MMORPG.org.pl obchodzi dzisiaj 6. urodziny: wywiad, statystyki, infografika!

Dodany przez guru prawie 10 lat temu
108 123994
MMORPG.org.pl obchodzi dzisiaj 6. urodziny: wywiad, statystyki, infografika!

Aż trudno uwierzyć, ale to już 6 lat trwania MMORPG.org.pl.

Były wzloty, były upadki, ale koniec końców wyszliśmy chyba na ludzi, stając się najpopularniejszym serwisem MMO w Polsce. Wszystko dzięki Wam, nie umniejszając zasług osoby, która w 2006 roku założyła ten portal i która sprawuje tutaj pierwszorzędną władzę. To Artur aka Chmarus

I zaczniemy właśnie od krótkiego, okolicznościowego wywiadu z nim samym.

Najpierw…. Wszystkiego Najlepszego z okazji 6. urodziny portalu. A teraz do rzeczy. Wiele osób myśli, że to właśnie ja (guru) jestem adminem i głównodowodzącym MMORPG.org.pl. Jak się okazuje mylnie, bo to Ty jesteś Head-Adminem strony, choć przeważnie działasz „w cieniu”, dlatego nic o Tobie nie wiemy. Może tak uchylisz rąbka tajemnicy?

Dzięki za życzenia, Tobie też Wszystkiego Najlepszego – jedziemy w końcu na tym samym wóźku. Wracając do pytania, moje działanie „w cieniu” nie jest zamierzone. Bardzo chciałbym udzielać się na forum czy w komentarzach w stopniu takim, aby każdy widział, że admin jest na pokładzie. Niestety, przy portalu jest sporo pracy od strony technicznej (owoce tej pracy nie zawsze są widoczne dla typowego usera). Dodatkowo w dalszym ciągu studiuję informatykę i prowadzę życie towarzyskie. Te trzy czynniki powodują, że nie zawsze mogę się udzielać na forum. Kiedyś było inaczej i bardzo tęsknię za tymi czasami. Są to jeszcze Ci, którzy pamiętają ciemne forum nie związane w żaden sposób z layoutem strony? Pisałem tam chyba większość postów. Wracając do życia w cieniu: myślę, że po obronie (pracy magisterskiej) wrócę do czynnego życia Admina. 

Banalnie. Skąd w 2006 roku pomysł na stworzenie strony o grach MMORPG?

W 2005 roku prowadziłem własną stronę o Tibii. Całkiem nieźle się rozwijała, ale w pewnym momencie rozpocząłem współpracę z niewłaściwą osobą. Ta decyzja spowodowała zamknięcie stronki i jej zniknięcie z Internetu. Po paru dniach rozmyślań stwierdziłem, że często zdarzało mi się spędzać czas na szukaniu jakiś ciekawych MMO w sieci. Wtedy właśnie podjąłem decyzję o stworzeniu spisu darmowych gier MMORPG. Z początku była to prosta strona gdzie tylko „wrzucałem” to co udało mi się znaleźć.

A kiedy poczułeś, że z niszowej strony o MMORPG (forum), portal staje się biznesem?

Było to jakoś w 2007 roku, gdy odebrałem pierwszy czek. Mam nawet gdzieś jego skan zachowany na pamiątkę.

Pewnie wielu to zainteresuje: da się wyżyć z takiego portalu?

Zależy co kto rozumie przez „wyżycie”. Z mojego punktu widzenia uważam, że jak najbardziej da się.

Najszczęśliwszy moment związany ze stroną?

Przekroczenie pułapu 10,000 odwiedzin dziennie. Cieszyłem sie jak dziecko, gdyż przez dłuższy czas nie udawało się tego osiągnąć.

Najbardziej opłacalna decyzja?

Ciężko powiedzieć jednoznacznie. Może... zatrudnienie pewnego redaktora?

Najgorsza decyzja?

Pamiętam taki moment, że sporo czasu spędziłem nad przygotowaniem modułu dla gildii. Pozwalał on ludziom dodawać własne gildie i prowadzić rekrutację za pośrednictwem portalu. Niestety pomysł nie wypalił. Może wykonanie było za słabe? Ciężko powiedzieć. Może jeszcze spróbujemy ruszyć z tym w przyszłości.

Co jest najtrudniejszego w prowadzeniu takiego serwisu?

Sporo jest rzeczy, które przychodzą mi w tym momencie do głowy. Najbardziej jednak nie lubię błędów typu „działało, a teraz nie działa”. Wtedy często trzeba zarwać nockę i starać się rozwiązać problem. Trudne jest także wprowadzanie „bezbolesnych” zmian, które pasują większości społeczności forum i portalu.

Jak myślisz, dlaczego ten serwis stał się numerem 1, jeśli chodzi o gry MMORPG w Polsce?

Myślę, że przyczyn jest sporo: wczesne powstanie, newsy, baza gier. W głębi serca mam jednak nadzieję, że sporo zawdzięczamy także samemu wykonaniu portalu od strony technicznej.

A najśmieszniejszy email/wiadomość/prośba jaką otrzymałeś?

Doskonałe pytanie. Takich wiadomości jest multum i pamiętam, że wiele razy się uśmiałem. Czasami są to śmieszne kombinacje wulgaryzmów, na które bym w życiu nie wpadł, a czasami groźby zgłoszenia mojej osoby do sądu za to, iż kogoś zbanowałem. Nie potrafię jednak przywołać czegoś najśmieszniejszego. Tutaj znalazłem jedną ciekawą wiadomość. Jeżeli to jakaś prowokacja to jestem pełen podziwu, że komuś się chciało zmarnować minutę życia na napisanie następującego e-maila:

jak coś to pogramy razem w Minecrafta to ci piowiem pozbieramy drewno albo coś sam jak coś zdecydujesz bo ja niewiem o można liście pozbierać bo chyba wiesz co To Mincecraft ? bo ja gram akurtat. jak cos to masz gg to napiszesz do mnie co nie ? chodz pewnie jestes zajety ale ja mam czas to ja bede gral w minecrafta i czekal na ciebie ok ? to narazie papa jak cos to znajdziesz mnie na minecraftcie taki domek z drewna

Przyszłe plany odnośnie MMORPG.org.pl?

Planów jest sporo. Nie będę jednak o nich w tym miejscu pisał z dwóch powodów. Po pierwsze nie chcę psuć niespodzianki, a po drugie konkurencja nie śpi ;)

Pozdrowienia?

Chciałbym pozdrowić serdecznie wszystkich tych, którzy tworzą (i tworzyli)  ten portal razem ze mną. Szczególne wyrazy szacunku kieruję też wobec naszych odwiedzających.

Dzięki.

A żeby nie zostać gołosłownymi, prezentujemy Wam urodzinową Infografikę i Statystyki odwiedzin z ostatnich dwóch lat.

Jak widzicie… jest nas całkiem sporo i z każdym dniem przybywa. Bez was nie byłoby strony, nie byłoby newsów, nie byłoby Spisu Gier, nie było forum, moderatorów, nie byłoby... pieniędzy na utrzymanie strony (^^ - tak to też ważne). Dziękujemy.

Jeszcze malutka retrospekcja. Pamiętacie wygląd MMORPG.org.pl u samego początku, albo troszkę później?

Happy Birthday… A jutro będzie konkurs. Zapraszam. 

 

guru (w imieniu całego zespołu MMORPG.org.pl)

 


108 Komentarzy


Ostatnie gry

Najnowsze filmy z naszego YouTube