Kupno BDO i pare pytań

Też miałem właśnie kupować BD na steamie, ale czytam że ludzie dają te gift passy, no i nie wiem teraz co robić  Ktoś może potwierdzić z tym steamowskim walletem?

Można

image.png

A ja chciałem was zaprosić na naszego discorda :) Tak się składa, że organizuje sie tam gildia połączona ze streamem. W sam raz dla nowych graczy. Wpadajcie: https://discord.gg/aN2tQZ

Piszcie na kanale chat. Możecie oznaczyć @Zetrig to dostane powiadomienie

Ja się podłącze i jeśli znajdzie się jakaś dobra duszyczka która poratuje gift codem to obiecuje wbić +56 (na trialu wbiłem 50)

Gram w bdo od tygodnia, gierka bardzo dobra i w ogole ;) ale te chciwe swinie z Kakao Games sprawiaja, ze odechciewa sie grac, worek bez dna ta gra i p2w mimo wszystko. Takze sam juz nie wiem czy kontunowac rozgrywke, nawet chcialem tez wylozyc cos $ i kupic jakiegos peta, udzwig, ale skoro oni maja taka polityke, zeby tylko jak najwiecej wyciagnac kasy z graczy, to chyba podziekuje. Tania, bo tania (chociaz nie zawsze) to jednak gra b2p, ktora jest p2w

Kupić musisz udźwig (nie można go in game), ubranie i pety dasz radę na aukcji, często są eventy z petami. Jednak dasz radę grać nie kupując nic.

Jedyne co zalatuje p2w to artisan memory (3x tańsza naprawa late game itemów), ale nie masz się co tym przejmować.

Solo jest fajnie, ewentualnie z kilkoma znajomymi. Teraz dodali jakiś system najemników, nie wiem dokładnie jak działa, ale chyba nawet solo gracz może "wynająć" się na wojny o nody.

Każda klasa jest szybka i mobilna z dużą ilościa aoe, kwestia gustu w sumie.

da rade na aukcji? ja nie zdazam na czas bida dac w 2/3 przypadkow, bo gra za dlugo mi sie laduje (witcher 3 na ultra smiga lepiej niz ta gra), poza tym jest masa osob, ktore pisaly, ze bidowaly juz po 300-400 razy i nic, jak ma mega farta to zdobedzie, jak nie to bez szans. Wszystko byloby spoko gdyby naprawde mozna by bez wiekszych problemow dorwac te pety i premki za silvery, udzwig za loyalities, ale tak to naprawde jest p2w... i to nie jest kwestia szybszego rozwoju, nie wydajac kasy bedziesz po prostu slabszy

Jako ze sam zaczalem grac niedawno ale juz mam topowa gildie (dzieki znajomemu pozdrawiam schematycznego) to sporo mi wytlumaczyli wiec sluze ta widza
Pety i outfir dasz rade z Ah dostac jak pisze koledzy jednak zanim uda ci sie to zrobic to:
1. Kilkoma postaciami juz nabijesz 56 lvl
2. Odechce ci sie grac
3. IS jest potrzebny juz od poczatku

kupujac sama gre kupujesz cos ala podstawke i muszisz dokupic calosc czyli udzwig (tutaj mozesz go kupowac za lojalki ale zanim nazbierasz to wrocisz do pkt 3..) pety ktore podnosza loota (na poczatku nie jest to tak uciazliwe jednak potem kiedy skaczesz pomiedzy spotami i zabijasz je na 2 skille muszisz miec cos co zbiera loot) 3 pety to minimum powinienes miec 5 ;) miejsca w bp odblokujesz sobie w trakcie wiec tu nie ma sie czym przejmowac
Gildia daje bardzo duzo jednak bez niej dasz rade sie swietnie bawic
Co do klas to odradzam ( to ze cos odradzam nie znaczy ze jest slabe po prostu mi sie nie podoba (moze po za musa xD))
Musa (genialne pve fajne combo za***isty wyglad ale pvp sucks po 58 powerspike ale nadal odstaje i musi miec dobry gear)
Striker (pvp bardzo trudne musisz ograc klase pvp przyjemne ale dopiero jak masz dobry gear)

ninja/i ta drugo szmaciura (skillowe postacie pve srednie pvp kozak ale jakos nie widze zadnych ninj ani tych szmaciur z kolkiem wiec nwm jaki poziom trzymja)
Polecam
Dk (pve czysci podobnie do wiza/czarodziejki pvp calkiem dobrze a na mass pvp kozak)
Wiz > czarodziejka (wiz po prostu ma wieksza bule i wdg mnie lepiej sie czysci pvp 1v1 slabe mas pvp za***iste yo samo czarodziejka ale opinie sa takie ze wiz lepszy czarodziejka ma spele dalekiego dystansu)
Striker (moja ulubiona postac top tier pve jak narazie przyjemne pvp fajne combo bardzo twardy potki nie sa potrzebne)
Zerk (grab combo 1v1 i gg xD pve przecietne mass nwm nigdy nie dopytywalem o zerka srednio mnie obchodzil)

Co do warriora valkiri nie wypowiem sie bo ani nie gralem nigdy tym ani nic o tym sie nie dowiedzialem

Jesli chcesz sie szybko wlvlowac i szybko dolaczyc do gidli rob wiza ludzie masowo ich rekrutuja bo swietni sa na wary i szybko expia (minus taki ze wdg mnie ale tez wilu innych wiz jest cholernie nuda profka)

Opisze ci jeszcze klasy ciut bardziej szczegolowo
Striker - AOE spele swietny clear pve dobra moblinosc bardzo twardy 0 waste na potki (xD waste na potki Kappa) graby genialnie wygladajce sple i fajne combo Pvp jest wymagajace ;D 1v1 to prawdziwa bestia w mass pvp juz gorzej....

wymaga ogarniecie klasy do pvp zeby wyciagnac max z postaci muszisz uzywac spelie awe i pre awe ;)
Wiz - najlepszy clear w grze pvp ogromne aoe spele z najwiekszym dmg w grze ma 1 graba bodajze calkiem tankowaty w pvp 1v1 niestety jest slabiutki nie trafisz stunem to juz nie zabijesz wypstrykasz sie ze speli na ktory masz ogromny cd tez padniesz jedak w mass pvp najlepsza profka ;D spele sie castuja wiec postac nie jest zbyt dynamiczna jednak wiz posiada combo (czarodziejka juz nie ^^) slaba mobilnosc masz tylko krotki teleport posiadasz tez leczenie wiec mozesz byc suppoertem xd
Czarodziejka - taki wiz tylko gorszy xd nie masz combo masz mniejszy dmg od wiza wygladasz slabo spele maja duzyzasieg i tez z duzego zasiegu musza byc castowane nie polecam ale pewnie znajda sie jacys gracze co to lubia
Dk - siwtny clear pve pdobny do wiza fajnie wyglada *.* niestety jej sustejn jest slaby i trzeba uzywac potki w 1v1 radzi sobie srednio ale duzo lepiej od wiza czy tfu czarodziejki mozna nia kogos zoneshotowac bardzo mobilna postac w pre awe jestes melee a juz w awe trzymasz sie na dystans ;D mimo ze nadal zwykle ataki sa melee jako ze gralem ta postacia sporo jestem naprawde w stanie ja polecic mimo ze mnie zanudzila i zmienilem na strikera...

Zerk - besta k**wa grab za grabem siada na obie i lamie cie w pol ogolnie 1v1 moze cie zjesc tak zebys ty nie mogl nic zrobic jednak musi trafic wszystko w mass pvp nwm zakladam ze robi to samo na tylach z wizardami pve ma srednie z tego co wiem przed awe po awe napierdalasz armatka z reki i fajnie sie czysci srednio mobilny ten zerk
Ninja/Ninjowka - skilowe postacie wymagajace bardzo duzo od grasza pve est srednie pvp jest op jak sie umie tym grac ale niewielu umie xd dosyc mobilna postac i fajnie sie tym gra
Woj - taki troszke brainless sie wydaje ale nwm tu trudno mi ocenic wiem ze clear ma slaby przed awe w pvp jest tankiem na mass pvp w 1v1 moze cos robic ale nie zdazylo mi sie oberwac od zadnego
Valk - duzo osob mowi ze op ja nie mam pojecia sorry
Luczniczka - fajnie czysci szkoda ze na awe juz latasz ze sztyletami xd pvp 1v1 dobre mass pvp nie wiem ;/
Musa - pve kozak po awe robisz tyko spin2win i czysci spoty z predkoscia swiatla xd w pvp jest slaby naprawde slaby.. po 58 daje juz cos rade w pvp ale wdg mnie nadal odstaje w mass pvp jest niebyz uzyteczny i wymaga naprawde dobrego gearu
Mewha czy jak tam sie to nazywa - nwm ma to spele ktore bija przed ciebie bija w pvp 1v1 moze cos ugra ale sa lepsze klasy w pve odstaje od musy za bardzo zeby nazwac ja jego rywalka.. meska odmiana tej profki jest duzo lepsza
Jak masz pytania to pisz ja chetnie udziele bardziej rozleglych odpowiedzi po spytaniu na ts ludzi o dana rzecz bd mial info od ludzi ktorzy graja w to od poczatku

Super, a ja przedstawię opinię gracza też z topowej gildii która bije się o najlepsze (i najcięższe do zdobycia) nody, aczkolwiek trochę inną.

1) jako main DK muszę ze smutkiem stwierdzić że niewiele grałeś tą klasą o ile w ogóle :(. To na tej klasie jako chyba jedynej (może po za walkirią) idzie bez problemu utrzymywać 100% hp przez CAŁY czas. Masa skilli z blokiem od przodu gdzie z dobrym timingiem mamy i dps i blok ataku przeciwnika, a także bodajże 3 skille które przywracają HP w środku walki (uwzględniając odpowiednie ulepszenia), a także heal którym się wyleczysz z 10hp do max hp, aczkolwiek on jest castowany w miejscu więc najczęściej używasz go gdy np złapałeś laga, to odskakujesz w ciche miejsce i się leczysz. 62 lvl, 0 potek od samego początku do końca (przynajmniej tych na hp, bo tych od boostów to każdy używa :P). Tak więc w kwestii survi bym umieścił ją zaraz za walkirią. I nie żeby coś ale jak na DK nie używałeś skilli pre-awa to nie dziw się potem że klasę zobaczyłeś w może 60%, nie po to masz na niej skille które przełączają cię z jednej formy w drugą by tego nie wykorzystywać

2) udźwig... Na to narzekają chyba tylko tzw "krzykacze". 4 miesiące i masz udźwigu tyle że szybciej przerwiesz grind z nudów/konieczności (bo jest jeszcze oprócz gry życie), niż dlatego że miejsca brakło. Tym bardziej jak na konia możesz upchać i kilkaset tysięcy udźwigu co zresztą każdy robi. No, może po za krzykaczami :). I zaraz jeden z drugim krzykacz będą się przekrzykiwać "ale jak to, całe 4 miesiące! To strasznie długo" - nope, w tej grze 4 miesiące to wbijasz 1 level.

3) pety - kwestia przyzwyczajenia. Ja sam grałem miesiąc, dwa bez żadnego peta. Dało się? Dało. Potem udało mi się kupić peta na AH, tydzien, dwa później event i pingwin, potem gdzieś kolejne dwa pety wpadły z AH, następnie jeszcze jeden event (jastrząb), a potem znowu pingwin z kolejnego eventu.

4) co do klasy to ja dam ci lepszą wskazówkę. Graj tym co do ciebie przemawia. I nie słuchaj ludzi co gadają "wiem że chcesz grać warriorem, ale posłuchaj, zrób wizarda, potem najwyżej zrobisz warriora" - a potem tacy ludzie wbiją ten 57, 58 lvl i nigdy więcej nie wbiją do gry, bo zostali "zmuszeni" do gry wizardem kiedy nie lubią magii, wolą walczyć mieczem. A gdyby wzięli tego swojego warriora to by grali pewnie i do teraz - bo lepiej grać czymś co się lubi niż się zmuszać "ale przecież tego mobka będę bił sekundę dłużej i na przestrzeni miesiąca stracę 28 mobów, wiec trudno, niech będzie, spróbuję wizarda :("

5) w pve każdą klasą sobie poradzisz spokojnie, co do pvp... grunt to znać swoją rolę, mocne i słabe strony. Ilu to się widziało wizów na node warach którzy łamali się jak gałązki pod potęgą ognia musy kiedy to wbijało im się w plecy :D. Powiem tak : każda klasa jest tak mocna że aż OP. I dlatego walki sprowadzają się do pierwszego stuna/przewrócenia przeciwnika. Jak już powalisz przeciwnika na ziemię to się odpalasz i go dobijasz tak by nigdy nie wstał. Wiadomo - są klasy łatwiejsze i trudniejsze... aczkolwiek to kwestia psychologii. I jak ktoś całe życie gra warriorami w rpgach to tu poczuje się w domu i szybko ogarnie podstawowe kombosy. To samo z ninją, czy musą :)

6) ludzie rekrutują WSZYSTKIE klasy. Ale tylko i wyłącznie pod warunkiem że co nie co się umie. Najczęściej w tych lepszych gildiach np pod node wary masz test pvp zanim cię przyjmą. Walczysz parę rund z różnymi osobami z gildii i one decydują czy się nadajesz czy nie. I niekoniecznie musisz wygrać wszystko, po prostu muszą sprawdzić czy się nadajesz na pvp, czy masz odpowiednie reakcje, instynkty, eq i skilla.

7) nie rzucaj się na głęboką wodę - na początek możesz poszukać sobie gildii mniej elitarnej - nodów masz tyle że każda gildia ma o co walczyć :). I o ile te najlepsze/najczęściej uczęszczane są oblegane przez topowe gildie z średnią lvla 62 i eq z bossów co najmniej tet, tak też są mniejsze nody o które walczą gildie z mniejszymi wymaganiami gdzie jedynym warunkiem jest 56 lvl i awakening (tak, są takie gildie). I można się tam równie dobrze bawić co w tej topowej gildii. Grunt by dobrać sobie gildię i przeciwników na node wary tak by tobie odpowiadały, bo albo nie będziesz miał żadnej frajdy z tego, albo będziesz padał na byle podmuch.

8) pamiętaj że w tej grze najważniejszy jest czas. Co ma minusy, ale i plusy - bo jednak lepiej mieć grę na lata, niż na tygodnie :D

BONUS) większość pewnie wie, ale to tak dla tych co nie są na bieżąco : " Kim also mentioned that all worldwide Black Desert Online players will receive a free maid of choice in December after fulfilling a special Black Spirit quest, available to characters that are level 50 or above. "

Słowem wyjaśnienia : Maid to pokojówka którą umieszczasz w domku w mieście. Masz do wyboru pokojówkę która daje ci dostęp do storage/marketu z DOWOLNEGO miejsca w tym REJONIE. A tu przykład : ustawiasz sobie taką w Granii (miasto najnowszego rozszerzenia do gry - kamasylvii) i możesz z dowolnego miejsca w całej kamasylvii uzyskać dostęp do marketu bo np peta wystawili, więc wracasz do safe zone'a, przyzywasz pokojówkę i gotowe, możesz sobie licytować peta. Powinno to co nie którym ułatwić życie.

Ps - polecam wybrać tą od marketu, gdyż jest przydatniejsza niż ta od schowka. Bo jak musisz coś przechować (np kryształy) to możesz sam ruszyć d*pę, bo nie ma pośpiechu. Natomiast gdy ktoś wystawia peta/kostium/value packa to nie ma czasu do stracenia :D

Siemka, zacząłem żałować że nie kupiłem BDO na promocji,

Ja też żałuję zakupu. Wyrzucona kasa w błoto :(

Super, a ja przedstawię opinię gracza też z topowej gildii która bije się o najlepsze (i najcięższe do zdobycia) nody, aczkolwiek trochę inną.

 

1) jako main DK muszę ze smutkiem stwierdzić że niewiele grałeś tą klasą o ile w ogóle :(. To na tej klasie jako chyba jedynej (może po za walkirią) idzie bez problemu utrzymywać 100% hp przez CAŁY czas. Masa skilli z blokiem od przodu gdzie z dobrym timingiem mamy i dps i blok ataku przeciwnika, a także bodajże 3 skille które przywracają HP w środku walki (uwzględniając odpowiednie ulepszenia), a także heal którym się wyleczysz z 10hp do max hp, aczkolwiek on jest castowany w miejscu więc najczęściej używasz go gdy np złapałeś laga, to odskakujesz w ciche miejsce i się leczysz. 62 lvl, 0 potek od samego początku do końca (przynajmniej tych na hp, bo tych od boostów to każdy używa :P). Tak więc w kwestii survi bym umieścił ją zaraz za walkirią. I nie żeby coś ale jak na DK nie używałeś skilli pre-awa to nie dziw się potem że klasę zobaczyłeś w może 60%, nie po to masz na niej skille które przełączają cię z jednej formy w drugą by tego nie wykorzystywać

Chodzi mi o potki na mane ^^ zadna kalsa nie wastuje potek na hp na huncie 0.o i masz racje klasa pogralem moze z 2 tyg po czym stwierdzilem ze mi sie znudzila jednak uzywalem i pre i awe w walce ale nie pisze tu poradnika do danej klasy tylko subiektywnie ja oceniam ;p

Obale kilka mitów, a mianowicie:

*'p2w' udźwig - nie trzeba wcale kupowac. Jak ktos wyzej pisal nadmiar mozna ladowac na konia, ja np. uzywam wagon z 4 koniami, parkuje nieopodal w zacisznym miejscu i moge siedziec chocby cala dobe na spocie biegajac co jakis czas i odkladajac loot. Sa sety pre boss zwiekszajace udzwig (hercules 3czesci - 200lt) + krysztaly 20lt. Sam takiego uzywam bo na boss set mnie jeszcze nie stac. Dodatkowo mozna kupic 4x po 50lt za loyality. Na 58lvl mam 830lt z kupionymi tylko 2x50lt za loyale.

*pety - glowna ich funkcja to zbieranie loota (nie trzeba robic tego recznie) maja dodatkowo funkcje tj. wskazywanie elitków lub aktywnych miejsc do gatheru, ostrzeganie przed np. czlonkiem wrogiej gildii znajdujacego sie w poblizu etc. Dodatkowo po wbiciu im maksymalnego 10lvla (przez karmienie) losowo dostaja jakis bonus w stylu +1 fishing czy +1 gathering.

*sloty w plecaku - starcza spokojnie, rzadko kiedy mam nawet polowe slotow zapelnionych. Podstawa to raz na jakis czas powywalac smieci z niego

*value pack. -daje jakies bonusy w stylu +10% combat exp, 16 slotow w plecaku, +100lt udzwigu ale wiekszosc ludzi uzywa ich po prostu do handlu gdy sprzedaja drogie towary. W markecie od sprzedazy przedmiotu placi sie 35% podatku z value packiem wychodzi jakos ~15%

Za P2W w pewnym sensie moznaby uznac artisan memorki, podobno sa tez jakies OP pvp kostiumy ale te OP to chyba polega tylko na tym, ze nie widac nicku poki nie uzyje sie flary. Podpasc moze jeszcze zwiekszanie lodgingu w danym miescie za $$ chociaz dostepne to jest tez za loyality. Dzieki temu mniej trzeba inwesowac pkt kontrybucji w domy dla pracownikow --> zostaje ich wiecej na nody.

Uwazam, ze jedynie pety to takie "must have", nikt nie mowi ze trzeba na sam start miec ich 5. Kupic sobie ze 2 jak gra sie sposoba, a na reszte z czasem polowac na markecie.

Zgadzam sie w 100% z kolega wyzej. Jak juz mowicie o p2w to oprocz tych artisan memorek oraz logdingu to uwazam, ze reszta tylko pomaga (udzwig, kostiumy do gotowania, processingu), ale nie jest wymagana. Jedynym takim wymaganym kupnem sa wlasnie te pety i teraz zauwazcie, ze za gre placicie max 10euro (bez promocji), malo jest topowych i tak rozbudowanych gier jak bdo przy tak niskiej cenie. Zwykle gry kosztuja tak okolo 150zl-250zl. Wiec teraz czysta matematyka, za gre dajecie malo + pety i wychodzi Wam tyle samo co za podstawke normalnej gry. Sa robione rozne promocje na pearl itemki co jakis czas wiec to zmniejsza dodatkowo koszt jaki wylozycie.

Co do marketu to grajac od kwietnia, udalo mi sie kupic 3x value pack, 5x outfit do roznych klas oraz peta. Nie smiem narzekac nawet, uwazam, ze mialem duze szczescie. Jesli chcecie sobie zwiekszyc szanse to wylapanie czegos pearlowego z marketu to musicie zrobic sobie notice aby byc w stanie szybko do niego dojsc i zbidowac, reszta to juz RNG.

Pytanie do weteranów, czy w grze jest już wsparcie pada? Jak tylko zagrałem w BDO marzyłem by gra miała pełne wsparcie na pada. Słyszałem, że ma być wersja konsolowa i nowy interfejs, który również zawita na pc ale czy wsparcie na pada również?

Jeszcze co do klas. Zawsze grałem w mmo magami jednak tutaj Wiz/Witch którymi gra mi się nieźle jest jednak tak coś nie teges, jakoś nie pasuje mi do tej gry patrząc na nią przez pryzmat slashera. Jakoś tak każdą klasą mele którą grałem zalatywało mi takim klasycznym konsolowym slasherem w które zresztą się zagrywam. Dlatego pytanko jak by na padzie (o ile będzie taka możliwość na pc) grało się Rangerką/Sorcką/DK i jak te klasy wypadają względem siebie i innych na pve/pvp 1v1/mass/i innych oczywiście przed jak i po aw no i w takim slasherowym aspekcie. Jakieś porównanie DK do innych klas bo jakoś jeszcze nią nie grałem. No i przydało by się coś powiedzieć o nadchodzącej postaci czyli Mistyczce.

Jak by kto był ciekawy dlaczego akurat Rangerka/Sorcka/DK. Rangerka ciekawie wygląda z tym przechodzenie z range na mele. Sorcka fajnie zamiata kosą a o DK słyszałem po prostu sporo dobrego.

co do p2w to szczerze powiem że w każdej grze jest i będzie czy to WoW czy FXIV czy też GW2(gold itemy lub konta można kupić) tam p2w jest i nikt nie zaprzeczy tylko że tam jest takie p2w przez graczy a w BDO producent wprowadza p2w

teraz tak jeśli zamierzasz sobie grać spokojnie 2-3 godz w jakiejś gildii pve to spokojnie do wszystkiego z czasem sobie dojdziesz

a jesli chcesz grać po 12 godz dziennie i dogonić hmm top 10% to musisz liczyć się z wydatkiem 1000zł

mianowicie udźwig i sloty w eq na max muszą być tak żeby nie schodzić przez godz ze spota (ok 200zł )

5 petów na T3 to podstawa różnica 2 sek ale przy grindzie przez 10godz odczujesz różnicę (czyli potrzebne jest 10-15 petów 400-600zł)

jeden kostium żeby mieć te 10% expa (120zł)

poza udźwigiem i slotami resztę możesz zdobyć w grze ale to trzeba dużo czasu :)

najgorzej jak zmieniasz klasę to koszta się zwiększą :D ja wydałem ok 2400zł i w takim wypadku ma się już naprawdę dużo :) reszta to kosmetyka

Wole mieć udźwigi i inne pierdoły z Item Shop ale update za friko niż możliwość kupna ton golda z allegro w królu MMO i update za cebuliony. No i swoją drogą z pewnymi rzeczami w BDO i tak można sobie poradzić zamiast płakać jak sierota kończąc grę na soft capie.

Ludzie są ślepi, głupi albo udają.

Siemka, zacząłem żałować że nie kupiłem BDO na promocji, mam akurat parę złociszy w portfelu na steam i myślę czy z bólem nie kupić za te 40 zł jednak mam parę pytań.

Jak to jest z tym ISem, petami, udźwigiem i slotami w EQ? Co takiego dodają pety z ISu? Czy te z gry z AH i jakiś tam eventów dają takie same bonusy? Czy w PvP w mid/end game (Powiedzmy od 50-56lvla) ludzie którzy inwestują w ISa mają przewagę?

Czy samemu jest sens grać? Czy w BDO można osiągnąć coś jako solo player czy jednak trzeba mieć party/ dołączyć do gildii?

Doradzicie jeżeli już to jaka klasa może być dla mnie fajna? :P W Metinie całe życie grałem ninją daggerem, w nostale Łucznikiem i kochałem sp ninji i WK, zawsze coś a'la ninja, coś szybszego, jakiś dual wielding czy daggerki.

Jest jakiś polski YTber w ostateczności ANG który wytłumaczy podstawy? Np tiery koni, gathering caly, housing itd.

I na koniec czy wg. was opłaca się kupić teraz za 40 zł czy czekać np do świąt "a kij" będzie znów promocja?