Asheron's Call

Asheron's Call cover image
3.00 / 5
Głosów:47
RPGFantasy3d
Oficjalna Strona

Uwaga! Gra ma 11 lat! Jeśli oceniasz grę po grafice i jednym screenie, to lepiej już teraz opuść tę stronę ;). A dla tych bardziej rozgarniętych, prawdziwych graczy, którzy cenią sobie grywalność oraz klimat - zapraszam do krótkiej recenzji.

Co wyróżnia AC z pozostałych gier? Jak 11 letnia gra nadal może być objęta abonamentem? Kto gra jeszcze w te grę, kiedy na wyciągnięcie ręki mamy takie "hity" jak Age Of Conan, World Of Warcraft czy Aion? Otóż na te pytania można odpowiedzieć jednym słowem - prawdziwi gracze, którzy cenią sobie klimat, złożoność oraz dojrzałą społeczność graczy.

Teraz trochę na temat samej gry. Jeśli już zdecydujemy się na grę, będziemy mogli najpierw wypróbować grę przez 14 dni za darmo - jest to sporo czasu, więc myśle, że po tych 14 dniach, będziecie już wiedzieli co się dla was tak naprawdę w MMO liczy ;).

Sam świat gry składa się na 500 mill kwadratowych. Będziemy przemiezali takie tereny jak góry, lasy, bagna, podziemia, pustynie. Po całym świecie AC jest porozrzucanych mnóstwo mniejszych i większych wiosek, a także wielkie miasta imperialne oraz wykluczone z poza życia społecznego, bandyckie obozowiska.

Aktywny system pogodowy, na morzach pojawiają się sztormy, słońce zachodzi za górami a krainę pokrywa płachta nocy, zaś o świcie słońce okrywa swoją aurą, nawet najbardziej mroczne miejsca. Mało gier może się poszczycić w tych czasach takimi detalami. W AC to codzienność.

Przemierzając świat AC, możemy być pewni, że nie spotkamy nigdy identycznej postaci jak nasza. Gra, dzięki olbrzymiej ilości umiejętności, oraz możliwości ich modyfikacji, pozwala na bardzo elastyczny rozwój swojego avatara. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć wojownika, który pała się rzucaniem zaklęć, bądź też maga, który potrafi - w razie konieczności - złapać za topór i przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę! Możemy także dowolnie rozdzielać punkty umiejętności pomiędzy swoimi statystykami - a każdy z nas wie, że umiejętne "zbudowanie" postaci, to nie lada wyzwanie.

W grze możemy się dowolnie poruszać - skakać, biegać. Co najlepsze, możemy rozwijać po swojemu nawet takie umiejętności, jak właśnie owy skok, czy bieg! Jaka jeszcze gra pozwala nam na takie ingerowanie w umiejętności postaci? AC jest jedyne w swoim rodzaju.

Jeśli chodzi o system walki, to jest on głównie skierowany na nasze umiejętności manualne. Możemy unikać ciosów przeciwnika, poprzez szybkie uskoki na bok, blokować ataki, musimy być ciągle w ruchu - w tej grze nie ma miejsca dla oklepanych, schematycznych walk, jakie to mają miejsce w 90% dzisiejszych gier (kliknij i czekaj). Dlatego dzięki takim mozliwością, jesteśmy w stanie pokonac potwory, który przewyższają nasz poziom wielokrotnie - oczywiście przy zastosowaniu odpowiednich taktyk, oraz umiejętnemu sterowaniu naszym avatarem.

Personalizacja postaci stoi na bardzo wysokim poziomie, mnóstwo fryzur, twarzy, zmiana kolorów tychże - nasza postać będzie niepowtarzalna również od strony wizualnej gra ma już na karku kilka lat, w grze jest multum (czyt. tysiące) elementów wyposażenia - broni, zbroi, artefaktów itd.

Tak samo jest z potworami i bossami, które spotykamy na swojej drodze - jest ich tak wiele, że odkrycie ich wszystkich jest wręcz NIEMOŻLIWE.

W grze głównie wykonujemy bardzo ciekawe questy, organizujemy wyprawy na boss'ów, czy też składamy mocne party i przemierzamy bezkresne podziemia długimi godzinami.

W tak krótkim opisie, nie jestem w stanie wypisać nawet 50% zalet i możliwości jakie daje nam AC. Pomimo upływu lat, gra nadal jest niedościgniona pod wieloma względami przez te wszystkie "nowoczesne" tytuły. Mogę jeszcze godzinami pisać o tysiącach "mini programów", które tworzą gracze, aby ułatwić sobie przemierzanie świata (coś w stylu AddOn'ów do WoW'a), bezklasowości postaci, dziesiątkach statystyk, które możemy dowolnie rozwijać, sekretnych miejscach, rozmaitych przedmiotach, których zdobycie daje niesamowitą satysfakcję.

Podsumowując - brak podziału na klasy postaci, ogromny świat, dziesiątki umiejętności i statystyk, tysiące przedmiotów i tyle samo przeciwników, zaawansowana, dojrzała społeczność graczy i mnóstwo dodatków, które dodatkowo poszerzają grę.

Polecam wszystkim, dla których grafika jest najmniej ważna! Całą resztę odsyłam to tych, słodkich prze kolorowanych gier, które zawładnęły dzisiejszym światem MMORPG.


Dodany przez Schin ponad 14 lat temu


42 Komentarzy


Ostatnie gry

Najnowsze filmy z naszego YouTube