Final Fantasy XiV ! HELP!

Witam mam parę pytań na temant FFXIV !!

- Na jakim serwerze zacząć grać ?

- Trial ? czy odrazu kupić grę ?

- Jak z lore/q/dung/raid ( jak z rozgrywką i balansem PvP)

- Jakie zdanie macie o tej grze ? jest dobra ? godna uwagi ?

- Obawiam się "Azjatyckiej" grafiki może to błąd ?

Dodatkowe uwagi

Gralem przez 13 lat w wowa i boję się zmienić gry "mainowej" i czy FF będzie dobrym wyborem ? szukam czegoś innego gralem w gw2/teso/bdo/rift/

jedynie Teso mnie przyciągnęło ale odpycha mnie non target system

Dziękuje najserdeczniej na odpowiedzi!!

Witaj

-Wybór servera na ten moment wydaje się być prostym. Chcesz raidować w polskim gronie - Moogle, chcesz raidować z osobami na wysokim poziomie nie koniecznie z Polski - Ragnarok. Chcesz role playować w polskim gronie - Zodiark.

-Na trialu mało zobaczysz, ale polecam sobie wypróbować, zawsze oszczędzasz parę dni abonamentu.

- Lore świetne, questy jak kto lubi (main scenario jest fajne od około końcówki podstawki, side questy są albo nudne albo śmieszkowe), dungi są dość casualowe, każdy zrobi z palcem w d. Raidy są na wysokim poziomie (z doświadczenia powiem, że gry typu wow, wildstar, gw2 i TERA wysiadają).

-Gra jest dobra, dużo contentu i częstość wydawania nowości powoduje, że dla wielu gra się nie nudzi. Odczuwa się za co się płaci.

-W finalu jest mało azjatycka grafika. Powiedziałbym, że jest to hybryda zachodu i wschodu.

Podsumowując, Final będzie takim lvl upem w porównaniu do WoW'a. Zauważam jednak tendencję graczy wowa, że narzekają na niskich lvlach na global cooldown skilli. Spokojnie na max lvlu są tak zrobione skille, że jest ich w okolicach 20-30 i wszystkie się używa więc gierka nabiera dynamiki. Jakbyś miał pytania co do gildii na Mooglu, pisz do mnie na pw, mogę dać namiary na znane mi gildie. Jeżeli chodzi o gildie na Zodiarku to napisz do Pani Blath w temacie

https://mmorpg.org.pl/forum/topic/96326-ffxiv-szukasz-najlepszej-ekipy-na-%C5%9Bwiecie-zapraszamy-na-zodiark/

1. To zależy od tego, czego zamierzasz na takim serwerze szukać. Zaludniony jest każdy (chociaż nie wiem, jak z najnowszym) i ludzi do grania znajdziesz wszędzie. Jeśli chodzi o Polaków, to jesteśmy głównie na:

Phoenix i Moogle - najwięcej polskich gildii nastawionych głównie endgame (aczkolwiek nie jest to regułą)

Zodiark - mniejsza ilość polskich gildii (sama jestem w międzynarodowej, ale w razie czego mogę dać namiary na full PL), ponoć dużo fajniejsze community niż na innych serwerach, a przynajmniej ciągle słyszę to od osób, które się przenoszą.

2. Trial, ale musisz wziąć poprawkę na to, że gra rozkręca się dopiero około 40-45 poziomu.

3. Odblokowywanie contentu odbywa się głównie przez robienie questów. Te dotyczące głównej historii wykonuje się w pojedynkę (takie single-player w MMO), a historia jest naprawdę wciągająca, ciekawa i cały czas rozwijana.

Są dungeony, triale (na różnych poziomach trudności) i raidy. Po osiągnięciu pewnego poziomu są pogrupowane w ruletki. W przypadku PvP lądujesz z graczami na jednej mapie (chociaż możesz wybrać spośród kilku), gdzie wszyscy gracze z danej klasy mają jednakowy gear i skille.

4. Najlepsze MMORPG, w jakie do tej pory grałam.

5. FFXIV jest azjatycki do bólu. Jeśli ma Ci to przeszkadzać, wypróbuj triala i sprawdź, czy grafika Ci podejdzie.

Dolacze sie do tematu z pytaniem, zeby nie tworzyc kolejnego.

Zastanawiam sie co wyjdzie taniej. Mam juz konto z zakupionum w czasie premiery podatawa ff14.

1. Kupic tylko dodatek i dodac do mojego starego konta( nie wiem czy zawiera on 30dni abonamentu)

2. Kupic complete edition i zarejestrowac kod na nowym koncie ( nie wiem czy zawiera 30 dni abonamentu)

Nie znalazlem nigdzie informacji czy obie te wesje powyzej zawieraja 30 dni gry czy dodatkowo musze jeszcze wykupic abonament

Najtaniej bedzie ci kupic complete, o ile na poprzednim koncie nie miales nic "dobrego". Zaden dodatek sam w sobie nie zawiera 30 dni. Complete edycja tak bo ma w tym podstawke.

Dziekuje za odpowiedz. Takiego info wlasnie szukalem.

Najtaniej bedzie ci kupic complete, o ile na poprzednim koncie nie miales nic "dobrego". Zaden dodatek sam w sobie nie zawiera 30 dni. Complete edycja tak bo ma w tym podstawke.

mam pytanie bo na Stronie FF są dwie edycje podstawki ?

Sterter vs Complet i czym się one różnią ? :) Proszę o odpowiedź !

Starter sama podstawka . Complete podstawka + 2 dodatki

Starter sama podstawka . Complete podstawka + 2 dodatki

Więc wychodzi na to że lepiej sobie polevelować na trialu do tego 35 i kupić odrazu Complet prawda ? :)

Tak, o ile nie przeszkadzają Ci ograniczenia związane z kontem trial (np. niemożność dołączenia do gildii czy wystawiania itemów na markecie).

Na pytania po myślnikach masz już odpowiedzi, ja się za to odniosę do ostatniego, bardziej otwartego:

"Gralem przez 13 lat w wowa i boję się zmienić gry "mainowej" i czy FF będzie dobrym wyborem ? szukam czegoś innego gralem w gw2/teso/bdo/rift/ jedynie Teso mnie przyciągnęło ale odpycha mnie non target system"

Absolutnie nie zgadzam się z opinią Creepa, FFXIV zdecydowanie nie jest "lvl upem" w porównaniu do WoW'a, gry wbrew pozorom są ZUPEŁNIE inne, praktycznie pod każdym względem więc ciężko je aż tak porównywać. Pisałem to już do kogoś, kto na PW prosił mnie o pewne zestawienie tych dwóch tytułów i powtórzę to tutaj. WoW to bardziej "MMO", FFXIV to bardziej "RPG". Jeżeli byłeś graczem WoW'a przez tyle lat to z pewnością zabraknie Ci w Fajnalu bardzo wielu cech z tej gry takich jak np. Open PVP, brak skalowania w dungeonach, prawdziwe odczuwanie swojego lvl'u i gear'u, farmienie rzadkich rzeczy, sekrety, itp. FFXIV jest zdecydowanie bardziej przejrzysty i łatwiejszy do przyswojenia, ale ma również dużo mniej zawartości od WoW'a. FFXIV jest grą bardzo specyficzną i przyjemną (Dla mnie to wciąż jest najlepsze MMORPG w jakie grałem), ale jednak czuję, że dla wieloletniego gracza WoW'a ich tytuł na zawsze pozostanie dużo lepszy, choć znam sporo przypadków przeniesienia właśnie z WoW'a do Fajnala. Na początku możesz być zajarany, bo w końcu same nowości, coś w co nie grałeś przez co Final będzie mógł wydawać się lepszy, jednak z doświadczenia z obu gier wiem, że w WoW'a gra mi się dużo lepiej, jest po prostu więcej do roboty, Fajnal to po prostu sentyment, miłość do uniwersum i nostalgia przy spotykaniu postaci, które znałem z pozostałych 13/14 części. Jak dla mnie powinieneś spróbować właśnie triala, jeżeli gra Ci się faktycznie spodoba, to możesz przy niej miło spędzić miesiące i lata, jednak z całą pewnością stwierdzisz, że WoW jest lepszy, jeżeli chodzi Ci po prostu o granie w grę mmorpg. Społeczność Fajnala jest o wiele dojrzalsza co widać w wielu przypadkach (Mówiąc ogólnie, bo wiadomo, że to zależy od jednostek), dzięki czemu gra kładzie większy nacisk na współpracę, RP, kontakty z innymi. Czuć jednak ten azjatycki klimat, który mnie np. urzeka, ale 13 letniego gracza WoW'a może bardziej irytować. Dodatkowo chwaląc Fajnala, co prawda ma dużo mniej zawartości od WoW'a, jednak każdy element jest dopracowany w najmniejszych szczegółach. Crafting np. jest niczym oddzielna gra, masz do tego oddzielne klasy, umiejętności, musisz mieć farta, gear, musisz myśleć i kombinować. Koniec eseju :D

Tl;dr trudno mówić, która gra jest lepsza, bo są zupełnie inne. Moim zdaniem nawet jeśli na początku FFXIV wyda Ci się lepsze to prawdopodobnie tylko przez to, że będzie czymś nowym i odświeżającym. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że to WoW jest dużo bardziej rozwinięty, wciągający i obszerny w ilości rzeczy do roboty.

(To co napisałem może wyglądać chaotycznie, bo piszę to przed pójściem spać xD Wiele osób może się z tym również nie zgadzać, ale jeśli chodzi o Twoje pytanie to powinieneś wiedzieć te kilka rzeczy)

Podsumowując Derpa:

Już to kiedyś na forum pisałam, ale sam Yoshida (dyrektor generalny nowej odsłony Finala) powiedział, że jego produkcja ma być na tyle przystępna, żeby gracz nie musiał spędzać w niej każdej wolnej chwili i nie musiał codziennie się logować (co wydaje się dosyć odważnym stwierdzeniem jak na grę abonamentową). Ja osobiście odniosłam wrażenie, że FFXIV to gra stworzona przede wszystkim po to, żeby ludzie dobrze się bawili, niezależnie od posiadanego poziomu (zawsze nowym członkom naszej gildii odradzam rushowanie do endgame'u) czy tego, co robią (jak już Derpu wspominał, tu nawet crafting jest osobną minigierką). Żeby pójść na raid czy dungeon, nie musisz mieć wcale najlepszego gearu (chociaż ważne, żeby nie był zniszczony). Z toksycznością też się praktycznie nie spotkałam, ludzie generalnie są wyrozumiali i bardzo pomocni. Zgodzę się też z dużym nastawieniem na social. Codziennie widzę wielu graczy robiących RP czy powiadamiających się nawzajem o rankach na zrobienie mounta-tygrysa (mamy do tego nawet specjalny linkshell na Zodiarku). Myślę, że to idealna gra dla tych, którzy chcą po prostu przez godzinkę czy dwie odpocząć po pracy, robiąc mnóstwo fajnych rzeczy i poznając przy okazji fajnych ludzi. O hardkoworcach też pomyślano, ale wydaje mi się, że większość graczy jednak olewa co trudniejsza achievmenty i po prostu cieszy się fabułą, światem i tym, co on może zaoferować. Pewnie to również ma wpływ na community.

Nie każdemu takie rozwiązania podejdą, dlatego dobrze jest wypróbować triala i samemu się przekonać. To, czy FFXIV jest dobrym następcą WoWa, zależy od konkretnego gracza, bo to dwie różne produkcje oferujące rozgrywkę na podobnie wysokim poziomie, ale jednak całkowicie odmienną.

Sam gram na serwerze Phoenix, mamy swoje małe FC PL i gramy. Dungeonów jest tyle, że myśle że grając od prawie dwóch miesięcy dalej nie mam każdego odblokowanego *raczej na bank*. Są te bardziej ciekawe i te mniej ciekawe, co kto lubi. Czym dalej tym trudniej, niekiedy nawet aż za trudno by zrobić coś bez zgranej ekipy. Grafika jest dobra, chociaż daleko jej do blackdesert, ale nie narzekam. Na początku gra nie zaskakuje, nie wciąga, wręcz odpycha, ale czym dalej w las tym ciekawiej. Na początku cieżko się odnaleźć, ale wystarczy troche determinacji i gra jest na prawde dobra, jedna z lepszych w które grałem (mmorpg)

Kurczę! Nie sądziłem ze będzie z tego taka długa debata :) z czego się cieszę bo fajnie poczytać coś/ dowiedzieć się od doświadczonych graczy ! Co do FFXIV cieszy mnie to ze napisano ze to fajna gra wpaść na godzinkę dwie dziennie i fajnie spędzić czas! Grałem/gram w wowa odzawsze jak nadmieniłem w temacie :) ale FF odpychał mnie na początku ale jak to mówią "apetyt rośnie w miarę jedzenia" i szczerze to mam ochotę grać w FF cały czas i bardzomi się to podoba ze gierka jest "casual'owa" bo odkąd pracuje nie mam czasu na hardkorowe granie jak za czasów szkolnych a raczej interesuje mnie historia i to żeby dobrze się bawić i tak naprawdę dziękuje za creepa bo dzięki temu skusiłem się na triala i cały weekend przesiedziałem przy FF :) explorowalem, craftowalem, walczyłem, ratowałem i tworzyłem ze tak powiem jak za czasów gdy zaczynałem pierwszy raz z wowem może to jeszcze nostalgia. FF i jego styl odziwo mi przypadł do gustu ! I spotkałem jak na parenascie godzin grania dużo miłych ludzi ! Wiec grę sam teraz mogę chyba polecić :)

pytanie:

czy kupić complete edition na oficjalnym sklepie za 39,99

czy znacie może inne sklepy gdzie można kupić taniej ? :) http://www.empik.com/final-fantasy-xiv-online-complete-collection-square-soft,p1144889850,multimedia-p nie wiem czy to dobra stronka :D

Wlasnie dlugosc odpowiedzi pokazuje glowna roznica pomiedzy WoWem i Finalem. W FF przecietny gracz ma ponad 20 lat ;)

A co do ceny completnej edycji gdzie najlepiej taka nabyć ? Na officialnej stronie ? Czy może lepiej gdzie na g2a albo coś w ten deseń ?

Zależy czy chcesz fizyczną czy digital.
Na g2a idzie dostac za okolo 120zł.
https://www.g2play.net/category/37853/final-fantasy-xiv-complete-edition-eu-digital-download-cd-key/

Nie polecam steam'a i oficjalnego storu SE. Za drogo ;)

Ja tylko dodam, ze:

Story Questy, ktore powinni wystarczyc do lvlowania sa jak z RPG lepsze nawet od tych z SWTORA

Raidy sa spoczko

No i crafting duzo lepszy niz ten z WoWa.

@ThazRok
Swoja przygode zacznij na EU (Chaos Datacenter) na serwerze: Louisoix (jest to nowy international dodany 4.5 miecha temu wraz z premiera dodatku SB) -> Dlaczego?:

1) x2 XP do 60lv (dla kazdej klasy na 1 postaci tzn. mozesz wbic lancera 61, zrobic nowa klase na tej samej postaci i do 60 na niej bedzie dzialal Ci x2 exp)

2) Mozesz miec 1 postac, a na niej wszystkie klasy, zmieniasz klase zmieniajac bron dla tej klasy w EQ... (przelaczasz sie w ten sposob), jak ukonczysz story line na np. klasie startowej, a chcesz wyexpic jeszcze 2-3 klasy chociaz do 35 az Ci sie trial skonczy, to nie da sie od nowa zrobic fabuly, ktora juz ukonczyles -> takze exp rate x2 sie przyda przy grindzie w dungeonach od 17 masz pierwszy.

3) Tak czy siak po 90 dnia od zrobienia postaci, dostaniesz mozliwosc transferu za 10 euro? na jakikolwiek serwer wiec easy Kappa

4) Na tym serwerze jest bardzo duzo international graczy, potransferowalo sie tez troche FC, wiec spokojnie znajdziesz ludzi do kazdego contentu.

5) Na stricte polska gildie bym sie nie nastawial, nie wiem jak to teraz co prawda wyglada, ale nie bylo wiele jakis srednio-duzych gildii z 8mc temu...

6) Po kupnie gry jak grasz na tym serwerze dostaniesz gratis 15 dni suba, czyli bedziesz mial 45 dni, nie 30 (chyba ze to wylaczyli ale watpie) lub po wbicu na jakiejkolwiek klasie 30lvla, dunno ktora opcja tutaj;p

https://eu.finalfantasyxiv.com/lodestone/topics/detail/5e1a319accdb6ec98b54ef82e35d22338cf55ce7

Szczerze mówiąc zacząłem grać na moogle jak narazie Polaka nie spotkałem ale nie marudzę na brak ludzi :) wbiłem dopiero 21 poziom archerem i nie zależy mi na extra abonamencie bo wole dołożyć swoją malutka cegiełkę i wesprzeć twórców :) bo robią naprawdę świetna robotę !! Ale dziękuje za rady w razie czego jakby ktoś chciał zagrać bądź zaprosić mnie do guildii to dusty winds nick ( nie wiem jak działają invite do " friendsów" a program chętnie :)

Ja tylko dodam, ze:

 

Story Questy, ktore powinni wystarczyc do lvlowania sa jak z RPG lepsze nawet od tych z SWTORA

Raidy sa spoczko

No i crafting duzo lepszy niz ten z WoWa.

 

@ThazRok
Swoja przygode zacznij na EU (Chaos Datacenter) na serwerze: Louisoix (jest to nowy international dodany 4.5 miecha temu wraz z premiera dodatku SB) -> Dlaczego?:
1) x2 XP do 60lv (dla kazdej klasy na 1 postaci tzn. mozesz wbic lancera 61, zrobic nowa klase na tej samej postaci i do 60 na niej bedzie dzialal Ci x2 exp) 

2) Mozesz miec 1 postac, a na niej wszystkie klasy, zmieniasz klase zmieniajac bron dla tej klasy w EQ... (przelaczasz sie w ten sposob), jak ukonczysz story line na np. klasie startowej, a chcesz wyexpic jeszcze 2-3 klasy chociaz do 35 az Ci sie trial skonczy, to nie da sie od nowa zrobic fabuly, ktora juz ukonczyles -> takze exp rate x2 sie przyda przy grindzie w dungeonach od 17 masz pierwszy. 

3) Tak czy siak po 90 dnia od zrobienia postaci, dostaniesz mozliwosc transferu za 10 euro? na jakikolwiek serwer wiec easy 

4) Na tym serwerze jest bardzo duzo international graczy, potransferowalo sie tez troche FC, wiec spokojnie znajdziesz ludzi do kazdego contentu.

5) Na stricte polska gildie bym sie nie nastawial, nie wiem jak to teraz co prawda wyglada, ale nie bylo wiele jakis srednio-duzych gildii z 8mc temu...

6) Po kupnie gry jak grasz na tym serwerze dostaniesz gratis 15 dni suba, czyli bedziesz mial 45 dni, nie 30 (chyba ze to wylaczyli ale watpie) lub po wbicu na jakiejkolwiek klasie 30lvla, dunno ktora opcja tutaj;p

https://eu.finalfantasyxiv.com/lodestone/topics/detail/5e1a319accdb6ec98b54ef82e35d22338cf55ce7

Ten double exp jest nadal? czy tylko pzrez określony zcas był?