Początek w Blade and Soul

Witam,

jestem w trakcie sciągania gry Blade and Soul, widziałem gameplay na youtube, przeprowadziłem selekcję wśród paru gier i sie zdecydowałem. Grałem w MU/Aiona i jakieś inne gry mmo ale niezbyt długo więc takie podstawowe pojęcia powinienem znać.

Tu moje pytanie; kim zacząć sobie grać najłatwiej i żeby eq nie było ciężko dostępne ?

czy jest jakaś polska gildia ( legion?klan? ), która pomogłaby mi się wdrożyć w grę ?

cenne wskazówki/rady ?

czy w grze jest dużo craftingu ? ( nigdy za tym nie przepadałem )

ogólnie jeżeli są jakieś cenne informacje prosiłbym o ich umieszczenie tutaj,

z góry dzięki :)

edit: zwykle w grach MMO preferowałem DPSy, czy też Rangery ( gra łukiem ). Ewentualnie tank, w support bawiłem się tylko z przymusu :)

Jełki chodzi o Blade & Soul to według "mnie" najlepsze MMO z kategorii F2P.

Co do Klas postaci rozpisałem się o tym w temacie "Pytanie od nowego" jest ono dokładnie 6 słownie: "Sześć" tematów pod tym. Ale żebyś nie szukał zrobię kopiuj-wklej i dodam poprawki po ostatnich patch'ach.

Zależy czy preferujesz PvE czy PvP. Bo jedna klasą może ci się lepiej grać PvE a drugą PvP. Klasy dostały swoje role pod pve coś jak klasyczna Trójca. Teraz zależy w jakiej roli ty w endgame się widzisz i jaki styl ci bardziej pasuje. Chociaż na początku zabawy nie odgrywa to zbytniej roli bo gra się solo i po prostu każdy bije dmg.

Masz co nieco o klasach w "mojej ocenie" bo po tych wszystkich updatyach niektóre opisy i oceny są nieaktualne.

Blade Master (BM) - Dps, Tank, ma bloki i party shielda. Dość łatwo znajduje party jako tank.

Poziom trudności w opanowaniu: PvE: Średni PvP: Średni

Destroyer (Destro) - Dps, spin(spin2win),grab, może osłonić siebie i całą drużynę tarczami lub złapać jednego sojusznika i przenieść w bezpieczne miejsce i dać mu tarcze. Dość łatwo znajduje party dzięki grabowi. Poziom trudności w opanowaniu: PvE: Średni PvP: Średni

Summoner (Summ) - Dps, healer, obszarowy Stealth(taka niewidzialność) , ranged ale ma kota który walczy w zwarciu i może reanimować kiedy ty robisz dmg. Bardzo łatwo znajduje party jako healer i dzięki stealthowi.

Poziom trudności w opanowaniu: PvE: Łatwy PvP: Łatwy

Force Master (FM) - Dps, party freeze, ranged. Trudno znaleźć party czy klan dodatkowo jest ich dużo, poziomy gry są skrajne.

Poziom trudności w opanowaniu PvE: Bardzo Łatwy PvP: Bardzo Trudny.

KungFu Master (KFM) - Dps, tank, ma blok i swoje evade'y, Bleubuff(bb). Łatwo znajduje party jako tank i dzięki bufowi. Potrafi wycarrować 3v3.

Poziom trudności w opanowaniu: PvE: Trudny PvP: Bardzo Trudny

Assaisn (Sin) - Dps, taxi, obszarowy stealth, Bleubuff. Bardzo łatwo znajduje party dzięki stealthowi, bluebufowi i jako taxi. Potrafi wycarrować 3v3.

Poziom trudności w opanowaniu: PvE: Średni PvP: Trudny

Blade Dancer (BD) - Dps, tank, spin(spin2win), grab, party shield. Dość łatwo znajduje party dzięki grabowi.

Poziom trudności w opanowaniu: PvE: Średni PvP: Łatwy

Warlock (Wl) - Dps, ranged, ma blok, Soulburn(buff), przyzywa Thralla(taki duch). Łatwo znajduje party dzięki bufowi.

Poziom trudności w opanowaniu: PvE: Średni PvP: Średni

Soul Fighter (SF) czasami nazywają go Ki Masterem - Dps, tank, blok, healer, instant party rez, może walczyć z dystansu jak i w zwarciu. Bardzo łatwo znajduje party dzięki healowi i rezowi. Poziom trudności w opanowaniu: PvE: Średni PvP: Bardzo Trudny

Oczywiście każda klasa może tankować jeśli masz odpowiednie umiejętności, bo w tej grze liczy się mobilność.

Co do ekwipunki, zależy od twojego farta nie od klasy, tu się liczy raczej czy drop'nie ci materiał potrzebny do podbicia czy nie albo item dla twojej klasy. Czyli RNG. Jedni robią po sto run'ów i nie mogą dostać to czego chcą a innemu za pierwszym razem drop'nie. Chociaż ncsoft zlitowało się nad ludźmi i za każdym runem dropią itemki za które możesz wymienić je na swój eq. Idealne dla totalnych pechowców. No ale potrzebujesz 200 na jedną rzecz.

Klany, które pomogą ci się wdrożyć. Też o tym pisałem, aktualnie jest to temat dokładnie pod twoim "Czy warto wrócić do Blade and Soul". Dlatego też będzie kopiuj-wklej.

Dodali jakiś czas temu możliwość dołączania do pseudo klanów zwane social clanami. Taka gildia/klan z okrojonymi właściwościami gdzie można poprosić o pomoc/dowiedzieć się czegoś. Najczęściej są używane jako akademie do jakiś normalnych klanów i przenoszą cię gdy osiągniesz wymagane przez nich AP.

Clany teraz szukają ludzi z przynajmniej 900 AP by robić BT taki specjalny raid. 24osobowa (4teamy) legendarna instancja gdzie liderzy sami zapraszają ludzi.

Cenne rady, hmmm: Czytaj Forum.

Chociaż dam jeszcze jedną od siebie bo dużo ludzi tym można wku... zdenerwować. A mianowicie, ogarnięte teamy mogły kiedyś mieć prawie cały czas na sobie resist dzięki użyciu w odpowiednim momencie swoich party protect. Teraz to znerfili dodając could dawn party więc jeśli jakiś BM użyje tarczy, druki BM po tym nawet jeśli użyje swojego to się nie załączy. Co gorsza nie tylko te same klasy maja party cd ale działa to na bliźniaczo podobne skille. Tak więc: Shield Blade master i Blade Dancera, Stealth Summonera i Assasina, Freez i Iron shield Force Mastera I Destroyera. Więc trzeba uważać, jeśli nie znacz timingu i mechaniki pozwól używać protect skilli komuś kto zna timing i nie zabijaj teamu.

O Crafting wreszcie coś nowego poruszono:o. Craft nie jest wymagany możesz obejść się bez niego kupując wszystko co jest ci potrzebne od innych lub z ah. Jednak przydaje się przy zarobku lub tylko dla siebie by nie płacić komuś za coś co sam możesz zrobić.

Co do cennych informacji, dla jednego mogą być cenne dla drugiego nie. Ale już wyprzedzę twoje pytanie, które zadasz zapewne za parę tygodni, czyli "na czym się skupić gdy skończysz fabularne i zaczniesz nabijać poziomy hm. Odsyłam cię do teamtu "Hm lvl, na czym się skupić" Nie musisz się za bardzo wysilać by go zalesić, bo jest aktualnie dwa tematy niżej od twojego. Nie bedę już więcej robił tu kopiuj-wklej ponieważ są tam odpowiedzi na twoje późniejsze pytania B)

Dzięki za bardzo wyczerpującą odpowiedź :) na pewno większość informacji sie przyda, no i teraz już wiem kogo sobie wybiorę. Mam lekki problem z grą bo aktualnie strasznie długo mam logo BS, po załadowaniu upadte w launcherze i czekam na włączenie gry, do czego w ostatecznym etapie musze po prostu wyłączyć i odpuścić grę

Podepnę się pod temat. Jako, że wróciłem po dłuższej absencji do do gry, mam pytanie. Czy opłaca się kupować fioletowe bronie/armor i upgradować je od samego początku czy lepiej czekać do 45/50 lvl. Po zmianach widze, że nie można już upgradować niebieskich broni i ich ewoluować.

Nic dodać nic ująć @Kamion jak zawsze świetna robota! :)

@zombie89 bardzo dobrze wybrałeś, gra jest świetna. Odwiedź mój temat o którym Kamion wspomina wszystko będziesz miał krok po kroku rozpisane - nie pogubisz się. Miłej gry!

Co do długiego wczytywania się gry na logu miałem to samo gdy miałem grę na normalnym dysku, mogłem zejść, wstawić wodę, zagotować ją i zaparzyć sobie herbaty. Aktualnie mam na ssd i... zdążam jedynie zejść do kuchni i wstawić wodę, więc trochę lepiej ale nadal d*py nie urywa, głowy zresztą też.

Co do broni, nie ulepszaj chyba nawet żadnej nie można aż do 43lvl bo dopiero wtedy dostajesz bodajże Ivorymoon weapons i tę ulepszasz, Następnie z niej robisz jedną z legendarek, masz parę wyborów. Jeśli chodzi o biżuterie to zdobądź zestaw pinacle a następnie próbuj zdobyć legendarki z DT i NF. Zresztą masz to opisane w temacie @Drovv "Hm lvl, na czym sie skupić".

Ja moze dołącze i tylko zapytam.. Czy opłaca się zaczynac, jesli nie ma sie duzo czasu na gre ? Mam na mysli granie tylko w weekendy od np. 16-18 do 2-4 :)

Gra wymaga systematyczności, codziennego wykonywania daily. Zresztą jak każde nowe mmo, które w każdy sposób próbuje zatrzymać na dłużej gracza. W BnS można grać po godzince-dwie ale codziennie. Gra nagradza właśnie tą systematyczność czy to eventami czy ciekawymi nagrodami za dasha. Aktualny event przynajmniej takiego grania właśnie wymaga, dzięki czemu tacy lidzie grający po dwie godziny mogą dostać badge i oile na soula których prawdopodobnie w ogóle by ich nie zdobyli, bo woleliby wydać golda na broń czy biżuterie.

Jednakże gra oferuje też coś dla graczy grający tylko i wyłącznie w weekendy, są to areny. Walka 1v1 i 3v3 nie wymaga nic oprócz postaci przynajmniej na 40lvl by mieć odblokowane większość skilli, twoich własnych umiejętności no i oczywiście dobrego pingu. Więc jeśli chcesz tylko zapoznać się ze światem i historią ukazaną w grze oraz odprężyć/poirytować (niepotrzebne skreślić) się na pvp, to tak możesz sie pobawić. Ale jeśli będziesz chciał czegoś więcej, to raczej gra tylko w weekendy nawet po 24h nowym kontem czy też po rocznej przerwie będzie po prostu masochizmem. No chyba, że cie to kręci.

W takim razie dam sobie spokoj i polece na BDO, dzieki za odpowiedz :)

Witam,

jestem w trakcie sciągania gry Blade and Soul, widziałem gameplay na youtube, przeprowadziłem selekcję wśród paru gier i sie zdecydowałem. Grałem w MU/Aiona i jakieś inne gry mmo ale niezbyt długo więc takie podstawowe pojęcia powinienem znać.

Tu moje pytanie; kim zacząć sobie grać najłatwiej i żeby eq nie było ciężko dostępne ?

czy jest jakaś polska gildia ( legion?klan? ), która pomogłaby mi się wdrożyć w grę ?

cenne wskazówki/rady ?

czy w grze jest dużo craftingu ? ( nigdy za tym nie przepadałem )

ogólnie jeżeli są jakieś cenne informacje prosiłbym o ich umieszczenie tutaj,

z góry dzięki :)

edit: zwykle w grach MMO preferowałem DPSy, czy też Rangery ( gra łukiem ). Ewentualnie tank, w support bawiłem się tylko z przymusu :)