Arma 3 używana do tworzenia fake newsów i twórcy nie są z tego zadowoleni
Deweloperzy niezależnego czeskiego studia Bohemia Interactive pragną odnieść się do niedawnego obiegu filmów, które zostały oryginalnie pobrane z ich gry Arma 3 i fałszywie użyte jako materiał z prawdziwych konfliktów, szczególnie z trwającej obecnie wojny w Ukrainie.
Filmy te mają charakter “viralowy” i są masowo udostępniane przez użytkowników mediów społecznościowych, a czasem nawet przez różne media głównego nurtu lub oficjalne instytucje rządowe na całym świecie. Zespół twórców Arma 3 chciałby skorzystać z okazji i wskazać, jak opinia publiczna może odróżnić takie materiały wideo z gry od prawdziwych zdjęć.
Arma 3 jest czymś więcej niż tylko wojskową grą symulacyjną, jest to unikalna otwarta platforma sandbox. Filarem serii Arma jest jednak to, jak bardzo gry są otwarte na personalizację i zawartość generowaną przez użytkowników (modding). Moderzy mogą tworzyć zupełnie nowe tereny, pojazdy naziemne, samoloty, broń, mundury, wyposażenie i scenariusze. Następnie mogą podzielić się swoimi kreacjami ze społecznością graczy.
Na przykład, na dzień dzisiejszy istnieje ponad 20.000 modów do Arma 3 dostępnych do pobrania poprzez platformę Steam. Oznacza to, że gracze Arma 3 mogą odtworzyć i zasymulować każdy historyczny, obecny lub przyszły konflikt w bardzo szczegółowy sposób (dzięki zaawansowanemu silnikowi gry). Ta wyjątkowa swoboda platformy Arma 3 ma swój minus: filmiki pobrane z Arma 3, zwłaszcza gdy gra jest zmodyfikowana, mają sporą zdolność do rozpowszechniania fake newsów.
Jak odróżnić filmy z rozgrywki od materiałów z prawdziwego świata (wskazówki od twórców)
- Bardzo niska rozdzielczość
- Trzęsąca się kamera
- Często odbywają się w ciemności lub w nocy
- Przeważnie bez dźwięku
- Nie widać ludzi w ruchu
- Widoczne elementy Heads Up Display (HUD)
- Nienaturalne efekty cząsteczek
- Nierealistyczne pojazdy, mundury, wyposażenie
A ktoś z Was w ogóle grał w Arma 3 lub którąś z pochodnych tego tytułu?