w jakiej powinna ona funkcjonować od samego początku.

Co się zmieni? Osoby zbanowane permanentnie kiedykolwiek od początku istnienia forum do teraz będą miały możliwość zgłoszenia się do nas (prawdopodobnie wiadomością mailową), po której odczytaniu ich konto - to oryginalne, zostanie odbanowane. Będzie to również szansa na "wybielenie się" osób, które obecnie ukrywają swoją tożsamość na forum na założonych multikontach. Nie będą wyciągane żadne konsekwencje wobec takich użytkowników, bo chcemy po prostu, aby były one w stanie wrócić na swoje oryginalne konta, by móc w taki sposób zasmakować życia na forum z nowym porządkiem, który postaramy się stworzyć.

Nie będzie żadnych ograniczeń wobec tego kto będzie mógł zostać odbanowany. Niezależnie od ówczesnych win i szkód oraz relacji z nami czy innymi moderatorami - chcemy aby każdy dostał swoją drugą, czy może powinienem napisać raczej właściwą szansę. Jedynym ograniczeniem wobec osób odbanowanych będzie ilość ostrzeżeń z jaką powrócą na forum i zapewne będzie to zależne od roku, w którym zostali zbanowani. Oryginalny pomysł dotyczył podziału w stylu na przykład: ban w roku 2016 - 8 punktów na koncie, ban w 2015 - 6 lub 7, itd. Pozwoli nam to nieco lepiej opanować sytuację szczególnie w przypadku osób, które całkiem niedawno okazały się na tyle szkodliwe dla społeczności, że musiały ją opuścić. Tak jak wspominałem jednak na łamach innych tematów - na ewentualnego ponownego bana i tak trzeba będzie naprawdę ciężko i całkowicie umyślnie pracować.

Co zatem myślicie o tej zmianie? Jak zwykle proszę o możliwie jak największy i najbardziej wyczerpujący feedback, do którego mógłbym się odnieść w kontekście tych oraz nadchodzących działań. Przy okazji przypominam również, że kolejne tematy (a jeszcze kilka się pojawi) będą sukcesywnie wydawane na łamach tego działu, dlatego szczególnie teraz warto go oraz w ogóle forum śledzić.

Pomysł bardzo fajny aczkolwiek wykluczył bym z niego Deskę i GorkyFactory. :D
Dobrze, że wprowadzasz amnestię, ale myślę, że trochę za późno, nie wiadomo czy ktoś będzie miał ochotę wracać do forum po rocznym banie.

@PlainLazy Dobry pomysl , bedzie mozliwosc dodania postow z obennego konta do tego zbanowanego aby nie tracic postow...??

Pomysł bardzo fajny aczkolwiek wykluczył bym z niego Deskę i GorkyFactory. 
Dobrze, że wprowadzasz amnestię, ale myślę, że trochę za późno, nie wiadomo czy ktoś będzie miał ochotę wracać do forum po rocznym banie.

Być może i podejrzewam, że do bardzo wielu osób ta wiadomość w ogóle nie dotrze, jednak według mnie nadal warto spróbować. Choćby dla kilku, który chcieliby nadal u nas pisać.

@PlainLazy Dobry pomysl , bedzie mozliwosc dodania postow z obennego konta do tego zbanowanego aby nie tracic postow...??

Forum posiada do tego specjalne narzędzie, więc w zasadzie czemu nie.

Bardzo dobry pomysł. Zostało zbanowanych wiele osób, które intensywnie udzielały się i pomagały na forum. Wielu jeszcze pamiętam i też tych dawniejszych forumowiczów czyt. Kobuszek xD (jak ktoś go pamięta). Różne decyzje, podejmowały już osoby nie będące w zespole i ich decyzje mogą być także kontrowersyjne. Taka druga szansa dla tych osób to dobry pomysł. Większość pewnie wyrosła z "wieku buntu" :)

Bring Back VampirLord!

Jako, że nie widać specjalnych sprzeciwów, a powoli ruszamy z machiną zmian, ogłaszam, że można już zgłaszać swoje konta.

W zależności od tego jak dawno zbanowany był użytkownik:

2016 - 8 punktów

2015 - 7 punktów

2014 - 6 punktów

2013 - 5 punktów

Aby to zrobić wystarczy napisać maila na adres: mmoplaya.bans@gmail.com, a w wiadomości umieścić informację o tym jakie konto ma zostać odbanowane, tj. dokładną nazwę użytkownika. Żadne dodatkowe informacje nie są konieczne, jednak w razie pytań chętnie udzielę na nie odpowiedzi.

Nie wiem jak inni ludzie podchodzą do tego, ale gdybym Ja dostał perma to na pewno nie zakładałbym multikonta a tym bardziej nie prosił bym się o odbanowanie.

Jakiś honor trzeba mieć. Nie chcą mnie w danym miejscu to się nie pcham. No ale może ktoś się skusi, zawsze to +1.

I tak z ciekawości, możesz podać ilości banów w poszczególnych latach? Jeśli to dużo liczenia to ok, rozumiem. Ale gdyby Ci to nie zajęło dużo czasu, to dobrze mieć podgląd czy tak naprawdę warto odbanowywać.

Wiadomo że niektórzy zostali zbanowani przesadnie, ale na pewno są i tacy co dążyli do tego.

Nie wiem co to ma wspólnego z honorem. Tak jak tłumaczyłem wielokrotnie, również wczoraj na CB - ja nie ponoszę żadnych korzyści (ani nie doświadczam strat!) z tytułu prowadzenia tego forum i niezależnie od jego sukcesu czy porażki, mnie osobiście to w żaden sposób nie dotyka. Zmiany przygotowuję i wprowadzam, bo znajduję w tym jakiś fun, a poza tym przez lata lubiłem tu przebywać w formie obserwatora i dyskutanta, z czym ostatnio zaczęły się problemy, bo pozostało zbyt mało ludzi, z którymi można dyskutować i siłą rzeczy - zbyt mało do obserwowania. Forum objęło zły kierunek w dobrym zamiarze - miało być fajnie, kulturalnie i ciekawie, a zostało wręcz elitarystycznie, sztywno i pusto. Można by usiąść i płakać nad rozlanym mlekiem, wyskakiwać z tonącego statku albo po prostu spróbować sprawić, by to forum było tak interesującym miejscem jak niegdyś, do czego mam zamiar stworzyć warunki. Wszystkiego jednak sam nie dam rady zrobić, bo ruch się sam nie wygeneruje.

Co do banów, to nie prowadziliśmy takiej statystyki, a z informacji które mamy zbyt ciężko byłoby to wywnioskować.

@PlainLazy jeśli planujecie odbanowac ludzi to proponuje również zrobić coś dla pozostałych aktywnych użytkowników. Mianowicie zresetować punkty ostrzeżeń. Sam posiadam na koncie 2 punkty za wulgaryzmy. I to mocno naciągane te 2 punkty były bo jednemu z moderatorów nie spodobała się moja dyskusja w jednym z tematów. Szukał wiec na sile po moich postach aż w końcu gdzieś tam znalazł wulgaryzm. Rozumiem, ze prawo nie działa wstecz. Jeśli jednak nastąpić ma amnestia to proponuje zrobić ja dla wszystkich. Obecnie masa osób nie odzywa się na forum bo boja się kolejnego punktu ostrzeżenia, który często będzie wiązał się z banem.

@criss85 Odbanowanie kont a sciaganie ostrzezen to 2 zupelnie inne rzeczy - aby sciagnac ostzrezenia masz kilka mozliwosci - dodac jakies info o grze , napisac jakis sensowny artykul , cos nagrac.

@PlainLazy jeśli planujecie odbanowac ludzi to proponuje również zrobić coś dla pozostałych aktywnych użytkowników. Mianowicie zresetować punkty ostrzeżeń. Sam posiadam na koncie 2 punkty za wulgaryzmy. I to mocno naciągane te 2 punkty były bo jednemu z moderatorów nie spodobała się moja dyskusja w jednym z tematów. Szukał wiec na sile po moich postach aż w końcu gdzieś tam znalazł wulgaryzm. Rozumiem, ze prawo nie działa wstecz. Jeśli jednak nastąpić ma amnestia to proponuje zrobić ja dla wszystkich. Obecnie masa osób nie odzywa się na forum bo boja się kolejnego punktu ostrzeżenia, który często będzie wiązał się z banem.

Planujemy rozwiązać to na zasadach kompromisu. Zbanowani dostaną drugą szansę, wszyscy pozostali, chociaż w sumie ci zbanowani też, łagodniejszy regulamin oraz krótszy okres wygasania ostrzeżeń, dzięki czemu uzyskanie kolejnych kar będzie znacząco trudniejsze.

@criss85 Odbanowanie kont a sciaganie ostrzezen to 2 zupelnie inne rzeczy - aby sciagnac ostzrezenia masz kilka mozliwosci - dodac jakies info o grze , napisac jakis sensowny artykul , cos nagrac.



 



 @PlainLazyrank Banned bedzie dla kazdego odbanowanego konta ?

To jest jedynie tytuł, który powinieneś móc zmienić z profilu.

Jak dla mnie to głupota, ze w tym momencie ludzie, którzy zasłużyli na bana zostaną przywróceni i zostanie im zmniejszona ilość punktów warn. A Ci którzy starali się utrzymywać to forum przy życiu często łapali warny przez wypaczone rozumienie starego regulaminu zostaną z np 6pkt warna. Skoro robisz amnestie to ta powinna dotyczyć tez obecnych użytkowników forum, ktorzy często dzięki staremu niedoskonałemu regulaminowi dostali punkty .

Sam mam 2 pkt wiec jeszcze daleka droga przede mną. Jednak jest dużo osób z ilością bliska zbanowania. I te osoby nie udzielają się w kontrowersyjnych tematach bojąc się kolejnego punktu.

Proponuje przyznać 1,2,3 czy tez 4 punkty ostrzeżeń mniej dla każdego aktywnego użytkownika. Rozumiem potrzebę ratowania forum i przywrócenia dawnej świetności ale nie kosztem obecnych użytkowników. Albo traktujemy wszystkich równo albo znów tworzymy uprzywilejowana grupę. W tym wypadku tych zbanowanych często za ostre łamanie regulaminu.

Albo robimy coś dla ogółu albo dla tych co już jedna szanse zmarnowali, często siejąc tu tylko chaos.

Jak dla mnie to głupota, ze w tym momencie ludzie, którzy zasłużyli na bana zostaną przywróceni i zostanie im zmniejszona ilość punktów warn. A Ci którzy starali się utrzymywać to forum przy życiu często łapali warny przez wypaczone rozumienie starego regulaminu zostaną z np 6pkt warna. Skoro robisz amnestie to ta powinna dotyczyć tez obecnych użytkowników forum, ktorzy często dzięki staremu niedoskonałemu regulaminowi dostali punkty .

Sam mam 2 pkt wiec jeszcze daleka droga przede mną. Jednak jest dużo osób z ilością bliska zbanowania. I te osoby nie udzielają się w kontrowersyjnych tematach bojąc się kolejnego punktu.

Proponuje przyznać 1,2,3 czy tez 4 punkty ostrzeżeń mniej dla każdego aktywnego użytkownika. Rozumiem potrzebę ratowania forum i przywrócenia dawnej świetności ale nie kosztem obecnych użytkowników. Albo traktujemy wszystkich równo albo znów tworzymy uprzywilejowana grupę. W tym wypadku tych zbanowanych często za ostre łamanie regulaminu.

Albo robimy coś dla ogółu albo dla tych co już jedna szanse zmarnowali, często siejąc tu tylko chaos.

Widze , ze masz konto od 2013 roku w tym 176 postow - piszesz , ze ktos robil cos dla forum ale Ty raczej tego nie robiles wiec o co chodzi?? Nagle obudziles sie po 3 latach z aktywnoscia i oczekujesz zeby zdjeto Ci ostrzezenia ? Osobiscie dostalem bana w 2013(konto z 2011) ale caly czas bylem na forum liczac na to , ze keidys cos sie zmieni...nie napisze , ze nie zasluzylem na bana bo czesciowo napewno tak - ale bylem non stop aktywny. Wiec sory ale mysle , ze @PlainLazy zalezy bardziej na aktywnych ludziach , ktorzy nie pisza postow raz na xxx czasu ale ciagle i pobudzaja forum /tematy do rozmow .

Piszesz , ze ludzie nie udzielaja sie w kontrowersyjnych tematach?? Ale dlaczego nie ? Przeciez jezeli nie napisza nic zlego nie obraza nikogo czego maja teraz sie bac , zreszta regulamin zostal zmieniony i banna czy warna nie dostanie sie jak kiedys od tak za widzimisie moderatora.

oj Bladek vel Donek miales multikonto wiec powinieneś być wdzięczny, ze zmienią regulamin inaczej skończyłbyś z kolejnym banem :)

Na forum nie udzielałem sie bo moja dawna praca nie pozwalala mi na siedzenie przy kompie. Zmieniło się to jednak i teraz mogę uczestniczyć w rozmowach bo prace mam po czesci przy komputerze. Nie oceniaj mnie jesli mnie nie znasz. :) Problem jesli dobrze wiem istnieje od zeszlego roku i w tym czasie bylem aktywny.

Co do Ciebie donek/bladek ja w przeciwienstwoe do Ciebie nie nabijam sobie postow w dziale hydepark gdzie potrafisz pisac "ok" "tak" "nie". Nie robie bezuzytecznego spamu. Odzywam sie wtedy kiedy mam cos do powiedzenia i kiedy jest to konstruktywne. Twoje wypociny są czesto tak nielogiczne i zawierajace mase bledow i wymyslow, ze nie ma po co brac tych odpowiedzi powaznie. Jak dla mnie 3/4 z Twoich postow to zwykly spam.

Tak wiec niektorych nie powinno przywracac sie na forum. :) O tym wlasnie pisalem, ze sa ludzie wprowadzajacy tu chaos. I Ty @Bladek niestety należysz do nich.

Jak dla mnie to głupota, ze w tym momencie ludzie, którzy zasłużyli na bana zostaną przywróceni i zostanie im zmniejszona ilość punktów warn. A Ci którzy starali się utrzymywać to forum przy życiu często łapali warny przez wypaczone rozumienie starego regulaminu zostaną z np 6pkt warna. Skoro robisz amnestie to ta powinna dotyczyć tez obecnych użytkowników forum, ktorzy często dzięki staremu niedoskonałemu regulaminowi dostali punkty .



Sam mam 2 pkt wiec jeszcze daleka droga przede mną. Jednak jest dużo osób z ilością bliska zbanowania. I te osoby nie udzielają się w kontrowersyjnych tematach bojąc się kolejnego punktu.



Proponuje przyznać 1,2,3 czy tez 4 punkty ostrzeżeń mniej dla każdego aktywnego użytkownika. Rozumiem potrzebę ratowania forum i przywrócenia dawnej świetności ale nie kosztem obecnych użytkowników. Albo traktujemy wszystkich równo albo znów tworzymy uprzywilejowana grupę. W tym wypadku tych zbanowanych często za ostre łamanie regulaminu.



Albo robimy coś dla ogółu albo dla tych co już jedna szanse zmarnowali, często siejąc tu tylko chaos.

Chodzi o to, żeby zmiany w regulaminie i podejściu moderacji sprawiły, żeby nikt nie bał się pisać normalnie i luźno. Zresztą tak - rozumiem wniosek, natomiast forum nie dostarcza narzędzi do przeprowadzenia tego typu akcji, a ja nie mam ani chęci, ani czasu przeglądać dziesiątek tysięcy użytkowników, żeby im odjąć po 2 punkty. Bądźmy ludźmi dla siebie - i w jedną, i w drugą stronę.

To proste rozwiązanie - jak ktoś jest na krawędzi i rzeczywiście większość jego warnów jest związana ściśle ze starym regulaminem, niech również napisze maila/PW z wyjaśnieniem czemu mają mu być punkty odjęte i na tej podstawie będzie się ewentualnie ludziom ostrzeżenia zabierać. Ja tam mam jedno wielkie, na które w sumie zasługuje i drugie za spam, który tak do końca spamem nie był, ale w sumie mnie to nie interesuje bo wiem że z nowym regulaminem spokojnie dotrwam aż same ostrzeżenia wygasną. Niemniej dla niektórych poszkodowanych starym regulaminem również powinna być opcja wykasowania kilku punkcików.

@PlainLazy myślałem, ze jest jakieś narzędzie na forum, którym posługujecie się do warnowania użytkowników/ściągania warnow. Jeśli musicie to jednak robić użytkownik po użytkowniku to wobec tego nie było tematu.

Po co prowadzic ogromne forum bez korzysci majatkowych? To kto niby zarabia na reklamach jak nie admin??

Może Ci się to wydać dziwne ale nie każdy patrzy na wszystko tylko przez pryzmat pieniędzy. Taka o ciekawostka.

Jeśli ktoś faktycznie jest bliski 10 warnów, wystarczy, że napiszę do mnie lub do Plaina z wyjaśnieniem dlaczego powinniśmy te ostrzeżenia zdjąć i zobaczymy jak to będzie. Natomiast nie będziemy manualnie sprawdzać każdego po kolei i zdejmować ostrzeżenia.

Natomiast druga sprawa jest taka, że teraz będzie dużo trudniej wyłapać ostrzeżenie więc możesz mieć sporo starszych warnów ale i tak nie powinieneś wyłapać bana.