26 lat temu wystartowała Tibia…

Dodany przez guru 9 miesięcy temu
13 8470
26 lat temu wystartowała Tibia…

Nic więcej nie trzeba chyba dodawać. Legendarna, kultowa, nieśmiertelna, ikoniczna, absolutnie wyjątkowa Tibia, która wychowała całe pokolenie Polaków, obchodzi dzisiaj swoją 26. rocznicę.

7 stycznia 1997 roku wystartował pierwszy serwer do gry, co jest uznawane – przez CipSoft, ale nie tylko – za faktyczne narodziny Tibii i tibijskiego uniwersum. 

Nomen omen, chodzi o serwer “Antica”, który działa do dzisiaj i który jest najpopularniejszym światem w całej grze. 

Tak wyglądała Tibia na początku swojej drogi:

A tak Tibia wygląda teraz:

Co ciekawe, Tibia nie była wcale tworzona jako coś, co miało zawojować rynek gier online. Pierwotnie było to amatorski projekt czterech niemieckich studentów (Stephan Börzsönyi, Guido Lübke, Ulrich Schlott i Stephan Vogler), który dopiero po jakimś czasie przerodził się w pełnoprawnego MMORPG i który zaczął przynosić dochody.

I to nie byle jakie dochody. Z kilkuset tysięcy euro na początku wieku zrobiło się 25 milionów euro w 2021 roku (dane za 2022 rok spłyną w najbliższych tygodniach). Można więc zaryzykować stwierdzenie, że Tibia zrobiła z ojców założycieli – Panów Milionerów.

Tibia była jedną z pierwszych gier wykorzystujących model free-to-play. Konta Premium wprowadzone w 2001 roku, dające dostęp do większej ilości treści i funkcji, do dziś są ważnym źródłem dochodów. Do tej pory Tibia wygenerowała obrót w wysokości ponad 200 milionów euro.

Ale pieniądze to nie wszystko. Tibia bardzo rozwinęła się przez ostatnie lata. CipSoft wprowadził do gry wiele innowacyjnych funkcji: Tibia Observer, Koło Przeznaczenia (kompletnie nowy sposób progresji postaci) czy Kuźnię Egzaltacji. Nie zapominajmy również o historycznym fakcie dodania dźwięku do Tibii, który miał miejsce minionej jesieni.

A jak wygląda liczba aktywnych graczy w Tibii? Tutaj także nie ma co narzekać. Ludzie grali, grają i prawdopodobnie będą grać w Tibię.

Populacja gry jest troszeczkę niższa niż w (pandemicznym) 2020 i 2021 roku, ale wyższa niż w latach 2017-2019. Dzień w dzień na serwerach obserwujemy nawet 25-30 tysięcy ludzi online, co na standardy MMO jest bardzo dobrym wynikiem.

Wszystkiego Najlepszego!

Poniżej posłuchacie oficjalnego hymnu Tibii:


13 Komentarzy


Ostatnie gry

Najnowsze filmy z naszego YouTube