Aion - dyskusja ogólna

Siemka. Nie mogę znaleźć tematów o Aion'ie, które mają taką ogólną tematykę i gdzie można o niej luźno porozmawiać. Postanowiłem więc, założyć własny temat. Możecie tu chwalić się swoją postacią i pisać przeżycia związane z grą oraz pisać co myślicie o tej gierce ;) Zacznę od siebie: Expie właśnie assasyna, którego mam obecnie na 32 poziomie. Jest to moja druga postać, mam jeszcze sorca na max. poziomie. Zapraszam do pisania :)

Ja mam taki pomysł, żebyście dawali screeny swoich postaci jeżeli je opisujecie. Ja niestety nic nie wstawię bo nie gram w Aiona. (kiedyś grałem)

Akurat dzisiaj zacząłem pobieranie AION'a, od wielu osób dowiedziałem się, że ta gra ma kilka wad :

głowny minus: questy

jest ich w **** [dużo]

a tylko one dają ci praktycznie expa

mobków się nie opłaca bić, jeżeli nie masz na nie questa

czyli, jeśli chcesz lvlowac - rob questy

a to jest meczace, bo bierzesz questa, lecisz na drugą stronę mapy, zabijasz 5 mobków, wracasz

cięzko z hajsem

I Główny minus2: mega ograniczone dla darmowych graczy

czyt, zbieractwo, crafting, sklepy - jak nie masz Gold Packa to wbicie lvl craftu będzie męczarnią

PvP calkiem fajne

trudno znaleźć party na instancje

to tak w skrócie

i nie wyważone klasy

Ktoś wypowie się na temat tej wypowiedzi ? [oby on tu nie zajrzał :D]

Zamieniam nazwę na "Aion - dyskusja ogólna". Możecie tutaj wrzucać fotki, filmiki i rozmawiać oczywiście tylko o grze. Temat podczepiam.

Akurat dzisiaj zacząłem pobieranie AION'a, od wielu osób dowiedziałem się, że ta gra ma kilka wad :głowny minus: questyjest ich w **** [dużo]a tylko one dają ci praktycznie expamobków się nie opłaca bić, jeżeli nie masz na nie questaczyli, jeśli chcesz lvlowac - rob questya to jest meczace, bo bierzesz questa, lecisz na drugą stronę mapy, zabijasz 5 mobków, wracaszcięzko z hajsemI Główny minus2: mega ograniczone dla darmowych graczyczyt, zbieractwo, crafting, sklepy - jak nie masz Gold Packa to wbicie lvl craftu będzie męczarniąPvP calkiem fajnetrudno znaleźć party na instancjeto tak w skróciei nie wyważone klasyKtoś wypowie się na temat tej wypowiedzi ? [oby on tu nie zajrzał ]

faktycznie questów jest bardzo dużo i potwierdzam że jeśli nie masz questa na jakiegoś potworka to nie ma sensu go bić,

nie wszystkie questy są nudne i często są rozbudowane (te główne) i moim zdaniem bardziej urozmaicone przynajmniej z początku są u asmo

kontem darmowym jest trudno bo nie możesz handlować a więc tutaj jest bardzo ciężko bo ekwipunek zdobywa się właśnie głównie od innych graczy

z kasą nie jest mocno ciężko jeśli handlujesz z innymi

co do wbijania lvl craftu bez GP to nwm bo sam mam veterana

pvp może być ;)

Ktoś wypowie się na temat tej wypowiedzi ? [oby on tu nie zajrzał ]

1. Questy to nie minus, bynajmniej nie dla mnie. Nie oszukujmy się rozwój postaci w MMORPG to albo grind - siedzisz i godzinami na spocie bijesz mobki albo questy. W Aionie postawiono na qesty, szału nie ma (czyli zabij x mobków lub zabijaj mobki x żeby nazbierać ileś tam itemów) ale bywa, że zabicie 1 mobka zalicza ci od razu 2, 3 qesty a na raz możesz mieć aktywnych 40 qestów - lvlowanie idzie dosyć szybko momentami wręcz nie chcesz lvlować bo rifty są w przedziałach lvlowych (rift - portal do map przeciwnej frakcji). Z bieganiem na 2 koniec mapy nie ma problemu - są specjalne punkty między którymi możesz latać lub teleporty.

2. Aiona po NC przejęło Gameforge czyli firma która free to play zmienia w pay to play (nie płacisz, nie masz szans z tymi co płacą) ale w chwili obecnej Aion jest free to play. Golden packi mozesz kupic w grze za kinah (kasa w grze) z kasą w grze raczej nie ma wielkiego problemu - jeśli aktywnie grasz, robisz insty spokojnie te ~~20kk miesięcznie na golden packa wydropisz - ograniczenia nie są znowu takie mega ot nie sprzedaż niczego w ah i nie kupisz nic ze sklepu gracza, trochę dłużej czekasz na reset instancji.

3. Nigdy nie miałem większego problemu z pt na insty - to zależy od klasy jaką grasz i serwera - ale dramatu nie ma.

4. Nie wyważone klasy - ehhh naczytałem się tego na forum eu, według mnie bzdura - każda klasa ma swoje + i -, wiadomo że dużo zależy od eq, gaeru i umiejętności gracza. Część ludzi sądzi że sorc i sm jest przekoksowany - gram sorcem i jakoś tego nie zauważyłem wręcz mógłbym stwierdzić że ranger i ass są przekoksowani. Gladiatorzy płaczą po 3.0 twierdząc że zostali osłabieni ehh a prawda jest taka, że zawsze znajdą się tacy którym wszystko nie pasuje - każdy by chciał wszystkich ubijać swoją klasą niestety to mmo i nie ma takiej opcji - jak chcą być "bogami" niech odpalą jakąś single rpg i tam będą rządzić ;)

Edit

kontem darmowym jest trudno bo nie możesz handlować a więc tutaj jest bardzo ciężko bo ekwipunek zdobywa się właśnie głównie od innych graczyz kasą nie jest mocno ciężko jeśli handlujesz z innymico do wbijania lvl craftu bez GP to nwm bo sam mam veteranapvp może być

Serio :P Ekwipunek pvp jest nietradowalny - zdobywasz go na arenie lub za ab pointy/medale, a ekwipunek pve za monety/ kahruny, możesz z areny lub ze "stowarzyszeń" wszystkie o ile pamietam nietradowalne. Jak zdobędziesz coś "wartego" ah to bedziesz już mial na golden packa

Dla mnie minusem (w sumie to może i plus, bo więcej czasu na to poświęcamy) jest to, że gdy ktoś nas zabije to tracimy AP potrzebne do wbijania kolejnych ranków :) Na jakim serverze gracie ? Ja na Nexus'ie ;)

Serio Ekwipunek pvp jest nietradowalny - zdobywasz go na arenie lub za ab pointy/medale, a ekwipunek pve za monety/ kahruny, możesz z areny lub ze "stowarzyszeń" wszystkie o ile pamietam nietradowalne. Jak zdobędziesz coś "wartego" ah to bedziesz już mial na golden packa

widzisz ja pisałem głównie o początkach w aionie bo to pewnie najbardziej interesuje osobę która dopiero zaczyna grać w aiona

głowny minus: questy jest ich w **** [dużo]a tylko one dają ci praktycznie expamobków się nie opłaca bić, jeżeli nie masz na nie questaczyli, jeśli chcesz lvlowac - rob questya to jest meczace, bo bierzesz questa, lecisz na drugą stronę mapy, zabijasz 5 mobków, wracaszcięzko z hajsem.

Quest, Quest, i Quest, nie trzeba ich czytać bierzesz zadanie, idziesz, i wykonujesz minutka roboty. Na wyższych levelach gird.

I Główny minus2: mega ograniczone dla darmowych graczyczyt, zbieractwo, crafting, sklepy - jak nie masz Gold Packa to wbicie lvl craftu będzie męczarnią.

To prawda ograniczenia są, ale tylko na GF, czyli u europejskim wydawcy. 1 lub 2 postacie można stworzyć, zablakowany dla free czat, tak trzeba kupować gold pack'i aby cieszyć się grą, można to robić za walutę w grze. Na ncsofcie brak ograniczeń tego typu, jest to amerykański server, więc nocne eventy, mogą się pojawić lagi, chociaż ja tam nie miałem.

PvP calkiem fajne.

Czemu minus ?. Są specjalne strefy gdzie można wejść i się naparzać między sobą, bez jakikolwiek kar. Wojny gildii, i takie tam :).

trudno znaleźć party na instancje.

Party łatwo znaleźć jak się ma dobrze opanowany przynajmniej język angielski, albo zna się swoją postać na tyle dobrze, aby współpracować z drużyną. Wiadomo Heler zawsze porządany, tak samo tank, a reszta to od gustu danej drużyny :).

Naprawdę na wersji ncsoft jest tak jak mówisz? Grałem tylko na EU i mnie odrzuciło trochę wad takich jak party, ah itd.

No aion, jest nastawione na party, jak chcesz solo grę, to Linange 2, ale też od Ncsoft'u bo większa populacja servera. Wiadomo "nobujących" graczy, też tam spotkasz jak w każdej grze mmo. Nie hejtuję Servera EU, poproostu grałem tam, bo nie miałem tych ograniczeń. Nie trzeba kupować gold pack'a. Tylko, też jest podział na normalne konto i veterana.

Quest, Quest, i Quest, nie trzeba ich czytać bierzesz zadanie, idziesz, i wykonujesz minutka roboty. Na wyższych levelach gird.

Chyba sobie jaja robisz, ja przed 3.0 wbiłem 55lvl nie grindując, a po maxie miałem jeszcze mase questów.

Na NA może i GP nie ma za to mają tam ciekawą ofertę w IM, która daje boosta (powiedz ktoś, że undebuff 1h scrolle nie są przesadzone.)

2. Aiona po NC przejęło Gameforge(...)

Nie przejęło, tylko NC podpisał umowę na darmową dystrybucję Aiona na terenie Europy. NC'ki nie lubią europy, stąd serwery Aiona ma Gameforge, a serwery L2 jakaś firma Innova. NC ma z tego udziały, bo udostępniają źródło dochodowe (na które rzecz jasna trzeba inwestować). Chociaż i ja to wiem, i większość innych graczy to wie, że lepiej podłapać się na amerykańskie serwery, które nie są tak tragiczne jak ich "obeznani" malują.

Mam nadzieję, że mnie wciągnie...

Mam nadzieję, że mnie wciągnie...

Może na początku i wciągnie, ale robienie tych questów stale do 25lvl robi się nudne i monotonne... Oczywiście takie jest moje zdanie ;) Wbiłem 25lvl i zrobiłem przerwę, ale po jakimś czasie znów wróciłem do gry :)

Nie przejęło, tylko NC podpisał umowę na darmową dystrybucję Aiona na terenie Europy.

Użyłem słowa przejęło dla ułatwienia- nie będę się rozpisywał na temat różnic pomiędzy wydawcą i twórcą - ot Aionem w Europie rządzi GF i tyle, a jako że grałem już w wiele gier tej firmy wiem, jak mocny nacisk kładzie na pay to play ( i tu też nie będę się rospisywał - wiem że to firma nastawiona na zyski - jak każda- ale kasę od graczy można wyciągać w mniej lub bardziej wysublimowany sposóB)

widzisz ja pisałem głównie o początkach w aionie bo to pewnie najbardziej interesuje osobę która dopiero zaczyna grać w aiona

Na początku nie kupujesz żadnego eq - wystarczy to z qestów i z dropu - szkoda kinah :P

Może na początku i wciągnie, ale robienie tych questów stale do 25lvl robi się nudne i monotonne... Oczywiście takie jest moje zdanie Wbiłem 25lvl i zrobiłem przerwę, ale po jakimś czasie znów wróciłem do gry

Jeżeli na 25 lvlu robisz sobie przerwę to daruj sobie tą grę. Na end game wręcz "grindujesz qesty". Codziennie to samo i to samo i to samo ( misje dzienne) żeby zdobyć monety/medale/ap np w end game jeden z lepszych setów na pve możesz miec za kahruny - najlepsza bron kosztuje ponad 1400 kahrunów gdzie z misji dziennych masz skrzynki w których masz od 1 do 10 kahrunów, misje dzienne solo masz 4 do tego dochodzą grupowe i tygodniowe misje z których masz trochę więcej kahrunów ale i tak żeby zdobyć wymarzoną rzecz potrzebujesz tygodni i miesięcy

Jeżeli na 25 lvlu robisz sobie przerwę to daruj sobie tą grę. Na end game wręcz "grindujesz qesty". Codziennie to samo i to samo i to samo ( misje dzienne) żeby zdobyć monety/medale/ap np w end game jeden z lepszych setów na pve możesz miec za kahruny - najlepsza bron kosztuje ponad 1400 kahrunów gdzie z misji dziennych masz skrzynki w których masz od 1 do 10 kahrunów, misje dzienne solo masz 4 do tego dochodzą grupowe i tygodniowe misje z których masz trochę więcej kahrunów ale i tak żeby zdobyć wymarzoną rzecz potrzebujesz tygodni i miesięcy

Nigdzie nie masz wystarczająco dobrego end game'a. W Aionie tym plusem jest na pewno PvPvE, który z każdym update'em osiąga jakiś swój poziom, chociaż bardzo powolny. Wiele do życzenia zostaje, ale jednak wiele już mamy. Myślę, że nie ma nawet co narzekać na dosłowny end game, jeżeli zajmujemy się już wyłącznie PvPvE, czyli do 50 Abyss i od 50 Balaurea.

Nigdzie nie masz wystarczająco dobrego end game'a. W Aionie tym plusem jest na pewno PvPvE, który z każdym update'em osiąga jakiś swój poziom, chociaż bardzo powolny. Wiele do życzenia zostaje, ale jednak wiele już mamy. Myślę, że nie ma nawet co narzekać na dosłowny end game, jeżeli zajmujemy się już wyłącznie PvPvE, czyli do 50 Abyss i od 50 Balaurea.

Nie wszystkie mmo mają cap level więc nie we wszystkich istnieje end game ;) Odnośnie twojej wypowiedzi- dzienne misje na kahruny i medale + siege coin + dred+ cruicable = minimum 3h gry do tego misje tygodniowe też kiedyś trzeba zrobić. Fajnie by było się jeszcze na jakąś inste przejść no i do tego pvp jeśli masz już zrobione eq - sęk w tym że to już podchodzi pod no life jak masz 8h siedzieć przed kompem a bez kahrunów i medali nie masz eq... Twierdzę tylko, że jeżeli komuś nudzi się gra na 25 lvlu bo za dużo misji, to raczej nie odnajdzie się w tej grze - tu są same misje.

Nie wszystkie mmo mają cap level więc nie we wszystkich istnieje end game Odnośnie twojej wypowiedzi- dzienne misje na kahruny i medale + siege coin + dred+ cruicable = minimum 3h gry do tego misje tygodniowe też kiedyś trzeba zrobić. Fajnie by było się jeszcze na jakąś inste przejść no i do tego pvp jeśli masz już zrobione eq - sęk w tym że to już podchodzi pod no life jak masz 8h siedzieć przed kompem a bez kahrunów i medali nie masz eq... Twierdzę tylko, że jeżeli komuś nudzi się gra na 25 lvlu bo za dużo misji, to raczej nie odnajdzie się w tej grze - tu są same misje.

Fakt faktem, jednak nie od razu trzeba robić wszystko na raz. Rozkładam sobie zazwyczaj czas tak jak mogę, a eq przecież zebrać natychmiast się nie musi. Mimo wszystko lepiej grać z długimi przerwami niż popaść w ciągły nawyk.

@ up wiadomo że nie wszystko trzeba robić na raz (w tym eq) ale nie oszukujmy się bez eq nie ma zabawy, jak sie składasz na 2 skile - zapominj o pvp a pve na end game jest malo porywające - chociaż miliony kinach na koncie z wydropionego eq cieszy człowieka.

Aion jak każdy MMO ma swoje + i - według mnie:

+ masa skili - w sporej części MMORPG gracz ma do dyspozycji zaledwie kilka skili, nie będę wymieniał tutaj tytułów ale wystarczy się przyjrzeć innym produktom dystrybuowanym przez GF - niektóre mają po 5 czy 6 skilli. Tu masz do dyspozycji dziesiątki skilli - często pomimo tego, że masz do dyspozycji 6 pasków każdy po 12 miejsc brakuje nam miejsca na poty, jedzenie, pety ;) (na szczęście masz do dyspozycji 10 różnych kombinacji pasków) - dzięki temu możesz dopasować taktykę do przeciwnika- dodatkowo każda klasa ma 2 różne drzewka skili dodatkowych - mały ukłon w stronę strategów- część osób może to uznać za wadę (zbyt skomplikowane) ale dla mnie to duży +

+ duża liczba instancji - jeśli lubisz pve w grach doskonale, praktycznie na każdym lvlu masz kilka instancji do wyboru - zarówno solo jak i w grupie czy też w gromadzie (aliance)

+ lubisz pvp - dobrze trafiłeś - twierdze - mass pvp gdzie często walczy ponad 200 osób, mapy pvp abyss, część tiramanty, gelk, ing (mapy asmo których nazw nie pamiętam), na niższych lvlach rifty gdzie przenosisz się na bliźniaczą mapę frakcji przeciwnej - walki w grupach jak i solo

+ grafika i dzwięk - moim zdaniem gra cieszy zarówno oko jak i ucho :P prawie każdy strój może być remodelowany - ładne mapy do tego możesz latać, system petów, domów

+ manastony, echant zbroi, fusing broni dwuręcznych, oddzielne eq dla pvp i pve, goodstony - dzięki temu poza skilami możesz dopasować eq do swego stylu gry

minusy

- widać pozostałości po ciągłych patchach i uprgdach - masa zbędnych monet, medali i wyludnionych map - pustka przeraża

- źle rozwiązany system defa, mag crit, evasion, - 10 defa to 1 dmg mniej - moby z ręki biją po 500 - 1000 na max lvlu ( przy moich 700 defa) ze skili nawet ponad 2k. Najlepszy armor daje około 1500- 2k defa czyli 200 dmg mniej - zbyt mało żeby zawracać sobie nim głowę - mag crit- nie ma manastonów do niego , evasion - przy pvp klasy mele mają tyle accuracy, że nie w sposób wykorzystać tę cechę do czegokolwiek (tylko tyle pamiętam ale jest tego znacznie więcej)

- zerg - ciężko o solo pvp - czyli w kupie siła co dosyć często denerwuje tym bardziej, że za każdą śmierć z ręki innego gracza tracisz ciężko wyfarmione ap punkty - moim zdaniem powinien być wprowadzony system zmniejszający system strat i zysków ap względem liczby graczy biorących udział w potyczce czyli np jeśli 10 osób zabija 1 to zabity traci 1/10 normalnej straty a zabijający zyskuje tylko 1/10 zwykłego zysku - to moje zdanie

- nie rozwinięty system legionów - ot możesz należeć do legionu i to tyle - nosisz pelerynę z logo legionu, zero misji, wojen czy innych tego typu rozwiązań