16 najbardziej wyczekiwanych gier MMO 2016 roku

Desktop3

Zbliżamy się do Nowego Roku, a to znak, że przyszedł czas na (publikowaną od 2010 roku) listę Najbardziej wyczekiwanych gier MMO następnych dwunastu miesięcy.  

Mówimy o roku 2016, więc lista zawiera 16 różnych tytułów ułożonych według "losowej" (ekhm, ekhm) kolejności.

UWAGA: pod uwagę wziąłem wyłącznie te MMO, które mają potwiedzony, zapowiadany lub prawdopodobny start w 2016 roku. Na liście nie znajdą się więc tytuły, które nie ruszyły jeszcze w Azji (np. Bless), albo które wciąż znajdują się w fazie produkcji (Lost Ark Online, Lineage Eternal itd.) 

 

Crossout

Postapokaliptyczna rozwałka MMO od twórców War Thundera, w której zbudujemy swój bojowy pojazd, ulepszymy go, zdobędziemy do niego komponenty, a później powalczymy na innych graczy w szybkich, dynamicznych oraz ekscytujących bataliach. Crossout po prostu musiał się tu znaleźć.

 

Chronicles of Elyria

Chronicles of Elyria znalazła się tutaj nieprzypadkowo. Ma to być powiew świeżości w gatunku, który będzie dotyczył nie tylko sposobu rozgrywki, ale również modelu płatności. Bo to właśnie tutaj nasza postać będzie się starzeć, a my po jej śmierci… zapłacimy pieniądze, jeśli wciąż będziemy chcieli grać (to tzw. system Pay-For-Life).

 

SkySaga

Powstaje wiele Minecraftowych-voxelowych MMO, ale SkySaga bez cienia wątpliwości zapowiada się najlepiej z nich. Nie tylko przez swoją stylową (aczkolwiek wciąż kanciastą) grafikę, ale klimat, walkę i system eksploracji świata. Szykuje się gra kilka razy lepsza od Trove.  

 

Moonlight Blade

Trudno nie czekać na najgorętszego obecnie MMORPG’a w Chinach, który został stworzony za kilkadziesiąt milionów dolarów. W środku super grafika, super kreator postaci, system pogody jakiego nigdy nie widzieliśmy (gwiazdozbiory, rodzaje chmur, sztormy, fale na morzu, mgły itd.), masowe PvP na 640 osób, ogromny świat. Mam wymieniać dalej?

 

Identity

To może być największy hit, albo największe rozczarowanie. Pod koniec 2016 roku planowane są pierwsze, publiczne testy Identity – MMORPG’a, który ma nas przenieść do… realnego, sandboxowego świata, w którym możemy zostać bandytami, policjantami, zwykłymi obywatelami, biznesmenami czy handlarzami. Żadnej magii, smoków, sci-fi – samo życie.

 

The Division

Nie da się ukryć, że balonik z hype’m na The Division nieco się skurczył (głównie przez downgrade grafiki i brak wiadomości od Ubisoftu), co jednak nie oznacza, że wcale na niego nie czekamy. Czekamy, chociaż z większą dawką pokory.

 

Star Citizen

Ponad milion osób, które wsparły produkcję to chyba najlepszy przykład tego, jak z wielką niecierpliwością ludzie wyczekują tej gry. Star Citizen może się przecież okazać największym wydarzeniem 2016 roku i stać się kanonem sieciowego gatunku science-fiction. Oby…

 

Gloria Victis

Glorię Victis nie umieściłem na liście tylko ze względu na patriotyzm – to przecież w 100% polski MMORPG. Umieściłem go również ze względu na słowiański klimat, którego tak bardzo brakuje w przesiąkniętym „azjatyckością” rynku. Miło będzie przecież pograć postacią, której nie widać pośladków, a cycki nie dyndają na wierzchu. 

 

Paragon

Będzie to najładniejsza MOBA jaka kiedykolwiek powstała, więc grzechem byłoby nie umieścić Paragona na tej liście. Każdy jest pewnie ciekawy, jak Epic Games spisze się na polu LoL’a, Doty 2 i SMITE i czy… nasze komputery sprostają grafice Unreal Engine 4.

 

Overwatch

Blizzard nie robi crapów, dlatego pytanie odnośnie Overwatch’a nie brzmi „czy gra będzie hitem?”, tylko – „jak wielkim hitem będzie?”. Bo ten arenowy MMOTPS ma bardzo duże szanse stania się czołowym tytułem na rynku, pokonując, albo zbliżając się do popularności Team Fortress 2, nie mówiąc już o darmowym Paladins. Cieszy również model płatności (Buy-To-Play), który zakłada jednorazowy wydatek i dostęp do całego obecnego i przyszłego contentu.

 

Asker Online

TOP5 „Najbardziej wyczekiwanych MMO 2016” rozpoczynamy Asker’em Online, który jest uznawany za duchowego następcę Vindictus’a. Niezła grafika, efektowne potyczki, kilkadziesiąt lokacji, wymagające bossy, nie-azjatycki klimat i możliwe, że najfajniejszy element, czyli interaktywne środowisko, które można do woli rozwalać, ale można również użyć w walce.  

 

Black Desert

Może wam się nie podobać rozgrywka, grafika i przyjęty u nas model biznesowy Black Desert (Buy-To-Play), ale to wciąż jeden z najbardziej wyczekiwanych MMORPG’ów w historii. Tak było i tak będzie, przynamniej do momentu premiery.  

 

Life is Feudal

Mówimy oczywiście o pełnej, wciąż produkowanej wersji Life is Feudal, a nie Life is Feudal: Your Own, który jest okrojony z większości najważniejszych rzeczy. Tam mamy przecież dostać ultra-słowiański klimat, ogromny świat bez opcji szybkiego podróżowania i hardkorową rozgrywkę z otwartym PvP.

 

Blade & Soul

Blade & Soul gości na tej liście… czwarty raz (2013, 2014, 2015, 2016) i na szczęście ostatni raz, bo data premiery anglojęzycznej wersji jest już potwierdzona i zaklepana – 19 styczeń. Tego orientalnego MMORPG’a nie trzeba więc przedstawiać, bo wszystko zostało już o nim powiedziane: piękny z przepiękną muzyką, świetnym klimatem i jeszcze lepszą muzyką. Czekamy!

 

Tree of Savior

Takiego MMORPG’a nie było od czasów pierwszego Ragnaroka Online. Nic więc dziwnego, że tyle setek tysięcy osób wyczekuje z utęsknieniem Tree of Savior, który znowu przeniesie nas w magiczny, izometryczny i wymagający grindu świat.

 

Albion Online

Na pierwszym miejscu umieściłem Albion’a Online. Dlaczego? Może dlatego, że pod kilkoma względami przypomina mi Tibię. A może dlatego, że na takiego MMORPG’a czekałem od wielu lat. w którym na pierwszym miejscu byłaby zabawa w Party, otwarte PvP, hardkorowość, utrata ekwipunku po śmierci i sandboxowa, nieliniowa zabawa.

Moje zdanie podziela jednak 60 tysięcy osób, które kupiły nieobowiązkowe Founder’s Packi dające wstęp do bety. 

 

 

A oto gry MMO, które nie załapały się na listę, co jednak nie oznacza, że na nie nie czekamy: 

 • Taern 3D
 • Monster Hunter Online
 • Tiger knight
 • ION
 • God slayer
 • Demon seals
 • Dungeon Striker Online
 • Icarus Online
 • Revelations
 • King of Wushu
 • Wild Terra Online
 • Dragon’s Dogma Online

Zobacz także

33 komentarzy