TERA - co i jak

Witam. Od dłuższego czasu szukam jakiegoś dobrego MMORPG dla zabicia czasu i zainteresowała mnie TERA. Mam kilka pytań odnośnie tej gry:

1. Jak jest z populacją Polaków, na jakich serwerach najczęściej przesiadują bo z tego co czytałem opinie są rozbieżne jedni wolą NA drudzy EU. A wiadomo samemu jedyną frajdą będzie dobicie maksymalnego lvl'a.

2. Jak wyglądają pingi na serwerach EU i NA. Jakby ktoś mógł podać chociaż IP serwerów, mógłbym sobie sam to sprawdzić :) .

3. Płatności. Są zbyt P2W czy jednak nie (na przykład Path Of Exile).

4. Inne jakieś szczególnie ważne informacje o których powinienem wiedzieć przed rozpoczęciem gry :)

1. Polaków wszędzie jest chyba jednakowo, zawsze znajdzie się jakaś polska gilda na Europie czy Ameryce, sporo polaków jest też rozrzuconych po internationalach.

2. Średni ping jaki mam na Europie to 39-48ms, na Ameryce nie zejdziesz poniżej 150 co wyklucza już grę archerem czy warriorem. Mówię to jako osoba, która grała na Ameryce długi kawał czasu i po przejściu na Europę już nie potrafię grać na pingu przekraczającym 50ms.

3. P2W nie ma, w IS możesz kupić kostiumy, jakieś sloty na postacie, race changery czy zmiany nicku, które łatwo też kupić w grze. Na obu wersjach występuje konto premium(Tera Club(50złoty) na Europie i Elite status(~65 zależnie od kursu dolara) na Ameryce).

4. Przygotuj się na to, że będziesz musiał znaleźć static party i to niekoniecznie mówiące po polsku, poczytaj też parę poradników z essentialmany, sprawdź czy odpowiada Ci system nowych setów średnio co 4 miesiace.
Standardowo jak w innych grach dps ma trochę gorzej z party i wymaga się od niego ekwipunku bardziej niż od healerów, healerzy muszą znać perfekcyjnie mechaniki a tank ma zwyczajnie trudno a przynajmniej w aktualnym patchu.

Długie szukanie party jako dps mogłem doświadczyć w wowie na serwerach prywatnych (wiem takie serwery są słabe) ale nie każdego stać na abonament (chyba, że pracuje, bądź buli sporo pieniążków od rodziców ;) ) Wiem jakie to jest dla niego utrapienie zwłaszcza gdy jest bez dobrego gear'u.

A ile GB tego dzieła trzeba pobrać w wymaganiach widzę, że gra zajmuje aż 50 GB na dysku twardym, źle jeżeli do pobrania będzie te 25-30 GB :/

Dodatkowo jaki konkretny serwer EU preferujesz, 150ms a 40-50ms to jest różnica, a nie chcę grać zamulającym archerem (chyba że inna klasa mnie zainteresuje :) )

I jeszcze jedno, bo słyszałem plotki, że ściąganie TERA przez steam, powoduje to, że są dostępne tylko serwery NA. Czy to prawda?

Zapomniałbym o wypowiedzi na temat nowych setów, osobiście mi to nie przeszkadza, bardzo lubię grę PvE bardziej niż PvP, przez co jeżeli faktycznie się wciągnę na dłużej niż kilka dni w tą produkcję to chociaż będę miał co robić na rajdach, a nie tylko chodzić na nie z nudów i pomocy wbicia gear'ów pozostałym graczom również z nudów rzecz jasna :)

Aktualnie folder z grą zajmuje 43gb wolnego miejsca, a wymagania uwzględniają też przyszłe aktualizacje.

Serwer to już twój wybór czy będzie to Killian czy Mystel to nie kieruj się tym czy jeden jest pvp czy pve, bo pvp w tej grze powoli wymiera i nie ma już PK takich jak dawniej.

Ja aktualnie gram na Killianie. Na Mystelu jest raczej taka sama ilość graczy, ale nie powiem Ci czy aktualnie są jakieś różnice w cenach przedmiotów na obu tych serwerach.

//Co do tery na steamie Ci nie pomogę. Wiem, że są z nią problemy, ale od zawsze gram w terę przez gameforge.

Polecam server Killian, gra tam więcej polaków i zawsze więcej jest do roboty na serverze PvP niz PvE.

Ping na USA 150+ więc nie da się grać PvP. Na EU masz ~40 pingu.

P2W nie ma. W item shopie są tylko rzeczy kosmetyczne i Tera Club .

@KrulAndrzejiDudaPierfszy mam rozumieć, że serwery typu PvP nie ograniczają żadnej możliwości pod względem PvE. Krótko mówiąc mogę robić to samo na serwerze PvP co na serwerze PvE i znacznie więcej?

@KrulAndrzejiDudaPierfszy mam rozumieć, że serwery typu PvP nie ograniczają żadnej możliwości pod względem PvE. Krótko mówiąc mogę robić to samo na serwerze PvP co na serwerze PvE i znacznie więcej?

Tak, na serverze PvP możesz robić to samo co na serverze PvE + masz pk PvP.

@MordeKTrochę tak i trochę nie, na serwerze PvP jedyną dodatkową opcją jest tryb wolny na PvP.

Zapomniałem o wojnach gildyjnych!

To nie koniec moich problemów i pytań. Mianowicie jak uzyskać dostęp do serwerów Europejskich, gdyż po pobraniu całej zawartości otrzymuję dostęp do 5 serwerów które są amerykańskie. Ściągałem przez zwykłego launchera gry, nie przez steama i inne rzeczy.

// Wiem w czym problem, ściągałem z enmasse, ech w porę się dowiedziałem :/ Mogę jakoś przerzucić pliki bym ściągnął jaknajmniej contentu na EU?

A widzisz, a pisałem wyżej o gameforgu!
Z tego co się orientuję to nie, bo enmasse jest do tyłu z patchem i jest spora zmian w interfejsie gry. Niestety musisz pobrać grę od nowa.

Wiesz, jakbym się zagłębił bardziej w temat TERY, bym wiedział, że Enmasse i Gameforge stawiają serwery na oddzielnych kontynentach, cóż za to muszę ponieść konsekwencje, jednak że na oficjalnym forum enmasse TERY znalazłem dosyć dobry materiał, który pokazuje jak ową pomyłkę naprawić, no może nie do końca ale ogranicza ponowne ściąganie contentu do minimum. Jeżeli faktycznie sprawi ona, że ten cały content do ściągnięcia będzie mniejszy niż te 35 GB do ściągnięcia, zamieszczę go w tym poście. Bo chyba polskiego poradnika do takich spraw nie ma, a sporo ludzi nie umie angielskiego ;) . Zamieścił bym również link do źródła o ile, że to forum na to pozwala :) .

Jeżeli to ten poradnik o którym myślę na forum enmasse, to nie on nie działa przez inne nazwy podkatalogów i poszczególnych małych plików w nich zawartych.

Jedyne co możesz spróbować zrobić to uruchomić launcher gameforga, poczekać minutę aż utworzy katalogi, przenieść S1GAME i uruchomić pobieranie lub funkcję naprawiana klienta.

To właśnie próbuję zrobić, ale miałem nadzieję o właśnie ten poradnik, cóż poczekamy zobaczymy, nie marzy mi się ponowne ściąganie 35 GB contentu podczas gdy mam cały content gry, a transfer ograniczony, jeżeli chociaż naprawa wyniesie do 10 GB będzie w porządku jak nie wstrzymam się z ponownym pobraniem gry. A jak nie to cóż, się przeboleje i tyle, ściągnie się pod koniec lipca :) Tak czy siak i tak już wiele pomogłeś, ale i tak naprawa i ponowne pobranie nic nie dało, no to widzimy się pod koniec lipca :)

Pozwolę się dołączyć, ponieważ sam szukam dobrego mmorpg.

Czyli dalej warto zagrać? I pomimo, że to GameForge?

Jeśli tak, to dam Terze jeszce jedną szansę.

@Lucyfer666Gra jest dobra, instancje wymagają myślenia a zrobienie ekwipunku czasu. Prawdę mówiąc GameForge robi sobie teraz wyścig o to kto jest lepszy razem z EnMasse i póki co jest na prowadzeniu.

To jeszcze jedno pytanie, jak się gra archerem? Chodzi mi przede wszystkim jako klasa na nooba.

@Lucyfer666Akurat moim main charem jest archer i powiem tak. Archer jest bardzo silną i prostą mechanicznie klasą. Spore obrażenia, ma 2 iframy i jego stat build jest prosty do zrobienia.

Super, dzięki za odpowiedzi. A zobaczę jak ten archer tutaj wygląda.

Jednak jeszcze myślę nad sorcererem, też fajnie wygląda.

A jednak są pytania.

1. Jak się sprawuje sorcerer pve i pvp?

2. Czy jest trudną klasą?

3. Czy mogę spokojnie grać dziennie po 2-3 godziny nie zostając w tyle za innymi graczami?

4. Czy jest jakaś polska gildia? Co mnie przyjmie.

To tyle na razie, gram na serwerze killian pod nickiem Lucyfer Theangel

@Lucyfer666
1. Jest mid tier dpsem, w pvp nie powiem, bo nigdy nie bawiłem się w pvp.

2. Sorc jest akurat dosyć prostą klasą.

3. Zależy jak szybko chcesz progresować w grze, grając te 3h spokojnie w ciągu patcha zrobisz najlepszy ekwipunek ale to już nie muszę tłumaczyć dlaczego ktoś grający więcej będzie miał go szybciej. >.<

4. Z tego co widziałem to są nowe Turbo Grzybki i Dark Gate, ale nie jestem fanem Dark Gate.

Jak będziesz miał więcej pytań to pisz do mnie na discordzie, w profilu jest mój tag, tam szybciej Ci odpowiem.

@Lisek

A skorzystam z pomocy, bo level rośnie i pytania się rodzą.