Strategia/Przygodówka na myślenie

Szukam jednej z dwóch gier:

1. Jeżeli mówimy o strategi zależy mi na dużym wachlarzu jednostek, możliwości rozwoju, typach zwycięstw i na wysokim poziomie AI. Czy turowa czy real-time zasadniczo wszystko mi jedno, ale turowe są milej widziane. Endless Legend, XCOM, Battlefleet, Starcraft, Dawn of War, Total War, Cywilizacja i Stellaris mam i z nich najbardziej spodobało mi się EL i XCOM.
2. Jeżeli mówimy o przygodówce muszą być trudne zagadki, nie tylko logiczne, ale również zręcznościowe i, najlepiej, jakaś dobra fabuła, żebym mógł wejść w tą grę. Ostatnio tak mocno wciągnął mnie tylko Professor Layton.

Gry PC, grafika nie jest dla mnie specjalnie istotna, ale żeby nie wyglądało jak gówno.

Grałeś kiedyś w gry z serii "Disgaea"? Ostatnio wyszedł port jedynki na PC, genialna gra strategiczno turowa ala Final Fantasy Tactics, ze świetnym humorem, genialnymi mechanikami rozwoju postaci i ogromnym wachlarzem możliwości zarówno pod względem sklejania teamu jak i samej walki, polecam szczególnie, że nie jest droga. Gra na dziesiątki jak nie setki godzin. Przykładowy filmik:

Oczywiście wersja na PC ma ładniejszy interface i ogólnie jakość tekstur (No i japoński dubbing do wyboru).

Na DS'a mam Disgaea, jakoś nie przypadła mi do gustu. Znaczy, nie była zła, ale zapamiętałem ją jako stosunkowo prostą.

Może Warlock - Mastery of the arcane? Ewentualnie Grey goo.

Warlock wygląda w sumie jak Age of Wonders III, czyli kolejny hexagon. Sprawdzę, ale po Cywce i EL mam już trochę dość tego typu gier.

Grey Goo jest do sprawdzenia, ale nie widzę zbyt wielu "pochlebnych" opinii.

Co do strategii to polecam nadrobic zaleglosci : mamy taka wspaniala serie jak Company of Heroes. Przy czym polecam zaczac od 1 czesci (podstawke + 2 dodatki w bodajze serii gold mozna w sklepach za smieszne pieniadze dostac). Jest to dynamiczny RTS w czasach drugiej wojny swiatowej. Swego czasu ta gra przekonala mnie o wyzszosci RTSow nad turowkami. Po prostu turowki sa nudne i sie ciagna, zero presji. A tu non stop cos sie dzieje, a to czolgi jada, a to piechota sie ukrywa, a to musisz rozwinac np druzyne saperow o wykrywacze min bo przeciwnik ich nawalil jak glupi itd. No i najwazniejsze czego tu uniknieto : spam, spam i spam. Jak najspamisz samych czolgow to 3 oddzialy podstawowych wojakow z wyrzutniami rakiet rozwala caly twoj pochod :D. A co rozwali te 3 oddzialy wroga? Np snajperzy. A co rozwala snajperow ktorzy sie bunkruja w budynkach? Miotacze ognia :P. Moim zdaniem gra godna polecenia :).

Po czym jak sprawdzisz na jedynce czy ci rozgrywka odpowiada to polecam sprobowac i CoH 2 - gra o niebo lepsza. I o dziwo te DLC sa niepotrzebne. A nawet potrzebne. Juz wyjasniam : niepotrzebne bo mozna grac i podstawowymi dowodcami. Albo kupic sb np jednego upragnionego dowodce i nim grac do samego konca. A czemu sa potrzebne? Dzieki temu w multi panuje taka roznorodnosc jakiej inne gry moga pozazdroscic. To nie starcraft gdzie zergi maja do wyboru zerg albo rush (tak, to to samo :P). Tu nie ma najlepszego dowodcy. Gosciu wzial speca od ciezkich czolgow? to jeden (!!!) oddzial saperow umiejetnie uzyty moze wygrac cala gre po prostu minując wszystkie przejscia w efekcie czego zanim wgle dojedzie do twojej bazy straci po drodze 3/4 kolumny czolgow :D. Tym nie mniej polecam i tak probowac co nie co podlapac w jedynce inaczej moze byc nieciekawie na multi w dwojce. Bo kazdy szanujacy sie weteren jedynki przeniosl sie na dwojke bo to jest to samo tylko wiecej i lepiej :3

EDIT:/// gra nie spelnia tylko jednego warunku - duzej liczby typow zwyciestw bo sa tylko 2 - zniszcz glowna baze/budynek wroga albo kontrola specjalnych punktow :P. Tym nie mniej nie mamy za wielu strategii ostatnimi czasy wiec lepszy rydz niz nic :)

Multiplayer mnie kompletnie ani nie interesuje, ani nie dotyczy. Wyraźnie napisałem, że ma być wysoki poziom AI, bo tylko przeciw nim będę mógł grać.

Grałem kiedyś w CoH jedynkę, nawet znalazłem pudełko. Nie. Może multi jest fajne, ale dla mnie ważny jest obecnie singiel, a On był na poziomie przynajmniej względnie przeciętnym, o ile dobrze pamiętam.

jeżeli mówimy o strategii gdzie oczekujesz wyzwania i to wysokiego polecam serię Wargame od twórców RUSE. Na poczatku troche trudno ogarnac sie w możliwościach... Ale jak sie to ogarnie to jest cacy :).

Co do przygodowek to nie znam sie... Ale mogę polecić fajna grę z z bardzo spoko fabula i swietna narracją... Firewatch :)

Warcrafta nie proponuje bo nie ma takiej możliwości żebyś w niego nie grał.

Ale Myth'a czy Tzar'a mogłeś pominąć, a to zapewne jedne z najlepszych strategii.

Warcrafta nie proponuje bo nie ma takiej możliwości żebyś w niego nie grał.

Ale Myth'a czy Tzar'a mogłeś pominąć, a to zapewne jedne z najlepszych strategii.

Myth jest mistrzowska strategia(o ile myslimy o tym samym... walka z umarlymi itp.?) ale ciezko ja odpalic na dzisiejszych komputerach. Ostatnio to zrobilem ale musialem troche kombinowac a i tak czekaly mnie pewne kompromisy.

Hmm.. Strategie. Otóż jest taka strategia nazywana AoE - Age of Empires, dokładnie 2 część. Jest to gra w czasach średniowiecznych z 4 erami. Każda z nich odblokowuje ci coraz to lepsze budynki oraz ulepszenia jednostek. Cywilizacji jest dużo bo około chyba 20 (Strzelam ale około tego :p. Każda z nich ma określone zalety jak i wady. Wojnę prowadzić można na lądzie jak i na morzu :) AI może na 1-3 poziomach trudności raczej nie jest za bardzo rozgarnięte (tak o żeby było :p), ale już na wyższych to już woda wyższej próby. Sam po tygodniu dalej nie mogę pokonać średnio-zaawansowanego a po nim jeszcze 2 poziomy :( Tak więc szczerze polecam, najlepiej grać ze znajomym, jest dużo śmiechu, zwłaszcza jak jednemu z was wojsko przeciwnika robi jesień średniowiecza (he he). ;))

Warlords battlecry 3, połaczenie rts-a z rpg. Grafika już troszkę stara, ale grało się miodnie.

A może coś ekonomicznego? Endless Space, Anno lub stary, poczciwy Capitalism.

Masz jeszcze Patrician z ekonomicznych. Może sprawdź Thea, słowiańskie klimaty, kilka typów zwycięstw, kilku bogów którymi możesz zacząć. Mordheim jest fajną taktyczną grą, możesz spojrzeć na Polaris Sector i Distant Worlds jeśli podobało Ci się Stellaris (choć mi osobiście Stellaris bardziej podchodzi). Z przygodówek to może Deponia, surrealistyczny klimat, zagadki podobnie, ciekawa fabuła, zróżnicowane lokacji i są bodajże 4 części, albo ma wyjść 4 część, nie pamiętam, sam skończyłem na 3. Jest jeszcze The Dark Eye - Chains of Satinav, z tego co zdążyłem pograć w to też wydaje się spoko, chociaż klimat jest o wiele poważniejszy niż w tej Deponii chociażby.

Ostatnio wyszło coś o co ci chodzi The way : http://www.exsite.pl/gry_full_games/pc_full_games/1271058-the-way-2016-gog-polska-wersja-jezykowa.html

nie umiem znaleźć normalnego opisu sorki xD

Europa Universalis, Supreme Commander, Warcraft 3 (ściągnij jakieś mapy z neta) i może stary dobry Homeworld?

To lecimy:
1. Disgaea - zostaje. Nie jest to dokładnie to, czego szukałem, ale w tłumie - ujdzie. Przyjemnie zabija czas.
2. Warlock - Mystery of the Arcane - leci. Nie wciągło + wrażenie jakbym grał w Cywkę.
3. Grey Goo - leci. Nie wciągło + w niektórych momentach brainless AI.
4. Company of Heroes - I leci, II na razie zostaje, bo nie gra się źle, ale nie miałem za dużo czasu. Zobaczymy, jak się rozwinie.

5. Wargame: Red Dragon - tu rozważam. Mam miechane pierwsze odczucia, ale dam jej chwilę na rozkręcenie się.
6. Firewatch - leci. Może i gierka fajna, ale odrzuca mnie w każdym kroku.
7. Myth III - nie rusza mi na Windows 10.
8. Age of Empires III - zostaje.
9. Warlords Battlecry III - leci. Nie wciągło mnie + po powyższych jak odpaliłem grę to mi się trochę odbiło, chyba jednak aż tak starych gier nie umiem już ścierpieć.
10. Endless Space - leci. To samo co Endless Legends, tylko w kosmosie.

Resztę przejrzę jak będę miał chwilę, czekam na dalsze propozycje, naturalnie.
I byłbym wdzięczny za jakieś przygodówki. Myślałem nad Rise of the Tomb Raider, pisze, ze poboczne łamigłówki są całkiem całkiem, ale nie umiem znaleźć szczegółów.

Twierdzy krzyżowca nikt jeszcze nie podawał, a jest to świetna gra.

Podawanie Twierdzy jest jak podawanie Wacrafta - po co, skoro w niego grali wszyscy?

Mówiłem Chcesz przygodowe to obczaj The Way 2016 -https://www.gog.com/game/the_way