IV. Prywatne serwery

Po pierwsze przepraszam za tak duże opóźnienia w publikacji kolejnych części opisów zmian. W dużej mierze jest to niestety spowodowane końcem roku akademickiego, tysiącem projektów, które pojawiły się do zrobienia z tej okazji oraz sesją, która wjechała we mnie gładko i nieprzyjemnie. Uciemiężeni sesją studenci - jednoczmy się. Wpisujcie miasta.


Do rzeczy jednak - temat poruszany w tym wątku to zdecydowanie najbardziej kontrowersyjny spośród wszystkich, które przyszło nam opracowywać w związku z masowymi zmianami na forum. Wielu z was oraz członków ekipy komunikowało nam, że obecne przepisy regulujące istnienie prywatnych serwerów na forum są niejasne, bezsensowne lub niepotrzebne. Nadal oczywiście toczy się spór o to czy jakakolwiek promocja czy nawet dyskusja na ten temat powinna mieć miejsce i czy z legalnego jak i moralnego punktu widzenia istnieje usprawiedliwienie dla tego procederu. W wypowiedzi każdej ze stron pojawiają się coraz to nowe argumenty przemawiające za sprawami tychże i żadnej z nich nie można zarzucić absolutnych błędów czy niedopatrzeń.

Stoimy zatem przed wyborem prostym pod względem podejmowanych działań, ale niezwykle trudnym na tle moralności oraz pewnego podejścia do rynku gier, które jako forum czy nawet portal o grach staramy się komunikować. Podejść do tematu jest co najmniej kilka i chciałbym prosić każdego z was o zdanie w tym temacie. Wewnątrz zespołu nie byliśmy w stanie dojść do jednoznacznego czy nawet znacząco większościowego podejścia, dlatego wolę najpierw wysłuchać również pozostałych użytkowników przed podjęciem faktycznej decyzji.


Obecnie sytuacja wygląda tak, że na forum istnieje zakaz promowania prywatnych serwerów, co w przeszłości oznaczało, że nie można było nawet ich wspominać z nazw, a teraz oznacza, że nie można do nich wstawiać linków czy też ogólnie rozpowszechniać ich w jakimkolwiek celu. Głównym problemem tego podejścia jest jednak jego wątpliwa skuteczność. Każdy zainteresowany bowiem po samej nazwie bez problemu serwer prywatny odnajdzie. Z drugiej strony zaś zakaz używania ich nazw jest nieco niedorzeczny i nie sprzyja rozwojowi naturalnej dyskusji.

Wyjść z tej sytuacji jest zatem kilka:

  • ogłaszamy przyzwolenie na reklamowanie prywatnych serwerów, dzięki czemu linki do nich będą ponownie dozwolone na całym forum - czyli tak jak było to parę lat temu. Problem piractwa zostanie w tym wypadku potraktowany wybiórczo, a więc torrenty czy chomiki do nielegalnych kopii oprogramowania nadal będą zabronione.
  • ogłaszamy pełne przyzwolenie na wszystko, tj. pirackie-prywatne serwery, ale również pirackie wersje gier singlowych, innych multi, tj. nie-MMO, itp.To niesie za sobą oczywiście nieprzyjemny wyziew braku poszanowania dla wartości ściąganych produktów, jednak rozumiem, że część społeczności może nie mieć z tym problemu.
  • ogłaszamy całkowity zakaz propagowania piractwa w jakiejkolwiek formie, tj. zakaz reklamowania prywatnych serwerów, pirackich wersji gier singlowych, nielegalnych kopii filmów, itp., czyli innymi słowy - wszystko pozostałoby tak jak teraz. Nadal problemem pozostałyby nadal posty typu "Szukam graczy do priva X, link na priv".
  • Inne wyjścia? Jeżeli macie jakieś, to oczywiście chętnie je przeczytam i się do nich ustosunkuję. Dobrze byłoby wypracować jakiś bezpieczny kompromis w tej sprawie, który choć nie ma szansy zadowolić wszystkich, mam nadzieję, że w miarę pozytywnie dotknie chociaż większości.

W końcu znowu się ruszyło :v

Dla mnie tylko pierwsza opcja ma sens, tak jak już wcześniej pisałem.

Jestem pomiędzy pierwszą a drugą opcją, aczkolwiek bardziej skłonny w stronę 1.

@PlainLazy najlepiej zrób ankietę z możliwością komentarza

Jestem za opcją numer 1

Szukam ekipy na serwer "nazwa serwera", zainteresowanych zapraszam na priv, lub kontakt pod numerem gg.

I TYLE NAM WYSTARCZY PANIE!

Z przedstawionych tylko pierwsza ma jakąkolwiek rację bytu.

Pełne przyzwolenie prawdopodobnie zmieniłoby forum w dark-warez dla ubogich, IMO najgorsze co może je spotkać.

Z drugiej strony, utrzymywać całkowity zakaz... Jak jest, każdy widzi. Zainteresowani i tak bez problemu obchodzą regulamin, co można powiedzieć go ośmiesza - niczym policjant z brzuszkiem, który uciekającemu złodziejowi może co najwyżej pogrozić palcem, oj ty niedobry. Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie jeszcze większych restrykcji - gdzie jakakolwiek wzmianka o prywaciarzach byłaby zabronione. Ale... Forum o zaostrzonym rygorze? Przechodziliśmy przez to. Z większymi ograniczeniami byłoby tylko gorzej.

Opcja nr 1, reszta jest bez sensu.

Absolutnie opcja numer 1

Po pierwsze przepraszam za tak duże opóźnienia w publikacji kolejnych części opisów zmian. W dużej mierze jest to niestety spowodowane końcem roku akademickiego, tysiącem projektów, które pojawiły się do zrobienia z tej okazji oraz sesją, która wjechała we mnie gładko i nieprzyjemnie. Uciemiężeni sesją studenci - jednoczmy się. Wpisujcie miasta.

Do rzeczy jednak - temat poruszany w tym wątku to zdecydowanie najbardziej kontrowersyjny spośród wszystkich, które przyszło nam opracowywać w związku z masowymi zmianami na forum. Wielu z was oraz członków ekipy komunikowało nam, że obecne przepisy regulujące istnienie prywatnych serwerów na forum są niejasne, bezsensowne lub niepotrzebne. Nadal oczywiście toczy się spór o to czy jakakolwiek promocja czy nawet dyskusja na ten temat powinna mieć miejsce i czy z legalnego jak i moralnego punktu widzenia istnieje usprawiedliwienie dla tego procederu. W wypowiedzi każdej ze stron pojawiają się coraz to nowe argumenty przemawiające za sprawami tychże i żadnej z nich nie można zarzucić absolutnych błędów czy niedopatrzeń. 

 

Stoimy zatem przed wyborem prostym pod względem podejmowanych działań, ale niezwykle trudnym na tle moralności oraz pewnego podejścia do rynku gier, które jako forum czy nawet portal o grach staramy się komunikować. Podejść do tematu jest co najmniej kilka i chciałbym prosić każdego z was o zdanie w tym temacie. Wewnątrz zespołu nie byliśmy w stanie dojść do jednoznacznego czy nawet znacząco większościowego podejścia, dlatego wolę najpierw wysłuchać również pozostałych użytkowników przed podjęciem faktycznej decyzji.

Obecnie sytuacja wygląda tak, że na forum istnieje zakaz promowania prywatnych serwerów, co w przeszłości oznaczało, że nie można było nawet ich wspominać z nazw, a teraz oznacza, że nie można do nich wstawiać linków czy też ogólnie rozpowszechniać ich w jakimkolwiek celu. Głównym problemem tego podejścia jest jednak jego wątpliwa skuteczność. Każdy zainteresowany bowiem po samej nazwie bez problemu serwer prywatny odnajdzie. Z drugiej strony zaś zakaz używania ich nazw jest nieco niedorzeczny i nie sprzyja rozwojowi naturalnej dyskusji.

Wyjść z tej sytuacji jest zatem kilka:

ogłaszamy przyzwolenie na reklamowanie prywatnych serwerów, dzięki czemu linki do nich będą ponownie dozwolone na całym forum - czyli tak jak było to parę lat temu. Problem piractwa zostanie w tym wypadku potraktowany wybiórczo, a więc torrenty czy chomiki do nielegalnych kopii oprogramowania nadal będą zabronione.
ogłaszamy pełne przyzwolenie na wszystko, tj. pirackie-prywatne serwery, ale również pirackie wersje gier singlowych, innych multi, tj. nie-MMO, itp.To niesie za sobą oczywiście nieprzyjemny wyziew braku poszanowania dla wartości ściąganych produktów, jednak rozumiem, że część społeczności może nie mieć z tym problemu.
ogłaszamy całkowity zakaz propagowania piractwa w jakiejkolwiek formie, tj. zakaz reklamowania prywatnych serwerów, pirackich wersji gier singlowych, nielegalnych kopii filmów, itp., czyli innymi słowy - wszystko pozostałoby tak jak teraz. Nadal problemem pozostałyby nadal posty typu "Szukam graczy do priva X, link na priv".
Inne wyjścia? Jeżeli macie jakieś, to oczywiście chętnie je przeczytam i się do nich ustosunkuję. Dobrze byłoby wypracować jakiś bezpieczny kompromis w tej sprawie, który choć nie ma szansy zadowolić wszystkich, mam nadzieję, że w miarę pozytywnie dotknie chociaż większości.

Bardziej jestem za opcją numer 1. Nie lubię ogólnego spamowania linkami na gry single player(ale za to mi nie przeszkadza reklamowanie serwerów prywatnych do gier,gdzie raczej ich będzie w mniejszej ilości niż Metin czy Tibia).

Pierwsza opcja najlepsza, nie musimy się zamieniać pewien serwis z piracką zatoką w nazwie, ale pozwólmy jasno i prosto zbierać się graczom w grupy :)

Tylko ja tu jestem studentem? {*}ŁÓDŹ{*} i opcja nr 1 która jest najlepsza.

1

1

Pierwsza opcja ma najwięcej sensu i w pełni ją popieram.

jeżeli przejdzie pierwsza opcja to ściągniecie mi warny za propagowanie pirackich serwerów :D ? jak tak to jestem za

Pierwsza opcja, ale z zastrzeżeniem, że rzeczywiście reklamować privów nie można. Bo już widzę zalew tematów o tym jaki priv jest najlepszy itd. Dać przyzwolenie na wstawianie linku w ramach odpowiedzi, ale zabronić tworzenie tematów tylko by jakiś priv wypromować.

Pierwsza opcja najlepsza, tylko zabronił bym tematów które są specjalnie zakładane żeby rozreklamować server.

1 jest to forum mmo, więc prywatne serwery mogą być. A tak by się zrobiło, z tego niezłe torenty.

Pierwsza opcja chyba najbardziej sensowna, bo temat prywatnych serwerów np. do WoWa wzbudza wiele kontrowersji i wielokrotnie było udowadniane, że nie są wcale nielegalne, ale niektórzy nadal uważają, ze są nielegalne i blablabla... Nie będę rozpisywać się nawet na ten temat bo to temat rzeka, więc opcja 1 powinna zadowolić w miarę wszystkich.

Jestem za pierwszą.