Zaczynam nową przygodę!

Cześć, właśnie doszedłem do wniosku, że WoW nie kręci mnie aż tak jak kiedyś i postanowiłem skończyć z tą grą. Teraz przyszła pora na coś nowego, czyli FF XIV!
Teraz pytanie, jeśli przypadnie mi do gustu po przegraniu całego triala, co muszę kupić, żeby aktywować pełną wersję?
Czy dodatki są płatne osobno jak w wowie?

Mozesz kupic najpierw gre pozniej dodatki albo poszukac pack

kupujesz grę oraz dodatek najlepiej poszukać sobie pack są one przeważnie tańsze niż kupowanie osobno gry i dodatku

po zakupie tego dostajesz 30 dni darmowego grania

20 czerwca jest premiera nowego dodatku który kupuje się osobno

także jest jeden problem z graniem konsola/pc jakbyś planował na przemian grac na rożnych platformach grę musisz osobno zakupić do PC i PS4

Do aktywacji wystarczy w koncie z traila dodac klucz do wersji pelnej.

oczywiście jak WoW gra jest płatna miesięcznie

https://www.g2a.com/final-fantasy-xiv-a-realm-reborn.html?___store=polish

FFXIV za 30 zł

Witamy w grze :D

Przede wszystkim NIE KUPUJ wersji na Steam! Jak wiemy, gry na steam bardzo długo są droższe a jeśli kupisz tam podstawkę to każdy kolejny dodatek też będziesz musiał kupić właśnie na tę platformę...

Na początek wystarczy Ci "A Realm Reborn", czyli podstawka, na której możesz wbić maksymalnie 50lvl. To, czy kupisz podstawkę + Heavensward w paczce, czy samą podstawkę zależy od Ciebie. Zauważ tylko, że na połowę czerwca planowana jest premiera drugiego dodatku, który można preorerować już w tej chwili. Na stronie Square Enix czytamy " Please note: FINAL FANTASY® XIV: Stormblood includes the Heavensward expansion. ". Czyli opcje masz dwie: albo kupić już teraz podstawkę + heavensward w dwupaku, albo na razie grać tylko na podstawce i później dokupić najnowszy dodatek.

Od siebie dodam tylko tyle, że przeskakując z WoWa nie przeraź się drewnianym combatem tak do 30lvla. Dopiero, kiedy odblokujesz job rozgrywka zaczyna nabierać rumieńców. Bardzo polecam robienie dungeonów podczas levelowania, bo te dość mocno różnią się od wowa: są liniowe (nawet jeśli odpaliłeś grę pierwszy raz to nie sposób się zgubić, bo możesz iść tylko przed siebie. Dla jednych wada, dla innych zaleta. Dodatkowo ludzie nie mają tendencji lecieć przed siebie na złamanie karku, co mnie osobiście odbiło od WoWa. Tutaj tank idzie przodem a reszta mniej lub bardziej grzecznie za nim podąża :P Jeśli powiesz, że jesteś nowy to w 90% przypadków ktoś z party poświęci tę minutę, żeby napisać Ci jaka jest taktyka na danego bossa. To tylko moje wrażenie, ale mam zdecydowanie więcej przyjaznych doświadczeń względem nowych graczy w FF niż w WoWie, ale może to kwestia przypadku.

Na stronie Square Enix czytamy " Please note: FINAL FANTASY® XIV: Stormblood includes the Heavensward expansion. ". Czyli opcje masz dwie: albo kupić już teraz podstawkę + heavensward w dwupaku, albo na razie grać tylko na podstawce i później dokupić najnowszy dodatek.

No ładnie. W sumie mogłam poczekać z kupnem dodatku, bo jeszcze do niego właściwie nie dotarłam (jestem pomiędzy), ale z drugiej zakupiłam go głównie dla edycji kolekcjonerskiej i żeby przygotować się już w pełno do Stormblood, więc nie żałuję. Na pewno jest to informacja warta podkreślenia.

Sama gram w wersję na Steamie, ale tylko dlatego, że lubię mieć wszystkie gry w jednym miejscu. Jeśli chcesz grać trochę taniej, to nie używaj Steama.

Dodatkowo ludzie nie mają tendencji lecieć przed siebie na złamanie karku, co mnie osobiście odbiło od WoWa. Tutaj tank idzie przodem a reszta mniej lub bardziej grzecznie za nim podąża

Najlepsze są pierwsze dungeony, kiedy reszta party uświadamia nowicjuszowi, że jest tankiem i powinien iść pierwszy.

śli powiesz, że jesteś nowy to w 90% przypadków ktoś z party poświęci tę minutę, żeby napisać Ci jaka jest taktyka na danego bossa. To tylko moje wrażenie, ale mam zdecydowanie więcej przyjaznych doświadczeń względem nowych graczy w FF niż w WoWie, ale może to kwestia przypadku.

Prawda. Raz dzięki takiej jednej uprzejmej osobie jako nowicjusze pokonaliśmy jednego z bossów w Palace of the Dead.

Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś pytania, to pisz śmiało, a postaramy się Ci pomóc.

Dzięki za ciepłe przyjęcie ;)

Oczywiście, jak bede miał jakies problem to napiszę do was!

Kilka dni temu również zacząłem grać w tą grę. Jak chcesz, możemy pograć razem. Nie gram na steamie, ale możesz mnie tam dodać, żeby mieć kontakt: sparki00

W sumie mogłam poczekać z kupnem dodatku, bo jeszcze do niego właściwie nie dotarłam

Jeszcze nie doszłaś do dodatku? A pomyśleć, że ty mnie namówiłaś na tą grę :P Ja "przygotowania pod dodatek" skończyłem już dawno :P

Co do tematu to zależy jak dużo czasu poświęcasz na grę ale myślę, że kupienie podstawki z dodatkiem to najlepsza opcja. Jeśli wyszedłeś właśnie z wowa to raczej nie ma szans by FF ci się nie spodobał bo to taka lepsza wersja moim zdaniem. Tylko musisz grać z nastawieniem, że prawdziwa gra zacznie się w czerwcu gdy wyjdzie dodatek i wszyscy się "zrównają" ze sobą. Ale skalujące się levele na dungeonach sprawiają, że nie czeka się długo w kolejkach i zawsze jest z kim zrobić niskolevelowe instancje :)

Tak, mam ponad 700 godzin spędzonych w grze i nadal tkwię przed dodatkiem. Za dużo RP.

Boshe... zagraj w Role Playing Life :P 700 godzin to ja może za rok będę miał xD Dobrze, że tam nie zostałem bo jeszcze byś mnie w to wciągnęła haha :P

A jak z expieniem? Czy jest jak w wowie, ze leci sie na pałe, czy moze warto coś robić pomiędzy expieniem?

Robisz głównie story questy bo musisz (niestety dla mnie, chyba że lubisz się wgłębiać w fabułę to wtedy fajno) na pierwszej postaci. Do tego po drodze robisz Fate (takie różowe dynamiczne eventy na mapie), uzupełniasz hunting log i to tak naprawdę wszystko. Jak wbijesz max lvl to sobie wtedy możesz poodkrywać dodatkowe dungeony, rajdy czy zrobić crafty.

Ta gra jest tak skonstruowana, że możesz robić sobie wszystko w takiej kolejności, jaką sobie zaplanujesz. Ja na przykład jakiś czas temu odpuściłam questy, żeby zająć się gatheringiem i zarobić na dom (udało się). Teraz powoli będę wracać, bo mam ochotę zrobić całą fabułę przed wyjściem nowego dodatku.

A jak z expieniem? Czy jest jak w wowie, ze leci sie na pałe, czy moze warto coś robić pomiędzy expieniem? 

Jeśli o expienie chodzi to na bieżąco rób zadania main story i sobie ich nie zostawiaj na potem bo content odblokowują. Tutaj nie ma jak w wowie że lv up i od razu dunga czy rajd masz odblokowany. Tutaj musisz robić zadania na to. Głównie main story daje dungi ale są też takie niebieskie zadania na mapie które oznaczają że nowy content Tobie odblokują jak na przykład challenge loga który swoją drogą jest mega pomocny w zdobywaniu hajsu na start.

Wracając do samego expienia to tak, farma fate'ow, to takie eventy fioletowe na mapie. Dungi rób na swój level i nie zostawiaj do max poziomu bo i tak skalują Tobie level do dunga czyli jak masz 50lv a dung z 20 to będziesz miał dostępne skille i level na 20lv. Poza tym za każdym razem jak na nowej klasie postaci robisz dunga pierwszy raz to dodatkowy bonus w postaci expa i złota jest. Co dalej? A tak, palace of the dead, to taki specjalny dung który możesz odblokować na 20lv jak skończysz main story zadania na pierwsze trzy dungi robić. Ten dung jest najszybszą drogą do 60lv na każdej klasie ale po jakimś czasie staje się nudny więc warto robić rotacje sposobów wbijania levela.

Odnośnie dodatku odradzam kupować na start. Podstawka wystarczy bo zajmie Tobie miesiąc przy siedzeniu 10h dziennie dojście do niego. Jeśli będziesz chciał wszystko od razu odblokowywać co jest dobrym posunięciem.

Edit: To nie jest wow i jak tworzysz jedną postać to na niej możesz levelować wszystkie klasy postaci. A jeśli chodzi o joby(rozwinięcia klas postaci) to wygląda to następująco: Primary class 30lv, secondary class 15lv.

Czyli jeśli byś chciał mieć paladina czyli tank defensywny to potrzebujesz wbić gladiatora(tank) na 30lv i conjuera(healer) na 15lv.

Edit2: Ten link co Guru podał to polecam. Tam kupowałem i taka podpowiedź. Możesz sobie guarda wyłączyć i dać opcję bisnes ue>kraj polska i wtedy cena gry wychodzi 29,78 zł. Od zawsze kupuje na g2a bez guarda do 100zł i ani razu mnie nie oszukano a robię to od 3 lat :).

A jak chcesz mieć osobistego bodyguarda, który będzie Cię chronił przed potworami w czasie gatheringu, to uderzaj do Krido. ;)

A chętnie bym porobił za bodyguarda ale to na Zodiarku jestem jakby co :D. Gdzieś tak o 17 przeważnie jest jednominutowa kolejka (a sio mi z mitami i "wiarygodnymi" informacjami z reddita o małej populacji serwera :D) ale jakoś się przeżyje po Archeage :D.

Ok, zakupiłem podstawkę. Trochę jest ciężko mi ogarnąć to wszystko D:
Da sie jakos wyłączyć te cutscenki? Czasami strasznie denerwują..

Oglądaj cutscenki! Ta gra ma bardzo fajną fabułę.

Oglądaj cutscenki! Ta gra ma bardzo fajną fabułę.

Może nie ma ochoty? Nie rozumiem narzucania na siłę takich rzeczy... Ale to taka dygresja bo ja w innej sprawie.

Otóż powoli nudzi mi się tak jak autorowi - wow (póki co) więc szukam alternatywy a nie chcę zakładać kolejnego tematu.

Parę pytań:

1. Jaki serwer żeby nie świecił pustkami? Czy można odczuć, że gra "żyje" bez względu na porę dnia w jakiej się loguję (najczęściej w BAAAAAAAARDZO wczesnych godzinach porannych).

2. Czy walka przyśpiesza dużo bardziej w późniejszym etapie? Czy muszę biegać na polu walki czy nawalam w przyciski 1,2,3? Nie chodzi mi tu o zwykłe moby (w Wowie też się raczej nie biega ale jednak ten "feeling" jest, że nie musimy stać w miejscu pomimo tab-targetu; np; grając Hunterem jesteśmy w "biegu").

3. Jak wygląda PVP? Coś się zmieniło od bardzo dawnych czasów? Czy dalej trup bez próby reanimacji, suchy i zimny?

4. Jak Raidy? Wciągają? Wyzwanie jest?
Jak przyjdzie mi coś do głowy to napiszę, a tak uprzedzając Blath, nie interesuje mnie zbytnio fabuła. Może trochę inaczej, jeśli będzie NAPRAWDĘ dobra to fajnie jak nie będę musiał zbierać 5 jabłek i 5 rogali, ale nie jest to u mnie priorytetem.

Może nie ma ochoty? Nie rozumiem narzucania na siłę takich rzeczy… Ale to taka dygresja bo ja w innej sprawie.

Ale jeśli nie ma ochoty zwracać uwagi na fabułę, to nie ma sensu, żeby płacił za grę, która na fabule głównie się opiera.

  1. Jaki serwer żeby nie świecił pustkami? Czy można odczuć, że gra “żyje” bez względu na porę dnia w jakiej się loguję

Tak, wszędzie o każdej porze można spotkać sporo osób.

Co do serwera, to na tym forum posiadamy swoje grupy na Phoeniksie, Moogle'u (najwięcej Polaków, progres, raidy itp.) i Zodiarku (role-playing, casual). Wybór należy do Ciebie.

2. Czy walka przyśpiesza dużo bardziej w późniejszym etapie? Czy muszę biegać na polu walki czy nawalam w przyciski 1,2,3? Nie chodzi mi tu o zwykłe moby (w Wowie też się raczej nie biega ale jednak ten "feeling" jest, że nie musimy stać  w miejscu pomimo tab-targetu; np; grając Hunterem jesteśmy w "biegu").

Tak, walka w pewnym momencie przyspiesza zdecydowanie. Nie ma na bossach stania w miejscu.

Na trzecie i czwarte pytanie niech odpowiedzą bardziej doświadczeni koledzy, bo ja PvP i raidów jedynie zasmakowałam.