Margonem

Margonem cover image
3.57 / 5
Głosów:176
RPGFantasy2dTurowe
Oficjalna Strona

O Margonem mogę powiedzieć wiele. Że to jedno z moich pierwszych MMO, że to jedyne MMO przy którym wytrzymałem tak długo i że to najlepsza polska gra tego typu.

Moja przygoda z Margonem zaczęła się 28 lutego 2006 roku, chyba nawet kilka dni po starcie gry. Trwa do dziś. Przez moje ręce przechodziły postacie różnych profesji, jedna została okradziona i dałem sobie spokój, jeszcze inna mi się znudziła, ale co z tego, jeżeli potem i tak zakładałem następną?

Pierwsze grafiki zrobione na licencji RPG Makera XP i tak robiły wrażenie - płynna animacja dwu-centymetrowych postaci, walka turowa z późniejszym naciskiem na taktykę i odpowiednie używanie skillów. To wszystko znajdziesz w innych grach, ale innych gier nie robili tacy ludzie jak Thinker, Xentis, Zły Patryk i Cahir. Inne gry nie mają i nigdy nie będą miały takiego świetnego "indie" klimatu. 

Od pierwszych chwil czułem, że Margonem jest grą niszową i mimo, że to uczucie zanikło, gra nadal potrafi wciągnąć, może dzięki przyłożeniu twórców do questów, których nie ma ogromu, ale świetnie budują klimat i historię naszej postaci, a może dlatego, że większość  "starej gwardii" znam osobiście i dzięki tej grze zdobyłem również wielu realnych przyjaciół? Bo powiedz szczerze, co jest lepszego od posiedzenia z kolegami przy ognisku i luźnej pogawędki o wszystkim i o niczym? Pewne jest tylko to, że nie ma drugiej takiej gry i nawet jeśli pierwsze Twoje wrażenie to dzieci neo, nie martw się, graj dłużej, dojdź dalej. W Mythar zawsze znajdą się skorzy do pomocy ludzie, grający tylko po to, żeby się rozerwać i sobie pogadać lub razem dorwać jakiegoś herosa...

 Wybacz, że się tak rozpisałem, ale chciałem opisać niepowtarzalny klimat polskiej gry. Teraz pozwól, że przejdę do opisu klas.

 • Wojownik - Słowiański wojak, uwielbiający napić się miodu i odwiedzić czasami dom schadzek w Eder. Jego ulubionym odzieniem są ciężkie zbroje, a do eksterminacji hord Elancyjczyków wykorzystuje ciężkie bronie dwuręczne. Niewielu jest wojowników używających tarcz.
 • Łowca - Rzadko odwiedza miasta, tylko po to, żeby sprzedać skóry, futra i spotkać się z przyjaciółmi trudniącymi się innymi zawodami. Najczęściej wybiera łuk i lekkie ubrania ze skór lub tkanin, może strzelać zatrutymi strzałami, ale magii nie używa. Łowcy wolą parzyć napary, aniżeli miotać ognistymi kulami, przed którymi swoją drogą całkiem nieźle się uchylają.
 • Mag - Przemądrzały zielarz, który godzinami czyta księgi i zwoje, a na polu bitwy potrafi wykończyć kilku przeciwników naraz stawiając gigantyczną ścianę ognia. Magowie ubierają się w długie szaty z różnych bogatych tkanin, odkąd zaczynają rosnąć im brody, chodują je i pielęgnują, by później tradycyjnie zamiatać nimi ścieżkę i potykać się o nie na polu bitwy.
 • Tropiciel - Według legendy, kiedyś z Dalekiej Północy przybył do Margonem stary druid. Gdy wędrował przez krainę natrafił na sielsko wyglądającą łąkę, założył tam osadę, w której dożył swoich dni, zapoczątkowując długą tradycję tropienia i oprawiania zwierząt. Tropiciele w odróżnieniu od łowców używają czarów jednak nie są to potężnie czary w postaci kuli ognia, a zaklęcia pomagające w tropieniu i celowaniu. Przedstawiciele tej profesji lubują się w używaniu różnego rodzaju kusz i ubieraniu się w długie wełniane płaszcze koloru ściółki, przez które mają mniejszą umiejętnośc uniku niż Łowcy, jednak rekompensuje to większa wytrzymałość i zdolności magiczne.
 • Tancerz Ostrzy - Profesja wywodząca się z cygańskiej tradycji, uwielbia kolorowe stroje i tańce. Dzięki południowo-wschodniemu pochodzeniu tancerze są niezwykle zręczni, co pozwala im bez większego trudu posługiwać się dwiema brońmi. Nie używają magii, jednak potrafią unikać strzał i niektórych zaklęć. Niezywkle szybcy, ubrani w lekkie skórzane stroje w czasie gdy przeciwnik zaatakuje ich raz, mogą zadać mu trzy silne ciosy. Bardzo szybko wykańczają przeciwników, jednak lekkie uzbrojenie bardzo uzależnia życie tancerzy ostrzy od ich zręczności i skoczności.
 • Paladyn - Święci wojownicy, od małego szkoleni do noszenia ciężkich zbroi i tarcz, ich umiejętność uniku jest znikoma, jednak blok to rekompensuje. Większość Paladynów używa jednoręcznych broni i tarcz. Do tego pancerz płytowy i twardy hełm. Paladyn wygląda jak chodząca forteca i jest to jak najbardziej jego zaleta.

W grze spotkamy również przeciwników specjalnych:

 • Elita - Tutejsza odmiana bossa, lub po prostu przeciwnik z którego możemy zdobyć przedmiot unikatowy.
 • Elita 2 - Silny boss, trzeba pokonać go w grupie kilku graczy, można zdobyć z niego przedmioty unikatowe, heroiczne i legendarne.
 • Heros - Boss pojawiający się od czasu do czasu w różnych miejscach na określonym obszarze kilkunastu mapek, jest dość potężny i można zdobyć z niego cały zestaw unikatowego, heroicznego lub legendarnego uzbrojenia
 • Tytan - Bardzo silna odmiana bossa, na mapkę z nim można wejść tylko posiadając nie większą różnicę poziomów niż 13 niżej i 13 wyżej. Jest bardzo duża szansa na zdobycie przedmiotu z tego przeciwnika i zawsze po pokonaniu go, zdobywa się przedmiot unikatowy lub potężniejszy.

Zalety:

 1. Klimat
 2. Przyjemna dla oka grafika
 3. Odmiany serwerów, od PVP do fabularnych RPG
 4. Ogrom umiejętności, brak ograniczenia poziomu i wielka kraina oddana do użytku graczy
 5. Rozbudowany system klanów i bractw
 6. Item Shop nie daje w zasadzie żadnej przewagi, można tam kupić np. buty na 30 poziom, które są gorsze od butów na 33 poziom.
 7. Naprawdę dobry support, administracja jest przyjazna i chce pomagać graczom.
 8. Wiele przedmiotów, przeciwnicy specjalni.
 9. Częste aktualizacje i cała masa eventów i konkursów.

Wady:

 1. Coraz większa popularność, przez co gra się rozwija, ale pojawia się coraz więcej dzieci neo.
 2. Serwery nie są najwyższej klasy, przez co raz na kilka miesięcy gracze niektórych światów nie mogą wejść do gry przez kilka godzin.
 3. Niedawno wprowadzone pokazywanie ekwipunku w profilu na forum.

 

Podumowując - Margonem to wciągająca, oryginalna, rozbudowana gra, której urok i klimat niestety powoli zabija coraz większa liczba graczy.

Za to, jak ta gra wyglądała kiedyś dałbym 5/5. Za to, jak wygląda teraz, dam 4/5. Zagrać warto, ale jeżeli nie lubisz 2D i walki nastawionej na taktykę, nie próbuj nawet grać, bo Ci się zwyczajnie nie spodoba.

Pozdrawiam, Hurin ze świata Classic.
autor tekstu: RedGuy

Tu byłem. Duch.


Dodany przez admin ponad 14 lat temu


103 Komentarzy


Ostatnie gry

Najnowsze filmy z naszego YouTube