Gra po zamknieciu

zastanawia mnie co sie dzieje z gra po jej zamknieciu,czyli z baza danych i plikami,jakie sa koszta wykupu praw do gry itp.

Gra pozostaje własnością albo wydawcy bądź developera albo obydwu. Zależy to od umowy jaką między sobą podpisali. Pliki zazwyczaj są archiwizowane na wypadek gdyby było dla nich zastosowanie w przyszłości jednak to jak długo pozostaną gdzieś ukryte jest dość losowe. Mocno zależy od samej gry i tego kto jej pliki posiada. Czy i za ile prawa do takiej gdy zgodzonoby się odsprzedać również zależy od właścicieli. Były sytuacje w których pozwolono przejąć daną markę i nawet ofiarowano kod źródłowy za darmo, jak niedawno w przypadku BattleForge oraz podobno (nie mam potwierdzenia) w wypadku Dragon Ball Online. Jeżeli jednak sama gra/marka ma dalej jakąś uśpioną wartość albo zwyczajnie właściciel nie chce nią rzucać gdzie popadnie, mogą zażyczyć sobie kosztów rzędów od dziesiątek do setek tysięcy, a nawet i więcej.

Ostatnią głośną sprawą była bankrucja THQ podczas której prawa do marek firmy zostały wystawione za aukcje. Homeworld został zakupiony przez Gearbox Software za 1,35 milionów dolarów. Seria Drawn to life licząca dwie gry została sprzedana za 300 tysięcy, a zestaw wliczając Dark Siders, Red Faction i kilka mniej znanych tytułów których nie mam na liście, sprzedał się za łączne 4,9 miliona. Oczywiście w tych przypadkach mówimy o mainstreamowych grach które posiadają dużą renomę i są odkupywane od bardzo poważnej firmy. W wypadku gry bardziej niszowej oczekiwania nie byłby nigdzie w okolicy tak wysokich cen.

przylamales mnie z cenami(miliony),liczylem na odp.kilkadziesiat tysiecy za mainstream :)dziekuje bardzo za odpowiedz.

zastanawia mnie co sie dzieje z gra po jej zamknieciu,czyli z baza danych i plikami,jakie sa koszta wykupu praw do gry itp.