10 najlepszych gier MMORPG po polsku

Dodany przez guru ponad 4 lata temu
15 69105
10 najlepszych gier MMORPG po polsku

Minęło kilka lat od ostatniego podobnego rankingu. Niestety ten czas nie był dla nas łaskawy. Pożegnaliśmy Aion PL, Soul Worker PL, MU Legend PL i jeszcze kilka innych wersji. 

Wciąż jednak zostało nam kilka tytułów MMORPG, w które możemy bawić się w ojczystym języku. Chcecie je poznać? Jedziemy!


Ważne: 

1. Pod uwagę braliśmy jedynie pełnoprawne produkcje MMORPG (dlatego na liście nie ma Warframe i Destiny 2). 

2. Żadnych „auto-trackerowych” browserówek.

4. Tylko oficjalne tłumaczenia, a nie te wykonane przez fanów (jak to ma miejsce z World of Warcraft czy Elder Scrolls Online). 


10. 4Story

Nasz ranking zaczynamy od 4Story - niemłodej, ale wciąż bardzo wciągającej gry MMORPG, która jest nazywana „darmową kopią World of Warcraft”. Trochę na wyrost, aczkolwiek można znaleźć punkty wspólnego dla obu tytułów. Podobna grafika, podobny styl, podobna rozgrywka (nastawiona na questowanie), podobny interfejs. 4Story ma jednak ten plus, że jest dostępn po polsku. A WoW nie...

9. Royal Quest

Zapomniany MMORPG, który zasługuje na „odkurzenie”. Pewnie tego nie pamiętacie, ale polska wersja Royal Quest zadebiutowała wcześniej od wersji anglojęzycznej. Mogliśmy grać w Royal Quest wiele miesięcy przed Niemcami, Francuzami, Włochami czy nawet Amerykanami. Widocznie producenci RQ zobaczyli w naszym rynku duży potencjał... i chyba się nie zawiedli, bo Royal Quest PL nie zamknął serwerów, ani nie został wcielony do anglojęzycznego wydania. Cały czas działa...

8. Gloria Victis

Gloria Victis jest po polsku, bo to polska gra. Jej rodowód nie miał jednak tutaj znaczenia. Dzieło Panów z Black Eye Games to po prostu dobry MMORPG. Klimatyczny, ładny (szczególnie na maksymalnych ustawieniach), no i na swój sposób unikatowy. Na rynku „sieciówek” nie ma zbyt wielu Średniowiecznych produktów, a już tym bardziej takich, które nawiązywałyby do słowiańskiej kultury. 

7. Elsword

Najlepszy albo jeden z najlepszych side-scrollerów na rynku. Istnieje od wielu lat i nic nie zapowiada, aby miał kiedyś umrzeć. Dopiero co dostaliśmy reboot Elsworda, który jeszcze bardziej zwiększył grywalność. Polska wersja też ma się nieźle. Może nie ma już tylu użytkowników co dawniej, ale serwery na pewno nie stoją puste. Polacy nadal bawią się w Elsword.  

6. Guardians Of Ember

Hack and slash MMORPG od twórców Runes of Magic oraz Dragon's Prophet, który ma za sobą „bogatą” przeszłość. Wystartował dwa lata temu, ale z różnych powodów nie osiągnął sukcesu. Wtedy zdecydowano się na zmianę wydawcy (na GameForge), zmianę modelu płatności (z Buy-To-Play na Free-To-Play) oraz niewielką przebudowę gry. Chyba się udało, bo Guardians of Ember to naprawdę niezły tytuł... i dostępny po polsku, bo GameForge wspaniałomyślnie zaimplementowało spolszczenie. 

5. Drakensang Online

Fajny, grywalny, uczciwy (Bigpoint zrezygnowało z wielu elementów P2W), hack'n'slashowy, przeglądarkowy, ale też klientowy MMORPG. Taki jest Drakensang Online, który nie jest może świeżynką na rynku (jego premiera miała miejsce w 2011 roku), ale wciąż potrafi mocno wciągnąć. 50 milionów zarejestrowanych użytkowników nie wzięło się przecież z niczego.

4. Runes of Magic

Tej gry nie trzeba chyba nikomu przedstawiać.Przez 10 lat zdążyliśmy poznać Runes of Magic z różnych stron - nie zawsze tych pozytywnych. Mimo wszystko mówimy o bardzo ważnym tytule MMORPG, który w swoich czasach świetności gromadził przed ekranami miliony użytkowników. W tym również sporą grupę Polaków, którzy wiedzieli (i wciąż widzą) w Runes of Magic spory potencjał. Nie tylko z powodu własnej wersji językowej, która była wybawieniem dla tych osób mających problemy z językiem angielskim. 

3. NosTale

Jak myślicie, dlaczego NosTale stał się tak popularny w Polsce? Ze względu na rozgrywkę? Grafikę? Male wymagania? To także, ale kluczowym elementem, dlaczego Polacy pokochali tego kolorowego MMORPG jest obecność polskiej wersji językowej i polskiego serwera. Poprawka. Serwerów, bo niedawno otwarto nowy świat, co tylko pokazuje, że NosTale wciąż jest bardzo popularny. 

2. Neverwinter

„Od zera do bohatera”. Na podstawie Neverwintera można by nakręcić niezły hollywoodzki dramat. Jedna z najbardziej krytykowanych gier na rynku, która dzięki regularnym aktualizacjom i zaangażowaniu producentów stała się jednym z lepszych darmowych MMORPG-ów. My - Polacy - mamy podwójną radość, bo Neverwinter (Online) jest dostępny w polskiej wersji językowej. Bez dubinngu, ale z przetłumaczonym tekstem i interfejsem. To wystarcza.

1. Albion Online

Nie mieliśmy wątpliwości, jaka gra zasługuje na pierwsze miejsce. Naszym zdaniem, najlepszym MMORPG dostępnym obecnie po polsku jest Albion Online. Ten sam, który po transformacji na Free-To-Play wystrzelił w górę (10x więcej graczy niż wcześniej), stając się jednym z najpopularniejszych tytułów F2P w gatunku. Szukacie sandboxa? Szukacie otwartego PvP? Szukacie wielkich wojen? Szukacie czegoś podobnego do Tibii? Albion Online wszystko to ma. Polecamy z całego serca!


15 Komentarzy


Ostatnie gry

Najnowsze filmy z naszego YouTube