Początki

Witam! Zakupiłem, znaczy pobrałem właśnie 14 dniowy trial do FF XIV bo nie ukrywam zaciekawiła mnie ta gra. Jednak jestem totalnym noobem w mmo xD Znaczy, kiedyś grałem trochę ale w jakieś f2p ale do rzeczy. Dlatego mam kilka pytań, mam nadzieję iż znajdzie się jakaś dobra duszyczka, co mi na nie odpowie ^^

1. Jaki serwer wybrać, by spotkać jakąkolwiek polską polucję graczy? Nie mam zielonego pojęcia o tej grze i nie ukrywam, ze przydałaby się jakaś pomoc na wstępie w ogarnięciu co i jak.
2. Następnie czy na wstępie muszę zakupywać te wszystkie dodatki, czy mogę najpierw grać na tym z triala (nie wiem jaki dodatek on zawiera i czy zawiera), a później dokupić kolejne?
3. Ciekawi mnie również fakt, czy w tej grze istnieje coś takiego jak wojny gildi, czy mass pvp, czy raczej tego nie uświadczy się?

4. Przeglądając kiedyś jakiś temat tutaj natknąłem się na coś o nazwie RP, rozumiem iż jest to odgrywanie postaci etc. Ciekawi mnie jak to wygląda, czy mógłby mi ktoś przybliżyć to, bo nie ukrywam iż chciałbym spróbować może czegoś takiego

5. Również w innym temacie widziałem link od Guru do kupienia FF, pisało tam iż zawiera 30 dni chyba abonamentu, z tego co pamiętam... dobrze, to 30 dni miałbym darmowe jeśli kupie z tamtego linku? Dobrze rozumuje?

1. Jeżeli chcesz grać polakami - Phoenix albo Moogle

Jeżeli chcesz grać RP - Zodiark

Jeżeli nie zależy Ci na polskim community, a np. ludziahc dobrych w raidach i tego typu rzeczach to Odin lub Cerberus.

Graczy wszędzie jest dużo, więc o to się martwić nie musisz.

2. Póki co jest dostępny tylko jeden dodatek, nie musisz go kupować od razu, bo i tak cały jego content będzie dla Ciebie dostępny dopiero po wbiciu max lvl'a w podstawce i przejściu całej jej fabuły.

3. Wojny gildii nie, ale póki co istnieją jeszcze wojny frakcji, ogólnie kilka trybów PvP można podciągnąć pod Mass PvP, jednak w tej grze PvP nie stoi na zbyt wysokim poziomie, całe FFXIV skupia się głównie wokół PvE, aczkolwiek walki rankingowe 4vs4 są moim zdaniem świetne, nawet wciągają.

4. Na ten temat będzie się musiała wypowiedzieć nasza ulubiona użytkowniczka, która jest żywą reklamą swojej gildii jak i całej gry.

5. Ogólnie kupując pełną wersję gry ZAWSZE masz w zestawie 30 dni abonamentu, gdziekolwiek byś nie kupił, za to kupując dodatek nie uświadczysz już takiego bonusu.

Wrr chyba złą wersję pobrałem, bo przy all serwerach mam (NA), czy da się to jakoś zmienić? Czy muszę na nowo all pobierać?

Edit. Nie wiem jak skasować, ale już ogarnąłem zmianę serwera ;) Tak, że ten problem naprawiony xD

Co do serverów to nie wiem gdzie Derpblade wyciągnąłeś informację o najlepszych serverach do raidowania. Zawsze było: Ragnarok>Odin=Moogle>Phoenix>Cerberus>Shiva>Lich>Zodiark.

Populacja polaków na serverach aktualnie wygląda to: Moogle>Phoenix>Zodiark>Shiva.

Reszta serverów ma dość podobną populację co do polaków.

Jeżeli przychodzisz do FFXIV, żeby pograć jakieś dobre PVP to możesz się zawieść, gra jest mocno nastawiona na PVE, sam Yoshi P kiedyś przyznał, że PVP zostało stworzone na siłę bo gracze się tego domagali.

  1. Na ten temat będzie się musiała wypowiedzieć nasza ulubiona użytkowniczka, która jest żywą reklamą swojej gildii jak i całej gry.

Derp, Ty znoszony kapciu.

Cóż, miałam się nie wypowiadać, ale zostałam wyrwana do odpowiedzi, więc wytłumaczę, czym jest RP. W skrócie wygląda to tak, że Twój awatar jest dla Ciebie czymś więcej niż tylko postacią, którą grasz - wymyślasz mu historię i umieszczasz go w świecie Eorzei jako jego mieszkańca. Kiedy spotykasz w grze innych członków gildii, to możesz odegrać spotkanie postaci (wtedy nawet zwyczajne przekazanie przedmiotów może być fajne. Mamy w gildii gościa, który robi za kuriera); dobrze nadają się tego również pogawędki w karczmie czy wspólne wykonywanie zadań. Jednak prawdziwa zabawa zaczyna się wtedy, kiedy do zabawy wkracza Mistrz Gry i zaczyna mieszać, zbierając opowieści do kupy i wprowadzając konkretną fabułę, w której postacie reszty muszą się odnaleźć - udało się nam w ten sposób odegrać parę fajnych historii, pojawiały się nawet u graczy łzy. Oczywiście u nas RP nie jest przymusem - jest opcją dla tych, którzy lubią ten styl rozgrywki. Zawsze można też dołączyć do party i poobserwować, jak taka zabawa wygląda.

Zajmujemy się zresztą nie tylko RP. Chodzimy również na raidy i dungeony, i generalnie robimy to, co każda normalna gildia. RP jest jedynie dodatkiem.

Mam nadzieję, że wyjaśniłam. Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania, to pisz śmiało.

Co do serverów to nie wiem gdzie Derpblade wyciągnąłeś informację o najlepszych serverach do raidowania. Zawsze było: Ragnarok>Odin=Moogle>Phoenix>Cerberus>Shiva>Lich>Zodiark.

Populacja polaków na serverach aktualnie wygląda to: Moogle>Phoenix>Zodiark>Shiva.

Reszta serverów ma dość podobną populację co do polaków.

Jeżeli przychodzisz do FFXIV, żeby pograć jakieś dobre PVP to możesz się zawieść, gra jest mocno nastawiona na PVE, sam Yoshi P kiedyś przyznał, że PVP zostało stworzone na siłę bo gracze się tego domagali.

Ciekawe skąd ty to masz moogle nie jest brany pod uwagę jako raid serwer starczy poczytać forum sq czy reddita jest uważany za casual i jest wybranym serwerem francuskiego community

Co do ilości polaków grających jest prawie ta sama na moogle i phoenixie

Co do ilosci polakow moogle czy phoenix nikt ci nie powie na 100% ( tego tak naprawde nikt nie wie wiec zostawmy to w kwesti ze "niby" 50 / 50 nie warto sie sprzeczac ) . Ale jak szuakasz w pelni polskiej gildi ktora robi cokolwiek w end game ( czytaj rajduje ) no to tylko i wylacznie Moogle. Jezeli chcesz sie pobawic mega casualowo w gronie rodakow ( nie robic raidow ) to masz opcje Mirai na mooglu lub Event na phoenixie . Jezeli interesuja cie international gildie no to praktycznie gdzie nie pojdziesz bedzie ok. Prosto szybko bezproblemowo odmeldowuje sie

Witam! Zakupiłem, znaczy pobrałem właśnie 14 dniowy trial do FF XIV bo nie ukrywam zaciekawiła mnie ta gra. Jednak jestem totalnym noobem w mmo xD Znaczy, kiedyś grałem trochę ale w jakieś f2p ale do rzeczy. Dlatego mam kilka pytań, mam nadzieję iż znajdzie się jakaś dobra duszyczka, co mi na nie odpowie ^^

1. Jaki serwer wybrać, by spotkać jakąkolwiek polską polucję graczy? Nie mam zielonego pojęcia o tej grze i nie ukrywam, ze przydałaby się jakaś pomoc na wstępie w ogarnięciu co i jak.
2. Następnie czy na wstępie muszę zakupywać te wszystkie dodatki, czy mogę najpierw grać na tym z triala (nie wiem jaki dodatek on zawiera i czy zawiera), a później dokupić kolejne?
3. Ciekawi mnie również fakt, czy w tej grze istnieje coś takiego jak wojny gildi, czy mass pvp, czy raczej tego nie uświadczy się?

4. Przeglądając kiedyś jakiś temat tutaj natknąłem się na coś o nazwie RP, rozumiem iż jest to odgrywanie postaci etc. Ciekawi mnie jak to wygląda, czy mógłby mi ktoś przybliżyć to, bo nie ukrywam iż chciałbym spróbować może czegoś takiego

5. Również w innym temacie widziałem link od Guru do kupienia FF, pisało tam iż zawiera 30 dni chyba abonamentu, z tego co pamiętam... dobrze, to 30 dni miałbym darmowe jeśli kupie z tamtego linku? Dobrze rozumuje?