Słuchawki Gamingowe i Mikrofony - Poradnik co kupić

Hejka. Jestem właścicielem konkurencyjnego portalu, nie będę tu robił reklamy. Ale gdzieś wybuchła dyskusja na temat słuchawek gamingowych oraz innego sprzętu audio. Bardzo dobrze się na tym znam. Więc mogę odpowiedzieć na wszelkie pytania! Dodatkowo zamieszczam swój artykuł na ten temat

Wiele osób podczas transmisji prosi o to, abym się wypowiedział na temat tego czy X sprzęt audio jest dobry. Tak się składa, że posiadam dobrą wiedzę na ten temat. Oczywiście totalnym audiofilem nie jestem - jednakże miałem wiele sprzętu we własnym posiadaniu. Chciałbym również rozwiać tutaj kilka mitów.
Pojęcia
Zanim zacznę się rozpisywać ustalmy kilka podstawowych pojęć:
  • Słuchawki - urządzenie do odtwarzania dźwięku
  • Mikrofon - urządzenie do zbierania dźwięku
  • Headset - urządzenie do zbierania i odtwarzania dźwięku czyli słuchawki z mikrofonem
Po co mi to?
Pierwsze pytanie, które powinieneś sobie zadać to te - "po co mi to?". Jeśli chcesz po prostu wyglądać fajnie i podnieść własną samoocenę, to oczywiście headset z oznaczeniem "gaming" będą dla Ciebie idealnym i możesz w tym momencie skończyć lekturę tego artykułu lub przewinąć na sam jego koniec. Moim skromnym zdaniem nie ma co się oszukiwać - obojętnie czy grasz w gry, słuchasz muzyki, rozmawiasz na komunikatorach głosowych to po prostu odtwarzasz dźwięk i go nadajesz.
Headsety gamingowe są tylko chwytem marketingowy, który daje pretekst producentom do tego, aby ten sprzęt sprzedawać po wiele wyższej cenie. Ręczę Wam własną głową, że za każdy budżet 100, 200, 400 czy 1000 PLN można kupić o wiele lepsze rzeczy nie będące oblepione chwytliwym hasłami w stylu - "kup mnie, ze mną zabijesz więcej wrogów, poczujesz efekt dolby surround!". Zanim zacznę polecać Wam konkretne słuchawki i mikrofony dostosowane do Wasze budżetu ustalmy kilka istotnych faktów:
  • Efekt 5.1, 7.1 i tym podobne są jedynie bullshitem wciskanym przez sprzedawców - naprawdę może to jedynie tylko pogorszyć jakość dźwięku. Słuchawki były i będą po prostu - stereo
  • Zintegrowane karty dźwiękowe w komputerach zazwyczaj są w miarę ok odtwarzają dźwięk, jednak mają niezły problem z nagrywaniem go. Mikrofon na port USB zamiast typowego audio-jacka może znacząco podnieść jakość dźwięku - jest on wtedy cyfrowy zamiast analogowy. W innym przypadku trzeba kupić kartę ze wzmacniaczem lub DAC (o czym poniżej)
  • Czy naprawdę jest Ci potrzebny mikrofon przypięty na stałe do słuchawek? Tak zwany headset? Robisz salta w drugim końcu pokoju? Raczej nie, więc mikrofon stacjonarny do grania będzie naprawdę wystarczający. Ba, spróbuj taki headset oczepić od komputera i wejść z nim na miasto - wp***dol od dresów za "gejostwo" gwarantowany
  • Sprzęt audio obojętnie dobry czy zły nie sprawi, że będziesz inaczej grał. Co za różnica czy wystrzał pistoletu lub uderzenie miecza ma minimalnie większe natężenie dźwięku? Jednak czasem, gdy skończysz grę lub podczas niej odpalisz muzykę, będziesz chciał coś nagrać lub pogadać dłużej ze znajomym - wtedy zauważymy dopiero różnicę.
Zestawy
Poniżej lub około 100 PLN
  • Mikrofon: Jakikolwiek stacjonarny (15-25 PLN) - tutaj firma/model jest mało istotny. Dobrym rozwiązaniem jest również mikrofon, który możecie doczepić sobie do zwykłych słuchawek - ZALMAN zM-MIC1 (cena około 20 PLN). Gwarantuję, że nawet w najdroższych słuchawkach gamingowych nie jest montowany lepszy sprzęt do nagrywania.
  • Słuchawki: tutaj mamy do wyboru kilka opcji: Philips SHP 2000 (cena około 50 PLN) - będą one najtańszym wyborem, Maxell RETRO DJ - brzmią i wyglądają fajnie, bez problemy można zabrać je na miasto, w miarę dobra jakość materiałów lub Superlux HD 681 (cena około 100 PLN) te z kolei będą miały najlepszą jakość dźwięku w tym zestawie całkowicie nie do pobicia w tym przedziale cenowym, jednak są one dość duże (wokółuszne)
Około 300 PLN
  • Mikrofon: Logitech Desktop Micophone (cena około 100 PLN) - jest on dość legendarny, kilka lat temu wielu YTuberów zaczynało na nim swoją karierę zanim przenieśli się na coś lepszego. W ten cenie to najlepszy wybór
  • Słuchawki: Creative Aurvana Live! (cena około 200 PLN) - moim skromnym zdaniem jedne z najlepszych słuchawek, jeśli chodzi stosunek ceny do tego co otrzymujemy. Jakość dźwięku jest po prostu genialna, tak samo jak wygląd oraz wykonanie. AKG K514 MKII (około 180 PLN) - jeden z najbardziej standardowych modeli, posiadają długi kabel, który być może pozwoli Wam na więcej luzu
Powyżej 400 PLN
  • Mikrofon: Reloop Spodcaster (cena około 240 PLN) - bardzo dobrze łapie dźwięk, jakość Waszego głosu po odszumieniu powinna być idealna do nagrać YT lub streamów. Zdecydowanie NIE POLECAM natomiast Behringera C-1U - wiele osób się już na niego nacięło w tym ja! Bardzo słabo zbiera dźwięk bez dodatkowego sprzętu i trzeba się do niego drzeć z odległości 20 cm, aby było nas słychać. Jeśli masz większy budżet i chcesz mieć coś lepszego uderzaj w Blue Yeti (cena około 500 PLN) jest to najbardziej znana "pojemnościówka" stosowania do nagrań w Internecie.
  • Słuchawki: tutaj nadal dobrym wyborem będą dwa modele jednak jeśli macie większy budżet polecam: Pioner SE-A1000 (300-400 PLN), AKG K121 STUDIO (325 PLN) lub Shure SRH 440 (350 PLN). Pewnie teraz większość z Was zada pytanie "to więc, które?" - jeśli posiadacie zintegrowaną kartę dźwiękową wybierzcie Pionera, natomiast w przypadku posiadania czegoś lepszego na koładzie wybieramy między Shure a AKG . Dalej mamy duży przeskok cenowy, jednak jeśli masz wystarczający budżet zainteresuj się takimi markami jak Audio-Technica, Beyerdynamic, Soundmagic lub droższymi modelami AKG, Shure i Sennheiser
Karta dźwiękowa
Starałem się, aby powyższe zestawy działały jak najlepiej ze zintegrowaną kartą dźwiękową jaką większość z nas posiada w komputerze - powinny one działać naprawdę dobrze. Jednak jeśli chcesz wyciągnąć 100 % potencjału z tychże urządzeń musisz zakupić lepszą kartę dźwiękową. Jeśli chcemy mieć jak najmniejsze koszty to Xonar DS (150-200 PLN) będzie najlepszym wyborem. Co prawda można kombinować kupić jakiegoś Creative X-FI Music/Gamer w podobnej cenie - jednak moim zdaniem nie są tego warte.
W przypadku, gdy chcemy wycisnąć ostatnie soki dźwięku potrzebny jest nam DAC albo karta dźwiękowa z wbudowanym wzmacniaczem. W tym przypadku fajny sprzęt jest FiiO E10K OLYMPUS 2 (300 PLN) lub Xonar U7 (300-350 PLN), jedno i drugi urządzenie posiada wzmacniacz, który wydobędzie to co dla nas najcenniejsze. Natomiast, jeśli chcemy się bawić na całego kupujemy Xonar Essence STX II (900 PLN) lub inwestujemy w DACa firmy Aune lub NuForce (ceny 1000-4000 PLN)
Skromny werdykt
Jeśli chcecie najlepszy stosunek ceny do jakości proponuję:
  • Reloop Spodacaster
  • Creative Aurvana Live!
  • FiiO E10K OLYMPUS 2 lub Xonar U7
Całość wyjdzie nam około 600-700 PLN, jednakże jakość, którą otrzymamy zmiażdży totalnie każdy headset na rynku przez następne kilkanaście lat. Według mnie jest to idealna propozycja dla osób, które chcą wydać 400 PLN na headset najbardziej znanych marek "gaminowych". Zaproponowane rzeczy mają również małe rzeczy, które cieszą:
Słuchawki nie wyglądają jak niedojebane i można wyjść w nich na miasto
Słuchawki jak i DAC karta USB są jak najbardziej przenośne - chcesz posłuchać dobrej jakości brzmienia na laptopie lub na wyjeździe - będzie jak znalazł
Z powyższymi rzeczami bez problemu możesz rozpocząć przygodę YouTubera/Streamera i jakość Twoich nagrań nie będzie odbiegała o najlepszych w tej dziedzinie
Znowu te gamingowe
Jeśli już naprawdę podniecacie się fajną marką, którą używasz Wasz ulubiony gracz i nie możecie się opanować przed tym, aby takowy sprzęt kupić mimo moje uświadamiania dołączam ranking takowych urządzeń - tak zwanych headgamingowych setów (najlepsze na górze, im niżej na liście tym gorszE). Podaję te tylko z złączem USB, ponieważ jeśli macie zintegrowaną kartę dźwiękową i chcecie kupić coś z zwykłym jackiem - podarujcie sobie bo będziecie słyszeć/brzmieć tak samo jak na sprzęcie za 20 PLN, nawet jeśli ich cena będzie o wiele większa.
  1. Logitech G430
  2. Ozone Rage 7HX
  3. Siberia SteelSeries (jakość za tę cenę poniżej przyzwoitości)
  4. Razer Kraken (jakość za tę cenę poniżej przyzwoitości) oraz ROCCAT Kave/Kulo (jakość za tę cenę poniżej przyzwoitości)
Jeśli macie jakieś pytania - śmiało, zadajcie je w komentarzach
Artykuł oparty w 90-95 % na doświadczeniach własnych, pozostała wiedza ze strony http://audiofanatyk.pl, której ufam bezgranicznie.

Całości nieprzeczytałem, tak tylko zerknąłem na niektóre propozycje.

Chwałą ci za to, napewno przeczytał całosc w wolnej chwili bo czuje że warto :)

W kwesti mikrofonów zamiasr reloop spodcaster mozna pomyslec nad dopłatą do "LD SYSTEMS D1013 C USB"

Co do kart dzwiękowych brakuje mi tu propozycji zewnętrznych jak Maya U5 czy Prodigy cube które są dobrymi kartami.

A i jeszcze jeśli ktoś koniecznie szuka słuchawek z mikrofonem to superlux HMC-631 i Kingston Cloud są ciekawymi propozycjami.

P.S. Piszesz o mikrofonach potem bez zadnej przerwy BAM suchawki, ogarnij to bardziej jesli chodzi o układ aby przyjemniej się czytało :)

Fajny poradnik, dobra robota.

Tutaj jest jeden z większą ilością detali http://forum.benchmark.pl/topic/95884-polecane-s%C5%82uchawki-nauszne-2015r/

Do Twojego poradnika warto byłoby dodać kilka słów o rodzajach słuchawek, nausznych, wokółusznych, zamkniętych, półzamkniętych itp. Ma to ogromne znaczenie przy zakupie danego modelu, bo niektórzy wolą takie, a inni takie.

Pasowałoby też to trochę poukładać, bo informacje są tu rozzucone po całej stronie :)

Aha jeszcze jedno, może użyj trochę pogrubień, podkreśleń czy kursywy. Ładnie to wygląda i tekst staje sie bardziej przejrzysty.

Z czasem z pewnością uzupełnię wiele wątków i kilka dodam kilka sprzętów bo fakt - pominąłem.

I żeby ktoś nie myślał, że z d*py wymyślam - miałem każde słuchawki gamingowe na rynku (producenci przesyłają mi je do testów) jak i większość rzeczy wymienionych w tekście a także te niewymienione

ZEDYTOWANE - jest czytelniej.

Jak macie pytania o X sprzęt to odpowiem

Efekt przestrzennego dźwięku w słuchawkach - fakt, w większości jest bullshitem, jednak trzeba brać na poprawkę, że słuchawki z takimi oznaczeniami, rzeczywiście nadają dźwięk w taki sposób, że użytkownikowi ma wrażenie słuchania czegoś, co jest za nim, obok niego. Należy jednak nadmienić, że nie jest to stu procentowa przestrzeń jak w przypadku głośników, a i odbija się to też na jakości dźwięku w momencie, w którym nachodzi na siebie równocześnie dźwięk z różnych miejsc. Grając w CS rzeczywiście możesz usłyszeć coś, co jest za Tobą, ale dużą rolę odgrywa tutaj obycie z samą grą, a nie sprzęt. 5.1/7.1 zazwyczaj skupia się na tym, że dźwięki z różnych miejsc przekazuje w różnym natężeniu, dając właśnie przestrzenne wrażenie. Dla mnie to nic nie daje, a nawet psuje, ale jak ktoś się uprze, to nie można mu wmawiać, że te oznaczenia nic nie dają, bo rzeczywiście... Coś tam dają.

Warto też dodać punkt mówiący o tym, że typowo gejmingowe słuchawki mają podbite bassy, co dla audiofilów i miłośników muzyki jest po prostu karygodne. Sam w łapach miałem wiele headsetów i zawsze odnosiłem dokładnie takie samo wrażenie - że w nich bassy są o wiele mocniejsze, niż w zwykłym sprzęcie. Wszak jak coś wybucha, to ma pierdzielnąć konkretnie i w słuchawkach, jednak w przypadku muzyki nic dobrego to nie przynosi

Od siebie mogę dodać do tanich słuchawek Tascam th-02 - koło 20 dolarów, ale chyba niestety trudno u nich z dostępnością i trzeba sprowadzać i do tych lepszych AKG k240. Widziałem, że przewinęła się opcja k121 - 240 jest nieco droższa, ale moim zdaniem też bardziej opłacalna jeżeli chodzi o jakoś.

Jeśli chcecie najlepszy stosunek ceny do jakości proponuję: Reloop SpodacasterCreative Aurvana Live!FiiO E10K OLYMPUS 2 lub Xonar U7

Również polecam te słuchawki, mam je od 2 lat i grają niesamowicie dobrze jak na tę cenę, po przerzuceniu się z jakiegoś shitu za 20zł czuć kolosalną różnicę (po wygrzaniu).

Hejka, jestem po przeczytaniu twojego tekstu (całego :) ) I z całym sercem się z Tobą zgadzam tylko mam kilka drobnych pytań :P

Co będzie lepsze: Maxell RETRO DJ + Logitech Desktop Micophone czy Superlux HD 681 + Logitech Desktop Micophone ?

Oraz co sądzisz o słuchawkach AKG GHS1 ? :)

I Dałbyś mi link do twojego "konkurencyjnego portalu"?

EDIT:

Właśnie paczę po stronach i szukam w/w mikrofonu lecz go nie ma więc pytam czy mikrofon Trust strazz będzie dobrym zastępstem? Jak nie jaki inny byś polecił w cenie w/w?

Warto też dodać punkt mówiący o tym, że typowo gejmingowe słuchawki mają podbite bassy, co dla audiofilów i miłośników muzyki jest po prostu karygodne. Sam w łapach miałem wiele headsetów i zawsze odnosiłem dokładnie takie samo wrażenie - że w nich bassy są o wiele mocniejsze, niż w zwykłym sprzęcie. Wszak jak coś wybucha, to ma pierdzielnąć konkretnie i w słuchawkach, jednak w przypadku muzyki nic dobrego to nie przynosiOd siebie mogę dodać do tanich słuchawek Tascam th-02 - koło 20 dolarów, ale chyba niestety trudno u nich z dostępnością i trzeba sprowadzać i do tych lepszych AKG k240. Widziałem, że przewinęła się opcja k121 - 240 jest nieco droższa, ale moim zdaniem też bardziej opłacalna jeżeli chodzi o jakoś.
Tak. Takie przykładowe Razer Kraken mają tam podbite bassy, że oprócz jakiegoś typowego dubstepu nic nie może na nich brzmieć dobrze.
Te modele AKG oba mają za***ista jakość dźwięku problem jest taki, że są trochę niewygodne! Ale co kto lubi! Trzeba przed zakupem na łeb zalożyć
Hejka, jestem po przeczytaniu twojego tekstu (całego ) I z całym sercem się z Tobą zgadzam tylko mam kilka drobnych pytań Co będzie lepsze: Maxell RETRO DJ + Logitech Desktop Micophone czy Superlux HD 681 + Logitech Desktop Micophone ?Oraz co sądzisz o słuchawkach AKG GHS1 ? I Dałbyś mi link do twojego "konkurencyjnego portalu"?EDIT:Właśnie paczę po stronach i szukam w/w mikrofonu lecz go nie ma więc pytam czy mikrofon Trust strazz będzie dobrym zastępstem? Jak nie jaki inny byś polecił w cenie w/w?

Problem z Logitech Desktop Microphone może być taki, że został on jakiś czas temu wycofany ze sprzedaży. Może znajdziesz go w jakimś magazynie. Polecam mikrofony na klips doczepiane do słuchawek, które poleciłem - są naprawdę dobre.

Maxell Retro DJ czy Superlux HD 681? Jakość dźwięku będzie podobna. Według mnie Maxell mają więcej jasności w dźwięku, jednak mniejsze same nauszniki. Do długiego siedzenia przed kompem wybrałbym dlatego z wygody Superluxy.

AKG GHS1 - jakość dźwięku przyzwoita, jednak tragicznie zaprojektowane i niewygodne.

Co do mikrofonu Trust Strazz odpuść - jego specyfikacja nie wygląda zachęcająco. Jeśli nie znajdziesz na jakimś magazynie logitecha kup mikro na klipsa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ja osobiście używam obecnie:

  • Sennhaiser HD 598
  • FiiO E10K OLYMPUS 2
  • Blue Yeti
Tak. Takie przykładowe Razer Kraken mają tam podbite bassy, że oprócz jakiegoś typowego dubstepu nic nie może na nich brzmieć dobrze. Te modele AKG oba mają za***ista jakość dźwięku problem jest taki, że są trochę niewygodne! Ale co kto lubi! Trzeba przed zakupem na łeb zalożyć Problem z Logitech Desktop Microphone może być taki, że został on jakiś czas temu wycofany ze sprzedaży. Może znajdziesz go w jakimś magazynie. Polecam mikrofony na klips doczepiane do słuchawek, które poleciłem - są naprawdę dobre.Maxell Retro DJ czy Superlux HD 681? Jakość dźwięku będzie podobna. Według mnie Maxell mają więcej jasności w dźwięku, jednak mniejsze same nauszniki. Do długiego siedzenia przed kompem wybrałbym dlatego z wygody Superluxy.AKG GHS1 - jakość dźwięku przyzwoita, jednak tragicznie zaprojektowane i niewygodne. Co do mikrofonu Trust Strazz odpuść - jego specyfikacja nie wygląda zachęcająco. Jeśli nie znajdziesz na jakimś magazynie logitecha kup mikro na klipsa-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Ja osobiście używam obecnie:Sennhaiser HD 598FiiO E10K OLYMPUS 2 Blue Yeti

Mikro na klipsa mi niezbyt odpowiada, gdyż zwyczajnie ich nie lubię, zato wolę wolnostojące na biurku więc może znalazł by się jakiś w cenie 50-100 zł?

Jeśli nie na klipsa to szukaj tego USB Logitecha. Z tego co widzę gdzieniegdzie mają go jeszcze na magazynach

Dobrym zamiennikiem powinien być również:

  • Monacor ECM 80 PC

Później jest przeskok na około 200 PLN cenowy

Jaki model konkretnie polecacie słuchawek superlux HD 681? Chcę wydać na nowe słuchawki maksymalnie 150 zł.

Chyba coś źle pytanie napisałeś :D

fajny i ciekawy materiał. Osobiście mogę dodać, że audiofanatyk jest na prawdę rzetelnym i moim zdaniem najlepszym polskim portalem jeśli chodzi o sprzęt audio.

Wydaje mi się, że dobre, ponieważ chce kupić słuchawki Superlux HD681, ale nie wiem czy podstawowe czy np. EVO MKI lub EVO MKII.

@zelek7

Podstawowe są za ok. 80zł.

EVO są już tylko MKII i nie kupuj mk1 jeśli gdzies byś znalazł.

Różnice między normalną wersją a EVO:

-Evo ma nowocześniejszy wygląd

-Evo ma dwa kolory do wyboru, biały i czarny

-Evo ma w zestawie dodatkowe okładziny welurowe, które są wygodniejsze od tych plastikowych, gdzyż głowa/uszy się tak nie pocą.

-Evo ma fabrcznie obniżone wysokie tony, gdzyż w wersji podstawowej bardzo waliły one po uszach i wymagana była ich korekta za pomocą equalizera.

-Evo kosztują ok. 150zł, czyli znacznie więcej niż wersja podstawowa

Jakość dźwięku jest tak samo dobra na obydwu modelach.

Jeśli nie szkoda Ci dołożyć tych paru groszy do EVO, to bierz Evo. Jeśli chcesz zaoszczędzieć, to bierz podstawowe.

Przy zakupie, upewnij się, że kupujesz normalą wersję Superlux HD681, a nie z dopiskiem B, lub F.

B oznacza balanced, w tym modelu bassy są obniżone w stosunku do modelu bez B. Dobry wybór tylko wtedy, jeśli miałeś na głowie podstawowe (bez dopisku) i uznałeś, że bass jest za mocny. Niektórzy po zakupie w ciemno tego modelu narzekają na niego, że im nie pasuje dźwięk.

F oznacza flat, czyli płaskie. W tym modelu bass jest jeszcze bardziej obniżony. Dźwięk jest płaski, w tzw. jakości studyjnej. Dla audiofili i ludzi dziwnych :) Nie polecam, bez wcześniejszego posłuchania ich.

Model podstawowy HD681 ma najmocniejszy bass z tych trzech i jest najbardziej uniwerslany - każdemu spasuje, zwłaszcza za tak niskie pieniądze.

Modele z dopiskiem F i B mają białe ozdoby, a podstawowe HD681 mają czerwone.

Dzięki za pomoc ;) W takim razie biorę EVO MKII, bo te słuchawki będą miały mi służyć przez dłuższy czas więc wolę dorzucić te 40-50 zł.

Pomyśl później nad zakupem DACa, jeśli masz zintegrowaną dźwiękówką. Wydobędzie z nich o wiele lepsze brzmienie.

Piszę tu aby nie zakładać niepotrzebnego tematu. Jakie słuchawki proponujecie w cenie ~100zł, bez mikrofonu (no chyba, że jakiś dobry), dobre do FPS'ów, w sensie aby można było określić przeciwnika na podstawie odgłosu jego chodzenia.(głównie do CS:GO)

Jestem szczęśliwym posiadaczem zestawu Superlux HD681 Evo + ZALMAN zM-MIC1. Całość wyniosła mnie 171zł na morele. Można wyrwać taniej, słuchawki widziałem gdzieś za 135zł. Jednak, gdy doliczyłem przesyłkę, zaoszczędziłbym około 5zł. Zestaw polecam każdemu. Dźwięk jest super, słuchawki wygodne. Spędzam w nich kilka godzin dziennie i uszy nie bolą ;)

Przepraszam, poleci ktoś jakieś słuchawki do FPS'ów typu CS:GO gdzie trzeba słyszeć co z jakiej strony, najchętniej w cenie ok. 100 zł, tutaj w tej cenie te są podobno najlepsze Superlux HD 681 ktoś je poleca?

PS. hah widzę, że już przedtem tu pisałem, szkoda że nikt nie odpisał ;l