Upgrade obecnej jednostki czy kupno nowej

Witam wszystkich,


Chciałbym dzisiaj zasięgnąć waszej porady.
Posiadam pewien problem na który szukam rozwiązania.

Zastanawiam się co bardziej będzie opłacalne w moim wypadku upgrade obecnego kompa czy też kupno nowego.

Poniżej zamieszczam obecną specyfikację:

Procesor: INTEL CORE i5-3570 - 3.40 GHz, turbo 3.80 GHz, x4/4, 6 MB, 77W, BOX, s-1155
Pamięć: DDR3 KINGSTON - 8 GB / 1600 (2 x 4 GB), CL9, HyperX Genesis 10th Year Anniversary Edition
Dysk: WD 1 TB, 64 MB, 7200 obr./min, 3.5", SATA3
Dysk SSD: KINGSTON V300 120 GB, 2.5", SATA3, 450 MB/s, 450 MB/s
Grafika: PCIex GIGABYTE GF GTX 660 OC 2048 MB DDR5, 192 bit, DVI, HDMI, D-PORT
Nagrywarka: LITEON iHAS124-04 - 24x DVDRW DL, SATA, OEM, czarna
Zasilacz: BEQUIET PurePower L8 - 530 W, PFC, 23 dB ( BN181 )
Obudowa: ZALMAN Z11 PLUS - ATX, USB 3.0, bez zasilacza, czarna
Wentylator: SILENTIUMPC Fortis HE1225 - S1155, S1156, S775, S754, S939, S940, AM2, AM2+, AM3, AM3+
Płyta główna: ASROCK Z77 Pro3 - ATX, Z77, 4x DDR3, 2x PCI-E 16x, RAID, VGA, HDMI, S-1155 ( Z77 PRO3 )


Rok złożenia: Maj-2013


Czy według was opłaca się robić upgrade tej jednostki czy też lepiej wyłożyć większą kasę i kupić całość.
Budżet na upgrade to około: 1000-1500zł


Z góry dzięki za podpowiedzi :)

Pozdrawiam :)

Są 2 opcje ...

1 - Zostajesz przy starej pł.gł. i procesorze nie zmienisz ich na inne model z serii pod twoją pł. gł. , bo się nie opłaca ( sa tylko uzywki i cena z kosmosu a przyrost mocy + /- 18 % -23% po koszmarnym OC max przy najdroższym warjancie I7 ) + inwestycja w 2 x 4 GB ram Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL9 Unbuffered to koszt za nowe 289 zł. Grafika to będzie kłopot bo z bardzo mocnymi układami w miejscach procesorowych to włąsnie procesor będzie cie ograniczał a nie grafika. Jednak jak byś juz chaiał to kując grafikę bo zostało by ci 12xx zł kierował bym się rozsądkiem a nie " zegaram i" karty na dziś. Proponuję Zotak GTX 1060 MINI 6GB GDDR5 z 5 letnia gwar. producenta , zasilacz pociągnie to bez kłopotu. Aha i nie pchaj się ( nie daj się namówić ) w RX 470 / 480 bo tanisze , po prostu narzut sterownika AMD na procesor " zabije ci obecny CPU " . RXy możesz brać pod uwagę ( o ile będziesz chciał ) dopiero przy całkowitej zmianie PC.

2 - wersja to nowy sprzęt ... tu nie będe ci podpowiadał jaki bo i tak zaraz odezwie się całę stado z pomysłami , jednak o ile nie chesz tracić czasu na czytanie " nowych / starych " pomysłów na wydanie twych pieniędzy , to poszperaj tu na forum i gwarantuje ci że znajdziesz pomysły na zestawy zaproponowane przez forumowiczów juz wcześniej dla innych z podobnym problemem.

Pozdrawiam.

Siemka, sprzecik masz ok. Wg mnie wystarczy dokupic lepsza karte jak rx470 i na tej konfiguracji zagrasz we wsio na wysokich/ultra 60fps w fullhd. W takim przypadku procesor nie bedzie cie ograniczal w zadnym wypadku. Ogolnie nie wiem czy to jest dobry okres na upg kompa. Poczekal bym do wiosny jak wyjdzie caly ten ZEn/Ryzen :)

Wybacz DyingLight , szanuję twoje wypowiedzi na forum ale nie podpowiadaj mu RXa pod ten procesor ... porszę. Z góry dzięki , bo szkoda chłopoaka .

Pozdrawiam.

"Ni podpowiadaj mu rx po ten procesor" ... Zasadnicze pytanie bo niby czemu ? Nasluchales sie glupot o "czkawce" grafik amd przez proca ? Znajdz mi jakis konkretny powod ( jakies porowanienie testy itd ) dlaczego ten procek mialby "az tal spowlaniac" grafike ? Bo psiac kazdy moze a ja nie znalazlem nigdzie zandej informacji zeby i5 spowlaniala ta karte .... Roznica miedzy i5 3570 a i7 6700k 5-7 fps .. Faktycznie jest o co sie doczepic ...

https://www.youtube.com/watch?v=pZMESDv6bGs

Teraz wszedzie oferuja budzetowy gaming z pentium g4560 i rx 470 i nie ma jakis czkawek, a co dopiero i5 3570. Z ta i5 i rx470 uciagnie wieska 3 na ultra bez HW w 57klatkach srednio, wiec cos to znaczy. Ultraaa.

@T4l4r Podskakujesz do NDS'a a nie zauważyłeś, że autor ma wersję bez K. Na twoim filmiku 3570K jest wykręcony na 4.2 ghza co przy jego procesorze będzie nie możliwe.

Uwierz zauwazylem :) Nie moglem znalezc na yt bezposredniego porownaia ( procka bez k ) wiec dalem ten z K . Co i tak procka bez K nie wyklucza . Poniewaz wiadomo ze roznica bedzie wieksza niz 5-6 ( wiadomo ze zawse bedzie roznica meidzy prockeim za 1k a za 2k+ w fpsach ) ale w zaden sposob nie bedzie ten procesor ograniczla "dlawil" tej kartyy . A o to mi dokladnie chodzi . Wiec ja prosze NDA o konkrten dane gdzie znalaz tak informacje ze karta bedzie w ajki kolwiek "ograniczana " a nie " bo ja tak owmie " . Bo z tego co czyatlem wszyscy pisza ze jest dobrze ( ba nawet wymieniaja jest i3 jako wystarczajacy procek ) . Nie znalazlem zadnego potwierdzenia ze bedzie cos ograniczane wiec . Jak widac na potiwerdzenie swoich slow NDA nic nie ma ....

"Ni podpowiadaj mu rx po ten procesor" ... Zasadnicze pytanie bo niby czemu ? Nasluchales sie glupot o "czkawce" grafik amd przez proca ? Znajdz mi jakis konkretny powod ( jakies porowanienie testy itd ) dlaczego ten procek mialby "az tal spowlaniac" grafike ?  Bo psiac kazdy moze a ja nie znalazlem nigdzie zandej informacji zeby i5 spowlaniala ta karte .... Roznica miedzy i5 3570 a i7 6700k  5-7 fps .. Faktycznie jest o co sie doczepic ... 

https://www.youtube.com/watch?v=pZMESDv6bGs

Przykładem niech będzie GTA... gdzie normalnie przy RX 480 i procku i7 2600k(OC) masz ladne FPSy.... ale w momencie gdy zaczynasz sie bawic w destrukcje(mowiac prosto bierzesz do lapy granatnik idziesz srodkiem ulicy i rozwalasz kazdy pojazd jadacy w twoja strone) FPSy DRASTYCZNIE spadają. W momencie kiedy chillout'ujesz wszystko wraca do normy.

Tylko wlasnie jedną z dobrych cech Vulcana jak i DX12 i Async jest to że IP korzystające z tych API pozwalają odejść textowi "wąskie gardło między procesorem a grafiką" do lamusa :). Więc RX może byc spoko pod warunkiem że będzie grał w gry które wspierają biblioteki nowych API.

No i kolejną sprawą jest to że dzisiejsze stery AMD powodują już takich problemów jak kiedyś... no ale właśnie gorzej jak masz mocną grafe i starszego proca :)

Ale frequ mi nie mowimy o 480 a 470 to po pierwsze . Wiadomo ze i7 wyiagnie zawsze wiecej fps niz i5 ale bez przesady jak ktosp isze ze 470 bedzie dlawila sie przy i5 .... No to juz parodia

Ale frequ mi nie mowimy o 480 a 470 to po pierwsze . Wiadomo ze i7 wyiagnie zawsze wiecej fps niz i5  ale bez przesady jak ktosp isze ze 470 bedzie dlawila sie przy i5 .... No to juz parodia

O ile uważam RX 480(sam posiadam egzemplarz) za bardzo spoko alternatywę dla GTX1060 o tyle RX 470 alternatywą dla 1060 już dla mnie nie jest :). Jest to "król grafika" ale w swoim przedziale cenowym.

Co do tematu widzę to tak niech kupi GTX1060 na bank zobaczy SPORĄ różnicę. Jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Ja sam posiadam i5 6600 z RX 480 i grając w GTA czasem przy dużych fajerwerkach widzę spadki FPS.

@T4l4r

 Roznica miedzy i5 3570 a i7 6700k  5-7 fps

:D Większa różnica jest między i5 6600k a i7 6700k niż Ty podajesz dla i5 3570 a 6700k. Jeszcze na filmiku jest 3570k @ 4.2GHz. Test też ogólnie słaby, bo BF1 akurat mało wymaga od CPU.

Patrz tu:

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i5_7600k_kaby_lake_osiaga_5_ghz?page=0,11

W BF1 6700k ma 5 fps więcej od 6600k, ale w Crysis 3 to 22fps, Deus Ex - 11fps, Hitman - 18fps, RofTB - 17fps, Wiedźmin 3 - 27fps. 3570 stock (zwłaszcza przy wolnych pamięciach 1600MHz CL9) będzie sporo w tyle.

Nasluchales sie glupot o "czkawce" grafik amd przez proca ?

Kwestia większego narzutu na CPU przy kartach AMD to nie głupota a fakt. W grach DX11 już tego bardziej nie poprawią, dlatego AMD tak pcha DX12 i Vulkan, bo tam narzut API rozdzielany jest pomiędzy wiele rdzeni/wątków a w DX11 siedzi głównie na jednym. DX12/Vulkan po prostu minimalizuje efekt narzutu na CPU poprzez rozbicie obliczeń na wiele rdzeni:

DX11

DX12

@NDS

Zakładając, że autor tematu podkręciłby CPU to przy zmianie na i7 3770k różnica byłaby spora (a nawet i bez OC jakby zmienił na 3770 to we wszystkich nowszych grach różnica by była zauważalna). Tylko inwestowanie w martwą i starą podstawkę i tak nie ma sensu. Z tym się zgodzę. Inna sprawa, że CPU aż tak słaby nie jest. Wymiany ramu na szybszy by coś dała i mógłby tam ostatecznie i GTX1070 wsadzić (tylko ceny ramu teraz takie, że to się nie opłaca). Z tym narzutem też nie przesadzajmy, bo to nie jest aż taka tragedia. Po pierwsze ten i5 to nie jakiś marny i3, a po drugie AMD sporo sterowniki pod tym względem poprawiło a i w grach DX12/Vulkan problem jest już niezauważalny.

@poszukiwaczprzygod

Obecny zestaw dość dziwny (Z77 + wydajne chłodzenie CPU + proc bez K?). Możesz wsadzić 2x8GB ram 2400MHz CL11, trochę to da kopa CPU (tylko obecnie to są chore kwoty, ja w listopadzie za 2x8GB Corsair Vengeance Pro 2400MHz CL11 dałem 300zł a teraz są za ponad 600, więc nie widzę sensu...). Tutaj fajny teścik pokazujący ile potrafi dać sam szybszy ram (zmiana z 1600MHz CL9 na 2133MHz CL11 przy procku 2500k przed i po OC):

http://www.eurogamer.pl/articles/czy-nadszedl-czas-by-pozegnac-sie-z-core-i5-2500k

Wymiana samego CPU raczej nieopłacalna, prędzej zmiana całej platformy.

Możesz kupić RX480 8GB Gaming X od MSI (1200zł) lub GTX1060 6GB G1 od Gigabyte lub Gaming od MSI (1400zł). Da to sporą poprawę. Ew. możesz zaczekać z decyzją co robić do połowy roku. Do tego czasu będziemy mieli na rynku nowe procesory AMD (Zen) oraz nowe karty graficzne (AMD Vega i Nvidia Pascal Refresh). Wtedy zadecydujesz czy tylko zmieniasz kartę graficzną czy kupujesz cały nowy PC.

@FreeQ

Kwestia czy to dławi się wtedy CPU czy GPU z powodu tych wszystkich "fajerwerków" ;)

@DOWN

Właśnie też dziwny mi się ten zestaw wydaje, wypadałoby żeby autor tematu sprawdził czy to na pewno jest zwykły a nie K przypadkiem.

@kubas246 no wlasnie to juz jest inna kwestia :)... dlatego napisałem ze są spadki :D a nie DRASTYCZNE spadki :P

Z drugiej strony autor opisał swoj zestaw i jest to czysty temat pod OC... Może trochę koloruję i zmyślam ale może autor ma proca z K tylko o tym nie wie? :P

Dobra mniejsza z Tym jaka grafa ale... niektórzy zapominają coo ma.piernik doo.wiatraka .. tworzycie dziwną teorie ....

Grafika robi swoje

i procesor robi swoje

Tak czy siak coo wybierze procesor nie ma wplywu jak karta sie bedzie zachowywala... ona pełni funckje renderowania czyli generuje grafike 3d a procesor w Tym wypadku ma gowno do gadania..

Procesor głównie zajmuje sie obliczaniem ...a w grach zajmuje sie fizyka....

A nie grafika....

Dobra mniejsza z Tym jaka grafa ale... niektórzy zapominają coo ma.piernik doo.wiatraka .. tworzycie dziwną teorie ...

Panu dziękujemy.

Panu dziękujemy. 

a dziekuj komu chcesz .... Bo nie ma znaczenia jaką karte taa osoba wybierze amd czy geforce w miejscach graficznych taa karta bedzie sie zachowywać Tak jak ją zaprojektowano...

kwestia jest miejsca typowo procesorowe ... Czy procesor jest slaby czy daje rade.

Jest too jednostka i5 3570 bez odblokowanego mnoznika....

Sami kombinatorzy się tu wypowiadają,, jakieś wyliczenia, analizy, na co to komu.

Prosta rada bez zbędnych pierdół które tutaj większość wypisuje: Dokup po prostu lepszą kartę graficzną pokroju GTX 1060 czy RX 480, i spokojnie każda gra pociągnie ci na Full Hd 60 fpsów. Zmiana procesora czy ramu w obecnym stanie nie ma sensu, skok technologiczny nie jest na tyle duży żeby inwestować kolejne tysiące w nowe komponenty, a jeżeli zmienisz tyko kartę graficzną to i tak masz pewność że sprzęt pociągnie ci najnowsze tytuły przez najbliższe rok czy dwa.

Rozwój graficzny nie jest już aż tak progresywny i jak można zauważyć wymagania gier nie skakają już tak do góry, jak przez ostatnie lata, więc gdzie tu sens zmieniania całego sprzętu skoro masz dosyć przyzwoity sprzęt pozwalający na komfortową rozgrywkę. Więc moim zdaniem, tylko upgrade sprzętu o kartę graficzną i wszystko śmiga jak powinno.

Jest too jednostka i5 3570 bez odblokowanego mnoznika....

Tobie się klawiatura zacina że w każdym poście piszesz "coo" , "too" itd? czy po prostu masz nawyk kaleczenia tego języka?

Nie.proprostu pisze na telefonie i nawet zamiast spacji naciskam klawisz kropka.... bo tak go umiejscowiono .

@G3Ryon

Napisałeś to samo co już było napisane tylko wstęp poświęciłeś na narzekanie, że inni przedstawili autorowi jakie ma opcje i co ich zdaniem jest dobrym wyjściem. lol

Przepraszam za poniższy offtop, ale takich bzdur to ja czytać nie mogę:

@majster008

Heh... dobra ogólnie wiem, że tłumaczenie tego nic nie da, bo jakbyś miał podstawową wiedzą na temat tego jak działa komputer i co robi CPU to byś takich bzdur nie pisał, ale i tak spróbuję.

Zacznijmy od tego, że CPU robi dużo więcej niż sądzisz. Bez wchodzenia w szczegóły i mówiąc prosto: CPU "karmi" GPU danymi. To nie jest tak, że CPU sobie niezależnie odwala swoją robotę a GPU swoją. Sądzisz, że CPU sobie spokojnie obsługuję grę (m.in. fizykę czy AI) a GPU generuje obraz? Nie. To CPU dostarcza karcie wszystkich potrzebnych jej informacji do wygenerowania obrazu, to CPU obsługuje sterownik karty, to CPU obsługuje API. Wszystko co musi dostać GPU przechodzi przez CPU. Zabiłeś NPC? To kto teraz stwierdza "NPC ma 0 HP, trzeba odpalić animację_śmierci_1"? CPU i to on przekazuje odpowiednie dane do GPU. Do tego CPU musi jeszcze zająć się innymi obliczeniami dla gry (liczy zadane/otrzymane obrażenia, liczy fizykę, liczy AI, obsługuje audio, zajmuje się detekcją kolizji np. między graczem czy NPC i ścianą dzięki czemu gracz/NPC nie przenika przez ścianę, itd. itd.) i robi wszystko to równocześnie ogarniając procesy systemowe, aplikacje działające w tle, wszelkie wprowadzenie danych (wciskanie klawiszy przez gracza) itd. Stąd nie ma momentów czysto CPU jak i nie ma momentów czysto GPU. Gry to mieszanina miejsc mało wymagających (dla CPU jak i GPU, miejsc mocno/średnio obciążających CPU oraz GPU jak i miejsc bardziej wymagających dla CPU niż GPU i odwrotnie. Przy odpowiednio słabym CPU nawet w miejscach obciążających głównie kartę graficzną fps będzie niższy. No i teraz biorąc to wszystko pod uwagę oczywiste jest, że łączenie słabego procesora z mocną kartą graficzną nie ma sensu, bo procesor nie wyrobi ze wszystkim na raz i jakby odpalić jakiś program do monitorowania obciążenia to zobaczymy obciążenie CPU 100% a karty np. 60%. Co to znaczy? Karta by chciała wykonać więcej roboty i tym samym pozwolić na wygenerowanie np. 60FPS a nie 35FPS, ale procesor nie nadąża z obsługą wszystkiego i karta "się nudzi". Tak samo może to działać w drugą stronę, karta jest za słaba, ma dużo do roboty i CPU już chciałby brać się za kolejne rzeczy, już wysłać jej nowe dane ale karta jest wolna i długo generuje tą klatkę.

Co z tego, że jak weźmie i3 i GTX1080 to w odpowiedniej grze i odpowiednim miejscu różnica FPS między takim zestawem a i7 7700k i GTX1080 będzie np. 5FPS skoro w każdym innym momencie i każdej innej grze różnica będzie wynosić np. 50FPS. Co mi z zestawu który w momentach mało zależnych od CPU generuje 100FPS skoro w momentach mocno czy nawet średnio obciążających CPU mam tych FPS 30? Bardziej komfortowa będzie rozgrywka gdyby połączyć trochę słabszą kartę z mocniejszym CPU i mieść 60+FPS cały czas.

@G3Ryon

Napisałeś to samo co już było napisane tylko wstęp poświęciłeś na narzekanie, że inni przedstawili autorowi jakie ma opcje i co ich zdaniem jest dobrym wyjściem. lol

 

Przepraszam za poniższy offtop, ale takich bzdur to ja czytać nie mogę:

@majster008

Heh... dobra ogólnie wiem, że tłumaczenie tego nic nie da, bo jakbyś miał podstawową wiedzą na temat tego jak działa komputer i co robi CPU to byś takich bzdur nie pisał, ale i tak spróbuję.

Zacznijmy od tego, że CPU robi dużo więcej niż sądzisz. Bez wchodzenia w szczegóły i mówiąc prosto: CPU "karmi" GPU danymi.  To nie jest tak, że CPU sobie niezależnie odwala swoją robotę a GPU swoją. Sądzisz, że CPU sobie spokojnie obsługuję grę (m.in. fizykę czy AI)  a GPU generuje obraz? Nie. To CPU dostarcza karcie wszystkich potrzebnych jej informacji do wygenerowania obrazu, to CPU obsługuje sterownik karty, to CPU obsługuje API. Wszystko co musi dostać GPU przechodzi przez CPU. Zabiłeś NPC? To kto teraz stwierdza "NPC ma 0 HP, trzeba odpalić animację_śmierci_1"? CPU i to on przekazuje odpowiednie dane do GPU. Do tego CPU musi jeszcze zająć się innymi obliczeniami dla gry (liczy zadane/otrzymane obrażenia, liczy fizykę, liczy AI, obsługuje audio, zajmuje się detekcją kolizji np. między graczem czy NPC i ścianą dzięki czemu gracz/NPC nie przenika przez ścianę, itd. itd.) i robi wszystko to równocześnie ogarniając procesy systemowe, aplikacje działające w tle, wszelkie wprowadzenie danych (wciskanie klawiszy przez gracza) itd. Stąd nie ma momentów czysto CPU jak i nie ma momentów czysto GPU. Gry to mieszanina miejsc mało wymagających (dla CPU jak i GPU, miejsc mocno/średnio obciążających CPU oraz GPU jak i miejsc bardziej wymagających dla CPU niż GPU i odwrotnie. Przy odpowiednio słabym CPU nawet w miejscach obciążających głównie kartę graficzną fps będzie niższy. No i teraz biorąc to wszystko pod uwagę oczywiste jest, że łączenie słabego procesora z mocną kartą graficzną nie ma sensu, bo procesor nie wyrobi ze wszystkim na raz i jakby odpalić jakiś program do monitorowania obciążenia to zobaczymy obciążenie CPU 100% a karty np. 60%. Co to znaczy? Karta by chciała wykonać więcej roboty i tym samym pozwolić na wygenerowanie np. 60FPS a nie 35FPS, ale procesor nie nadąża z obsługą wszystkiego i karta "się nudzi". Tak samo może to działać w drugą stronę, karta jest za słaba, ma dużo do roboty i CPU już chciałby brać się za kolejne rzeczy, już wysłać jej nowe dane ale karta jest wolna i długo generuje tą klatkę.

Co z tego, że jak weźmie i3 i GTX1080 to w odpowiedniej grze i odpowiednim miejscu różnica FPS między takim zestawem a i7 7700k i GTX1080 będzie np. 5FPS skoro w każdym innym momencie i każdej innej grze różnica będzie wynosić np. 50FPS. Co mi z zestawu który w momentach mało zależnych od CPU generuje 100FPS skoro w momentach mocno czy nawet średnio obciążających CPU mam tych FPS 30? Bardziej komfortowa będzie rozgrywka gdyby połączyć trochę słabszą kartę z mocniejszym CPU i mieść 60+FPS cały czas.

Chlopie my tuu mowimy o i5 moze i wersja bridge ( ale byl too topowy model bez odblokowanego mnoznika w tamtych czasach) a nie o i3 ....

to raz a po drugie nie chce mi sie czytac twoich wypocin.... poniewaz mozna too skrocic doo jednego zdania ktore juz pisalem ... ze procesor oblicza a karta generuje ...

Czyli jasniej procesor oblicza algorytm dla danego obiektu i wysyla tee dane doo karty ktora generuje obraz ....

Ja tuu mowie o chorej teorii o problemach ze sterownikami ...

TO poprosze o jakies testy na poparcie tej tezy ... bo ja moge napisac ze mam slonia .... w domu ... .

@kubas246

Wiec twoje informacje sa wyssane z palca /.../ to tyle w tym temacie ..

@edit

Ty Chyba dalej nie rozumiesz o co mi chodzi .

MI NIE CHODZI o to jaki wpływ ma procesor na działanie karty graficznej w grach komputerowych .

Ale o to że piszesz o niewiarygodnych testach wydajnosciowych procesora i5 3570 jakby karta amd rx 470/480 miała zły wpływ na działania owego zestawu .. nie masz zadnych namacalnych testów na poparcie Twojej wypociny....

Typu:

jakby sterowniki karty graficznej amd Rx 470/480 kłóciły się Z procesorem firmy intel i5 3570...

Jak masz testy lub artykuł z wiarygodnego źródła to poproszę .... a jak nie masz to przestań pisac głupotę bo jest wyssana z palca.