Mały zestawik (do tego cichy)

Witem,

Potrzebuje w miarę małego sprzęciku, który dodatkowo będzie maksymalnie cichy. Aktualnie nie do końca mam jeszcze ułożone w głowie czego potrzebuje, a też nie śledzę rynku aż tak, żeby wiedzieć, czy coś będzie minimalnie lepsze. Kilka rzeczy do spełnienia:

- Ma być mały i do tego maksymalnie cichy - myślałem nad pół pasywnym zasilaczem, ale nie potrafię znaleźć czegoś, co nie podniesie ceny jakoś strasznie

- Na komputerze nigdy nie będzie odpalona żadna gra - nigdy!

- Nie potrzebuje karty graficznej, mam coś co się znajdzie w tamtym miejscu

- 120GB SSD wystarczy (mam sporo dodatkowych twardych, potrzebuje tylko system postawić), jak znajdzie się coś lepszego niż ja proponuje, to why not

- Sprzęcik prawdopodobnie NIGDY nie zostanie wyłączony. Burza, powódź, trzęsienie ziemi - on ma działać. Dlatego też wypada dobrać tak komponenty, żeby były w stanie chodzić praktycznie zawsze

- Budżet 3200, jednak wolałbym trochę ściąć o ile jest taka możliwość.

https://www.morele.net/inventory/info/2WnPPw/

Co mam zmienić, poprawić, halph!

Ale to ma byc pod serwer czy co? Bo wiesz można włożyć i3 a można i i7 :). Albo nawet ryzena :)

I3 nie można (za mało), a I7 wypada za słabo względem jakości do ceny. Mi potrzebne jest wincej rdzeni i w tym zdecydowanie wygrywa ryzen. Nie, nie będzie to serwer. Komputer ma mieć moc przerobową - będzie chodził przez cały czas ze względu na zapotrzebowanie. Patrząc na procesory w tym wypadku właśnie wygrywa ryzen. Aktualnie w zestaw wsadzona jest najsłabsza 8 i wydaje mi się, że to powinno mi wystarczyć. Nie będzie kręcony, na pewno też nie będzie wodowany, bo mija się to z celem

Zmaczy tak jeżeli chcesz wycisnąć ile się da z jednostki możesz pomyśleć o szybciej taktowanych pamieciach. Jeżeli chcess ciąć koszty to faktycznie te co wybrałeś będą bardzo dobrym kompromisem. Co do zasilacza trzeba poszukać testów z pomiarem hałasu. No i z drugiej strony jak jednostka ma ciągle chodzić trzeba zadbać o jakość zasilacza. Ten stoi na wysokim poziomie. Obudowa, nie wiem nie znam jej ważne by dobrze wentylowala i wpuszczala jak najmniej kurzu.

Czytałem, że sam ryzen posiada jakieś drobne problemy z szybszym ramem, a i tez nie jestem pewny czy przy programach graficznych, czy renderowaniu rzeczywiście zrobi to jakąś znaczną różnicę. Z zasilaczem jest ten problem, że modularne pół pasywne widziałem dopiero od 400zł, a zależy mi na złotym certyfikacie z racji potrzeby jakości. Obudowa może zawsze być dodatkowo ofiltrowana, czytałem troszkę o niej - jest ciasna, trzeba się kablami bawić, ale to raczej nie problem.

Zastanawiam się też nad dodatkowym chłodzeniem na sam procesor, tylko właśnie pytanie - jakie, żeby nie hałasowało, a żeby pasowało. Pasywne raczej odpada, bo komputer będzie się trochę pocił i myślał

Czytałem, że sam ryzen posiada jakieś drobne problemy z szybszym ramem, a i tez nie jestem pewny czy przy programach graficznych, czy renderowaniu rzeczywiście zrobi to jakąś znaczną różnicę. Z zasilaczem jest ten problem, że modularne pół pasywne widziałem dopiero od 400zł, a zależy mi na złotym certyfikacie z racji potrzeby jakości. Obudowa może zawsze być dodatkowo ofiltrowana, czytałem troszkę o niej - jest ciasna, trzeba się kablami bawić, ale to raczej nie problem.

 

Zastanawiam się też nad dodatkowym chłodzeniem na sam procesor, tylko właśnie pytanie - jakie, żeby nie hałasowało, a żeby pasowało. Pasywne raczej odpada, bo komputer będzie się trochę pocił i myślał

Raczej on wymaga szybszych ramow niz ma znimi problem...

Jak ma byc cichy ten komputer ale too juz jest obsesja :P moim skromnym zdaniem

Edit: wiec napisze tak im bardziej komputer bedzie sie pocil tym bedzie glosniej ... wiec zadbaj o chlodzenie niz je ma nie byc :P

Jakieś testy, strony na potwierdzenie tych ramów? Jak czytam na kilku anglojęzycznych portalach rzeczywiście procesor miewa problemy z szybszymi kostkami na niektórych płytach. Też nie jestem dalej przekonany, czy zrobi to jakąś kolosalną różnice - z samymi kostkami się nie zaznajomiłem, więc jestem gdzieś w tyle z technologią.

Obsesja, czy nie - wymagane jest, żeby sam wydobywający się dźwięk nie był denerwujący. Nie ma wyć jak odkurzacz - wiadomo, że zawsze będzie coś tam z siebie wydawał, ale w momencie w którym będzie sporo pracował i do tego pod obciążeniem w pewnym momencie może to wydać się męczące

Jakieś testy, strony na potwierdzenie tych ramów? Jak czytam na kilku anglojęzycznych portalach rzeczywiście procesor miewa problemy z szybszymi kostkami na niektórych płytach. Też nie jestem dalej przekonany, czy zrobi to jakąś kolosalną różnice - z samymi kostkami się nie zaznajomiłem, więc jestem gdzieś w tyle z technologią.

 

Obsesja, czy nie - wymagane jest, żeby sam wydobywający się dźwięk nie był denerwujący. Nie ma wyć jak odkurzacz - wiadomo, że zawsze będzie coś tam z siebie wydawał, ale w momencie w którym będzie sporo pracował i do tego pod obciążeniem w pewnym momencie może to wydać się męczące

pierwszy lepszy film

@Tidies ty chyba mieszasz kabylake z ryznem...

Ramów 3000/3200mhz nie obsługuje i praktycznie obsługuje do 2400 i do podkrecenia.

Płyty mają słabe biosy, ciągłe update, długi czas bootowania i te ramy. Bierz B350-Plus za 425zł mimo że to pełne ATX to jednak problemów z nią nie ma

Obudowa to pomyłka, zresztą jak poczytasz opinie to zrozumiesz. Takie Silencio, że żadnego wyciszenia nie ma, a miejsca na kable bardzo mało, także idealna skrzynka do gotowania.

Chcesz prawdziwe wyciszenie to, tyle że to bydle więc raczej odpada.

https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-pax-m70-pure-black-v2-spc135-772816/

Jak ma być ciche to ogółem nie ma potrzeby kombinować z obudowami, bo głównym problemem braku ciszy jest zasilacz lub dysk a w twoim przypadku są one na dobrym poziomie.

Możesz po prostu wziąć SPC RG2 będzie 5cm wyższa, ale też tańsza i lepsza.

Nie, komputer ma być mały, pełny ATX to już odbieganie od koncepcji. Nie mam miejsca na aż tak wysoką obudowę - obudowa którą mam w zestawie jest odpowiednio niska i wyciszona po przez gumiaki na dole, które nie przenoszą wibracji. Wydaje mi się, że jakoś specjalnie więcej obudowanie jest w stanie zrobić w tej materii. Jestem też gotowy na zabawę z kabelkami w środku, bo zwyczajnie jest mi to potrzebne. Jeżeli mam zmieniać obudowę, to na inne mini, które zamknie się w 40cm. Większe rzeczy odpadają. Zresztą czytam i jakoś nie ma ogromnych problemów, da się uporać z kabelkami bez problemu i też nie jest AŻ tak źle z tym wyciszaniem.

Bardziej martwi mnie chłodzenie boksowe.

@majster008 - gry mnie nie interesują, nie są dla mnie żadnym wyznacznikiem.

Nie, komputer ma być mały, pełny ATX to już odbieganie od koncepcji. Nie mam miejsca na aż tak wysoką obudowę - obudowa którą mam w zestawie jest odpowiednio niska i wyciszona po przez gumiaki na dole, które nie przenoszą wibracji. Wydaje mi się, że jakoś specjalnie więcej obudowanie jest w stanie zrobić w tej materii. Jestem też gotowy na zabawę z kabelkami w środku, bo zwyczajnie jest mi to potrzebne. Jeżeli mam zmieniać obudowę, to na inne mini, które zamknie się w 40cm. Większe rzeczy odpadają. Zresztą czytam i jakoś nie ma ogromnych problemów, da się uporać z kabelkami bez problemu i też nie jest AŻ tak źle z tym wyciszaniem.

 

Bardziej martwi mnie chłodzenie boksowe.

 

@majster008 - gry mnie nie interesują, nie są dla mnie żadnym wyznacznikiem.

ale too pokazuje ze wydajnosc procesora rosnie z szybszym ramem ... i to o 10%

ale too pokazuje ze wydajnosc procesora rosnie z szybszym ramem ...

To pokazuje, że rośnie wydajność w grach - w przypadku innych zastosowań różnica jest marginalna. W profesjonalnym zastosowaniu, nie growym, liczy się ilość, a nie szybkość, ponieważ pliki przechowywane w ramie nie muszą się szybko podmieniać, zwyczajnie muszą się tam mieścić

To pokazuje, że rośnie wydajność w grach - w przypadku innych zastosowań różnica jest marginalna. W profesjonalnym zastosowaniu, nie growym, liczy się ilość, a nie szybkość, ponieważ pliki przechowywane w ramie nie muszą się szybko podmieniać, zwyczajnie muszą się tam mieścić

nie napisales doo czego ma ci ten komputer sluzyc ...

Ale procesor sam w sobie duzo lepiej bedzie renderowal inne rzeczy tego robil niz konkurencja .

Jest napisane wyżej, że nigdy nie będzie odpalona żadna gra, więc jeśli nie do gier to będzie to stricte jakiś wół roboczy.

IMO zdecydowanie brakuje jakiegoś porządnego chłodzenia. Boxowe chłodzenie może Ci się ugotować w mini itxie i cały misterny plan posiadania cichego kompa szlag trafi. Warto rozejrzeć się nad czymś niskoprofilowym:

be quiet! Shadow Rock LP lub Noctua NH-L9i.

Jeśli chcesz mały PC to jako obudowa bezwzględnie Fractal Design Node 304. Dostaniesz za 350zł. Do tego Seasonic G550, Supremo M2 pewnie by wszedł ale po demontażu szyn/klamry do montowania zasilacza . Obudowa jest mała, ale równocześnie bardzo dobrze zaprojektowana, więc jest sporo miejsca na chłodzenie CPU, sporo miejsca na GPU, dobra wentylacja itd. IMO już lepiej dołożyć do tej obudowy, żeby potem nie było problemów gdybyś chciał wsadzić spore chłodzenie CPU.

Ponadto nie sprecyzowałeś o co dokładnie chodzi. Weź pod uwagę, że nie każdy program graficzny dobrze korzysta z wielu rdzeni. W niektórych sporo da wiele rdzeni a w innych mniejsza ilość mocnych rdzeni. Dodatkowo spora ilość programów obsługuje akcelerację GPU i np. w takim blenderze słabiutki GTX 750Ti radził sobie lepiej niż i7-4790K, w Sony Vegas Pro 13 750Ti robił z i7 już miazgę (wypadał ponad dwa razy lepiej!) No a ja mówię o testach sprzed dwóch lat, NV jak i AMD kładą spory nacisk na akceleracje GPU, stąd dbają o współpracę z firmami, optymalizacje oprogramowania, sterowników jak i kart pod te zastosowania. Warto też zauważyć, że wydajność średniej klasy karty graficznej zwiększyła się znacznie bardziej niż topowego procesora, więc dziś różnica między 7700K a 1050Ti pewnie byłaby jeszcze większa.

Ale program, którego akurat będę używał będzie potrzebował wielu rdzeni i tego jestem pewny stu procentowo - co zaznaczyłem w drugim moim poście. GPU tutaj nie poruszam, bo posiadam już odpowiednią kartę, która jest mi potrzebna. Obudowa wygląda fajnie... No ale nie widzę jakby za bardzo powodu, żeby zmienić z tej, która aktualnie mam dodaną. To samo z zasilaczem, nie widzę różnicy w specyfikacji (chyba, że jest w kulturze pracy). Imo nie warto dopłacać, bo nie potrzebuje monstrualnego chłodzenia, które sprawi, że procesor będzie w temperaturze pokojowej pod obciążeniem. Żadna zaproponowana zmiana nie bardzo widzi się w moich oczach - ewentualnie nie została objaśniona tak, żebym zrozumiał, czemu właściwie jest lepsza dana rzecz.

Za chłodzeniem rzeczywiście chce i powinienem się rozejrzeć, ale problem taki, że w specyfikacji podanych nie ma aktualnie potwierdzone, że się da się wpiąć + pytanie czy takie małe coś, rzeczywiście zrobi różnicę między boxem.

Ale program, którego akurat będę używał będzie potrzebował wielu rdzeni i tego jestem pewny stu procentowo - co zaznaczyłem w drugim moim poście. GPU tutaj nie poruszam, bo posiadam już odpowiednią kartę, która jest mi potrzebna. Obudowa wygląda fajnie... No ale nie widzę jakby za bardzo powodu, żeby zmienić z tej, która aktualnie mam dodaną. To samo z zasilaczem, nie widzę różnicy w specyfikacji (chyba, że jest w kulturze pracy). Imo nie warto dopłacać, bo nie potrzebuje monstrualnego chłodzenia, które sprawi, że procesor będzie w temperaturze pokojowej pod obciążeniem. Żadna zaproponowana zmiana nie bardzo widzi się w moich oczach - ewentualnie nie została objaśniona tak, żebym zrozumiał, czemu właściwie jest lepsza dana rzecz.

 

Za chłodzeniem rzeczywiście chce i powinienem się rozejrzeć, ale problem taki, że w specyfikacji podanych nie ma aktualnie potwierdzone, że się da się wpiąć + pytanie czy takie małe coś, rzeczywiście zrobi różnicę między boxem.

Akurat z podstawką pod Ryzena może być problem, ale jeśli chodzi o różnice, to tak, różnica będzie zdecydowanie wyraźna i odczuwalna. Nie chodzi tylko o niższą temperature, ale też hałas. Przy wyższej temperaturze, a w ITX są one zdecydowanie wyższe niż przy większych obudowach, box będzie Ci musiał zapierniczać na 100% wydajności przez co będzie dużo bardziej słyszalny. Już pomijam sam fakt, że wiatrak od boxowego chłodzenia jest gorszy - głośniejszy sam w sobie.

@Nvminer

Idąc po kolei. Obudowa jest mniejsza (W x H x D): 250 x 210 x 374 mm vs 200 x 378 x 453mm. Obudowa jest dobrze rozplanowana, wsadzisz długą kartę graficzną czy wysokie chłodzenie CPU bez problemu, bo Node 304 mieści chłodzenia o wysokości do 165mm a Silencio 352 tylko 155mm (lepsze chłodzenie = cichszy PC). Dodatkowo w Node 304 GPU umieszczone jest tak, że ładnie zaciąga sobie powietrze z bocznego otworu (więc znów lepszy dopływ powietrza = będzie ona działać ciszej) i który jak i reszta otworów ma zamontowany filtr przeciwkurzowy który można łatwo zdjąć w celu wyczyszczenia. Obudowa ma też bardzo dobry przepływ powietrza, więc nic się w środku nie zagotuje. G550 poleciłem, bo jest cichy, modularny, bardzo dobry a ponadto ma złącza umiejscowione tak, że nie będą one przeszkadzać w Node 304 (przy innym ułożeniu potrzebny jest krótszy zasilacz lubwspomniane demontowanie klamry dla zasilacza). Dodatkowo za G550 przemawia jeszcze jedna rzecz, czyli jakość wykonania. Skoro zasilacz ma pracować 24/7 to ważne, aby jakość budowy była tutaj najwyższej klasy. G550 używa japońskich kondensatorów (najlepszych) i jakość jest po prostu świetna od elementów z jakich go zrobiono (np. wspomniane kondensatory) po wykonanie (np. luty) a Supremo M2 używa tajwańskich (nie tak złe jak chińskie, ale zauważalnie gorsze niż japońskie) i jakość wykonania średnia (czy nawet średnia z minusem). Skoro PC ma działać ciągle, często pod sporym obciążeniem to postawiłbym tutaj na stabilniejszą i lepiej wykonaną jednostkę. Zwłaszcza że G550 jest niewiele droższy.
Monstrualnego chłodzenia może nie potrzebujesz (chyba, że chcesz robić OC procka), ale do Silencio 352 będzie problem wsadzić cokolwiek normalnego. Nawet z Fera 3 może być problem. Skoro oczekujesz ciszy to zakup mocniejszego chłodzenia się na nią przełoży. Box będzie po prostu głośny pod obciążeniem, zwłaszcza długim.

Tutaj masz pokazane luty na M2:
Obraz1
Obraz2
Obraz3

Witem,

Potrzebuje w miarę małego sprzęciku, który dodatkowo będzie maksymalnie cichy. Aktualnie nie do końca mam jeszcze ułożone w głowie czego potrzebuje, a też nie śledzę rynku aż tak, żeby wiedzieć, czy coś będzie minimalnie lepsze. Kilka rzeczy do spełnienia:

- Ma być mały i do tego maksymalnie cichy - myślałem nad pół pasywnym zasilaczem, ale nie potrafię znaleźć czegoś, co nie podniesie ceny jakoś strasznie

- Na komputerze nigdy nie będzie odpalona żadna gra - nigdy!

- Nie potrzebuje karty graficznej, mam coś co się znajdzie w tamtym miejscu

- 120GB SSD wystarczy (mam sporo dodatkowych twardych, potrzebuje tylko system postawić), jak znajdzie się coś lepszego niż ja proponuje, to why not

- Sprzęcik prawdopodobnie NIGDY nie zostanie wyłączony. Burza, powódź, trzęsienie ziemi - on ma działać. Dlatego też wypada dobrać tak komponenty, żeby były w stanie chodzić praktycznie zawsze

- Budżet 3200, jednak wolałbym trochę ściąć o ile jest taka możliwość.

https://www.morele.net/inventory/info/2WnPPw/

Co mam zmienić, poprawić, halph!