Warframe - jak grać, żeby wygrać

Siema

Często czytam (szczególnie od początkujących graczy), że warframe jest grą P2W. Nic bardziej mylnego, dlatego z wielką przyjemnością pomogę wam newbiki odnaleźć się w systemie solarnym.
Najpierw coś o sobie. Jestem długoletnim graczem MMO, a przygodę z frejmem rozpocząłem od fazy closed beta testów (gra wtedy ważyła 300mb). W chwili pisania poradnika mam 23MR i jestem liderem sporego "Mountain clanu". PS. z góry przepraszam za literówki, lubię gadać pisać mniej :)


Pobraliśmy grę(zalecam granie na anglojęzycznej wersji), założyliśmy konto i bum jesteśmy w kosmosie, co dalej? Przechodzimy tutorial i wybieramy pierwszego Frejma. Na chwilę się zatrzymamy, ponieważ może pojawić się pytanie: "Co mam wybrać?", odpowiadam: "Nieważne". Każdy frejm (dotyczy również broni) jest dobry odpowiednio wyposażony, a w późniejszym etapie gry (jeżeli dotrwacie) posiadać będziecie wszystkie, TRUST ME!! :)
"Ok, co dalej?" Do około 8MR zalecam skupienie się na zadaniach oraz odblokowywaniu planet. Zadania umożliwią nam dostęp do większej ilości zawartości gry, natomiast na planetach poznamy co z czym się je. Co ważne również w nasze łapy wpadnie kilka nowych receptur oraz reliktów. Bym zapomniał, zalecam również poszukanie klanu. Społeczność frejma jest bardzo pomocna na pewno odpowie na wasze pytania. Trzy ważne pytanie, które mogą się u was pojawić:


1. Brakuje mi materiałów, co robić?
- Nie ma zmiłuj, farmimy. W prawym dolnym rogu planety wyświetla nam się 4 materiały jakie możemy zdobyć na planecie. W celu zwiększenia efektywności możemy wykorzystać dwie postaci (frame): hydroid (mod: pilfering swarm) i nekros (3 skill). Możemy poszukać party zdobywające pożądany przez nas materiał, które najlepiej jak będzie złożone z: nekros, hydroid, nova (speed build), trinity.
2. Na co wydać początkową platynę?
- Podstawowymi elementami nam potrzebnymi z marketu będą: orokin reactor i orokin catalyst (oba po 20 platyny) - podwajają nam bazową ilość punktów frejma i broni (zalecam na początku wykorzystywać powyższe do pierwszych zdobytych PRIME w celu ułatwienia rozgrywki). Weapon slots (12 plat) i Warframe slots (20plat)- zwiększają nam ilość, możliwie posiadanych postaci i broni.
3. Sentinel?
- Sentinels (strażnicy) są to kompani przemierzający razem z nami kosmos. Pierwszym na naszej drodze powinien być Taxon, którego zdobywamy po ukończeniu "Venus Junction" (węzeł venus?) na Ziemi. Najważniejsze aby wyposażyć naszego nowego przyjaciela w mod "Vacuum", zwiększa zasięg podnoszenia fantów z przeciwników.


Alerty - wraz z odblokowywaniem planet będziemy otrzymywać stopniowy dostęp do specjalnych misji pojawiających się na nich. "Jakie nas najbardziej interesują?" Odpowiadam:
-na wcześniej wspomniane orokin reactor i orokin catalyst
-nitain extract - materiał do craftu
-modyfikacje, których nie posiadamy
-forma - pozwala zmienić znaczek na slocie w modyfikacji (frejma, broni, peta) i obniżyć koszt moda o połowę, jeżeli modyfikacji posiada taki sam symbol
-aury - działają na właściciela i jego kompanów w misji dając bonusową statystykę

Podstawy gry mamy za sobą, teraz przejdźmy do najważniejszego, jak zarobić platynę :)
PRIME - relikty:
Jak już zapewne zauważyliście wypadło wam kilka reliktów i zastanawiacie się co z nimi zrobić. Odpowiedź jest bardzo prosta i jestem święcie przekonany, że znacie na nią odpowiedź :) W prawym górnym rogu możecie uruchomić specjalne misje RELIC na, których będziecie zbierać najpotężniejszy (zazwyczaj) arsenał w grze, PRIME!!
Biegacie (zalecana drużyna czteroosobowa) i zbieracie 10 "żółtych/złotych kulek". Jeżeli wasza misja się powiedzie zostaniecie nagrodzeni PRIME sprzętem i w przypadku wieloosobowego party możecie wybrać dowolną nagrodę. Kolory: brązowy - drop podstawowy, biały - drop lepszy i oczywiście złoty - drop najlepszy ^^ Zazwyczaj wybieram to co potrzebujemy, zgodnie z kolorem lub jeżeli znamy już dobrze ceny sprzedaży części których relikty zostały wycofane do skarbca i nie jest już tak łatwo je zdobyć.
Gdzie zdobywać relikty:
Lith - Derelict Defense - Infested Defense
Meso - Io, Jupiter - Corpus Defense

Neo - Xini, Eris - Infested Interception

Axi - Xini, Eris - Infested interception

RIVEN MOD - sortie:
Po ukończeniu zadania The War Within dostajemy możliwość wykonywanie 3 dziennych misji sortie. Jedną z nagród są specjalne modyfikacje Riven do broni. Broń jak i ich statystyki są losowe co daje nam duże pole do popisu. Warto tutaj też zaznaczyć, że na tym możemy zarobić najwięcej :) Przed sprzedażą takiego moda zalecam zapytanie kogoś obeznanego w temacie lub poszukaniu na stronach jaka może być jego cena, ponieważ nie ma tutaj określonych widełek. Większą cenę uzyskamy również, jeżeli mod nie był resetowany/rollowany.

ARCANE - trials:
Są to misje skonstruowane dla grupy 4-8 osób, coś jak rajdy. Na chwile obecną są dwa takie rajdy: Jordas Verdict i The Law of Retribution. Raz dziennie możemy z każdej misji uzyskać arcanę (modyfikacja statystyk do wyposażenia kosmetycznego - hełm, peleryna). Zależenie od szczęścia możemy zarobić od 10p do 400p. Są to dość trudne misje, warto przed ich wykonaniem obejrzeć poradniki na youtubie.

PRIMED MODy - przekaźniki:
Co dwa tygodnie pojawia się handlarz (Baro ki'teer) na jednym z przekaźników, gdzie możemy zakupić wyjątkowe przedmioty. Jednym z nich są mody, których nazwy są poprzedzone słowem "PRIMED". Najwięcej zarobimy sprzedając je po około miesiącu, kiedy ich ilość na rynku będzie znacznie mniejsza.

CORRUPTED MODy - orokin derelict
W obszarze orokin derelict możemy dodatkowo podjąć się wyzwania otwarcie specjalnych drzwi za pomocą jednego z czterech smoczych kluczy(dostępne w klanowym dojo). Osobiście polecam wykonywanie misji eksterminacji w party 4-osobowym tak by każda z osób w naszej drużynie posiadała inny rodzaj klucza. Warto również pamiętać, że noszony klucz wywiera na nas negatywny efekt i jeżeli nie zdejmiemy go po zakończeniu farmy modów debuff będzie w dalszym ciągu ograniczał nasze umiejętności w innych misjach.

Istnieje jeszcze kilka innych możliwości ale to na powyższych zarobimy najwięcej :)

OK, mamy już trochę powyższych zdobyczy, jak je sprzedać?
- Maroo Bazar - pomijamy?

- Czat handlowy - dla osób z bardzo dużym "odświeżaniem" wzroku i umiejętnością filtrowania wiadomości

- warframe.market - najprzyjemniejsza opcja. Zakładamy konto na stronie: WARFRAME.MARKET zgodnie z instrukcjami tam podanymi, uzupełniamy naszymi ofertami weryfikując ceny innych użytkowników i cieszymy się prywatnymi wiadomościami z chęcią zakupu naszych cennych dóbr :) Ważne aby ceny nie były zbyt wygórowane, a dostosowane do obecnie panujących warunków. Nie zapomnijmy również o ustawieniu na stronie warframe.market, że jesteśmy "online in game" tak, żeby inni użytkownicy byli zainteresowani.

Gdzie sprzedajemy?
W dojo klanowym przy specjalnym "posągu" jest najwygodniej. Możemy jeszcze skorzystać z Maroo Bazar...

Słownik pojęć:
Endo - jest to forma energii służąca do podnoszenia efektywności modyfikacji. Podstawowe trzy sposoby zdobywania to: wykonywanie misji i zbieranie dropa z przeciwników, rozbijanie modyfikacji, wymiana skarbów ayatana na bazarze Maroo.


MR (Mastery Rank) - ranga konta, którą podnosimy poprzez podnoszenie poziomu naszych postaci, broni, towarzyszy. Podnoszenie rangi umożliwia nam dostęp do nowej zawartości gry. Warto pamiętać, że formowanie (zmiana symbolu) nie dodaje nam już punktów.

Tabela doświadczenia:

Spoiler
<div class="ipsSpoiler_contents">
	<ul>
  • Warframe - 6000
  • Bronie - 3000
  • Zaw - 3000
  • Amp - 3000
  • Kompani - 6000
  • Bronie strażników - 3000
  • Archwingi - 6000
  • Bronie archwingów - 3000
  • Misje - 64
  • Węzły - 1000

  • Ok to by było na tyle. Jeżeli o czymś zapomniałem, napiszcie. Jeszcze raz przepraszam za błędy i życzę przyjemnej lektury :)


    Przydatne linki:
    https://warframe.market/
    http://warframe.wikia.com/wiki/Baro_Ki'Teer

    No no Crusik zaszalałeś :D , kufle w dłoń :D

    Wszystko fajnie, ale czy w grze jest jakiś party finder, pamiętam że jak kiedyś próbowałem grać, to nikogo nie wyszukiwało mi do drużyny, byłem zmuszany grać sam, a co za tym idzie, gra wylądowała w śmieciach szybciej niż sam się spodziewałem. =)

    W lewym górnym rogu, przed uruchomieniem misji wybierasz tryb PUBLIC. Populacja gry cały czas rośnie więc moim zdaniem nie ma problemu ze znalezieniem party.

    PS. zapomniałem wspomnieć o Plains of Eidolon. Jest to ciekawa lokalizacja ale jej eksplorację radziłbym zostawić na później :)

    No dobra, nie ukrywam że zachęciłeś mnie do ponownego sprawdzenia gry, zobaczymy co z tego wyjdzie...

    Trzymam kciuki i życzę powodzenia :)

    Wszystko fajnie, ale czy w grze jest jakiś party finder, pamiętam że jak kiedyś próbowałem grać, to nikogo nie wyszukiwało mi do drużyny, byłem zmuszany grać sam, a co za tym idzie, gra wylądowała w śmieciach szybciej niż sam się spodziewałem. =)
    

    Do alarmów, reliktów czy misji z syndykatów party wynajduje dosłownie w kilka sekund. Gorzej trochę z misjami na planetach, zwłaszcza w późniejszym etapie gry, bo ludzie je robią głównie raz po to żeby tylko było zaliczone i lecą dalej odblokowywać planety. Ale jak wspomniałem wcześniej, to co najważniejsze i daje najwięcej dobiera Ci ludzi do gry w kilka sekund.

    Czyli nie jest jednak tak kolorowo, będę szczery, jeśli znów będę zmuszony grać solo do gra ląduje w koszu, nie sprawia mi żadnej przyjemności robienie czegokolwiek solo w tego typu grach... =/

    W każdej grze online są etapy gdzie ciężko znaleźć party. W warframe ja czy moi znajomi nie uświadczyliśmy w ostatnim czasie dużo takich, w związku z rosnąca popularnością gry.

    Czyli nie jest jednak tak kolorowo, będę szczery, jeśli znów będę zmuszony grać solo do gra ląduje w koszu, nie sprawia mi żadnej przyjemności robienie czegokolwiek solo w tego typu grach... =/
    

    spróbuj zmienić na angielski, na polskim nie mogłem znaleźć party ale na ang. o dziwo nie było problemu

    Spoko spoko, ale:

    Na chwilę się zatrzymamy, ponieważ może pojawić się pytanie: "Co mam wybrać?", odpowiadam: "Nie ważne".
    

    Na chwilę obecną najlepiej wybrać excalibura, jego ult jest bardzo mocny na niższych poziomach (a i na wyższych, ze względu na mod "chromatic blade" daje radę) no i jego najpóźniej się zdobywa, gdyż jego części lecą z bossa na plutonie.

    Na co wydać początkową platynę?
    

    Orokin recactor/catalyst owszem, są przydatne, ALE lecą czasem też z alertów i inwazji. Co do slotów na broń/frame jak najbardziej się zgadzam.

    Są to misje skonstruowane dla grupy 4-8 osób, coś jak rajdy. Na chwile obecną są dwa takie rajdy: Jordas Verdict i The Law of Retribution.
    

    LoR jest w dwóch wersjach, normalnej i nightmare. Oprócz poziomu przeciwników różnią się dropem.

    - Maroo Bazar - pomijamy?
    

    Czy ja wiem? Czasem można tam kupić naprawdę okazyjnie fajne przedmioty (osobisty rekord to unrolled riven dla aklex za 10p) więc bym raczej nie ignorował bazarku. Tym bardziej, iż można tam śmiało spamić na trade chacie

    - Czat handlowy - dla osób z bardzo dużym "odświeżaniem" wzroku i umiejętnością filtrowania wiadomości
    

    Przecież można ustawić filtry samemu (ikona lupki, wpisujesz słowo kluczowe i... pokazuje tylko wiadomości z danym słowem)

    Poradnik całkiem spoko, przydało by się coś powiedzieć jednak o syndykatach :P no i żeby nie było, że się mądrze a figę wiem, mam 23 mr, "tysiaka" online, więc "coś tam" wiem

    Pomijam panowie że najwyższy MR to 25 więc nie macie czym się chwalić. Dodatkowo mogliście dodać coś więcej o temacie craftu bo to też istotny element gry który pozwala poruszać się do przodu. No i riveny nie da się rollować nie mając odpowiedniej waluty. Dodatkowo jak się farmi materiały to nova i trina to nie są dobrą opcją, chodzi o to by zabijąć jak najwięcej by nekro czy hydroid a nawet atlas z augmentem Ore Gaze mieli z czego wydobywać. Oni są robieni pod efficiency więc nie potrzebują regen many aż tak. Dodatkowo nie wspomniałeś o Corrupted modach które również są dobrą formą zarobku oraz opcją zebrania potrzebnych modów do rozwijania naszego warframe. Jeśli ktoś by chciał takiego moda musi spełnić dwa warunki: 1. stworzyć klucz na jedną z bazowych misji na Derelict Orokin (wrak orokin) 2. Stworzyć jeden z czterech smoczych kluczy. Klucze na wrak kupicie na markecie za kredyty, smocze klucze zdobędziecie w dojo (clan halu) jak już jakiś znajdziecie. Gdy macie już te dwie rzeczy radzę poszukać party na party finder żeby mieć wszystko przygotowane (ważne jest to by każdy w party miał inny smoczy klucz). Dodatkowo warto też wspomnieć o petach a już w szczególności o sentinelach. Za darmo na wejściu możecie wziąść Taxon który oprócz zwiększania energy shielda i spowalniania przeciwników może zbierać za was loot z opdowiednim modem o nazwie Vacuum (polskiej wersji moda nie znam). To jest idealne na start i do dłuższej gry. Wrazie pytań bądź jakich kolwiek problemów, w warframie jest specjalny chat gdzie znajdziecie odpowiedzi oraz pomoc do gry. Oczywiście warframe może dawać się we znaki na starcie ale im więcej czasu poświęcisz grze tym bardziej cię nagradza. Dodatkowo co bardzo polecam nowym graczom to robienie zadan od cephalon simaris którego znajdziecie na każdym relay'u. Jego zadania polegają na skanowaniu obiektów do codexu(codex to taka encyklopedia warframe) za co będziemy nagradzani reputacją dla jego syndykatu i to co polecam u niego kupować to energy conversion bo możecie to sprzedawać po 50 platyn. Żeby zacząć współpracę z nim trzeba zakończyć questy stolen dreams oraz the new strange. To tyle dodatkowych informacji ode mnie.

    Zacząłem kilka dni temu i gra powoli odsłania przede mną możliwości i tajemnice. Bardzo mi się podoba i szczerze Twój post wiele mi dał. Mam tylko jedno pytanie. Jak mogę zdobyć inne postacie(warframe)? Obecnie skończyłem z 90% ziemi bo nie mam pewnego elementu do craftu i z 60% Wenus. Co polecisz mi, żebym zdobył inne warframe ? A może najpierw wymaksować pierwszą postać ?

    @BloodyWolf Ogólnie przypada po jednym warframie na planete. Dodatkowo 4 znajdziesz do kupna w klanie oraz większość warframe'ów które wyszły po mirage można zdobyć z dodatkowych zadań jak i również samą mirage. Wersje prime trzeba sobie wyfarmić z reliców. Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć jakie z których to podejdź sobie do codexu i wybierz relics oraz wpisz co cię interesuje (jedna uwaga: rzeczy które zostały wycofane, tak zwane vaulted nie będziesz mógł podejrzeć). Polecam dla bardziej szczegółowych informacji strone http://warframe.wikia.com/wiki/WARFRAME_Wiki gdyż nie wspomniałem że na warframe przypada oprócz blueprintu jeszcze 3 części: Neuroptics, Systems, Chassis.

    Jak zaczynacie grę to starajcie się nabić 30 poziom na broniach i frameach przed przejściem do następnych. Jak najszybciej pozbądźcie się broni MK1, bo z nimi nie dojdziecie zbyt daleko. Pamiętajcie o wkładaniu modów do broni i frameów. Z samouczka dostaniecie popsute mody które powinniście wymienić na zwykłe wersje jak tylko je dostaniecie. Jak już bardzo chcecie kupić platynę to czekajcie na -75% z daily reward. Wiki jest waszym przyjacielem.

    Pomijam panowie że najwyższy MR to 25 więc nie macie czym się chwalić.
    

    Hmmm, w sumie mr to kwestia czasu, nie skilla. A MR 25 to na chwilę obecną kwestia pieniędzy, bo tylko founderzy (o ile się nie mylę) i beta-testerzy mogą go wbić. Podkreślam - na chwilę obecną.

    Dodatkowo jak się farmi materiały to nova i trina to nie są dobrą opcją, chodzi o to by zabijąć jak najwięcej by nekro czy hydroid
    

    Inaczej farmi się nekrosem (gdzie przydaje się broń z wysokim statusem i slash dmg, żeby rozczłonkować ciała) a inaczej hydroidem (jemu wszystko jedno, ważne żeby zabijał), jeszcze co innego farmienie secura lectą (bo ta jest tylko od credsów, poza tym mocno już znerfiono ją).

    Jakiś klan, gildię polecacie ?

    @goomowiec 25 MR to już nie kwestia hajsu i beta testów. kto gra od dłuższego czasu może go już wbić.

    Jako stary doświadczony gracz polecam klan gdzie będziecie mieć mocnych graczy, lubiących szybki grind. W większości zgadzam się z tym poradnikiem, jednak na początek nowy gracz nie będzie miał łatwo samemu. Wypadało by przy najbliżej okazji kupić platynę na sloty do broni/frame, a także kupić coś co by pozwoliło szybko grindować. Znacząco sobie ułatwicie start, bo nowy gracz nie ma zbytnio szans na zarobienie platyny, wolny rynek jest okrutny i trzeba dużo obserwacji.

    Prawdę mówiąc jako 4-letni gracz WF dorzucę swoje 3 grosze... Wybór wersji językowej ogranicza tylko czat (każda wersja ma oddzielny).
    Tworzenie gier czy popularne party tworzy się samo mając publiczną sesję z graczem z całego obecnie aktywnego regionu. Ale ... właśnie jest ale, na początkowych planetach i tak jest mało ludzi.
    A gracze zamiast odblokowywać kolejne planety wolą brać taxi (przy okazji niszcząc sobie poznawanie świata).

    I słowo zanim ktoś mi wypowie o handlu i drużynach - jest tyle serwisów, stron czy aktywnych komunikatorów, że z łatwością można to obejść. Powiem więcej... łatwiej trafić na przyjazną ofertę na Warframe.market lub Riven.market niż na angielskim czacie na kanale handlowym. A posiadanie rozwiniętego klanu jest nie dobrem ale wymogiem (głównie też ze względu na znalezienie drużyny i rozwinięte badania w laboratoriach). Kompletnie nie opłaca się zaczynać od zera. A jak jakieś znaleźć? Od tego jest oficjalne forum.

    Prawda... buildery i te inne wymagają znajomości angielskiego oraz znajomości angielskich nazw modów/ przedmiotów itp. Ale są one przydatne dopiero od momentu kiedy posiadamy dość dużą wiedze na temat samej gry jak i posiadamy dużo wartościowych modów/przedmiotów.
    Buildery służą wtedy jedynie za "podgląd" możliwości na papierze. Bo do prawdziwego sprawdzenia danego buildu służy Simulakrum.

    Co do testów na rangę mistrzowską ... Wszystkie testy można przećwiczyć (i nie czekać 24h na następny) u Simarisa (drugie piętro przekaźnika)

    OP zapomniał wspomnieć że wszyściutko poza wspomnianymi gniazdami na broń / warframe oraz kosmetykami jest do zdobycia po prostu grając. A platyna na podstawowe potrzeby (gniazda) zdobędzie się z handlu między graczami.