Wymiana podzespołów + laptop [4500-5000 zł]

Cześć, piszę z prośbą o pomoc w podjęciu decyzji. Mam do wydania 4500-5000 zł na zakup laptopa na studia i ulepszenie aktualnego komputera.

Do wyboru mam również zakup Lenovo Legion Y520 z i7-7700HQ i GTX'em 1060 6gb Max-Q ale wydaje mi się, że ulepszenie komputera i kupno zwykłego laptopa będzie lepszym wyborem. (ciągle się bije z myślami, liczę, że propozycja podzespołów i pomoc w znalezieniu laptopa rozwieje wątpliwości)

Fajnie gdyby laptop był cienki, w miarę lekki, miał matową matrycę, koniecznie SSD i kosztował maksymalnie 3000 zł, wymagam jedynie szybkiego działania - generalnie będę na nim programował, przeglądał internet, oglądał filmy, żadnych gier.

W tej cenie znalazłem Lenovo Ideapad 320, wygląda całkiem nieźle ale może jest coś lepszego, a może tańszego i wystarczającego, co zwiększy budżet na ulepszenie komputera.

Gdybym wydał 2500 zł na laptopa, zostałoby 2500 zł na ulepszenie aktualnego zestawu:

płyta główna: ASRock fm2a55m-hd+

procesor: AMD Athlon II X4 760K

karta graficzna: ZOTAC GTX 560 2GB

ram: 2x 4GB KINGSTON 1600MHz

zasilacz: ZALMAN ZM600-GSII (posiadam od 2/3 lat)

I tu pojawia się pytanie jak najlepiej to zrobić. Do wymiany jest płyta główna, procesor, obudowa oraz ewentualnie ram. Wydaje mi się, że zasilacz jest w miarę okej, dyski również pozostają stare. Karta graficzna też może pozostać taka jaka jest, póki co nie gram w nic poza cs'em i lolem a tutaj nie zawodzi. W przyszłości może dokupię gtx'a 1060, na pewno nic mocniejszego.

Myślałem o i5-4690k ale nie wiem czy będzie to przyszłościowy zakup. Komputer używany będzie typowo do gier.

Chciałbym to zrobić w miarę sensownie i przyszłościowo, dlatego też proszę was o pomoc w dobraniu podzespołów oraz w wyborze laptopa.

zostałoby 2500 zł na ulepszenie aktualnego zestawu

Tu i tak nie ma co ulepszać tylko przeskoczyć na nową podstawkę AMD4 np. AMD Ryzen 5 1600

ewentualnie ram

Nie ewentualnie tylko na 100%

 znalazłem Lenovo Ideapad 320, wygląda całkiem nieźle ale może jest coś lepszego

Jest Dell Inspiron 5370 i3-7130U/8GB/128/Win10 FHD - 2549zł

Dzięki za szybką odpowiedź.

Rozumiem, że i3 w tym Dell'u będzie jak najbardziej wystarczająca? Wygląda fajnie ale może jest jeszcze coś wartego uwagi, nie musi być z zainstalowanym systemem.

Spodobał mi się ten Ryzen.

Myślałem o takiej obudowie: https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-aquarius-x70w-spc141-773995/

Do tego muszę jeszcze dobrać płytę główną AM4, znalazłem taką: https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b350-tomahawk-976467/

Co do ramu, widzę, że mocno podrożał od mojego ostatniego zakupu. Mógłbyś mi coś doradzić?

Aktualny koszt z procesorem, płytą i obudową ~1450zł

Co do ramu, widzę, że mocno podrożał 

Raptem ok 50% tylko, czekać aż stanieje, karty graficzne tez poszły w górę cenowo ostatnio.

Dlatego właśnie z grafiką bym się wstrzymał bo fajnie byłoby 1060 wrzucić do środka. A myślę, że ta 560 aktualna jest ograniczona przez x4 760k i da sobie radę przy Ryzenie.

https://www.morele.net/pamiec-goodram-irdm-ddr4-8gb-2400mhz-cl15-ir-2400d464l15s-8g-1222106/

Takie cudo znalazłem. Jedna kość 8gb, a w przyszłości dokupię drugą. Wyjdzie chyba lepiej niż kupno 2x4gb? Czy brak dual-channel się znacząco odbije na wydajności?

G.SKILL 8GB 3000MHz Aegis CL16 - do Ryzenów 3000MHz to wręcz obowiązek.

Dobra, fajnie. To już ustalone. Zostaje tylko kwestia tego laptopa. Dlaczego wybór padł akurat na tego Della? Pod kątem ceny czy po prostu lepiej się sprawdzi?

Może jeszcze coś w przedziale 2500-3000 zł się uda znaleźć?

Dlaczego wybór padł akurat na tego Della?

Bo tanie Lenovo to najgorsze co można kupić, każdy Acer i Dell będzie lepszy.

Ankieta uproszczona

[1] Kwota przeznaczona na zakup (brutto z VAT) i czy ma być to nowy laptop czy też używany (outlety, zwroty, recertyfikowane/odnowione)

[2] Czy ma być z zainstalowanym systemem operacyjnym (Windows 10) czy masz własną licencję np. z firmy lub uczelni.

[3] Rozmiar matrycy (10,1”-11,6” / 12,x” / 13,3”-14,x" / 15,4"- 15,6” / 17,3”) typ powłoki (matowa, lustrzana) i typ matrycy (TN, IPS/PLS)

[4] Maksymalna waga laptopa i czas pracy na baterii (tryb mieszany podczas przeglądania internetu)

[5] Zastosowanie laptopa: gry i multimedia, internet i praca biurowa, programowanie, praca z grafiką, fotografią lub wideo, konkretne oprogramowanie itp.

[6] Jak długo zamierzasz go używać? To będzie twój jedyny komputer? Zależy ci na wyższej wydajności procesora i grafiki czy jakości wykonania i mobilności.

[7] Wymagania względem gier - konkretne tytuły najbardziej wymagających gier które ma odpalić, oraz na jakich ustawieniach detali (niskie, średnie, wysokie).

[8] Wymagania specjalne: D-SUB (VGA connector), DisplayPort, częściowo obudowa aluminiowa, podświetlana klawiatura, subwoofer, modem 3G(HSPA+)/4G(LTE), złącze stacji dokującej (replikator portów), USB-C / ThunderBolt 3.

[9] Istotne informacje które nie ujęła ankieta.

[1] Kwota przeznaczona na zakup (brutto z VAT) i czy ma być to nowy laptop czy też używany (outlety, zwroty, recertyfikowane/odnowione)

- 2500-3000 zł

[2] Czy ma być z zainstalowanym systemem operacyjnym (Windows 10) czy masz własną licencję np. z firmy lub uczelni.

- Posiadam własną licencję

[3] Rozmiar matrycy (10,1”-11,6” / 12,x” / 13,3”-14,x" / 15,4"- 15,6” / 17,3”) typ powłoki (matowa, lustrzana) i typ matrycy (TN, IPS/PLS)

- od 13,3 do 15,6, matowa, typ matrycy dowolny

[4] Maksymalna waga laptopa i czas pracy na baterii (tryb mieszany podczas przeglądania internetu)

-do 3kg, bateria powyżej 3 godzin

[5] Zastosowanie laptopa: gry i multimedia, internet i praca biurowa, programowanie, praca z grafiką, fotografią lub wideo, konkretne oprogramowanie itp.

- programowanie, internet i praca biurowa

[6] Jak długo zamierzasz go używać? To będzie twój jedyny komputer? Zależy ci na wyższej wydajności procesora i grafiki czy jakości wykonania i mobilności.

- zależy mi na jakości wykonania i mobilności, nie będzie używany do gier.

[7] Wymagania względem gier - konkretne tytuły najbardziej wymagających gier które ma odpalić, oraz na jakich ustawieniach detali (niskie, średnie, wysokie).

- brak

[8] Wymagania specjalne: D-SUB (VGA connector), DisplayPort, częściowo obudowa aluminiowa, podświetlana klawiatura, subwoofer, modem 3G(HSPA+)/4G(LTE), złącze stacji dokującej (replikator portów), USB-C / ThunderBolt 3.

- podświetlana klawiatura (jeśli możliwe)

[9] Istotne informacje które nie ujęła ankieta.

- jeżeli chodzi o wygląd, im laptop będzie cieńszy tym będzie lepszy, podany wyżej w linku Dell jest ładny, jednakże ma zainstalowany system, co nie jest konieczne a prawdopodobnie podnosi cenę.

zależy mi na jakości wykonania

ASUS VivoBook S14 S410UA i5-8250U/8GB/256SSD/Win10 - dopiero się dziś pojawiły i na razie nie ma jeszcze bez systemu ale może niebawem się pojawią, mniejszy brat S510UN.

Lenovo Ideapad 720-15 i5-8250U/8GB/256 RX550 - tex z SSD fabrycznym i aluminiową obudową.

13 cali:

Dell Inspiron 5370 i5-8250U/8GB/256/Win10 R530 FHD

15 cali:

ASUS VivoBook S15 S510UN-8 i5-8250U/8GB/1TB MX150

Lenovo Ideapad 720-15 i5-8250U/8GB/256 RX550

14 cali:
ASUS VivoBook S14 S410UA i5-8250U/8GB/256SSD/Win10

Tak właśnie o nich pisałem.

Dell Inspiron 5370 - pominąłem bo ma matrycę TN.

Dell Vostro 13 5370

Dell Vostro 14 5471

To już bardziej się opłaca dołożyć do modeli biznesowych z trzy letnia gwarancją.

Myślę, że mój wybór padnie na ASUS VivoBook S14 S410UA i5-8250U/8GB/256SSD/Win10

Pewnie znajdą się jakieś wady ale w stosunku do Lenovo będzie na pewno poręczniejszy, trochę lepiej wygląda, obstawiam też dłuższy czas pracy na baterii, a brak klawiatury numerycznej nie jest problemem. Poczekam może jedynie na jakieś testy skoro dopiero dziś się pojawił i wtedy podejmę ostateczną decyzje.

Dziękuje bardzo za pomoc i za poświęcony czas :)

ASUS VivoBook S14 S410UA i5-8250U/8GB/256SSD/Win10 będzie dobrym wyborem

ASUS VivoBook S14 S410UA i5-8250U/8GB/256SSD/Win10 - dopiero się dziś pojawiły i na  razie nie ma jeszcze bez systemu ale może niebawem się pojawią, mniejszy brat S510UN.

Lenovo Ideapad 720-15 i5-8250U/8GB/256 RX550 - tex z SSD fabrycznym i aluminiową obudową.

No naprawdę !