Ile LGBT jest w grach MMORPG? Sprawdzamy

Lgbttt

Ten artykuł nie powstał przypadkowo. Wszyscy (internauci) chyba już widzieli, jakie zamieszanie spowodowała piątkowa premiera The Last of Us Part 2 i umieszczone tam wątki LGBT.

Recenzenci powiedzieli swoje (95% - jedna z najlepszych gier ostatnich lat), a gracze swoje. Wynik 3.6 na Metacritic mówi wszystko. 

W tym miejscu chcę się jednak zając “naszymi” grami, a przy okazji zadać jedno fundamentalne pytanie – ile LGBT/LGBTQ jest w MMORPG?

Niewiele. Naprawdę niewiele. Na setki działających tytułów tylko malutka część zawiera w sobie elementy “promujące” ruch Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders, Queers. Zazwyczaj są to jakieś questy, niewinne dialogi czy dwuznaczne spojrzenia. Nic nachalnego. Większość graczy albo tego nie zauważy, a jeśli nawet, to pewnie machnie ręką i wróci do swoich codziennych czynności.

Historie homoseksualnych postaci mają tutaj trzeciorzędne, może nawet czwartorzędne znaczenie, bez wpływu na główną fabułę gry. 

Raczej nie musimy się obawiać jakiejś ideologicznej rewolucji w MMORPG. Nie w najbliższym czasie. 


Elder Scrolls Online:

Zaczynamy od Elder Scrolls Online, bo to właśnie Elder Scrolls Online otrzymał w 2019 roku główną nagrodę stowarzyszenia Gay & Lesbian Alliance Against Defamation (GLAAD) za promowanie LGBT, a jednocześnie eliminowanie homofobii i dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową.

Przykłady: jeden z questów dotyczy transpłciowej postaci, ponadto pewne Panie wspominają o swoich "żonach". 

World of Warcraft:

W WoW-ie mamy parkę lesbijek-NPC, bardzo ciekawy dialog pomiędzy dwoma "facetami" oraz ciekawe ryciny.

Final Fantasy XIV:

Niektóre dialogi pomiędzy NPC-kami nie pozostawią wątpliwości co do ich homoseksualnych zapędów. Final Fantasy XIV to również MMORPG,  w którym można zawierać małżeństwa tej samej płci.

Guild Wars 2:

Do GLAAD Awards 2019, oprócz wspomnianego Elder Scrolls Online, był również nominowany Guild Wars 2. Mamy tutaj postać transpłciową, ponadto mówi się, że Caithe jest lesbijką.

W GW2 spotkamy także znane na cały gatunek MMORPG Marsze Równości.

Star Wars The Old Republic:

Vindictus:

Nie zostało to nigdzie potwierdzone, ale wygląda jednej z grywalnych klas jest bardzo podejrzany. Podejrzewa się, że Sylas to gej lub chociażby metroseksualna postać.

TERA Online:

The Secret World:

 

 

W tym miejscu trzeba też wspomnieć o Overwatch. Nie jest to gra MMORPG, ale kilka tamtejszych postaci to przedstawiciele LGBT. 

Tracer to oficjalnie lesbijka, Żołnierz 76 to gej, ponadto wygląd i sposób mówienia Lucio oraz Zarii też sugeruje, że są to klasy należące do mniejszości seksualnych.

A wy? Jakie znacie inne gry MMO z wątkami LGBT?

Zobacz także

51 komentarzy