Nowy komputer rady

@Tidies

Ja bym to postawił w odwrotnej kolejności: XFX TS 550W lub ewentualnie SPC. Widzę też, że się ceny lekko zmieniły, więc w pierwszej kolejności XFX TS a dopiero potem podany CM (XFX TS ma lepsze podzespoły). Należy pamiętać, że sprawność to nie wszystko. Ważna jest jakość wykonania i podzespoły. XFX TS ma japońskie kondensatory, SPC taiwańskie (albo chińskie? już nie pamiętam, ale raczej to pierwsze). Więc ja osobiście wybrałbym XFX (zwłaszcza, że to tak na prawdę Seasonic a SPC to chińska SAMA).

Tutaj jak najbardziej chodzi o optymalizację. Po pierwsze o optymalizację pod konkretną architekturę. Architektura Core jest z nami od wielu lat i odpowiednie optymalizacje są już zaszyte w silnikach gier. Zen jest całkowicie świeży i odpowiednie optymalizacje zostaną dopiero dodane. Po drugie dochodzi tutaj sam fakt odpowiedniego korzystania z wielu wątków. Maks co było dla mainstreamu to 4/8 Intela, teraz pojawił się 8/16 a Intel ma wypuścić mainstreamowe 6 rdzeni (zapewne i5 6 rdzeni oraz i7 6/12), więc twórcy gier będą starać się wykorzystać te nowe wątki. Przykładem gry która ładnie wykorzystuje wiele wątków niech będzie Crysis 3. Ryzen 1600 (999 zł) wypada niewiele gorzej (6 fps) niż i7 7700k (1545 zł) mimo tego, że ma taktowanie o 1GHz niższe, po lekkim podciągnięciu taktowania wyniki będą te same. W Dishonored 2 Ryzen 1600 przecież przegania i5 7600k (1050 zł)

@majster008

Oczywiście, że się będzie gotować xD Przecież trzeba obudowę za 400 zł a nie dobrze wentylowaną za 200 zł.
Już Ci to kiedyś pisałem. Znajdź prawdziwe testy a nie bzdury. Tutaj masz poprawnie wykonany test mocno obciążający CPU.
https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_amd_ryzen_5_1600_najtansze_szesc_rdzeni?page=0,19
Popatrz sobie na wynik starego i7 Ivy @ 3.5GHz vs świeżutki i5 Kaby @ 3.8GHz
Tak więc pozwoliłem sobie pokazać Ci prawdziwy test. Jednak pewnie dalej tego nie zrozumiesz, tak jak nie zrozumiałeś niczego ostatnim razem.
Tak więc SPC M35 za 200zł będzie jak najbardziej dobrym wyborem. Obudowa zapewnia dobrą wentylację i nie gnie się jak Zalman.
GTX 1080 i i7 dadzą mu więcej niż buda za 400zł
i5 nie jest dużo lepszy na jednym rdzeniu. i7 ma więcej cache, wyższe taktowanie. Ponadto jak już pokazuje prawdziwy test, wykonany poprawnie te 4 dodatkowe wątki robią różnicę.
@FreeQ
Stwierdzenie, że i7 + 1080 będą się marnować w FHD uważam za nie do końca trafne. Fakt takie połączenie pozwoliłoby odpalić większość gier w 1440p i najwyższych w 60+ fps, ale "większość" a nie wszystkie. Wiedźmin 3 w ultra@1440p w najbardziej wymagających monetach osiągnąłby ~50fps, Watch Dogs 2 v. high@1440p to ~50fps. Wiadomo mówię tu o najbardziej wymagających momentach, ale jak widać GTX 1080 nie wystarczy do odpalenia najbardziej wymagających gier na ultra czy nawet v. high w 1440p i ~120 fps.
@Hyberius
Tylko i7 jak najbardziej robi różnicę w grach i 1080 też byłby dobry do 1440@60Hz czy nawet 1080p@60Hz. Ponadto buda za 200zł, np. wspomniany M35 będzie ok. Zapytaj w morele kiedy będzie dostępna.

nie wiem po co pokazujesz test procesorow I5 7600k i i7 7700k jezeli mowimy tuu o procesorach innych

A zaraz pewnie powiesz ze 7700 a pomiedzy 7700k nie ma roznicy pewnie :P

@majster008

Mówimy tu o 7700 i jak widzę 7500/7600. Podstawowa różnica między wersjami z i bez k która nas tutaj interesuje to taktowanie. Jeśli 7600k @ 4.2GHz dostaje w d*pę od 7700k @ 4.2 3.8GHzGHz to i5 7600 @3.5GHz też dostanie w d*pę od 7700 @ 3.6GHz. Czy jednak sądzisz, że będzie inaczej? Jeśli tak to z jakiego powodu?

EDIT: Poprawa błędu, źle zerknąłem na taktowanie i5 7600k, ale to co napisałem dalej jest prawdą co udowadnia podany wyżej test PPC, scenariusz po OC procesorów, i7 jak i i5 mają wtedy 5.0Ghz a mimo to różnica jest znaczna.

@majster008

Mówimy tu o 7700 i jak widzę 7500/7600. Podstawowa różnica między wersjami z i bez k która nas tutaj interesuje to taktowanie. Jeśli 7600k @ 4.2GHz dostaje w d*pę od 7700k @ 4.2GHz to i5 7600 @3.5GHz tym bardziej dostanie w d*pę od 7700 @ 3.6GHz.

7700k jest duzo szybsza trybie wspoczynku niz zwykla 7700 w trybie turbo ....

Jak chcesz too placi sobie 400 za wiecej watkow architektura procesorow jest taka sama ... roznica jest wiecej watkow i pamiec podrecznej

@majster008

W trybie spoczynku to akurat oba procesory zbijają zegary do tych samych wartości.

Odpowiedz mi na pytanie. Dlaczego sądzisz, że skoro i7 k taktowane niewiele wyższymi zegarami niż i5 k jest znacznie wydajniejsze a ponadto i7 k TAKTOWANE TYMI SAMYMI ZEGARAMI co i5 k jest również znacznie wydajniejsze (20FPS) to w wypadku i7 bez k i i5 bez k miałoby być inaczej?

Nie wykręcaj mi się teraz "jak sobie chcesz 20fps więcej to płać 400zł" tylko mi odpowiedz dlaczego kłamiesz i podajesz nieprawdziwe informacje mimo, że już kiedyś zwracałem o to uwagę? Ponadto jeśli nie masz zielonego pojęcia o sprzęcie to po jaką cholerę się o nim wypowiadasz, wprowadzasz zamieszanie i dodajesz tylko innym więcej roboty bo muszą te bzdury prostować?

No i ostatnia sprawa. Zwróć uwagę na to, że Intel wprowadza niedługo i5 6 rdzeni i i7 6/12, AMD wprowadziło 4/8, 6/12, 8/16. Więcej wątków i rdzeni w mainstreamie to powód, aby robić gry tak by te dodatkowe wątki wykorzystywały odpowiednio. Może nie za rok, ale za 3 może się okazać, że taki i5 4 rdzenie to będzie jak teraz i3.

@majster008

W trybie spoczynku to akurat oba procesory zbijają zegary do tych samych wartości.

Odpowiedz mi na pytanie. Dlaczego sądzisz, że skoro i7 k taktowane niewiele wyższymi zegarami niż i5 k jest znacznie wydajniejsze a ponadto i7 k TAKTOWANE TYMI SAMYMI ZEGARAMI co i5 k jest również znacznie wydajniejsze (20FPS) to w wypadku i7 bez k i i5 bez k miałoby być inaczej?

 

Nie wykręcaj mi się teraz "jak sobie chcesz 20fps więcej to płać 400zł" tylko mi odpowiedz dlaczego kłamiesz i podajesz nieprawdziwe informacje mimo, że już kiedyś zwracałem o to uwagę? Ponadto jeśli nie masz zielonego pojęcia o sprzęcie to po jaką cholerę się o nim wypowiadasz, wprowadzasz zamieszanie i dodajesz tylko innym więcej roboty bo muszą te bzdury prostować?

ty mi pokazujesz wykresiki a ja ci pokazalem film wiec slowo przeciwko twoim slowom i tyle wiec chlopie skladaj mu komp nawet za 100 zl w obudowie ....

Dodatkowo wejdz sobie na benchmark i sobie sprawdzi realnosc mocy i5 7600 vs 7700 a nie wyskakujesz mi z pure PC testami od ochroniarza ktory pracowal w TESCO i jeszcze nie tymi procesorami o ktorym mowa w temacie .

Jezeli sadzisz ze wielewatkowsc poprawi mu granie w gry prosze bardzo 20 fps ^^^ gl powodzenia

@Ksarou

Bo pisze na telefonie w pracy i moze powienem zwrocic uwage na to co pisze ... jezeli tak boli brak przecinkow i polskich liter zwroce na too wieksza uwage

@kubas246

No chyba nie mam jak nie widzisz czym sie tee procesory w budowie roznia ...

A zreszta niech kolega poczeka na i9 tam przynajmiej maja dac 10 rdzen rzeczywistych a nie watki ;p

Eh. Taką konwersację załatwcie sobie na pw, bo zaśmiecacie autorowi temat. Koniec spamu.

Od kiedy zawód danej osoby ma świadczyć o poziomie testu? Żeby było śmieszniej to ty piszesz totalnie bez składni, logiki i poprawności interpunkcyjnej oraz ortograficznej.

Ja pokazałem prawdziwy realny test. Ty pokazałeś popierdówkę. Powiedz mi: kto ma rację: profesjonalne redakcje czy jakiś randomowy typ z jutuba?

Benchmark? Mówisz o tej stronce która robi reklamy dla komputronika a nie testy? Mówisz o tej stronce która testowała Ryzeny z RX 480, bo AMD tak kazało aby zmniejszyć różnicę miedzy Ryzenami a i7 dzięki ograniczającej karcie graficznej?

Podałem i5k i i7k o tym samym taktowaniu i pokazałem różnicę. Jeśli sądzisz, że wersje bez k różniące się taktowaniem na korzyść i7 będą miały różnice mniejszą lub jej brak to chyba nie mam co dalej pisać.

@Ksarou

Z mojej strony to i tak koniec.

@FreeQ

Stwierdzenie, że i7 + 1080 będą się marnować w FHD uważam za nie do końca trafne. Fakt takie połączenie pozwoliłoby odpalić większość gier w 1440p i najwyższych w 60+ fps, ale "większość" a nie wszystkie. Wiedźmin 3 w ultra@1440p w najbardziej wymagających monetach osiągnąłby ~50fps, Watch Dogs 2 v. high@1440p to ~50fps. Wiadomo mówię tu o najbardziej wymagających momentach, ale jak widać GTX 1080 nie wystarczy do odpalenia najbardziej wymagających gier na ultra czy nawet v. high w 1440p i ~120 fps. 

Tutaj się wdało małe nieporozumienie :). Nie mówię by grać w wszystkie tytuły w 1440p i z odświeżaniem 120hz. Ale taki przykład w FPS można ustawić FHD i oczekiwać tych 120 czy 144 FPS i jest naprawdę DIAMETRALNA różnica :). A jakieś MMO czy RPG po prostu w 1440p. Co do gier wszystko zależy od optymalizacji :). Andromeda którą napędza silnik FrostBite bez problemu osiągnie 144FPS w 1440p :). Mi bardziej chodzi o to by nie pakować się w grafikę za grubo ponad 2 tysiace która i tak za max 3 lata odejdzie do lamusa, skoro już teraz nie chce się wykorzystywać możliwości jakie daje :) Uważam to za stratę pieniędzy :)

Procesor jeżeli i5 to 7600 :) ale to moje zdanie :)

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b250m-mortar-b250-ddr4-hdmi-displayport-usb-c-matx-975952/ bym brał tą MOBO z względu na wzmocnioną sekcje audio. Testowałem w domu i faktycznie jest różnica :)

https://www.morele.net/inventory/info/5Rjjjm/

https://www.morele.net/inventory/info/Dn7bmV/

Trochę się już w tym gubie, więc zrobiłem 2 opcje z i7 i i5 teraz prosze o opinie czy oba są dobra i ktore będzie lepsze.

Jeszcze na podstawie

zrobilem tohttps://www.amazon.com/gp/cart/view.html/ref=nav_cart

https://www.morele.net/inventory/info/5Rjjjm/

https://www.morele.net/inventory/info/Dn7bmV/

Trochę się już w tym gubie, więc zrobiłem 2 opcje z i7 i i5 teraz prosze o opinie czy oba są dobra i ktore będzie lepsze.

Ja tylko sugeruje że jest nie opłacalny zakup i7 do gier a zwłaszcza wersja bez odblokowanego mnożnika ponieważ moim zdaniem ma on przybliżone wyniki do i5 7600 w grach a niekiedy może się okazać ze nawet gorzej wypada testów porównanie obu procesorów łatwo można znależć na youtubie, to jest twój wybór oba procesor bedą w grach tak samo się praktycznie zachowywać... Nie wiem ktoś tu krzyczy o wyższych rozdzielczościach że te wątki coś pomogą , ale czy ty masz ten monitor żeby móc too wykorzystać chociaż ??

kolejna gra

@kubas246

Ty może ja jestem ślepy boo w żadnym z filmów nie widzę tej kosmicznej przewagi i7 7700 nad i5 7600 ...o której ty tutaj wypisujesz ... No oczywiście masz swoje wykresy tylko że one przedstawiają inne modele procesorów .... Wprodzasz sam w błąd .... A użytkownik sam zadecyduję coo będzie dla niego najlepsze . I tym kończę , bo dyskutować nie ma już oczym.

@kubas246

Szkoda słów na twoją głupotę wiec powiedziałem nie mam zamiaru z tobą na żaden temat rozmawiać, pokazuje mu kolejny film z rzędu a on jak tak mało rzetelne są te filmy to zrób własne i udowdnij swoją teze ... a nie jakimś diagrame z PurePC posiłkujesz się( które są tak rzetelne że nie wiadomo w jakich rzeczywiście w miejscach był pomiary brane ) i które nie są nawet o tych procesorach o których mowa w temacie... nie masz nic co by uzsadniało wybór i7 7700 do gier nad procesorem i5 7600 , i jeszcze schodzisz z tematu z CPU na GPU ...

@Ksarou

Powiedz mi jak niby mam nie odpowiedzieć i zakończyć temat skoro gość pisze:

jest nie opłacalny zakup i7 do gier a zwłaszcza wersja bez odblokowanego mnożnika ponieważ moim zdaniem ma on przybliżone wyniki do i5 7600 w grach a niekiedy może się okazać ze nawet gorzej wypada

Przecież to jest istna głupota i wprowadzanie kupującego w błąd. Jak procesor który jest oparty o tą samą architekturę, ale ma więcej cache, więcej wątków i wyższe taktowanie ma wypadać gorzej? No i przede wszystkim dlaczego jego zdanie > fakty? Jeszcze typek zarzuca benchmark graficzny (strice pod GPU, bez jakichkolwiek miejsc obciążających CPU) jako dowód, że i7 nie jest lepsze. No jak procesor ma wpływać na wynik w benchmarku który od niego niemal nic nie wymaga? Test totalnie do kitu a facet tego nie rozumie i jeszcze bzdury opowiada przez to. Każda redakcja posiadająca poprawnie przeprowadzone testy CPU (czyli testy które faktycznie mają miejsce CPU heavy) pokazują jasno różnice nawet 20-30FPS. Z "naszych" wystarczy spojrzeć na PCLab i PurePC, strony które diametralnie się różnią, mają różne podejście, nie lubią się a mimo to wyniki jasno pokazują różnicę.

@Hyberius

Ja powiem tak: moim zdaniem sprzęt który podałem będzie najwydajniejszy, tylko wymień tam z zasilacza Cooler Master na XFX TS 550W. i7 + 1080 to jest topowy sprzęt, pozwoli pograć we wszystko i co najważniejsze 8 wątkowy i7 po popularyzacji procesorów 6, 6/12 i 8/16 na rynku mainstream nie zestarzeje się tak szybko jak 4 wątkowy i5.

@majster008

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/testy_procesorow_i_kart_graficznych_czegos_tutaj_nie_rozumiesz

Już kiedyś podawałem ten test. Patrz jeszcze raz. Pierwsza strona 1 i 2 zestaw wykresów. Pierwszy zestaw to miejsce CPU (różnica taktowań znacząco wpływa na FPS), drugi to miejsce GPU (różnica taktowań praktycznie nie wpływa na FPS). Zgadnij jakich testów należą te które podałeś? CPU czy GPU? Wyniki i3 na poziomie i7 podpowiadają. Ciekawe czy się domyślisz.

EDIT:

Przeczytaj co podałem. Pokazujesz test w miejscu GPU i mówisz "O patrzcie! W miejscu GPU i7 nie jest lepsze niż i5! Co tam, że w tym miejscu GPU i5 jest równe i3, ale mam rację!". Dodatkowo napisz mi raz jeszcze jaka jest różnica pomiędzy tym czy podam i5 @ 5.0GHz vs i7 @ 5.0GHz czy i5 @ 3.5GHz vs i7 @ 3.6GHz jeśli mam zamiar pokazać RÓŻNICĘ w wydajności? Jakby to było forum o sprzęcie to byś dawno z banem wyleciał za pisanie kompletnych głupot.

Z tego gtx 1080 chyba zrezygnuje narazie by obnizyc cene wiec to juz chyba ostatnie zapytanie o to czy to bedzie dobre http://www.morele.net/inventory/info/XQmRH7/

Z tego gtx 1080 chyba zrezygnuje narazie by obnizyc cene wiec to juz chyba ostatnie zapytanie o to czy to bedzie dobre http://www.morele.net/inventory/info/XQmRH7/

Pod względem technicznym wszystkie części wejdą do odbudowy i będą działać .

Ważne żeby tobie się podobało.

Tak, wszystko będzie śmigać. Jedynie możesz zmienić zasilacz na tego XFX TS 550W. (Kubas pisał już wcześnie dlaczego).

To dziękuje wszystkim za rady i opinie mysle ze temat mozna zamknąć.

Witam

Mam aktualnie dysponuje pewną kwotą i mam w planach zakup nowego komputera i złożyłem coś takiego https://www.morele.net/inventory/info/I3xb9b/

Tak więc prosił bym o jakieś rady dotyczące tego ewentualnie zmiany bo niestety słabo się na tym znam lub może ktoś by złożył coś innego tak by się w mniejwięcej 5k zamknąć.

Przeglądałem tematy w stecz i zobaczyłem też coś takiego https://www.morele.net/inventory/info/6IjHCZ/