Dziewczyny (nie) umieją grać w gry? - Zagwozdka na niedzielę

Dodany przez guru około 5 lat temu
22 9569
Dziewczyny (nie) umieją grać w gry? - Zagwozdka na niedzielę

Ten tekst nie ma zamiaru nikogo obrażać. Po prostu zastanawiam(y) się głośno, dlaczego dziewczyny/kobiety grające w gry wideo tak mało znaczą na świecie?!

Nie tak dawno opublikowano badania sugerujące, że kobiety to mniej więcej połowa obecnej generacji graczy. Naprawdę fajnie, że coraz więcej Pań sięga po zabawę w wirtualu - tylko dlaczego ilość nie idzie tutaj w parze z jakością? Dlaczego, jeśli spojrzymy na najlepszych gamerów, najlepszych esportowców, najlepszych streamerów czy wreszcie na najlepsze gildie z naszego globu, to okazuje się, że 99% z nich stanowią faceci? Już nawet nie mówię o gatunku Massively Multiplayer Online, ale ogólnie. 

- Dlaczego profesjonalne żeńskie klany Counter Strike: Global Offensive przegrywają z randomowymi facetami, którzy nawet nie są prawdziwymi pro-playerami? 

- Dlaczego żadna Koreanka (lub jakakolwiek inna cudzoziemka) nie liczy się na arenie StarCrafta 2? 

- Dlaczego w najlepszych organizacjach League of Legends czy Dota 2 na świecie nie znajdziemy żadnej kobiety?

- Dlaczego turnieje w Fortnite, PlayerUnknown’s Battlegrounds, FIFA czy Hearthstone wygrywają wyłącznie faceci? 

- Dlaczego najlepsze gildie w World of Warcraft, Guild Wars 2 i Elder Scrolls Online są złożone prawie wyłącznie z mężczyzn? 

- Dlaczego na czele takich gildii w przeważającej części przypadków stoi facet? 

Prawda jest brutalna. Kobiety w grach wideo znaczą nic albo prawie nic. 

W tym wypadku nie możemy zwalić winy na budowę i uwarunkowania biologiczne każdej z płci. Gry wideo to nie piłka nożna, koszykówka, siatkówka, tenis ziemny lub lekkoatletyka, gdzie liczy się waga, muskulatura i wrodzona wytrzymałość. Tutaj nasza fizyka nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Możemy być umięśnionym osiłkiem ze Stanów Zjednoczonych lub szczupłą 50-kilogramową kobietą z Japonii, ale po wejściu do wirtualnego świata będziemy całkowicie równi. 

(archiwum CSGO: męska dywizja gra z żeńską dywizją Alternate Attax)

W grach wideo liczy się sprawny umysł, refleks i czasami strategiczne myślenie. 

Na tej płaszczyźnie kobiety powinny – przynajmniej w teorii - rywalizować z mężczyznami na równych warunkach. Szczególnie że wielu badaczy przekonuje nas, że kobiety są inteligentniejsze od mężczyzn i w krytycznych sytuacjach potrafią podejmować dużo trafniejsze decyzje.

To dlaczego więc nie widać tego na arenie gier wideo? Dlaczego ich skill znacznie odbiega od skilla prezentowanego przez facetów? 

Nie znalazłem żadnego raportu porównującego obie płcie na polu gier wideo, więc skorzystam z pomocy pewnego branżowego portalu, który jako przykład podał... szachy, gdzie kobiety i mężczyźni od wielu lat rywalizują między sobą na tych samych zasadach: 

Szachy na poziomie mistrzowskim to gra bardzo zdominowana przez mężczyzn. W tej chwili wydaje się, że kobiecie łatwiej jest zostać amerykańskim prezydentem niż mistrzem świata w szachach. Tylko 11 proc. graczy w mieszanych turniejach międzynarodowych i tylko 2 proc. arcymistrzów to kobiety, a wśród 100 najlepszych szachistów na świecie znajduje się tylko jedna kobieta.

Ponadto pomiędzy kobietami i mężczyznami występuje trwała i znacząca różnica w osiąganych wynikach. Kobiety mają średnio o 15 proc. niższe ratingi Elo niż mężczyźni. W konsekwencji (ale jest to także przyczyna) tej niedostatecznej reprezentacji i słabych wyników w świecie szachów szeroko rozpowszechnione są stereotypy o kobietach.

Stereotypy? Nie powiemy przecież, że kobiety są głupsze od facetów, bo to byłaby oczywista i krzywdząca nieprawda. Nie chcemy się przecież narażać żeńskiej części naszych odbiorców. Jeszcze by się Panie obraziły i przestały wchodzić na MMORPG.org.pl:)

Może powodem takiej dominacji mężczyzn w grach wideo jest fakt, że poświęcają oni znacznie więcej czasu na zabawę niż kobiety, co przekłada się potem na wzrost umiejętności? (Trening czyni mistrza). 

Z drugiej strony osobiście znam Panie z Counter Strike: Global Offensive i paru MMORPG-ów, które posiadają o wiele więcej przegranych godzin ode mnie, ale które… delikatnie mówiąc… nie są wybitnymi gamerkami. 

Nie powiecie mi też, że kobiety są słabsze, bo nie przepadają za strzelankami czy strategiami. W dzisiejszych czasach kobieta-gracz nie kojarzy się już z casualowym graniem w jakieś puzzle lub simsy. Płeć piękną spotkamy już w każdym gatunku gier. 

W tym miejscu postawię znak zapytania i zapytam was, Drodzy Użytkownicy, co wy o tym sądzicie?  Tylko szczerze. 


22 Komentarzy


Ostatnie gry

Najnowsze filmy z naszego YouTube