10 moich ulubionych klas w MMORPG

Dodany przez guru ponad 4 lata temu
15 9310
10 moich ulubionych klas w MMORPG

Co tu dużo pisać. Przed wami TOP10 moich ulubionych klas w grach MMORPG, w które miałem okazję bawić się na przestrzeni ostatnich piętnastu lat (zabawę z tym gatunkiem rozpocząłem na przełomie 2002 i 2003 roku). 

Gwarantuję, że niektóre pozycje mocno was zaskoczą. 


10. Lancer z TERA Online

Tankerzy nigdy nie byli moim pierwszym wyborem w MMORPG (dlatego jest to jedyny przedstawiciel Tanków w tym zestawieniu). Nie lubię stać na pierwszej linii ognia i przyjmować obrażenia zadawane przez mobki lub bossy. Czasami byłem jednak zmuszony – przez swoich znajomych – do wybrania takiej postaci np. w TRA Online. 

Zdecydowałem się na Lancera, który wydawał się bardzo interesującą postacią. Kompletnie inną niż standardowe „tanki” z innych gier. Nie zawiodłem się, a nawet znalazłem w nim sporo przyjemności. Uzbrojony w tarczę i lancę zaliczyłem jeden z przyjemniejszych epizodów w MMORPG. Tankowanie instancji wspominam jako wymagające, ale równocześnie mega satysfakcjonujące doświadczenie. Lancer z TERA Online to zdecydowanie jedna z moich ulubionych postaci melee. 

9. Force User z Dragon Nest

Chciałbym postawić piwo temu Koreańczykowi z Eyedentity Games, który wpadł na pomysł stworzenia (sub)klasy Force Usera do Dragon Nest. Kapitalna robota. 

Force User może i wygląda na typowego Maga, ale na pewno nim nie jest. To bardzo mobilna klasa (jak wszystkie w Dragon Nest), która bazuje na - trudno to nawet nazwać – sile grawitacji. Nasz bohater potrafi tworzyć czarne dziury przyciągające przeciwników, potrafi tworzyć pola grawitacyjne, potrafi tworzyć pułapki grawitacyjne, widma i teleporty. Force User potrafi nawet zatrzymywać czas, co nie jest chyba częstym widokiem w grach MMORPG. 

To właśnie Force User (i jego późniejsze specjalizacje) sprawiają, że chce mi się wracać do Dragon Nest. Przynajmniej wiem, że czeka tam na mnie wypasiona i nieszablonowa postać, przy której nie sposób się nudzić. 

8. Ranger z Black Desert

Mimo że gatunek MMORPG istnieje od ponad 20 lat, to dopiero Black Desert Online (w 2016 roku) pokazał całemu światu, jak powinna wyglądać klasa Archera. 

Wcale nie przesadzam. Po zagraniu Rangerem w BDO, wszyscy pozostali Łucznicy z wcześniejszych tytułów wydawają wolni, drętwi, poruszający się jak w mucha w smole… po prostu nudni. Mechanika Black Desert i sposób, w jaki Pearl Abyss zbudowało Rangera, musi robić wrażenie. To nie jest postać, która stoi z boku i zasypuje przeciwników strzałami. To bardzo mobilna bohaterka, która biega od jednego mobka do drugiego, wykonując efektowne piruety i częstując wrogów fontanną „święcących” umiejętności. 

7. Segnale z Dekaron

Zdecydowanie najseksowniejsza postać w tym zestawieniu. Segnale wygląda… jak mokry sen niejednego nastolatka. Szczupła kształtna femme fatale uzbrojona w potężny bicz. 

Tak naprawdę mamy jednak do czynienia z fantastycznym połączeniem Healera oraz Warlocka. Nasza Segnale potrafi nie tylko leczyć rany kolegów z Party, ale potrafi również osłabić wroga, sparaliżować go, albo obrzucić całą masę klątw, od których praktycznie nie ma ucieczki. 

Segnale była moim pierwszym i ostatnim wyborem w Dekaron (wtedy jeszcze 2Moons). Całą swoją przygodę z tym świetnym MMORPG grałem właśnie Segnalką. Bawiłem się świetnie, dlatego Segnale wylądowała na tej liście. 

6. Controller z DC Universe Online

Na tej liście nie mogło oczywiście zabraknąć jednego z moich  ulubionych MMORPG (PefriX-a i Xaorusa również), czyli DC Universe Online. 

W grze istnieją cztery typy postaci: Tank, Healer, DPS oraz… Controller. I to właśnie o tych ostatnich chcę pogadać, bo jest to mega interesująca klasa (korzystająca z mocy np. Gadżetów, Mental, Quantum itd.), której głównym zadaniem jest regeneracja poweru drużyny, buffowanie, debuffowanie przeciwników. Bez skillowego Controllera żadna instancja czy rajd nie ma prawa się obejść. To świetnie „napisana” postać, która ma kolosalne znaczenie w całym DC Universe Online. 

Healerzy mogą leczyć nasze punkty życia, ale bez regeneracji Poweru (to taki odpowiedni many) niczego nie zdziałamy. To jest właśnie rola Controllera. 

5. Astrologian z FFXIV

Śmiejcie się, ale dodatek Heavensward kupiłem przede wszystkim dla tej postaci, wróć, profesji. Już na etapie pierwszych zapowiedzi zakochałem się w Astrologianie, który miał zaoferować zupełnie nowe podejście do roli Healera w MMORPG bazujące na „niebiańskiej” sile oraz systemie kart z buffami dla całego Party. 

Wiecie co? Nie zawiodłem się. Otrzymałem dokładnie taką postać, o jakiej marzyłem. Z początki Astrologian może się wydawać trudny od ogarnięcia, szczególnie jeśli zobaczycie listę wszystkich umiejętności, ale po jakimś czasie zdacie sobie prawe, że to tylko pozory. 

4. Necromancer z Age of Conan

Był taki czas w życiu, kiedy jarałem się Nekromantami w MMORPG. Testowałem dziesiątki różnych gier, żeby tylko znaleźć idealnego Nekromantę. Było ciężko, zazwyczaj trafiałem na zwykłych Summonerów, którzy rzeczywiście przyzywali jakieś potworki, ale z nieumarłymi miało to niewiele wspólnego. Dopiero po jakiś czasie pobrałem Age of Conan… i trafiłem w dziesiątkę. To właśnie tam spotkałem chyba najlepiej wykonanego Maga-Nekromantę. Nie tylko pod względem budowy postaci, czy wyglądu poszczególnych umiejętności, ale również „klimatu”, który towarzyszył tej postaci. 

(Normalnie umieściłbym tutaj Nekromantę z Path of Exile, ale PoE to nie pełnoprawny MMORPG, więc…)

3. Mesmer z Guild Wars 2

Zabrzmi to dziwnie, ale to właśnie w Guild Wars 2 (starzy użytkownicy MMORPG.org.pl wiedzą, że nie przepadam za tym tytułem) spotkałem jedną z najciekawszych klas w tym gatunku. To Mesmer. 

Ze święcą szukać podobnej klasy, która zamiast żywiołu ognia lub wody (Zzzzzz – nudy) korzysta z iluzji, zaklęć, manipulacji, zjaw oraz własnych klonów. ArenaNet należy się medal za wymyślenie takiej postaci. Przynajmniej dostaliśmy coś nieszablonowego, a nie kolejnego Maga ze strzelającymi Fireballami. 

2. Cryomancer ze Skyforge

Skyforge jest jaki jest, ale chyba nie zaprzeczycie, że gra posiada fenomenalnie zbudowane klasy postaci. Moją ulubioną jest Cryomancer, którego najłatwiej porównać do Lodowego Maga. 

Nie jest to jednak typowy Czarodziej, który siedzi z tyłu i wystrzeliwuje odłamki lodu. To bardzo mobilna postać, która posiada cały arsenał efektownych, baa, efekciarskich umiejętności. Oczywiście możemy nim walczyć na odległość, ale najwięcej funu dostarczają bezpośrednie potyczki. Podchodzimy na kilka metrów do przeciwnika i za pomocą swoich generatorów „zamrażamy powietrze wokół wroga, przekształcając ich w potężne słupy lodu”. 

Zdecydowanie jedna z moich ulubionych postaci. 

1. Devoted Cleric z Neverwinter / Medic z WildStar

Postanowiłem sobie oszczędzić trudnego wyboru, dlatego na pierwszym miejscu umieściłem nie jedną, ale dwie klasy, które przez całą moją MMORPG-ową karierę wywarły na mnie największe wrażenie. 

Pewnie wiecie, że jestem entuzjastą wszelkiego rodzaju Supportów. W 90% przypadków decyduje się na Priestów, Bardów, Healerów czy Kleryków. Zaliczyłem setki epizodów z takimi postaciami, ale dwie z nich wybijają się ponad przeciętność: Devoted Cleric z Neverwinter (Online) oraz Medyk z WildStar. 

Neverwinter ma swoje wady, ale pod względem budowy postaci to absolutna czołówka. Tamtejszy Cleric i jego nietypowy sposób leczenia zrobił na mnie ogromne wrażenie. 

Równie wspaniale wspominam przygodę z Medykiem w WildStar, który udowodnił, że healowanie przyjaciół nie polega na biernym staniu z dala od zagrożenia i klikaniu przycisków odpowiedzialnych za leczenie. W wielu przypadkach stałem obok Tankera (dosłownie kilka metrów od bossa), lecząc i cały czas ruszając się, aby uniknąć śmiertelnych ciosów. Musiałem nauczyć się zupełnie nowego stylu gry, ale było warto, bo kapitalnie wspominał tamtejsze doświadczenie. Żałuję tylko, że inne gry MMORPG nie poszły śladem WildStar i nie wprowadziły do siebie równie „ruchliwych” healerów. 


15 Komentarzy


Ostatnie gry

Najnowsze filmy z naszego YouTube