10 najbardziej "średniowiecznych" MMORPG

Medieval

To pewien paradoks, że żyjąc w Europie, dostajemy tak mało średniowiecznych MMORPG. Zamiast tego jesteśmy karmieni azjatyckimi i bardzo orientalnymi tytułami, które są dla nas po prostu obce i nieatrakcyjne. 

To tak, jakby słowiańskie klimaty zaoferować Koreańczykowi lub Japończykowi. Nie zrozumieliby. Nie pokochali. 

Dobra, zajmijmy się listą "średniowiecznych" MMORPG. Było ciężko zebrać to wszystko do kupy, ale koniec końców się udało. 

(pod uwagę nie wziąłem przeglądarkowych i mobilnych gier)

10. Age of Conan

Pewnie wiele osób puka się teraz w czoło, ale pewnie nigdy nie mieli do czynienia z Age of Conan. Oczywiście, MMORPG stworzony przez Funcom to nadal dark-fantasy, ale mimo wszystko można znaleźć pewne wspólne elementy ze Średniowieczem. Mam tutaj na myśli styl architektoniczny (gotyk – charakterystyczny dla późnego Średniowiecza), „brudny” klimat i pewien zachodni styl, który od zawsze cechował uniwersum Conana. 

Zagrajcie, a zobaczycie, że mamy rację. Można tylko żałować, że Funcom przeniósł Age of Conan w tryb „maintenance”. Gra już nigdy nie otrzyma dużego rozszerzenia. 

9. Wild Terra Online

Rzecz jasna nie mogliśmy zapomnieć o Wild Terra Online, która niby już działa (w ramach Early Access), choć jej oficjalna premiera nastąpi dopiero 18 grudnia. To również średniowieczny MMORPG. Widać to na każdym kroku: „masowy, wieloosobowy symulator życia osadzony w napędzanym przez graczy średniowiecznym świecie”. Fantasy zostało wyparte przez realizm. Dlatego rozgrywka skupia się na eksploracji, craftingu i oblężeniach zamków. Fani smoków, orków i Czarodziejów poczują się zawiedzeni. I dobrze, nie można ciągle krążyć w kółko.

8. Kyrmir 2

Najbardziej niszowy z niszowych MMORPG-ów. Pewnie 90% nie ma pojęcia, że ktoś taki jak Kyrmir 2. Pewnie nawet nie wszyscy fani Gothica o nim słyszeli. No właśnie – „Gothic”. To słowo klucz, które wszystko wam wyjaśni. 

Kyrmir 2 to… MMORPG-owa wersja Gothica („jedyny trzymający wartę serwer Gothic-Multiplayer), która działa od przełomu 2013 i 2014 roku. Teraz pewnie spytacie, co Gothic, przepraszam, Kyrmir 2 robi na tej liście. Naprawdę mam to mówić? „Osadzony w fikcyjnym świecie, który odpowiada realiom średniowiecza”. Amen. Można się rozejść. 

7. Shroud of the Avatar

Nowej grze Richarda „Lord British” Garriotta można zarzucić wiele (wolne tempo prac, wysoka cena, niedopracowane animacje, słaba reklama itd.), ale nie to, że nie jest to średniowieczna produkcja. Wystarczy dosłownie jedno spojrzenie na screenshot, aby przekonać się, że nie jest to żaden orient, żaden dark-fantasy, żaden postapokaliptyczny świat, żaden science-fiction, ale właśnie omawiane dzisiaj Średniowiecze. Widać dokładnie, na jakim okresie historycznym wzorowali się współpracownicy „Lorda Britisha”. Dlatego właśnie Shroud of the Avatar ląduje na siódmym miejscu.

6. Wurm Online

Większość kojarzy Wurm Online jako bardzo rozbudowanego sandboxa, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że świat gry to „wariacja” Średniowiecza. Spójrzcie tylko na typu budynków albo stroje bohaterów, czy wreszcie przedstawiony świat. Wnioski nasuwają się same.  Żeby jeszcze grafika była lepsza… Z drugiej strony Wurm Online opiera się na zupełnie innej rozgrywce, do której oprawa wizualna nie jest wcale potrzebna. 

5. Dark Age of Camelot

Jeśli pojawia się jakieś zapytanie (na naszym lub innym forum) w sprawie „średniowiecznego MMORPG”, to na 99% pojawi się tam Dark Age of Camelot. Jest to najstarszy, ale też najbardziej doświadczony tytuł w tym zestawieniu. Jego początki sięgają 2001 roku. 

Już sama nazwa gry „Dark Age of Camelot” (Camelot – zamek miasto zamieszkiwany przez Króla Artura) mówi sama za siebie. Mamy do czynienia z pełnoprawnym średniowiecznym MMORPG. Nic więcej nie trzeba pisać. Trzeba zagrać. Pod względem masowego PvP jest to czołówka światowa. 

4. Albion Online

Albion Online należy do grupy gier zaliczanych do tzw. „fantasy-medieval”. Spotykamy tutaj różne fantastyczne stwory, spotykamy magię, ale trzon produkcji Sandbox Interactive jest oparty właśnie na Średniowieczu. Łatwo to zauważyć – wystarczy spojrzeć na sposób ubierania się naszych postaci, potem pobiegać po miastach lub wioskach. Całość zacznie wam przypominać… „Zlot Fanów Średniowiecza”. Byłem na taki evencie i wiem, co mówię. 

3. Mortal Online

Z Mortal Online istnieje ten sam scenariusz, co w przypadku Albion Online. To przede wszystkim fantasy, ale oprawione w ramkę Średniowiecza. Może dlatego gierka od Star Vault posiada tak świetną atmosferę, której absolutnie nie da się podrobić. Tak samo, jak pierwszoosobowego systemu walki, którego praktycznie nie spotykamy już w obecnych tytułach. 

Macie więc nie jeden, ale dwa powody, aby wypróbować Mortal Online. Średniowiecze + widok First-Person. 

2. Gloria Victis

Na liście nie mogło też zabraknąć naszej rodzimej Glorii Victis, która od samego początku chwaliła się średniowiecznym stylem. To był (i nadal jest) motor napędowy akcji promocyjnej. „Ej, patrzcie na nas. U nas nie znajdziecie kolorowych misiów i małych dziewczynek rodem z Azji”. Chyba się opłaciło, bo takich tytułów – jak widać po tym rankingu – naprawdę nie ma zbyt wiele. 

Nawet w oficjalnym opisie Gloria Victis odnosi się do Średniowiecza „Realistic Medieval Massive Multiplayer Online Roleplaying Game”.

1. Life is Feudal: MMO

Jeszcze kilka miesięcy temu nie myślałem, że ktoś może pokonać Mortal Online albo Glorię victiss. Aż tutaj wyszedł Life is Feudal: MMO i bez przeszkód wskoczył na pierwsze miejsce. Jeśli chodzi o Średniowieczne klimaty, nie znajdziecie lepszej gry, która w tak świetny i tak dosłowny sposób przedstawiałaby ten okres. 

Niektórzy nawet żartują, że Life is Feudal to tak naprawdę „symulator średniowiecznego życia”. I pewnie mają rację, bo to bardzo realistyczny tytuł. Realistyczny i hardkorowy. 

Zasłużone zwycięstwo.

Zobacz także

8 komentarzy