10 gier MMORPG najbardziej podobnych do Tibii

Dodany przez guru ponad 4 lata temu
10 47907
10 gier MMORPG najbardziej podobnych do Tibii

Tibia to kultowa produkcja, ale nie każdy ma ochotę w nią grać. 

Czy to ze względu na jej zaawansowany wiek (prawie 23 lata na rynku) czy niezbyt „pochlebne” opinie, w których powtarza się jedno i to samo stwierdzenie „że to gra dla dzieci i że dzieci stanowią trzon społeczności”. 

To oczywiście nieprawda, ale mamy dla was dziesięć zamienników, które przypominają Tibię, ale nie są Tibią. 

(lista stworzona na życzenie użytkowników, którzy już kilka raz prosili o takie zestawienie)


10. Dark Ages

Listę otwiera Dark Ages - gra MMORPG, którą musicie znać. A jeśli nie znacie, to znaczy, że nie jesteście fanami tego gatunku. Dark Ages to produkt z 1999 roku, nastawiony na role-playing, który działa po dziś dzień. Nie ma zbyt tak wielu fanów jak Tibia, ale bardzo przypomina Tibię. Nie tylko ze względu na „pikselową” grafikę, ale także rozgrywkę, która w pewnym momentach wyda wam się znajoma. 

9. Old School RuneScape

Mówimy oczywiście o starej wersji RuneScape, która ma trzy razy więcej graczy niż nowa odpicowana odsłona gry. OSRS powstał w czasach świetności Tibii i nie ma wątpliwości, że ludzie w Jagex inspirowali się właśnie tym tytułem. Dołożyli jednak sporo od siebie, dlatego nie możemy mówić o żadnej kopii. Jednak fani Tibii poczują się tutaj znacznie lepiej niż w nowoczesnym MMORPG w grafice 3D. 

8. Wakfu

Na pierwszy rzut oka wybór może się wam trochę dziwny, ale nie bez powodu Wakfu wciąż jest nazywany - trochę żartobliwie, trochę nie - Tibią 2. Gdyby się dobrze przyjrzeć, to znajdziemy wiele wspólnych elementów dla obu produkcji. Pomijając oczywiście turowy system walki zaimplementowany w Wakfu:)

7. Ultima Online

Tego wyboru nie musimy chyba tłumaczyć. Ultima Online i Tibia powstały w podobnym czasie (jeszcze w ubiegłym tysiącleciu). Tibia była nawet nazywany „nieślubnym” dzieckiem Ultimy, choć jak wiadomo Tibia zadebiutowała na rynku kilka miesięcy wcześniej od UO. 

6. Ragnarok Online

Pierwotnie mieliśmy tutaj umieścić Tree of Savior (duchowego następcę RO), ale oryginalny Ragnarok Online nadaje się chyba bardziej. Gierka może nie świeci już takim blaskiem jak dawniej, ale wciąż jest popularna (nie tylko na prywatnych serwerach). Nawet ostatnio powstała europejska wersja Revo-Classic.

5. RPG MO

RPG MO to mały niepozorny MMORPG, który jakiś czas temu został wydany na Steamie, zbierając bardzo dobre recenzje (prawie 80%). Producenci gry otwarcie przyznają, że czerpali inspirację z klasycznych oldscholowych produkcji. Wspomniano o Ultimie oraz RuneScape, ale my widzimy też wielkie podobieństwa z Tibią. Polecamy! RPG MO jest dostępny całkowicie za darmo. 

4. Warspear Online

Dla wielu osób jest to nieznana, a na pewno niezbyt medialna produkcja, chociaż liczba (zarejestrowanych) graczy już dawno przekroczyła 10 milionów. Tak naprawdę wystarczy jedno spojrzenie na screenshot czy gameplay z Warspear Online, żeby zauważyć oczywiste oczywistości. Jest to podobna gra, która porusza się w podobnych klimatach co Tibia. PvE stoi na pierwszym miejscu, ale również system PvP odgrywa tutaj znacząco rolę. 

3. Stein World

Darmowy pixelowy fantasy-MMORPG, który cały czas znajduje się w fazie produkcji, ale który zdążył już zadebiutować na Steamie (TUTAJ). Warto się nim zainteresować, bo pod płaszczykiem „pikselozy” kryje się rozbudowana pełnoprawna produkcja: z setkami questów, przedmiotów i potworów do zaszlachtowania. Nie tak dawno dodano nawet polską wersję językową, bo naszych rodaków jest tam coraz więcej. 

2. Albion Online

„Albion Online to nowa Tibia” - takich głosów (również pośród naszych użytkowników) są setki, a może nawet tysiące. I trudno je ignorować, bo... to prawda. Albion Online odniósł sukces, chociaż ostatnio wypadł z TOP100 Steam, bo zaoferował nam grę MMORPG bez wszechobecnej casualizacji. Grę, która nie boi się otwartego PvP i sandboxowej/liniowej rozgrywki, która nie trzyma nas za rączkę. Fani Tibii znaleźli nowoczesny odpowiednik swojej ukochanej produkcji. Osobiście znam przynajmniej kilka osób, które zagrały w Albion Online (po transformacji na F2P) i nie mają już zamiaru wracać do Tibii. 

1. ArchLight Online oraz Zezenia Online

Nie mogliśmy się zdecydować, kto bardziej zasługuje na pierwsze miejsce, więc ostatecznie wygraną muszą się podzielić ArchLight oraz Zezenia Online. Dwa spin-offy czy raczej rip-offy, które działają na tym samym silniku co Tibia, oferując jednak zupełnie inne spojrzenie na grę. Trudno je nazwać nawet „kopiami”, bo większość przedmiotów, potworków czy nawet postaci powstała tutaj od zera. Taki ArchLight – dla przykładu – posiada kilkanaście różnych klas, chociaż oryginalna Tibia ma ich tylko… cztery. Z kolei Zezenia Oline została wydana na Steamie i działa tam normalnie od kilku lat. 

Po prostu nie znajdziecie na rynku bliższych Tibii produktów niż ArchLight i Zezenia. Polecamy!


Na listę nie złapały się: 

Margonem
Bloodstone
Grand Line Adventures
Nexus
Rucoy Online
i wiele innych tytułów


10 Komentarzy


Ostatnie gry

Najnowsze filmy z naszego YouTube