10 najlepszych płatnych MMORPG, które przeszły na Free2Play!

Black background fabric wallpaper 1920x1080

Produkty Pay2Play lub Buy2Play – przynajmniej w teorii – powinny posiadać o wiele większą grywalność (jakość!!!) niż darmowe tytuły. Jeśli płacimy, czasami nawet 50 zł na miesiąc, to oczekujemy, że to coś będzie (po prostu) lepsze od darmowych zamienników. Prawda? 

Stworzyłem więc listę 10 najlepszych płatnych-darmowych gier MMORPG, które zaczynały swoją przygodę z rynkiem na modelu P2P/B2P, ale które przeszły potem na Free2Play. 

Czyli po prostu "płatna" jakość w darmowym opakowaniu. 

10. Lord of the Rings Online

(przeszedł na F2P w 2010 roku)

Można mieć oczywiście pewne zastrzeżenia co do istniejącego modelu płatności w LOTRO (to raczej Freemium niż pełnoprawne Free2Play), co nie zmienia faktu, że jakość i ilość contentu stoi na najwyższym poziomie. Ludziom z Turbine Studios udała się bardzo trudna rzecz, czyli przeniesienie „ducha” Władcy Pierścieni do gry MMORPG. 

9. Star Wars: The Old Republic

(przeszedł na F2P w 2012 roku)

Na liście musiało się znaleźć miejsce dla „najdroższego MMORPG na świecie” (budżet wyniósł podobno 200 mln dolarów), który w 2011 roku został nam udostępniony za darmo. No prawie za darmo, bo wciąż wiele kontrowersji wywołują zbyt duże ograniczenia dla darmowych użytkowników. Mimo wszystko, to dobry MMORPG, baa, bardzo dobry MMORPG, który pod względem fabuły, dialogów czy w ogóle rozmiaru świata, nie ma sobie równych. 

8. Star Trek Online

(przeszedł na F2P w 2012 roku)

Był Star Wars: The Old Republic, więc na liście musiał się również pojawić Star Trek Online, który przeszedł bardzo podobną drogę co dzieło BioWare i EA Games. Może nie zdajecie sobie sprawy, ale Star Trek Online również zaczynał swoją wędrówkę jako płatny tytuł, dopiero potem zdecydował się przejść na darmowość. Chyba się opłaciło, bo jak przyznało niedawno Perfect World Entertainment, jest to najpopularniejszy i najbardziej aktywnych MMORPG w portfolio firmy. STO zbiera bardzo pochlebne opinie, również wśród zagorzałych fanów uniwersum Star Trek. Cryptic Studios świetnie zbalansowało rozgrywkę pomiędzy „lądowymi” misjami, a kosmicznymi bataliami. Brawo!

7. Aion

(przeszedł na F2P na przełomie 2011 i 2012 roku)

Aion był jednym z pierwszych dużych azjatyckich MMORPG-ów z kategorii AAA, który zdecydował się porzucić model Pay-To-Play na rzecz Free-To-Play. Hype związany z tą transformacją był ogromny i chyba żadnemu przyszłemu tytułowi nie udało się pobić „gorączki” jaka panowała wtedy na darmowego Aiona. Chyba się nie rozczarowaliśmy. Model F2P okazał się prawie wzorowy, w sam MMORPG jeszcze lepszy niż przypuszczano. Siódme miejsce w naszym rankingu wydaje się więc bardzo odpowiednie. 

6. DC Universe Online

(przeszedł na F2P w 2011 roku)

Takich gier jak DC Universe Online nie robi się na Free2Play. Praktycznie każdy element tego MMORPG stoi na wysokim lub bardzo wysokim poziomie. Cutscenki, dialogi, świat gry, animacje skillów, muzyka, nawet klimat. Co prawda grafika trochę się zestarzała od 2011 roku, ale nadal jest rozwijana i nadal jest bardzo popularna. To naprawdę jeden z lepszych tytułów na rynku… niestety mało popularny w Polsce ze względu na DLC. Żeby myśleć o poważnej grze, musicie kupić dodatki. 

5. Guild Wars 2

(przeszedł na F2P w 2015 roku)

Transformacja (podstawowej wersji gry) na model Free2Play była szokiem dla wszystkich. ArenaNet, z dnia na dzień, po prostu wypuściła swój sztandarowy produkt dla wszystkich chętnych osób. Dzięki temu dostaliśmy jednego z najlepszych MMORPG ostatniego dziesięciolecia (wiem, dziwnie to brzmi w moich ustach) całkowicie za darmo. Oczywiście GW2 ma swoje wady, co jednak nie ma większego znacznie w starciu z ogromem zawartości, jaki oferuje świat Tyrii. 

4. The Secret World

(przeszedł na F2P w 2017 roku)

The Secret World musiał przemianowany (na Secret World Legends), przebudowany i przetransformowany na F2P, żeby ludzie docenili, z jaką perełką mają do czynienia. Wcześniej, gdy Secret World działał jeszcze na modelu B2P czy P2P, nie było wielu chętnych na wypróbowanie tego arcyciekawego MMO. Lepiej późno niż wcale:) Funcom może sobie jednak pluć w brodę, że nie zdecydował się na Free2Play wcześniej. Wyniki finansowe oraz liczba graczy są po stronie darmowości. 

3. RIFT

(przeszedł na F2P w 2013 roku)

Trion Worlds doskonale zdaje sobie sprawę, że RIFT to jeden z najbardziej grywalnych MMORPG-ów na rynku. Inaczej nie zdecydowałby się uruchomić, po tylu latach, płatnego serwera (RIFT Prime wystartował w środowy wieczór). I producenci, ale także sami gracze wiedzą, że jest to gra warta tych 35-45 zł miesięcznie. Wciąż ładna, wciąż dopracowana, wciąż obszerna, wciąż dająca sporo radości. 

2. TERA Online

(przeszła na F2P w 2013 roku)

Już po kilkunastu minutach zabawy widać, że TERA Online zaczynała jako płatny produkt. Ogromny świat, przepiękna grafika, mnóstwo ras i klas postaci, no i rewolucyjny (jak niektórzy mówią) system walki oparty na non-targecie. To absolutnie jeden z najlepszych i najbardziej dopracowanych MMORPG-ów na naszym rynku, który swoim contentem i jakością bije na głowę 95% tytułów. Zasłużone srebrny medal. 

1. WildStar

(przeszedł na F2P w 2015 roku)

Nadal będzie twierdził, że to jeden z najbardziej niedocenianych tytułów na świecie. Gdyby rynek MMORPG działał tak jak powinien (a Carbine Studios nie popełniło błędów z początku gry, to WildStar miałby teraz dziesiątki milionów użytkowników i serwery zapchane do ostatniego miejsca. Świetna grafika, unikatowy styl, luźna atmosfera, hardkorowe rajdy i naprawdę wymagający system walki. Płatna gra jako darmowa gra. 

To tyle ode mnie. Na listę nie załapały się: 

  • Age of Conan
  • Dungeons & Dragons Online
  • EVE Online
  • Champions Online
  • Defiance
  • Lineage 2
  • i dziesiątki innych tytułów

Zobacz także

21 komentarzy