Ether Fields Wywiad - Część Pierwsza
Kolejny wywiad w naszej wywiadowczej kolejce. Tym razem w wywiadzie wziął udział programista wielkiego, niezależnego, polskiego projektu Ether Fields. Niewtajemniczonych odsyłam do wcześniejszego newsa:
http://www.mmorpg.org.pl/konkurs-ether-fields-zostal-tydzien,n449.html
Programista:
Witaj! Proszę, przedstaw się. Powiedz czym się zajmujesz w pracy nad Ether Fields.
Witam, nazywam się Kamil Nowakowski. Jestem na trzecim roku informatyki, na Politechnice Lubelskiej. Jestem także głównym programistą i założycielem projektu.
Jak zacząłeś swoją pracę nad Ether Fields?
Zaczęło się już w gimnazjum. Nie lubiłem grać- konsumować, ale za to fascynowało mnie programowanie- tworzenie. W miarę uczenia się języków programowania, najpierw Pascal, potem C++, moi koledzy dopingowali mnie w tym, by moje ćwiczenia miały jakieś realne odzwierciedlenie, a że większość z nich była zapalonymi graczami, niemal pchali mnie w stronę tworzenia gier. Dzisiaj już wiem, że gdyby tego nie robili, sam nigdy bym nie zainteresował się tą dziedziną programowania- nie tak intensywnie i nie z takim zaangażowaniem.
Zdając sobie sprawę z tego, że to właśnie burza mózgów - praca w grupie - jest najlepszym motorem do działania, podjąłem się zebrania grupy osób, które podzielałyby moje zainteresowania i z którymi, razem moglibyśmy osiągnąć coś wielkiego.
Dziś jest nas więcej jak dwadzieścia osób w samym teamie, a do tego należy jeszcze doliczyć freelancerów, osoby które przychodzą kilka razy lub tylko raz i dorzucają do projektu coś od siebie- tych już nie liczę. Obecnie jestem głównym programistą i tak na dobrą sprawę- osobą decyzyjną, ostatecznie rozstrzygającą spory i konflikty.
Gra jest (prawie) zawsze dostępna do ściągnięcia w wersji developerskiej. Co was nakłoniło do takiego posunięcia?
Obecny stan gry pozwala nam na to, by móc ją pokazać bez żadnych przeszkód i bez obaw, że coś zacznie szwankować. Nie oznacza to jednak, że ta wersja gry która jest do pobrania, jest faktycznie najnowsza, zawierająca wszystkie opcje i bajery. Droga między pomysłem na usprawnienia technologiczne, a ich implementacją w silnik jest długa i nierzadko najeżona przeciwnościami. W procesie tym bierze udział kilka, jeśli nie kilkanaście osób jednocześnie. Wymagane jest zgranie w czasie, konsekwencja w działaniu no i koncentracja, ale przede wszystkim – dyscyplina.
Dodatkowo dzięki możliwości pobrania gry wiele osób może ( prawdę mówiąc ) nieświadomie stać się testerem najnowszych rozwiązań, nad którymi pracuje. A fakt, że nikt nie skarży się na problemy jest dla mnie sygnałem, że wszystko działa jak należy.
Upodobania w stylu poruszanie się i w preferowanym systemie "namierzania" są bardzo różne u graczy, na jaki styl Wyzdecydowaliście się postawić?
To nie musi być, żaden konkretny styl. Wystarczy, że będzie intuicyjny i logiczny. Oczywiście, wszystko zmierza do tego, aby system sterowania, deklarowania akcji itd mógł być określony jako easy to learn, hard to master.
Postawiliśmy sobie za cel pójścia w realizm, zarówno przez fabułę jak i gameplay. Dlatego też zdecydowaliśmy się na system nontarget. Wierzymy, że uczyni to rozgrywkę bardziej dynamiczną, a jednocześnie wymagającą większego skupienia.
Święta trójca wybijania się gier spoza tytułu przeciętnej to: rozbudowanie, klimat oraz grafika. Na którym czynniku Wy skupiliście sięnajbardziej?
Gdybyśmy mogli sobie pozwolić na zlekceważenie któregokolwiek z elementów wpływających na jakość rozgrywki, storyline, gameplay, z pewnością nie skorzystalibyśmy z tej możliwości. By ubiegać się o najwyższą nagrodę, nie można sobie pozwolić na żadne uchybienia. Wszystko jest ważne i wszystko należy dopiąć na ostatni guzik. Nagroda o której mówię, to oczywiście szacunek wśród graczy i społeczność jaka zawiązałaby się wokół tej gry.
Obecnie wszystkie nasze wysiłki idą na to, by skonstruować pełen wachlarz narzędzi i przy ich pomocy wykreować świat gry, po to by nie musieć już później tak bardzo ingerować w sferę grafiki. Gdy zacznie się pisanie setek wątków fabularnych, nie będzie czasu na to by pamiętać o podstawach.
Każda gra posiada jakąś charakterystyczną cechę, która powoduje, że jest rozpoznawana. Co jest, lub chcielibyście by było, tą cechą w Ether Fields?
Myślę, że nie zamierzoną cechą rozpoznawczą będzie, a właściwie już jest, to że jest to projekt w pełni Polski, a do tego niezależny. To natomiast czym sami chcielibyśmy się pochwalić, jest świat przedstawiony- jego barwy, obfitość no i złożoność. To nowy kierunek w grach tego typu. Przez grafikę 8-bitową i tryb tekstowy, przez interakcje z innymi graczami, aż do grafiki fotorealistycznej i dynamicznych zmian w zasadach gameplaya.
Dzięki za poświęcony czas. Chcesz może coś dorzucić od siebie, kogoś pozdrowić lub komuś za coś podziękować?
Dziękuję wszystkim, dzięki którym mogę rozwijać swoją pasję, z którymi praca jest przyjemnością. Dziękuję zespołowi, za inicjatywę, zapał i determinację. Dziękuję społeczności która zawiązała się wokół projektu, za motywację do działania i pomysły na nowe rozwiązania do gry.
Pozdrawiam czytelników mmorpg.org.pl i wszystkich graczy mmorpg ;)
Zainteresowanych odsyłam na stronę/blog gry Ether Fields:
http://www.etherfields.com/