Bany dla modderów w Fallout 76 – wypracowanie w ramach pokuty

Fallout76

Bethesda chyba uznała, że do końca roku będzie ochoczo zbierała krzyki niezadowolenia od swoich graczy. Tym razem firmie oberwało się za banowanie modderów Fallout 76. Znaczy, nie tylko ich twórców, ale i użytkowników.

Najnowsza produkcja z uniwersum Fallout jest jaka jest – ciężko nazwać ten tytuł dobrym, czy udanym. Niemniej są osoby zagrywającego się w niego, więc nie mnie oceniać. Ludzie przecież do tej pory grają w Tibię czy Metin2 :)

Wracając do sedna, Bethesda poinformowała, że w jakiś rok, może niecały, po premierze Fallout 76 udostępni możliwość modowania tejże produkcji. I nie byłoby żadnego problemu, gdyby nadaktywni modderzy nie uznali, że nie będą czekać tyle czasu.

Na bazie modów do Fallout 4 zaczęły powstawać odpowiednie modyfikacje do klienta Fallout 76. Zaczęły powstawać mody zmieniające kwestie wizualne jak kolor włosów czy poprawki w teksturach. Niby nic groźnego, prawda? Nie dla Bethesdy, która uraczyła twórców modów oraz ich użytkowników banami.

I tutaj zanim zakrzykniecie z oburzenia, należy firmę zwyczajnie zrozumieć. Nie planuję tłumaczyć ich wcześniejszych działań, ani usprawiedliwiać obecnych, ale weźmy pod uwagę, że Fallout 76 jest grą sieciową. Zezwolenie na swobodne modyfikowanie tekstur w grze sprawi, że gracz mógłby wpływać na wygląd postaci innych graczy na swoim kliencie.

Nikt nie chce sytuacji w której dla rywala świecimy się niczym radioaktywny kretoszczur. Wiem, że gra ma ograniczone PvP, ale przeźroczyste tekstury, czy inne zmiany mogłyby doprowadzić do pewnych wypaczeń. W grach sieciowych mody to szczególna sprawa, więc tutaj pamiętajmy, że Bethesda zwyczajnie musiała zareagować. Zwłaszcza, że teoretycznie zapowiedzieli wsparcie dla modyfikacji.

Oficjalnym powodem zawieszenia konta jest zatem wgrywanie aplikacji od firm zewnętrznych, które modyfikują rozgrywkę i pozwalają na oszukiwanie w niej.

Niemniej nie wszystko stracone! Jeśli stworzyliście moda do Fallout 76 i otrzymaliście z jego powodu bana, to możecie odpokutować „za swojego grzechy”. Deweloper poinformował, że ściągnie bana każdej osobie, która napisze rozprawkę na temat  „Dlaczego używanie zewnętrznych programów do oszukiwania i modyfikowania rozgrywki od osób trzecich jest szkodliwe dla społeczności gry online”.

Oczywiście żadne kopiuj-wklej z Wikipedii w tym przypadku nie podziała :) Jeśli zatem załapaliście się na bana, a zależy Wam na Fallout 76 to zastanówcie się nad wypracowaniem.

Nie skomentuję jednak, że cała sytuacja nie poprawi opinii o Bethesdzie wśród graczy. Ci są bowiem przeważnie niezadowoleni, że firma blokuje mody. Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

Zobacz także

23 komentarzy