Faceci częściej grają damskimi postaciami, niż kobiety męskimi – takie są fakty!
No dobra, z tymi faktami w tytule trochę mnie poniosło, ale faktycznie są dane potwierdzające przytoczoną tezę. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że badania na których bazujemy są ograniczone. Wszystko pochodzi z ostatniego raportu Quantic Foundry, które zorganizowało specjalną ankietę. Wzięło w niej udział prawie 3000 osób, w tym 69% mężczyzn, 27% kobiet oraz 4% osób niebinarnych. Zapytano ich o kwestie związane z tworzeniem postaci w grach komputerowych. Jakie są wyniki?
Interesujące! Okazuje się, że około 30% badanych mężczyzn wybiera kobiece postacie w grach. Większość z nich o wiele chętniej decyduje się na graniu facetem i to w dodatku starszym/dorosłym. Młodsi panowie o wiele rzadziej są wybierani, jako bohater w którego się wcielają mężczyźni.
Jak to wygląda u kobiet? Mniej niż 10% badanych pań decyduje się na granie facetem. Z badań wynika również, że gracze o wiele chętniej grają tą samą płcią, którą sami reprezentują. Co z osobami niebinarnymi? W tym przypadku mamy prawie remis, bowiem decydują się one w większości na niebinarnych herosów, ale prawie równie często wybierają również damskie postacie.
Wnioski badaczy wskazują, że mężczyźni często decydują się na granie kobietą ze względu na benefity płynące tego w grach sieciowych. Potencjalnie będą traktowani lepiej lub lekceważeni przez rywali, co w grach PvP może przełożyć się na przewagę.
Zasugerowano również, że mężczyźni mogą wybierać kobiece postacie, aby móc kontrolować ciało płci przeciwnej oraz je uprzedmiatawiać. To ich wnioski, nie moje. Ostatnie badania zestawiono z przeprowadzanymi w poprzednich latach i tutaj również doszło do kilku ciekawych odkryć. Otóż dawno temu, kiedy gry MMO dopiero raczkowały, mężczyźni znacznie częściej wybierali kobiece postacie. Kobiety z kolei jeszcze rzadziej decydowały się na granie facetem.
Dodatkowo, to zazwyczaj starsze, dorosłe chłopy wybierają możliwość pogrania kobietą. Co ciekawe, powyższe dane w zasadzie pokrywają się na przestrzeni 20 lat. Doszło do paru zmian, ale ogólny trend pozostaje ten sam.
Całość znajdziecie tutaj.