Aion Classic zarabia dla NCsoft, ale mobilki i tak rządzą

Img 5fcded6ceab5f

NCsoft podzielił się raportem finansowym za rok 2020 i jak zwykle dostarcza on kilku ciekawych informacji. Standardowo jednak, mamy potwierdzenie, że segment gier mobilnych jest kluczowy dla producentów i wydawców. Nie inaczej jest w przypadku NCsoft dla którego to właśnie mobilki są głównym źródłem dochodu. Prym wśród nich wiodą Lineage M oraz Lineage 2M.

Jak jednak wygląda nasz PC-towy kawałek chleba? Guild Wars 2 wypadło w 2020 roku lepiej niż w 2019. Co ciekawe, ostatnio rok nie był dla tego MMORPG-a stabilny i w zależności od kwartału, tytuł radził sobie różnie. Ogólnie jednak, jest lepiej, niż było, ale wynik ten wciąż jest znacznie mniejszy niż osiągnięcia z 2018 roku.

Blade & Soul znacząco podupada i mimo pandemii, tytuł ten nie zyskał na ilości graczy, ani nie zarobił dla NCsoft większej ilości pieniędzy. Co śmieszne, nadal wypada lepiej (finansowo) niż Guild Wars 2, ale generalnie zanotowano znaczący spadek i tendencja ta podobno utrzymuje się.

Aion z kolei przezywa drugą młodość. Na początku 2020 roku było tragicznie źle, a pod koniec zadziwiająco dobrze. Wszystko za sprawą Aion Classic, który tchnął drugie życie w tego MMORPG-a. Co więcej, NCsoft twierdzi nawet, że za 4% wzrost zarobków w segmencie gier PC odpowiada właśnie Aion Classic!

Ostatecznie jednak należy pamiętać, że nadal jest to najsłabiej zarabiająca produkcja firmy, a za ten nagły skok odpowiadają tylko i wyłącznie klasyczne serwery. Rok 2021 pokaże, czy zainteresowanie Aion Classic utrzyma się na tyle, aby NCsoft dalej mogło na projekcie zarabiać.

A jak na tym tle wypada Lineage i Lineage 2? Stabilnie! Oba tytuły powoli sobie rosną, graczy przybywa, pieniądze się robią i NCsoft jest z tej marki zadowolony. Aktualnie to najpopularniejsze gry na PC od tejże firmy.

Koniec końców to jednak mobilki wygrywają i zapewniają 69% przychodów NCsoft. Tak samo zresztą, jak Korea Południowa, która wrzuca do skarbonki firmy najwięcej pieniędzy. Kompletny raport z wszystkimi danymi znajdziecie tutaj.

Zobacz także

4 komentarzy