5 najlepszych gier MMORPG z ostatnich pięciu lat

T4 vert

Wszyscy się chyba zgadzamy, że World of Warcraft, Elder Scrolls Online, Final Fantasy XIV, Guild Wars 2, RuneScape, Tibia (^^) i jeszcze parę innych tytułów to topowe MMORPG-i na świecie, które wciąż cieszą się niesamowitą popularnością.

Problem polega na tym, że praktycznie wszystkie te tytuły miały swoją premierę dawno lub bardzo dawno temu.

Dlatego ta SUBIEKTYWNA lista skupia się na tych nowszych grach. Oto pięć (a tak naprawdę sześć) najlepszych gier MMORPG z ostatniego pięciolecia (wydanych między 1 stycznia 2015 a 31 lipca 2020).


5. Tree of Savior

(data premiery: 28 marca 2016)

Listę otwiera Tree of Savior, który – tak mi się wydaje – zasługuje na dużo większą uwagę niż teraz. To naprawdę świetny MMORPG (nomen omen “duchowy następca Ragnarok Online”), który posiada wiele plusów. Od przyjemnej izometrycznej grafiki oraz system levelowania nastawiony na grind, po naprawdę sporą ilość postaci. Gdyby policzyć wszystkie grywalne klasy (łącznie z subklasami) to otrzymamy liczbę kilkudziesięciu grywalnych bohaterów. Który inny MMORPG może się pochwalić takimi liczbami?

Zachęcam do wypróbowania. W minionym tygodniu wszedł nowy update, a w przygotowaniu jest rework World Mapy oraz inne nowości. Gra żyje i żyć będzie.

4. MU Legend

(data premiery: 7 listopada 2017)

Co tu dużo pisać – Najlepsza Gra MMORPG 2017 roku. W naszym portalowym głosowaniu MU Legend nie miał sobie równych, zgarniając większość waszych głosów. Hack’n’slashowy styl walki, efektowne umiejętności oraz polska wersja językowa bardzo przypadły wam do gustu. MU Legend jest idealnym przykładem tzw. Action-MMORPG.

MU Legend przeniosło się niedawno z firmy Webzen do firmy Valofe, dzięki czemu dostajemy regularne aktualizacje oraz ulepszenia. Ponadto zapowiedziano wersję SEA, co dowodzi, że gierka wciąż ma potencjał i wciąż może zapewnić profity.

3. Blade & Soul

(data premiery: 19 stycznia 2016)

Wydaje się, że Blade & Soul jest z nami od zawsze, ale jego anglojęzyczna/globalna premiera miała miejsce dopiero na początku 2016 roku. Gierka ma swoje problemy (co jakiś czas słyszymy o poważnych bugach niszczących ekonomię), ale jeśli chodzi o klimat, przedstawiony świat, muzykę (uczta dla uszu) oraz system walki (taki pół non-target), to wciąż czołówka wśród tytułów Free-To-Play. Spora w tym zasługa NCSoftu, który opiekuje się B&S w sposób niebudzący zastrzeżeń Praktycznie w każdym miesiącu mamy jakiś update dodający nowe dungeony ,rajdy czy nowe klasy.

A pamiętajcie, że niedługo mamy otrzymać nową wersję gry – tym razem na silniku Unreal Engine 4.

2. Black Desert

(data premiery: 3 marca 2016)

Najpiękniejszy (odpalcie sobie BDO na maksymalnych ustawieniach graficznych) i najbardziej dynamiczny wśród MMORPG-ów, który pomimo początkowych problemów – afery z Pay2Win – wyrósł na topową produkcję. Nic więc dziwnego, że serwery wciąż są zapełnione, a globalne przychody Black Desert już dawno przekroczyły miliard dolarów.

Kto nigdy nie próbował BDO – teraz może to zrobić za darmo. Za wyexpienie postaci do 50 lvl (w ramach Free Triala), zostaniecie nagrodzeni pełnoprawnym egzemplarzem gry, która da wam dostęp do całego contentu. Wszystkich klas, dodatków i miejscówek.

1. Albion Online

(data premiery: 17 lipa 2017)

Pewnie sądziliście, że Black Desert ma zwycięstwo w kieszeni i nikt nie będzie w stanie podskoczył produktowi Pearl Abyss. A tutaj taki klops…

Moim zdaniem (i pewnie nie tylko moim) najlepszą grą MMORPG ostatnich lat jest Albion Online. Wieloplatformowy sandboxowy tytuł (osadzony na jedynym megaserwerze i jednym świecie), który pokazał środkowego palca obecnemu trendowi… i tym wszystkim produkcjom z Azji. Ludzie z Sandbox Interactive udowodnili, że to można połączyć hardkorowość z przystępnością, a przy okazji odnieść wielki sukces.

Bo Albion Online nie tylko jest bardzo grywalny. Jest także bardzo popularny (500 tys. aktywnych graczy miesięcznie) i bardzo rozbudowany. Na początku roku byliśmy świadkami jednego dodatku, a za rogiem czeka nas premierze kolejnego rozszerzenia (“Rise of Avalon” – 12 sierpnia).

Kto jeszcze nie grał w Albiona, niech czym prędzej to zrobi. Przed nosem ucieka wam fantastyczna produkcja zapewniająca setki/tysiące godzin.

***

***

***

World of Warcraft Classic

(data premiery: 27 sierpnia 2019)

Wypadałoby także wspomnieć o klasycznym WoW-ie. Premiera World of Warcraft Classic była największą premierą 2019 roku i (prawdopodobnie) największą premierą ostatniego pięciolecia, jeśli chodzi o gatunek Massively Multiplayer Online. 

Trudno jednak uznawać WoW Classic za nowego MMORPG. Odświeżona grafika oraz kilka nowych funkcji to chyba zbyt mało. Dlatego gierka ląduje poza główną listą TOP5. 

Jeśli jednak szukacie popularnego, zaludnionego i bardzo medialnego tytułu, który dopiero w tym miesiącu będzie  obchodził swoje pierwsze urodziny (27 sierpnia), to raczej nie ma się nad czym zastanawiać.

Zobacz także

20 komentarzy